Αντικατάσταση της Jico SAS με Nagaoka

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
Μια και νομίζω ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω την Jico SAS που με συντρόφευε για χρόνια και που έχει φάει ώρες με το κουτάλι σκέφτομαι μήπως πάω σε Nagaoka καθώς από τι βλέπω στο site της Jico η SAS δεν είναι διαθέσιμες πλέον μήπως αγόρασα ξανά κάποια ίδια.
Το ερώτημα είναι αν αξίζει να πάω στην ποιο ακριβή MP500 η να πάω στη MP300 και αν όντος θα έιναι αναβάθμιση από την Jico
Το πικάπ είναι ένα Radius 5 της Roksan το αρχικό μοντέλο με τον nima βραχίονα.
Πάντως αν και την JICΟ την είχα βάλει σε μια όχι και τόσο συμβατή κεφαλή, την Black pearl ήμουν υπερευχαρηστημένος από τον ήχο της.
Υπάρχει φυσικά και η επιλογή να το κρατήσω και άλλο αλλά λέω μήπως πάω στην αναβάθμιση καθώς όπως είπα τα έχει τα χρονάκια της και της ώρες μουσικής της καθώς παίζω αρκετά συχνά βινύλιο
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Κατ αρχην να πω οτι η "οχι και τοσο συμβατη κεφαλη" που λες ειναι μια απο τις καλυτερες γεννητριες στην οποια θα μπορουσες να βαλεις μια sas.Ειναι σχεδον η ιδια γεννητρια με αυτην της JICO MM-1 SAS κεφαλης που η JICO κυκλοφορησε για μονον 30 κοματια.Φυλαξε την για το ενδεχομενο που θα ειναι ξανα διαθεσιμη η sas.
Τωρα στις Νagaoka, η 500 εχει την καλυτερη ακιδα στην σειρα.Εχει καθαρο και δυναμικο ηχο και ειναι ισως η καλυτερη κεφαλη στην κατηγορια της με 1-2 απο τις νεες VM audio-technica.H MP300 εχει ελαφρα πιο μαλακο ηχο και ειναι μια εξαιρετικη κεφαλη,παρομοια της οποιας ειναι και η ΜΡ200 η οποια ειναι λιγο πιο ελαφρια και ισως να ειναι προτιμοτερη απο τις αλλες δυο αν ο ΝΙΜΑ δεν μπορει να ζυγισει τις 300 & 500.
Οποιαν Nagaoka απο τις 3 αποφασισεις να παρεις,δεν θα κανεις λαθος και ειμαι βεβαιος οτι θα την απολαμβανεις.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
thx για τις απαντήσεις. Το έχω πάει για ρύθμιση ξανά και service και ανάλογα τι θα μου πούνε για το τι κατάσταση είναι η βελόνα θα κινηθώ. Δλδ αν πάω για αλλαγή προτείνετε την mp200 ως λύση η την mp300
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
Πάντως εκεί που το πήγα να το ρυθμίσω που είναι και από τους πλέον αξιόλογους στον χώρο με το που είδε την κεφαλή με την βελόνα απλά έφριξε. Νόμιζε ότι του πήγα κάποιον φρανκεστάιν :D. Μέχρι σε κάποια στιγμή μου είπε ότι εγώ δεν το αναλαμβάνω αυτό γιατί θα χάσω reputation ότι έχω φτιάξει μια κεφαλή με μια ξένη βελόνα πάνω της. Μέχρι που του είπα ότι η βελόνα είναι JICO και εκεί άλλαξαν όλα :p
Βλέπεις στο μάτι η black pearl με την συγκεριμένη βελόνα είναι λες και βρίσκεται στον αέρα. Ο καθένας γιαφιντελίστας αν την έβλεπε σαν πρώτη εικόνα θα πάθαινε σοκ. Αλλά αυτός ο ήχος που είχε το συγκεκριμένο σετ στα αυτιά μου έβαζε κάτω πολύ ακριβότερα συστήματα που είχα ακούσει σε αρκετές εκθέσεις.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση της Jico SAS με Nagaoka

Πάντως εκεί που το πήγα να το ρυθμίσω που είναι και από τους πλέον αξιόλογους στον χώρο με το που είδε την κεφαλή με την βελόνα απλά έφριξε. Νόμιζε ότι του πήγα κάποιον φρανκεστάιν :D. Μέχρι σε κάποια στιγμή μου είπε ότι εγώ δεν το αναλαμβάνω αυτό γιατί θα χάσω reputation ότι έχω φτιάξει μια κεφαλή με μια ξένη βελόνα πάνω της. Μέχρι που του είπα ότι η βελόνα είναι JICO και εκεί άλλαξαν όλα :p
Βλέπεις στο μάτι η black pearl με την συγκεριμένη βελόνα είναι λες και βρίσκεται στον αέρα. Ο καθένας γιαφιντελίστας αν την έβλεπε σαν πρώτη εικόνα θα πάθαινε σοκ. Αλλά αυτός ο ήχος που είχε το συγκεκριμένο σετ στα αυτιά μου έβαζε κάτω πολύ ακριβότερα συστήματα που είχα ακούσει σε αρκετές εκθέσεις.

