Μουσικά όργανα και ηλικία!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ανοίγω αυτό το νήμα για να καταθέσω έναν προβληματισμό που με απασχολεί εδώ και καιρό..Πότε είναι αργά για να ασχοληθεί κάποιος με εκμάθηση μουσικού οργάνου;Εγώ ας πούμε είχα απο πιτσιρίκι την επιθυμία να μάθω ηλεκτρική κιθάρα,για διάφορους λόγους δεν ασχολήθηκα,και βρίσκομαι τώρα πάλι στα 45 μου με την ίδια επιθυμία να με καίει.Υπάρχει ελπίς;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ανοίγω αυτό το νήμα για να καταθέσω έναν προβληματισμό που με απασχολεί εδώ και καιρό..Πότε είναι αργά για να ασχοληθεί κάποιος με εκμάθηση μουσικού οργάνου;Εγώ ας πούμε είχα απο πιτσιρίκι την επιθυμία να μάθω ηλεκτρική κιθάρα,για διάφορους λόγους δεν ασχολήθηκα,και βρίσκομαι τώρα πάλι στα 45 μου με την ίδια επιθυμία να με καίει.Υπάρχει ελπίς;

Δωσε μας ελπιδες :p
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
γιατί όχι
λίγο πιό δύσκολα, αλλά γίνεται.
Αρκεί όμως να υπάρχει μια έμφυτη μουσική αντίληψη, και κυρίως αίσθηση χρόνου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μουσική αντίληψη είναι (όπως απλοϊκά το νιώθω εγώ) να μπορείς να μουρμουρίζεις τουλάχιστον σε σωστό τόνο αυτό που ακούς, να καταλαβαίνεις την διαφορά τόνου, ημιτονίου, οκτάβας, έτσι ώστε όταν πιάσεις όργανο να αντιλαμβάνεσαι πάνω κάτω που πρέπει να πάνε (αρχικά) τα χέρια σου.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Παρων!!
Μου ξεφυγε το νημα.
Λοιπον. Απο τα χερια μου εχουν περασει μαθητες απο 4.5 εως 65 ετων...
Μπορω να πω οτι και τα δυο εχουν την δυσκολια τους. Το μεγαλυτερο προβλημα ομως που συναντας σε καποιον μεγαλυτερης ηλικιας δεν ειναι το "μερακι" ή ικανοτητα εκμαθησης. Το αυτι φτιαχνεται. Ο ρυθμος ειναι κατι δυσκολο και φτιαχνεται και αυτο. Δυσκολα αλλα φτιαχνεται. Ειναι ο χρονος το μεγαλο προβλημα. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος με δουλεια, οικογενεια, περιορισμενο ωραριο , να καθησει να διαβασει καθημερινα . Το τονιζω. ΑΝ δεν μπορεις να διαβαζεις τουλαχιστον 15 λεπτα την ημερα για αρχη , εχουμε φαει γκολ απο τα αποδυτηρια... Τα δακτυλα δεν εχουν την ιδια ευλυγισία και θελουν δουλεια. Αυτη τη στιγμη ο μεγαλυτερος μου μαθητης ειναι 55 χρονων. Σε 2 χρονια παιζει ανετα αυτοσχεδιασμους πανω σε πεντατονικες, κανει αλλαγες θεσεων και μπορει να συνοδεψει ανετα καποιον που τραγουδαει με ακορντα. Τα χριστουγεννα επαιζε αυτο
.
Στον ιδιο χρονο μαθητης μου 15 χρονων επαιζε αυτο αλλα διαβαζε και 3 ωρες την ημερα... Ετυχε να εχω μαθητη εναν Αστυνομο , διοικητη του τμηματος Χαριλαου. Ο ανθρωπος ετρεχε σε αγωνες στην Τουμπα - Χαριλαου κλπ καθε εβδομαδα , αλλα καταφερε να διαβαζει κλασσικη κιθαρα παρακαλω και να τα παρατησει στο επιπεδο της Α Μεσης.

