Ζημιές, ζημιές, ζημιές! Πάμε για καινούργια IEM's?

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κακοτυχία! Μέσα σε λίγες μέρες έχασα δύο ζευγάρια IEM's. Tα αγαπημένα μου Shure SE-215 και τα εξίσου αγαπημένα μου Meze 12 Classics. Αμφότερα της τυπικής κατηγορίας των 100 ευρώ.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Τα αγαπημένα μου Μεζεδάκια με τον ισορροπημένο και ουδέτερο ήχο ξαφνικά έπαψαν να λειτουργούν από το ένα κανάλι για άγνωστο λόγο.

Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, αλλά αυτά συμβαίνουν. Προπαντός όταν δουλεύεις με τα ακουστικά 24 ώρες το εικοσιτετράωρο. Ήταν τα ακουστικά συνεχούς και καθημερινής χρήσης.

Κατέφυγα λοιπόν στην εφεδρεία, στα Shure SE-215. Με λίγο καλύτερο ήχο από τα μεζεδάκια αλλά πιο δύσχρηστα και αυτός ήταν ο λόγος που τα Meze προτιμούνταν στη χρήση.

Δυστυχώς όμως, ώ της κακοτυχίας!
Το κέλυφος του ένός ακουστικού ξαφνικά έσπασε. Μόνο το κέλυφος δηλαδή, το πλαστικό περίβλημα όχι το ίδιο το ακουστικό στο εσωτερικό του που φαίνεται να είναι εντάξει. Για ποιο λόγο έσπασε; Ίσως λόγω γήρανσης υλικού, ίσως κάπου τα πίεσα δίχως να το καταλάβω, ίσως για άλλο λόγο.

Κι' έτσι στα καλά καθούμενα έμεινα χωρίς κάποιο καλό ζευγάρι IEM's.

Και τώρα τι κάνουμε;

Το δίλημμα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Περίπτωση 1.
Επισκευάζω το ένα σπασμένο ακουστικό στα Shure. Ευτυχώς γίνεται, διότι τα Shure με την αρθρωτή κατασκευή τους παίρνουν ανταλλακτικό ακουστικό, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις ολόκλήρο το ζευγάρι. Κόστος αλλαγής; Περίπου 50 ευρώ το ανταλλακτικό.

Κατόπιν προσπαθώ να αντικαταστήσω τα χαλασμένα Meze με καινούργια. Ώστε να ξαναβρεθώ στην ίδια προτέρα κατάσταση. Κόστος αντικατάστασης; Εκτιμάται γύρω στα 70-90 ευρώ.
Συνολικό κόστος επισκευής και αντικατάστασης: Περίπου 140 ευρώ.

Περίπτωση 2.
Εγκαταλείπω και τα δύο ζευγάρια χαλασμένα ακουστικά και πάω για ένα μόνο ζευγάρι καινούργια, ανεβαίνοντας κατηγορία. Με τυπικό όριο τα 140-160 ευρώ, όσο είναι και το συνολικό κόστος της πρώτης περιπτώσεως.

Το ερώτημα είναι: Ποιό θα μπορούσε να είναι το υποψήφιο ζευγάρι; Άντε, αν χρειαστεί, σε πολύ ακραίες περιπτώσεις, να ανέβω 30-40 ευρώ ακόμα. Να πάμε δηλαδή στην κατηγορία IEM's των 200 ευρώ.

Επιθυμητά χαρακτηριστικά:
-Ηχος αναλυτικός, με τονική ισορροπία και ουδέτερος. Όταν λέω ουδετερότητα το εννοώ. Χωρίς δικό τους χαρακτήρα, να αποδίδουν την ηχογράφηση, όποια και να'ναι χωρίς να προσθέτουν ή να αφαιρούν και χωρίς να εξωραΐζουν. Σημαντικό λόγω των ηχοληπτικών μου καταβολών και ασχολιών.
-Ευχρηστία. Εξίσου σημαντική.
-Αντοχή.

Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και προπαντός προτάσεις βασισμένες κατά προτίμηση σε εμπειρίες από IEM's που έχετε ακούσει, αν γίνεται... -bye-
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα έχεις ακούσει; Ένα πρώτο, εντελώς πρόχειρο ψάξιμο με οδηγεί στα Audio Technica ATH-E50.

Σχετικά με το δίλημμά που αντιμετωπίζω τι λες; Αντικαθιστώ η προχωρώ;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Τα P1 τα έχω και είναι "overkill" για τα λεφτά που δίνεις.
Εγώ τα θεωρώ ας πούμε baby HD600!
Όσο αφορά το δίλημμα εξαρτάται τι θέλεις.
Αν είσαι σπίτι και κάνεις εκεί χρήση ψηφίζω αναβάθμιση δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην ανέβεις λίγο κατηγορία και να απολαμβάνεις καλύτερα την μουσική σου.
Εκτός αν σου αρέσουν τόσο πολύ αυτά που χάλασαν , τότε φτιάξε τα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Για ουδέτερο ήχο νομίζω και τα focal sphear πρέπει να μπουν στο πρόγραμμα. Από τα meze πιο ουδέτερα πρέπει να είναι.
 

bujinkan

AVClub Addicted Member
24 March 2009
1,580
Ένα σε ενδιαφέρει στείλε μου μνμ
Έχω ένα ζευγάρι Shure 425 που κάθονται


Sent from my iPhone using Tapatalk