65 ή 55 ίντσες Samsung?

SILONAM72

New member
6 October 2010
13
KALAMARIA
Καλησπέρα σε όλους

Είχα για 5 χρόνια 40c8000 samsung. Πριν 4 μέρες αναβαθμίστηκα σε 65αρα QLED 7FN. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να την συνηθίσω .Η απόσταση και με την
προηγούμενη και με την νέα τηλεόραση παραμένει κοντά στα 4 μέτρα. Μήπως είναι από το γεγονός ότι είναι μεγάλη η αλλαγή από τις 40 στις 65 ίντσες? Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάω πρώτα στις 55 ίντσες? το μεγαλύτερο πρόβλημα (ζαλάδας) το αντιμετώπίζω στα προγράμματα τις τηλεόρασης και ιδιαίτερα στα σήριαλ που έχουν γρήγορες εναλλαγές εικόνας. Αντιμετώπισε κανείς ανάλογο θέμα? Επειδή έχω την δυνατότητα αλλαγής για την 55άρα , σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολικός και το μετανιώσω.Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όσους μου δώσουν την εμπειρία τους.
 

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Re: 65 ή 55 ίντσες SAMSUNG?

Μια χαρά είναι η 65αρα για την απόσταση θέασης που έχεις. Δοκίμασε την με σωστό περιεχόμενο 1080 η 4K


Sent from my iPad using Tapatalk
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Re: 65 ή 55 ίντσες SAMSUNG?

Μη κανεις το σφάλμα και την αλλαξεις. Μένεις με την 65αρα.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Re: 65 ή 55 ίντσες SAMSUNG?

Ειχα 42 και πηγα σε 65 με τη μεγαλύτερη απόσταση θεασης γύρω στα 3.5 μέτρα και κανεις απο τη οικογένεια δεν ειχε πρόβλημα. Δεν βλεπουμε τηλεοπτικο παρα ελαχιστα.90% netflix και 10% ταινίες με μίνιμουμ 1080 p ανάλυση. Τις πρώτες 2/3 μερες μας φαινόταν οχι κουραστική αλλα μαλλον λιγο περίεργη η διαφορά μεγεθους.θα σου ελεγα να μη βιαστείς και να δεις και λίγο καλύτερης ποιότητας προγραμμα.παίζει να εχεις κάποιο αστιγματισμό στην όραση που να έχεις μεγαλύτερη ευαισθησία στην αλλαγή;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: 65 ή 55 ίντσες SAMSUNG?

Η Q7N είναι εξαιρετική τηλεόραση με πολύ δυνατή φωτεινότητα.
Για δοκίμασε να ρίξεις φωτεινότητα , να βάλεις ένα άλλο picture mode που να μην έχει κορεσμένα και έντονα/αφύσικα χρώματα... και πες μας...
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Σωστός γιατι και γω θυμάμαι οταν πηρα την ολεντ που ειχε πολύ μεγαλυτερη φωτεινοτητα από την plasma με ενοχλουσαν οι υπότιτλοι από το zidoo που ηταν σαν φακοί και τους αλαξα χρωμα για να μπορω να βλεπω.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Δώσε λίγο χρόνο και θα την συνηθίσεις. Στα 4 μετρα σε λίγους μήνες θα μετανιώσεις που δεν πήρες 75άρα.
 

malias4

New member
16 May 2018
55
Crete , Greece
Φιλε μου εγω απο 40αρα πηγα σε 55αρα samsung qled q7f πριν καμμια δεκαρια μερες.
Η αποσταση θεασης ειναι 2.4 μετρα κ οπως κ εσυ τις πρωτες μερες πιο πολυ η συζηγος γκρινιαζε οτι ειναι πολυ μεγαλη κ πολυ κοντα κ τις προκαλει ζαλαδες.
εγω παλι με το xbox κανενα προβλημα 😊
Αλλαξα picture mode κ εβαλα κατι με πιο μαλακα χρωματα μεχρι να συνιθισουμε κ τωρα πλεον την εχω στο standard mode με ενα κλικ πιο χαμηλη φωτεινοτητα κ ειναι κομπλε.
Πιστευω θελει συνηθεια αλλα επισης να βλεπεις κ περιεχομενο σε καλη αναλυση.
Τψρα αν βλεπεις αντ1 κ κατι star κτλ φαινεται ψιλο χαλια τουλαχιστον σε εμενα.
Αλλα ευτυχως εχω πιατο κ βλεπω 1080p που εκει ειναι πολυ καλο το σημα !