Μιλαω για κιθαρα ηλεκτρικη-κλασσικη που ειναι το αντικειμενο μου. Η γυναικα μου που διδασκει βιολι αν της πεις οτι θελεις να μαθεις στα 45 , μαλλον θα σου πει οχι για την ψυχικη ηρεμια και των δυο :p
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Νικο αν σε ενδιαφερει να μαθεις , αποψη μου, να πας σε ωδειο και να μην κανεις ιδιαιτερα. Οχι γιατι δεν γινεται δουλεια στα ιδιαιτερα, αλλα οποτε το εκανα ειχε παντα στο μυαλο του ο μαθητης οτι μπορει να παρει τηλεφωνο και να μην γινει το μαθημα γιατι ηθελε να κανει κατι αλλο.
Στο ωδειο ξερεις οτι θα χασεις λεφτα που εχεις πληρωσει και αυτο σε βαζει καπως σε προγραμμα. Στα ωδεια θα ακολουθησεις , αν ειναι καλος ο δασκαλος, δοκιμασμενη μεθοδο που θα την προσαρμοσει επανω σου και οχι το στυλ "ποτε θα παιζουμε κανενα τραγουδακι" απο το πρωτο μαθημα... Εγω εχω προσαρμοσει ετσι την διδασκαλια σε μεγαλες ηλικιες που μεσα σε 6 μηνες παιζουν ακόρντα σε δυο και τρεις θεσεις , μαθαινουν βασικα Link και cord progression και φυσικα σωστο χειρισμο πενας. Ειμαι της αποψης να σου μαθω να ψαρευεις παρα να σου δωσω να φας το ψαρι...
 
Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ,ειλικρινά!Ωδείο έχουμε,αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συνυπάρξω με έφηβους ως μαθητής και δάσκαλος ταυτόχρονα..θα δω..Αν μου προτείνεις και ένα σετ οικονομικό για να ξεκινήσω θα σε ευγνωμονώ περισσότερο.Τη les paul θα την αγοράσω όταν μάθω :))
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Μουσικά όργανα και ηλικία!

Δημήτρη σε ευχαριστώ πάρα πολύ,ειλικρινά!Ωδείο έχουμε,αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συνυπάρξω με έφηβους ως μαθητής και δάσκαλος ταυτόχρονα..θα δω..Αν μου προτείνεις και ένα σετ οικονομικό για να ξεκινήσω θα σε ευγνωμονώ περισσότερο.Τη les paul θα την αγοράσω όταν μάθω :))

Δεν θα συνυπαρξεις με κανεναν εφηβο. Το μαθημα ειναι ατομικο. Μπορεις να ζητησεις και μια βραδυνη ωρα που δεν θα εχει και κινηση το ωδειο . Αλλα δεν ειναι ντροπη να μαθαινεις μουσικη... Αν σου κανει κριτικη κανενας πιτσιρικας δεν θα ειναι για την ηλικια σου αλλα γιατι το εχουν αυτο οι κιθαριστες ( ποσοι κιθαριστες χρειαζονται για να αλλαξουν μια λαμπα; 100. Ενας να την βιδωνει και οι αλλοι 99 να λενε οτι το κανουν καλυτερα... ).

