Θέαση στο υπνοδωμάτιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johann69

Senior Member
27 December 2007
357
Δοκιμασμένες λύσεις για θέαση cosmote tv στο υπνοδωμάτιο με σύστημα καλωδιακό ή ασύρματο και δυνατότητα τηλεχειρισμού από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο?!??

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Δοκιμασμένες λύσεις για θέαση cosmote tv στο υπνοδωμάτιο με σύστημα καλωδιακό ή ασύρματο και δυνατότητα τηλεχειρισμού από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο?!??

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η πιο αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση έχει όνομα.
HDMI MODULATOR.
Πολύ αξιόπιστη λύση (ενσύρματη ) με δυνατότητα επέκτασης και σε επιπλέον δωμάτια , με δυνατότητα τηλεχειρισμού και όπως έχω διαβάσει τελευταία και με πιο χαμηλές τιμές.
Πριν 3 χρόνια είχε κόστος αγοράς της συσκευής γύρω στα 350 ευρώ.
Τωρα έχει πέσει στα 150 εάν δεν κάνω λάθος.
 

johann69

Senior Member
27 December 2007
357
Κανένα link???
Τιμή Ελλάδα ή Κίνα;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Teo010

AVClub Enthusiast
11 April 2012
1,174
Εγω εδω και 5χρονια , πρωτα με νοβα και μετα και με οτε, εχω βαλει στο υπνοδωματιο ενα HDMI Splitter https://www.skroutz.gr/s/3196730/Konig-2-Port-HDMI-Splitter.html και 20μ καλωδιο hdmi. Οταν ειμαι στο σαλονι αλλαζω τα καναλια απο την εφαρμογη που εβγαλε ο οτε για το κινητο, για να λειτουργησει πρεπει να ειναι στο ιδιο ιντερνετ συνδεδεμενος και ο δεκτης.
 

andreaspap

Established Member
1 May 2007
280
Εγώ έχω πάρει αυτό και παίζει άψογα. Με το hdmi splitter και ένα extension που είχα πάρει μέσω cat6 μου έβγαζε σφάλματα η προστασία που έχει η cosmote.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Αν δεν σου κανει κοπο θα μπορουσες να μου εξηγησεις λιγο την συνδεσμολογια με το modulator?
απλα να εχω μια ιδεα..σκεφτομαι να το παρω.
http://www.provideoinstruments.com/...MI18n0hZ-m3AIVTtwZCh3foAZqEAAYASAAEgIWLfD_BwE
αυτο κανει?το compact.

Χωρίς να είμαι ειδικός , η συνδεσμολογία έχεις κάπως έτσι.
Στο σαλόνι που έχεις τον cosmote tv, το hdmi καλώδιο από τον αποκωδικοποιητή μπαίνει στο modulator.
Επίσης στο modulator μπαίνει το καλώδιο της επίγειας κεραίας από την πρίζα του σαλονιού.
Από το midulator (με διακόπτη διακλάδωσης) φεύγουν δύο καλώδια τύπου κεραίας. Το ένα μπαίνει στη σαλονατη tv (και δίνει σήμα για τα επίγεια της digea και για τον cosmote tv {που έχεις επιλέξει ένα ελεύθερο channel να εκπέμπει}, και το άλλο καλώδιο κεραίας πηγαίνει στην κρεβατοκάμαρα όπου μεταφέρει και τα κανάλια που προανέφερα ( παύεις να χρησιμοποιείς τη πρίζα κεραίας της κρεβατοκάμαρας).
Στο όλο σύστημα μπορεί να προστεθεί και ο τηλεχειρισμός με έξτρα πομπό-δεκτη , και μεταφορά του πάντα μέσα από το υπάρχων καλώδιο που πηγαίνει στην κρεβατοκάμαρα.
Το καλό με το σύστημα αυτό είναι ότι μπορείς εάν θες να κάνεις αρκετές στάσεις μέσα στο σπίτι (κουζίνα, μπαλκόνια, υπνοδωμάτια) και με τη χρήση των διακλαδωτων αποκτάς ήχο και εικόνα (digea + cosmote tv) σε πολλά σημεία.
 

