Συνδεση tablet με προβολεα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vas-k

New member
2 January 2014
25
Καλημερα
Γινεται να συνδεσω tablet με προβολεα χωρις να χρειαζεται καποιο ειδικο προγραμμα; Να ειναι plug n play. Χρειαζεται κατι περα απο ενα mhl ; Το tablet ειναι 2560x1600 pixels. Ο προβολεας ενας απλος (προς το παρον ) optoma 341 ( 800x600)
Θα κανει μονο του την αλλαγη αναλυσης, οπως κανει οταν συνδεεις λαπτοπ;
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
Το tablet έχει το κλασικό της φόρτισης, το micro usb και ο προβολέας είναι πολύ απλος. Hdmi/Mhl
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι στον προβολέα να συνδεθει κάποιο media player το οποίο να είναι συνδεδεμένο στο ίδιο WiFi με την ταμπλέτα και μετά να γίνει cast.
Δεν ξέρω και τι υλικό θέλει να βλέπει ο φίλος μας από τη ταμπλέτα...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Καλημερα
Γινεται να συνδεσω tablet με προβολεα χωρις να χρειαζεται καποιο ειδικο προγραμμα; Να ειναι plug n play. Χρειαζεται κατι περα απο ενα mhl ; Το tablet ειναι 2560x1600 pixels. Ο προβολεας ενας απλος (προς το παρον ) optoma 341 ( 800x600)
Θα κανει μονο του την αλλαγη αναλυσης, οπως κανει οταν συνδεεις λαπτοπ;

Άν είναι android το tablet χτύπα ένα chromecast.

Mε 35Ε καθάρισες.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ο καθένας στον τομέα του :p
Λογικά θα μπορεί και με τη λύση που αναφέρεις :)

Γίνεται γιατί ακόμα και το φτηνότερο (όλα ίδια είναι φασόν) μπορεί να πάρει ρεύμα από την USB, που στον συγκεκριμένο προβολέα γράφει κι όλας 5V.

Εγώ ένα από τα Jumbo έχω πάρει και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου σε μια είσοδο HDMI της TV.

Αν ο φίλος είχε άλλο μοντέλο optoma, εκείνα που έχουν και δεύτερη HDMI υποστηρίζουν στη μια MHL, θα μπορούσε και ενσύρματα να συνδεθεί με καλώδιο από USB σε HDMI.
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
Γίνεται γιατί ακόμα και το φτηνότερο (όλα ίδια είναι φασόν) μπορεί να πάρει ρεύμα από την USB, που στον συγκεκριμένο προβολέα γράφει κι όλας 5V.

Εγώ ένα από τα Jumbo έχω πάρει και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου σε μια είσοδο HDMI της TV.

Αν ο φίλος είχε άλλο μοντέλο optoma, εκείνα που έχουν και δεύτερη HDMI υποστηρίζουν στη μια MHL, θα μπορούσε και ενσύρματα να συνδεθεί με καλώδιο από USB σε HDMI.

2 HDMI εχει ο προτζεκτορα. Ενα HDMI και ένα HDMI/MHL
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
Re: Απάντηση: Συνδεση tablet με προβολεα

Άν είναι android το tablet χτύπα ένα chromecast.

Mε 35Ε καθάρισες.

Έχω chromecast, θα το δοκιμάσω παιδιά μέχρι αύριο και σας ενημερωνω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
2 HDMI εχει ο προτζεκτορα. Ενα HDMI και ένα HDMI/MHL

Τότε με MHL παίρνεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Αν και θα είναι εκνευριστικό το καλώδιο με το tablet. Πάρε ένα WiFi dongle με λιγότερο από 20 ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ανησυχείς πότε θα σπάσει ο ακροδέκτης micro-USB. Αυτά τα φτηνά που είναι φασόν, έχουν και επιλογή ανάλυσης από τις ρυθμίσεις τους. Για να κάνεις mirroring μιλάμε πάντα. Έχει και DLNA αλλά με περιορισμένες εφαρμογές.
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
να ρωτήσω κάτι και εγώ που δεν έχω καταλάβει.
Όταν ο projector ή η τηλεόρασή έχει HDMI με MHL το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσω πρέπει να είναι ειδικό για MHL ή μπορεί να είναι απλό ένα USB to HDMI
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
αν ο προβολεας χρησιμοποιηθει για ταινιες, (23,976 καρε) ενδεχεται το ταμπλετ (οπως και τα κινητα) να μην δινει στην εξοδο του συχνοτητα ανανεωσης 24Hz, αλλα 60hz.
Αν συμβαινει αυτο, τοτε θα υπαρχουν σπασιματακια στην κινηση.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Πρεπει και το ταμπλετ να υποστηριζει mhl. Δεν το έχουν όλα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Επίσης το ταμπλετ πρέπει να υποστηρίζει και mirroring.
Αν δεν, τότε μόνο οσα βιντεακια έχουν πάνω το σήμα chromecast θα δίνουν εικόνα στον προβολεα.
Την πάτησα με το δικό μου ταμπλετ Samsung, γι αυτό το αναφέρω!
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
Παιδια καλησπέρα
Κουμπωσα τον chromecast και συνεργάζεται μια χαρά... Σου λύνουν τα χέρια αυτά τα ασύρματα πραγματικά....