Τα περι "reputation" δεν θελω να τα σχολιασω :silly:
Εχω 2-3 παρομοιες και δεν αγχωνομαι γι αυτο...............
Προσεξε μονο τουλαχιστον η διαγνωση για αλλαγη η οχι βελονας να ειναι ................... "reputable" ..................
Τωρα μεταξυ 200 η 300 , η 300 θα ηταν η επιλογη μου,αλλα και η 200 ειναι πολυ καλη.
Για τον Φρανκεσταιν σου, μονο το πλαστικο σωμα της διαφερει απο αλλες κεφαλες που εχουν την ιδια γεννητρια ακριβως.Και αυτο για να εχει ο καθε "κατασκευαστης" την δικη του βελονα. (A&R , Garrot, Sumiko, Shelter και αλλες ουκ ολιγες......................)
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
Τελικά θα πάω για την 200. Δυστηχώς στην τωρινή βελόνα είχε διαλυθεί και γιαυτό τον λόγο το πήγα το πικάπ για ρύθμιση. Απο απροσεξία μου έφυγε ο βραχίωνας και είχε πέσει με δύναμη στο δίσκο πάνω η βελόνα αναπήδησε και μετά και δεν ακουγόταν καθαρά τίποτα και πήδαγε σε κάθε track.
Να δω τώρα πως θα ακούγετε η 200αρα γιατί η SAS ήταν πάρα πολύ καλή αλλά όπως είπαμε δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον για αγορά.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
καλα που προλαβεs να την χαρειs δλδ και δεν εκανεs την απροσεξια οταν ηταν καινουργια

ναι ευτυχώς. Πάντως και η nagaoke παίζει μια χαρά. Από πριν νομίζω ότι το μπάσο είναι ποιο πλούσιο. Από τι μου έδειξε ο εκεί αντιπρόσωπος που μου έβαλε και την νέα κεφαλή η nagaoke είναι διανομέας μιας νέας sas βελόνας κεφαλής που θα έρθει τον χειμώνα Ευρώπη και που θα κοστίζει στα 800 ευρώ.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Πανικο, προσφατα βρεΘηκα στην Athens pro audio και ο φιλτατοs εκει μου ειπε οτι και η shure σταματησε την παραγωγη τηs N97. την ανταλ/κη βελονα τηs M97 δλδ.
ξερειs τιποτιs παραπανω γι`αυτο? στεναχωρηΘηκα πολυ με αυτο γιατι ψιλιαζομαι stop και στην ιδια την κεφαλη. (και δεν εχω προλαβει να αντικαταστησω αυτη που χαρισα)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση της Jico SAS με Nagaoka

Πανικο, προσφατα βρεΘηκα στην Athens pro audio και ο φιλτατοs εκει μου ειπε οτι και η shure σταματησε την παραγωγη τηs N97. την ανταλ/κη βελονα τηs M97 δλδ.
ξερειs τιποτιs παραπανω γι`αυτο? στεναχωρηΘηκα πολυ με αυτο γιατι ψιλιαζομαι stop και στην ιδια την κεφαλη. (και δεν εχω προλαβει να αντικαταστησω αυτη που χαρισα)
Τωρα ειδα την ερωτηση....χαχαχα .Οχι δεν το ηξερα αλλα φανταζομαι προς το παρον δεν θα ειναι δυσκολο καποιος να βρει 1-2 ανταλλακτικες να εχει.

ναι ευτυχώς. Πάντως και η nagaoke παίζει μια χαρά. Από πριν νομίζω ότι το μπάσο είναι ποιο πλούσιο. Από τι μου έδειξε ο εκεί αντιπρόσωπος που μου έβαλε και την νέα κεφαλή η nagaoke είναι διανομέας μιας νέας sas βελόνας κεφαλής που θα έρθει τον χειμώνα Ευρώπη και που θα κοστίζει στα 800 ευρώ.
Αυτη πιθανον να ειναι η seto hori , high output moving coil με SAS ακιδα.Εχει κεραμικο σωμα και φαινεται να εχει ενδιαφερον.
https://www.avhub.com.au/news/hi-fi/jico-seto-hori-mc-cartridge-496928
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
παω στοιχημα οτι το headshell που "κραταει" την κεφαλη στην αυστραλιανη φωτο, ειναι Yamamoto. και μαλιστα το HS-1A
εναs μικροs ενδοιασμοs αν ειναι οντωs, ειναι η αλενοβιδα...:flipout: