Εντυπώσεις από τον Imalent DN70

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Ο φακός αυτός είναι ένα μικρό προβολάκι τσέπης μια που εύκολα χωρά την χούφτα μας και είναι όσο δύο μπαταρίες D στην σειρά.
Οι διαστάσεις του είναι μόλις 113 x 38x 32 mm και ομολογώ ότι από τις φωτο τον περίμενα μεγαλύτερο.

web-IGP5088.jpg


Δεν θα μπορούσε η μορφή του να είναι διαφορετική, Imalent είναι. Εδώ φαίνεται το σκούρο τζαμάκι της οθόνης με τα δύο κουμπιά λειτουργίας εκατέρωθεν.

web-IGP5087.jpg


Εδώ το λαστιχένιο κάλυμμα τςη θύρας φόρτισης USB.

web-IGP5085.jpg


Κεφαλή και σώμα του φακού.

web-IGP5068.jpg


Είναι χαρακτηριστική η σχέση σώαατος/μπαταρίας.

web-IGP5071.jpg


Το εσωτερικό.

web-IGP5076.jpg


Και εικόνα του κατόπτρου. Το LED είναι ένα dedomed XHP-70 με ξυραφία!

Τρόπος Λειτουργίας - User Interface

Ο φακός ανοίγει και κλείνει από τον δεξιό διακόπτη πίεσης.
Με διαδοχικά πατήματα περνάμε από τα 20 στα 300 στα 2500 lumens.
Ο φακός έχει μνήμη.

Από τον αριστερό διακόπτη παίρνει κανείς το Turbo των 3800 lumens, με πάτημα σχεδόν 2 δευτερολέπτων. Με διαδοχικά πατήματα περνά στο Strobe, SOS & Beacon.

Πολύ βολικά αν σε όποιο mode και αν είναι, αν πατηθεί το αριστερό κουμπί, η οθόνη δείχνει το βολτάζ της μπαταρίας (υπό φορτίο)

Κάτι που πρόσεξα είναι ότι αν έχεις τον φακό αναμμένο και πας στα βοηθητικά modes, δεν μπορείς μετά τον κύκλο να ξαναμείνεις στο Turbo.

web-120838.jpg


Ο φακός με τα περιφερειακά του. Έρχεται με μια μπαταρία Imalent εγκατεστημένη.

Προστασία Υπερθέρμανσης

Με τόση ισχύ και τόσο μικρό μέγεθος ο φακός ανεβάζει ΓΡΗΓΟΡΑ θερμοκρασία.
Φυσικά και έχει προστασία υπερθέρμανσης η οποία ενεργοποιείται κοντά στους 50ºC (σώματος).
Από εκεί και πέρα η θερμοκρασία παραμένει στα επίπεδα των 50+ ºC και ο φακός ζεματάει! Στην περίπτωση των δοκιμών μου τα 45 λεπτά τα άντεξε και σε αυτό το σημείο η μπαταρία έχει σχεδόν εξαντληθεί.

Εδώ το διάγραμμα runtime και θερμοκρασίας για τα πρώτα 21 λεπτά λειτουργίας.
ComboDN70.png


Μόλις ενεργοποιηθεί η προστασία θερμοκρασίας ο φακός πέφτει στα 900 lumens, και παραμένει εκεί. ο χρήστης μπορεί να ξανα-ενεργοποιήσει και τα 2500 και τα 3800 lumens, αλλά αμέσως η φωτεινότητα θα αρχίσει να πέφτει στα 900 μέσα σε ένα διάστημα 20 δευτερολέπτων.

Μετρήσεις

Ο φακός, τουλάχιστον με την μπαταρία που δίνει η εταιρία ΔΕΝ πιάνει τα 3800 lumens, ούτε καν στιγμιαία. Αυτό δεν το έδειξε μόνο το κουτί μου αλλά και το μάτι του Teomav, σε σύγκριση με μερικούς δικούς του φακούς στην γειτονιά των 2600.
Θα ακολουθήσουν νέες μετρήσεις όταν προμηθευτώ High Drain μπαταρία 26650, και επίσης μετρήσεις της έντασης της δέσμης τις επόμενες μέρες.