Τωρα για βασικο σετακι. Ειναι αναλογα τι θες να παιξεις και το ποσα θες να δωσεις. Θεωρω οτι οι ibanez εχουν το καλυτερο value με την Ν1 προταση μου σε μαθητες αυτη https://www.skroutz.gr/s/5512448/Ibanez-GRG170DX-Black-Night.html#reviews. Λεπτη ταστιερα, καλα ηλεκτρικα και ποιοτητα σε κλειδια και τρεμολο που οι αλλοι κανουν εκπτωσεις(βλεπε yamaha ). Θα την εχεις για χρονια. Αλλα αυτες που με εχουν εντυπωσιασει σε μεσαια κατηγορια ειναι οι Cort αλλα παμε σε αλλες τιμες( Cort M600 με κλειστα ματια ). 200-300 συνολικα να υπολογιζεις με την αποψη μου το μεγαλυτερο βαρος στο οργανο και οχι τον ενισχυτη . Εχει και combo με 150 . Αλλα δεν αξιζουν ουτε για το τζακι.. Σκοπος ειναι να μαθεις και σε αυτο θελεις σωστο οργανο. Δηλαδη ευκολη ταστιερα, σωστο ζυγισμα. Τα εφε και τα μπλιμπλικια μπορεις να τα βρεις και μεσω υπολογιστη ή ipad, παρε ενα βασικο ενισχυτη με λιγα watt γιατι το πιο πιθανο ειναι να τον χρησιμοπιεις με ακουστικα στην αρχη :p . Μπορεις να παρεις οποια κιθαρα σου αρεσει και σου κανει αισθηση να την κρατησεις και να παιζεις , ειναι σημαντικο να νιωθεις ανετα και ωραια οταν κρατας το οργανο. Θα συνιστούσα να εχει τουλαχιστον εναν διπλο ( humbacker ) μαγνητη για solo και για να γλυτωσεις το hum... Μην αγορασεις κιθαρα που δεν την εχεις δει απο κοντα . Αν εχεις γνωστο που παιζει να πατε μαζι να αγορασεις. Να αποφυγεις να εχει floyd rose τρεμολο. Μονο προβληματα θα εχεις. Ενας σοβαρο τετοιο συστημα κοστιζει 400 μονο του, οχι η κιθαρα που το φοραει. Passive-active μαγνητες ειναι θεμα γουστου. Εμενα μου αρεσουν οι active αλλα ειναι εκνευριστικό να μενεις απο μπαταρια...
 
Last edited:
Είναι τελικά ανεκτίμητο να υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος όταν χρειάζεσαι την άποψή του,Δημήτρη και πάλι σε ευχαριστώ,θα ενημερώνω το νήμα για την εξέλιξη του εγχειρήματος!Ενισχυτή ποιόν θα πρότεινες;
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Δεν εχεις πει το budget συνολικα και τι θες να παιζεις για να σου προτεινω κατι :) Αλλο ηχο ενας marshall αλλος ενας Roland αλλο ενας Line6 (transistor παντα σε αυτες τις τιμες. λαμπα την ξεχνας εκτος αν πας σε κατι υβριδικο οπως Vox ή κανενα μικρο 5w αν και δυσκολα σε Low budget)
 
Το budget δεν είναι υψηλό,ας πούμε για κιθάρα-ενισχυτή 350 με 400 περίπου,το όργανο κατά 99% θα είναι η ibanez που μου πρότεινες,την cort δεν τυη βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα,μια στο amazon πέτυχα στις 405£,πανέμορφη κιθάρα..Τα ακούσματά μου (άρα και ο επιθυμητός μου στόχος) ήταν και είναι 70s rock και 90s allternative και metal..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
τα γούστα είναι γούστα, αλλά επειδή συχνά φεύγει το μεράκι θα πρότεινα την ελάχιστη επένδυση αρχικά διατηρώντας ένα α επίπεδο.
Θα πρότεινα ένα από τα πακέτα squier affinity είτε σε tele ή strat με το σχετικό ενισχυτάκι.
αυτές τις μέρες 249 στο eshop αλλά νομίζω κι τα μεγάλα μαγαζιά πχ Nakas έχουν αντίστοιχη τιμή (και μπορείς να δοκιμάσεις).
https://www.e-shop.gr/ilektriki-kit...onde-set-enisxytis-frontman-fm15-p-MSC.000556
τα τελευταία χρόνια έχω πάρει 2 squier και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος σε σχέση με original fender. Φυσικά θα πρέπει να πάς με γνωστό στο κατάστημα να δοκιμάσεις για καλύτερο αποτέλεσμα.

edit
Νίκο ξαναδιάβασε την πρώτη φράση.
Είναι σημαντική.

(επίσης προσωπικά δεν θα έπαιρνα Ibanez σήμερα σε τέτοια επίπεδα τιμής με τίποτα.)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
τον ήχο 70ς θα τον πάρεις μ αυτό που πρότεινα.
Το μέταλλο με ibanez.
Βέβαια για να βγει από τα χέρια σου είτε το ένα είτε το άλλο, πρέπει να κυλήσει πολύ νερό στ αυλάκι.