Media player σε Samsung Smart TV

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλησπερα παιδες.
Επειδη με εχει βολεψει σε γενικες γραμμες ο internal player της TV (Samsung 65MU6122) και πλεον τα παιζω ολα απο κει αλλα θα ηθελα και καναδυο πραγματακια που βολευουν, οπως ας πουμε να αρχιζει μια ταινια ή ενα επεισοδιο απο κει που ειχες σταματησει και τη δυνατοτητα να βρισκει υποτιτλους απο μονο του, αναρωτιομουν αν ξερει κανεις μηπως υπαρχει κανενα αλλο player στο Tizen Store να κατεβασω και να στησω. Ειδα οτι στο Tizen Store υπαρχει το VLC αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι μονο για κινητα.
Εχει κανεις καμια ιδεα ειτε για το VLC ειτε για αλλο αντιστοιχο?
Ευχαριστω
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Να υποθεσω απο την ελλειψη απαντησεων οτι κανενας δεν εχει ασχοληθει ή καταφερει κατι αντιστοιχο?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Τετοια πραγματα εχω την εντυπωση γινονται μονο με τηλεορασεις ειναι android και μπορεις να εγκαταστησεις kodi (π.χ. καποιες sony). Δεν νομιζω οτι στις samsung υπαρχουν τετοιες δυνατοτητες. Το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να στησεις plex server σε nas ή pc και να αναλαμβανει αυτος το κατεβασμα υποτιτλων. Μετα μπορεις να κανεις την αναπαραγωγη των βιντεο απο τον plex client της samsung. Μαλλονομως ειναι αρκετα διαφορετικο απο αυτο που θελεις να πετυχεις εσυ.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Το δοκιμασα τον Plex στο Synology και μαλλον λογω των δυνατοτητων του συγκεκριμενου (που ειναι το μικροτερο που βγαινει : DS115j) δεν την παλευε και πολυ να το σηκωσει και να παιξει χωρις να μου σπαει τα νευρα στο στησιμο.
Ισως το ξαναδοκιμασω αλλη στιγμη αλλα με οσα εκανε μεχρι να στηθει αλλα και μετα, πολυ αμφιβαλλω.
To γμτ ειναι οτι υπαρχει VLC στο Tizen store αλλα ειναι μονο για κινητα. Πφφφφ
 

sotant

Established Member
8 September 2006
267
Απάντηση: Re: Media player σε Samsung Smart TV

Καλησπερα

Επειδη ειχα προβληματα με το player της samsyng ( πχ δεν διαβαζε εξωτερικο αρχειο υποτιτλω) ολα μου λυθηκαν μονομιας με το plex.
Bεβαια στην περιπτωση την δικια σου που θελεις να βρισκεις online sub δεν μπορω να σε βοηθησω.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Καλα δεν τρελαινομαι για online subs αλλα για την ευκολη διαχειριση του χρονισμου των subs και κυριως για το κομματι που εχει σχεση με το να ξεκινα απο κει που σταματησε ή να δειχνει ποια επεισοδια εχω ηδη δει. Εχω καλομαθει απο Kodi (που ομως δεν παιζει 4κ) και Netflix τωρα πλεον και η αληθεια ειναι οτι ψιλοβαριεμαι να ανοιγω και το gt1 για να δω κατι μιας και παιζουν ολα απο την tv κατευθειαν.