DN70.png


Το Runtime που δίνει η εταιρία φαίνεται ρεαλιστικό αλλά μόνο γιατί ο φακός θα κατεβάσει ισχύ και θα μείνει εκεί.
201612090139543721low.jpg


Σε Χρήση - Σκέψεις και Εντυπώσεις

Για προβολάκι τσέπης ο φακός είναι μάλαμα. Αν εξαιρέσει κανείς ότι θα πρέπει να ρίχνει κανείς ριπές για να κρατήσει την φωτεινότητα στο Turbo.
To User Interface είναι καλό και η ένδειξη μπαταρίας είναι χρήσιμη και βολική.
Η κατασκευή είναι επίσης καλή, το design Imalet-ιστικο, και εντύπωση μου έκανε πόσο σφικτός είναι στα πάσα του.

Στα κατά του είναι η ανάγκη να κατεβάζει ισχύ αφού παραμένει καυτός λόγο μεγέθους.
(για σοβαρές εφαρμογές θα έπαιρνα των Fenix Tk35UE).
Σαν όλους τους φακούς με ηλεκτρονικό διακόπτη παρουσιάζει παρασιτική κατανάλωση, αλλά αυτό λύνεται με την απενεργοποίηση με μικρή περιστροφή του σώματος.
Επίσης λόγω σχεδιασμού δεν είναι εύκολο να βρεις τους διακόπτες μέσα στο σκοτάδι. ειδικά επειδή μπορεί να τους μπερδέψει με το λαστιχάκι της θύρας φόρτισης.

Αυτά τα λίγα αυτή την φορά γιατί ο διαθέσιμος χρόνος λιγοστεύει τα καλοκαίρια...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
τι να σου πω...
την ξετυλιξα....ειναι γυμνη απο κατω και δεν μπορεις να προσδιορισεις τι ειναι στην πραγματικοτητα.
Εχει προστασια αλλα με τον τροπο που ειναι φτιαγμενη δεν θελησα να την αφαιρεσω. Ισως χωρις αυτη να παει καλυτερα.
Αλλα μου εδωσες την ιδεα το βραδυ να τον δοκιμασω με μια αλλη 26650
 

giorgos.ko

AVClub Enthusiast
1 July 2013
1,207
Χανιά
Ωραια παρουσιαση , ευχαριστουμε !

Μου αρεσει αυτη η κατηγορια φακων , αν και δεν ειχα την τυχη να εχω καποιον , με δελεαζει ομως ο Thrunite TC20 που διαβαζω πολυ καλα λογια ...
 

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
Ωραία παρουσίαση Κώστα.
Τον έχω κι εγώ τον φακό και είναι από τους αγαπημένους μου στην κατηγορία.

Στην δικιά μου περίπτωση ο φακός δίνει όντως περί των 3800 lumen με την δική του μπαταρία, σύμφωνα με το ceiling bounce test που είχα κάνει όταν τον παρέλαβα.

Έχεις κανέναν φορτιστή που να μετράει την IR της μπαταρίας;
Ίσως σου έκατσε ελαττωματική ή απλά η εταιρεία χρησιμοποιεί διαφορετικές μπαταρίες ανά παρτίδα παραγωγής.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Έχεις κανέναν φορτιστή που να μετράει την IR της μπαταρίας;

πως δεν εχω.....μυαλο να υτον χρησιμοπιησω εχω?

λοιπον η καλυτερη τιμη που πηρα ειναι 17 (διορθωμενη για τον Οπους)...σε συγκριση οι noname κιτρινες που χρησιμοποιουσαμε πριν χρονια εβγαλαν 31.
Εκανα και μετρησεςι με τις κιτρινες και ειναι λιιγο κατω απο την μανισια