Ακουστικά over ear 50-100 ευρώ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλησπέρα σε όλους.

Θα θελα να αγοράσω ακουστικά για τελείως περιστασιακή χρήση(μια στο τόσο δηλαδή) και αυστηρά μόνο στο σπίτι. Θα συνδεθούν σε ενισχυτή cambridge cx a80 και με πηγή σχεδόν εξολοκλήρου το cambridge cxc cd player, άντε και κανα spotify μέσω imac. Στο τσακίρ κέφι για πηγή ίσως χρησιμοποιήσω και το πικάπ project debut carbon. Απλά σας τα αναφέρω όλα για να ξέρετε! χεχε!

Το σίγουρο είναι οτι δε θέλω να μπλέξω με dedicated ενισχυτή ακουστικών, άρα κοιτάμε για ευκολοδήγητα ακουστικά από την έξοδο που δίνει ο cambridge.

Μουσικά είδη κυρίως μέταλ, τζαζ, ροκ, ηλεκτρονική. Για την ακρίβεια όλα με έμφαση στο καφρομεταλ και καθόλου κλασική μουσική. Γενικότερα είμαι τύπος της ανάλυσης, δε θέλω επ ουδενί κάποιο ακουστικό να ωραιοποιεί (σκεπάζει) διάφορες ατέλειες. Είναι πιο ξεκούραστο για πολύ ώρα έτσι, το ξέρω, αλλά δυστυχώς δε το μπορώ. Π.χ. όποτε έχω ακούσει chario ηχεία μου βγάζουν αυτό που περιέγραψα πριν. Ισως γενικεύω αλλά you know what i mean.

Αυτή την στιγμή ακούω από αυτά https://www.skroutz.gr/s/423166/Sennheiser-HD-219.html οπότε καταλαβαίνετε οτι δεν έχω και τρελές απαιτήσεις. Τα μαξιλαράκια έχουν ξεφτίσει μετα από 2,3 χρόνια χρήσης, απελπιστικά λίγης χρήσης όμως και επειδή μου σπάνε τα νεύρα θέλω να τα αλλάξω και να κάνω ένα δώρο στον εαυτο μου :)

Θα θελα να δοκιμάσω over ear επίσης αυτή την φορά και μπάτζετ όπως λέω από 50 και πάνω μέχρι και 100 ευρώ. Τα 100 είναι απόλυτο ταβάνι καθότι δεν αρέσκομαι στο να ακούω από ακουστικά, το κάνω μόνο κατ'ανάγκη και 1,2 φορές την βδομάδα μαξ.

Απλά επειδή είμαι άσχετος γενικά από ακουστικά, θα θελα να μου προτείνετε 1,2 ακουστικά και αν είναι να μπορέσω να τα ακούσω πουθενά θα ναι ευχής έργον, αλλιώς θα αρκεστώ στα δικά σας reviews.

Να κινηθώ σε ελληνικά καταστήματα, να παίξω με amazon.co.uk, τι λέτε;

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!
 
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον,καθώς και εγώ θα άνοιγα παρόμοιο νήμα απόψε,θέλω και εγώ κάτι παρόμοιο με μιά μικρή προσθήκη,τα θέλω αν γίνεται σε κάποιο χρώμα εκτός μαύρου,δώρο στο κορίτσι βλέπετε.Και σε on ear ανοικτού τύπου αν έχετε κάτι ακόμα καλύτερα!
Ευχαριστώ τον συμφορουμίτη vsklav,ελπίζω να μη σε πειράζει η "σφήνα" μου.
 
Μιχάλη απο κινητό ακούει η καλή μου,άρα ευαίσθητα.Ακούει διάφορα είδη μουσικής αλλά της αρέσει ο "τονισμένος" ήχοςΚαι να είναι όσο γίνεται ελαφριά και καλαίσθητα.Ευχαριστώ!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Για τον φίλο vsklav με μία πρόχειρη ματιά θα πρότεινα αυτά
Καλή σκηνή, καλές μεσαίες, συμπαθητικές υψηλές, μπάσο αδιάφορο (με την καλή έννοια του ότι δεν μπουμάρει ο τόπος). Και πάνω από όλα πολύ άνετα και σχετικά ευκολοδήγητα (δεν ξέρω τις ικανότητες του cambridge στον κομμάτι της εξόδου ακουστικών αλλά λογικά δεν θα έχει πρόβλημα)
Για 100 ευρώ νομίζω σε καλύπτουν στις 3 βασικές ανάγκες άνεση/μη απαίτηση ενισχυτή/αξιοπρεπής ισορροπημένος ήχος
Απλά είναι ανοικτού τύπου οπότε έξω από το σπίτι δεν βγαίνουν

