Γνώμη για αγορά ηχείων 7.1.4 και ενιχυτή

borderline

New member
27 March 2013
8
Καλησπέρα σε ολους.θα ήθελα τη βοήθεια σας οσον αφορά την αγορά ενισχυτη και ηχείων.θέλω τον DENON AVR 4300 και ηχεία τα audio cambridge minx s325για 5,1 και 6 minx 12 (2 για surround back και 4 οροφής για atmos).θα ηθελα μεγαλύτερα ηχεία αλλά λογω περιορισμένου χώρου 15τ.μ πρέπει να πάω με μικρού μεγεθους ηχεία.αξίζουν τα cambridge ή υπαρχει κατι πιο αξιολογο? τιμή για ηχεία γυρω στα 1500 ευρω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Re: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ 7.1.4 ΚΑΙ ΕΝΙΧΥΤΗ

AVR-X4400H εννοείς. Ο 4300 έχει καταργηθεί προ πολλού.

Τα συγκεκριμένα Minx έχουν BMR που σημαίνει ότι σε αυτό το μικροσκοπικό μέγεθος είναι καλύτερο από οποιοδήποτε full range μεγαφωνάκι. Όμως στη θέση σου θα κοιτούσα μικρά ηχεία ραφιού όπως τα Dali Spektor και για λόγους ομοιομορφίας και ηχητικής "εναρμόνισης" τα Alteco C1 για χρήση atmos.
Και κάποιο πραγματικό subwoofer, όχι αυτό που συνοδεύει τα Minx.

Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις τις σωστές αποστάσεις στο χώρο σου, ιδίως για τα ηχεία που θα τοποθετηθούν κατά τις προδιαγραφές της Dolby για το atmos, οι οποίες είναι πολύ συγκεκριμένες. Ας πούμε αν έχεις καναπέ που ακουμπάει με την πλάτη στον τοίχο, αποχαιρετάς τα 4 ηχεία οροφής για atmos.
 

borderline

New member
27 March 2013
8
Re: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ 7.1.4 ΚΑΙ ΕΝΙΧΥΤΗ

AVR-X4400H εννοείς. Ο 4300 έχει καταργηθεί προ πολλού.

Τα συγκεκριμένα Minx έχουν BMR που σημαίνει ότι σε αυτό το μικροσκοπικό μέγεθος είναι καλύτερο από οποιοδήποτε full range μεγαφωνάκι. Όμως στη θέση σου θα κοιτούσα μικρά ηχεία ραφιού όπως τα Dali Spektor και για λόγους ομοιομορφίας και ηχητικής "εναρμόνισης" τα Alteco C1 για χρήση atmos.
Και κάποιο πραγματικό subwoofer, όχι αυτό που συνοδεύει τα Minx.

Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις τις σωστές αποστάσεις στο χώρο σου, ιδίως για τα ηχεία που θα τοποθετηθούν κατά τις προδιαγραφές της Dolby για το atmos, οι οποίες είναι πολύ συγκεκριμένες. Ας πούμε αν έχεις καναπέ που ακουμπάει με την πλάτη στον τοίχο, αποχαιρετάς τα 4 ηχεία οροφής για atmos.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Έχω βρει στο Idealo τον 4300 με 929 ευρώ και έχω και δικάναλο τελικό για 11.2. Τα Dali όντως είναι πάρα πολύ καλά αλλά ηχεία και βολεύουν και στο μέγεθός μου... Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο για ηχεία οροφής γιατί τα Alteco μου βγαίνουν πολύ ακριβά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Ο τελικός είναι overkill για τα Minx. Με τις αναθυμιάσεις του θα παίζουν :p

O 4400 περιλαμβάνει και Auro 3D, στον 4300 αν θυμάμαι καλά έπρεπε να το πληρώσεις. HDR HLG και Dolby Vision με f/w update στον 4300 ενώ στον 4400 out of the box και θα επανέλθω μόλις ψάξω αν όντως ο 4300 έχει τη διακριτή δεύτερη έξοδο sub που έχει ο 4400, σημαντικό σε αυτή την κατηγορία τιμής.
 

borderline

New member
27 March 2013
8
σκέφτομαι σοβαρά την πρόταση του pleo για τα spector σε συνδυασμό με τ'alteco.ωστόσο η τοποθέτηση των alteco διαφέρει απο αυτή της dolby.εχει κάποιος άποψη αν ακούγονται το ίδιο καλά;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,582
Αθήνα
Αν βρεις κατάλληλη βάση, μπαίνουν και τα alteco στην οροφή. Το θέμα είναι γενικότερα όμως αν έχεις τις σωστές αποστάσεις. Γωνίες στην οροφή και πόσο θα απέχουν μεταξύ τους τα ηχεία.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω από το manual έχει και ο 4300Η διακριτά ρυθμιζόμενη δεύτερη έξοδο για sub.
 

borderline

New member
27 March 2013
8
Επειδή δεν έχω την δυνατότητα για γυψοσανίδα, θα προχωρήσω στα Alteco λόγω της ευχέρειας τοποθέτησης στον τοίχο. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΧΕΙΩΝ 7.1.4 ΚΑΙ ΕΝΙΧΥΤΗ

τα Alteco C1 μπαινουν στο ταβανι σιγουρα? η μονο σαν high στον τοιχο? ως τωρα μονο high τα εχω δει ,για να ταχω στα υποψιν μου ! βασεις υπαρχουν ! η ρυθμιση μετα ποια ειναι ομως ?