marsele

New member
28 January 2019
23
επειδή θα ήθελα να μεταφέρω κι εγώ την εικόνα από τον αποκωδικοποιητή του σαλονιού στο υπνοδωμάτιο έχω σκεφτεί την λύση του hdmi splitter. Θα λειτουργήσει ή με κάποιον τρόπο η cosmote μπλοκάρει την μεταφορά της εικόνας σε δεύτερη οθόνη;;;
 

Babis Sougias

New member
15 May 2018
40
Επίσης εάν συνδέσεις το κινητό ή το ταμπλετ με hdmi ή mhl εφόσον διαθέτει η συσκευή σου, θα μπορείς να βλέπεις κανονικά με το cosmote tv go. Τέλος, απ όσο γνωρίζω, σε πολύ λίγο καιρό, όσοι έχουν samsung smart tv , θα είναι διαθέσιμο το cosmote tv go σε εφαρμογή 😉
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Άρα δηλαδή γίνεται και με hdmi splitter και με το τρόπο που προτείνεις με το cosmote tv go;;; Δηλαδή εάν συνδέσω ένα android tv box και κατεβάσω την εφαρμογή τότε θα έχω κανονικά cosmote tv;;;;
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Αγοράζοντας δηλαδή αυτόν τον εξοπλισμόOte tv.jpg για μεταφορά εικόνας και εντολών τηλεχειρισμού θα δουλέψει στην πράξη;; Το έχει δοκιμάσει κανείς;;
 

Babis Sougias

New member
15 May 2018
40
Εάν η εφαρμογή cosmote tv go είναι συμβατή με το box δε βλέπω το λόγο να μην δουλέψει. Εγώ πάντως με το κινητό μου (Samsung galaxy s5) που έχει σύνδεση mhl βλέπω κανονικά.
 

Babis Sougias

New member
15 May 2018
40
Γιατί να δώσεις τόσα λεφτά για εξοπλισμό; Έχεις κινητό ή ταμπλετ συμβατό με hdmi;
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε βάση οροφής (ψηλά) και δεν θα μπορώ να συνδέσω το κινητό ή το τάμπλετ μέσω καλωδίου (λόγω απόστασης) γί' αυτό και ψάχνω κάτι το οποίο θα μπορώ να το χειριστώ από κάποια απόσταση (ασύρματα). Νομίζω ότι η λύση του tv box θα με κάλυπτε απλά θα πρέπει να σιγουρευτώ ότι το boxaki που θα πάρω θα είναι συμβατό με την εφαρμογή του cosmote tv go. Μπορείς να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που να παίζει την εφαρμογή;;;
 

Babis Sougias

New member
15 May 2018
40
Δε γνωρίζω φίλε μου. Αν κάποιος στην ομάδα γνωρίζει, φαντάζομαι θα σου απαντήσει. Μια μπακαλιστικη λύση, είναι να βάλεις το κινητό σε μια θήκη και μετά να το κολλήσεις πάνω στο πίσω μέρος της τηλεόρασης με μονωτική. Ή μπορείς να πάρεις μια θήκη κινητού και να την έχεις μόνιμα κολλημενη πίσω από την tv με ταινία διπλής όψης. Αυτές κρατάνε γερά! Έτσι, το μόνο που θα κάνεις όταν θες να δεις cosmote tv go, θα είναι να βάζεις το κινητό σου στην κολλημένη θήκη 😉
 

marsele

New member
28 January 2019
23
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :2thumb22sup: Μία άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι: εάν από την στιγμή που συνδέσεις το κινητό - τάμπλετ μέσω mhl στην τηλεόραση έχεις την δυνατότητα με κάποιον τρόπο να αλλάξεις κανάλι από απόσταση (π.χ. να είσαι στο κρεββάτι) φαντάζομαι πως όχι εε;;;;Προφανώς η αλλαγή καναλιών πραγματοποιείται μόνο από το κινητό τάμπλετ δηλαδή;;;
 

Babis Sougias

New member
15 May 2018
40
Αυτό το πρόβλημα ψάχνω να το λύσω και εγώ. Στο ταμπλετ έχω ξεχωριστή θύρα για hdmi και usb. Στο κινητό όμως πρέπει να βρω κάποιο splitter που να τα παίρνει και τα 2.