Για το κορίτσι του Νίκου θα πρότείνω κάτι ανατρεπτικό που είναι τα Xiaomi Mi Headphones. Οn ear, μικρούλι, χρυσό χρώμα, γεμάτος ήχος με μπάσο που σκοτώνει και αξιοπρεπείς μεσαίες. Από πρίμα λίγα πράγματα.. Για pop/dance/ηλεκτρονική κτλπ είναι ταμάμ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Δυστυχώς δεν τα γνωρίζω καθόλου για να σου πω κάτι. Eδώ τα πήρε ένας φίλος και έχει γράψει μερικές εντυπώσεις.Το bluetooth σίγουρα είναι ευκολία.
Σε αυτή την κατηγορία παίζουν και τα Sennheiser HD-4.40-BT
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Για τον πρώτο φίλο συμφωνώ 100% με τον Μάνο.
Πολύ καλό ακουστικό το HD558 δεν του λείπει τίποτα.
Φυσικά αν θέλεις να αγοράσεις από έξω τα HD598sr από το Amazon UK θα σου έρθουν περίπου 125 τελική τιμή.
Και είναι ένα κλικ καλύτερα από τα 558 κυρίως στην σκηνή.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Για τον πρώτο φίλο συμφωνώ 100% με τον Μάνο.
Πολύ καλό ακουστικό το HD558 δεν του λείπει τίποτα.
Φυσικά αν θέλεις να αγοράσεις από έξω τα HD598sr από το Amazon UK θα σου έρθουν περίπου 125 τελική τιμή.
Και είναι ένα κλικ καλύτερα από τα 558 κυρίως στην σκηνή.

Φαντάζομαι ο δαίμων του τυπογραφείου έκανε την δουλειά του και εννοείς τα hd 559 σωστά; Γιατί τα 558 κοστίζουν 160 στο σκρουτζ και ξεφεύγουμε πολύ...
Αυτά άμαζον βγαίνουν όπως το πες, περί τα 125 ευρώ https://www.amazon.co.uk/Sennheiser...d=1530630611&sr=1-2&keywords=sennheiser+hd559

Το ερώτημα μου είναι εαν αξίζουν αυτά τα 25 ευρώ παραπάνω μιας και το 100αρι είναι απόλυτο ταβάνι, αλλά ψυχολογικό ταβάνι. Δηλαδή δεν θα πέσουν και τα καράβια μας έξω για 25 ευρώ....

Επίσης, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ναι εννοώ το 559 το 558 ήταν το παλαιότερο μοντέλο το οποίο αντικαταστάθηκε με το 579.
Το 559 που μιλάμε τώρα είναι το entry level της νέας σειράς και αντικατέστησε το παλιό 518.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ακούσεις τεράστιες διαφορές.
Απλά να ξέρεις ότι με το 559 αγοράζεις το entry level της νέας σειράς ενώ με το 598 την ναυαρχίδα της παλιάς.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Ναι εννοώ το 559 το 558 ήταν το παλαιότερο μοντέλο το οποίο αντικαταστάθηκε με το 579.
Το 559 που μιλάμε τώρα είναι το entry level της νέας σειράς και αντικατέστησε το παλιό 518.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα ακούσεις τεράστιες διαφορές.
Απλά να ξέρεις ότι με το 559 αγοράζεις το entry level της νέας σειράς ενώ με το 598 την ναυαρχίδα της παλιάς.

Οκ, κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ!
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Παιδιά παρέλαβα σήμερα τα audio technica,κουκλιά!Ακουστικές εντυπώσεις τις προσεχείς ημέρες.Και μια ερώτηση:πρέπει υποχρεωτικά να τα φορτίζει η κυρία μου απο usb ή μπορεί να τα συνδέσει και με οποιοδήποτε φορτιστή κινητού;Σας ευχαριστώ και πάλι!