Canon PowerShot SX60 HS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Ανοιγω αυτο το θεμα για την συγκεκριμενη compact μηχανη της canon, που οπως φαινεται εχει πολλες δυνατοτητες.
Μου κανει εντυπωση που δεν βρηκα ηδη θεμα εδω στο φορουμ.

https://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sx60hs
https://www.techradar.com/reviews/c...ameras/canon-powershot-sx60-hs-1267153/review

Θα ηθελα να συζητω μαζι σας διαφορους προβληματισμους μου, οπως προκυπτουν απο την χρηση της μηχανης.
Αναμενω να την παραλαβω τη μηχανη, και θα κανω την εξερευνηση μου, αλλα σιγουρα θελει χρονο, και παλι δεν μπορω να τα ψαξω ολα σε βαθος.

Μια πρωτη απορια που εχω, ειναι η εξης:
Δεν υπαρχει πια φορτιση μεσω usb? Παρεχουν εξωτερικο φορτιστη μπαταριας, αλλα αυτος ειναι ο μονος τροπος;
Δεν υποστηριζουν φορτιση απο usb port? To θεωρουσα αυτονοητο, αλλα μαλλον δεν ειναι.
http://support-th.canon-asia.com/contents/TH/EN/8202164900.html
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Από όσο ξέρω δεν έχουν όλες οι μηχανές φόρτιση μέσω USB, οπότε αναγκαστικά θα πας μέσω εξωτερικού φορτιστή.
Και μια ερώτηση, γιατί επέλεξες την συγκεκριμένη μηχανή, τι είναι αυτό που σε τράβηξε? Το μεγάλο ζουμ? ή και γιατί δεν επέλεξες π.χ. την Panasonic FZ300 που είναι πιο ολοκληρωμένη πρόταση?
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Οποτε θα πεσει πολυ βαλε-βγαλε στην πορτα με την μπαταρια...ελπιζω να αντεξει...

Το μεγαλο zoom, για compact, ναι επαιξε μεγαλο ρολο.
Τα μενου της canon επισης. Καποτε πηρα olympus και μου εσπασε τα νευρα με τα μενου της.
Επισης εχει αξιολογο service στην Ελλαδα, αχρειαστο να ειναι.
Επισης ειχα canon ολα τα χρονια, διαφορες.
Ναι, δεν την αλλαζω την canon.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Κατ' αρχήν μεγειά! :ernaehrung004: καλοκαιράκι έχουμε δώστου να καταλάβει και περιμένουμε φωτογραφίες και εντυπώσεις!

Απ' ότι βλέπω είναι μοντέλο του 2014, η φόρτιση μέσω USB είναι σχετικά καινούριο χαρακτηριστικό στις φωτογραφικές. Μπορεί να εξυπηρετεί κάποιες φορές αλλά προσωπικά την αποφεύγω διότι δεν θέλω να ζεσταίνω την μηχανή χωρίς λόγο - ακόμα και για μηχανές που παραδίδονται χωρίς εξωτερικό φορτιστή καλύτερα να αγοράζουμε έναν.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Να σαι καλα cacau.
Ειχα ολα τα χρονια εναν παλιο 'προγονο' αυτης της μηχανης, την s5 is. Με ειχαν βολεψει η ΑΑ μπαταριες που επαιρνε! Επαναφορτιζομενες ειχα, τις eneloop.
Αλλα μαλλον μας τελειωσαν αυτα.
Η νεα εχει τη δικη της μπαταρια.
Ετσι ειμαι νεος σε αυτα.
Μια samsung mini παντως, με μη αφαιρουμενη μπαταρια ομως, φορτιζει μεσω usb port, αλλα λογικο θα μου πειτε, απο τη στιγμη που ειναι non removable.
Νομιζα παντως οτι μπορουσε να γινει φορτιση με usb.
Anyway, μικρο το 'κακο'. Αρκει να αντεξει το πορτακι, γιατι εγω κρατω τις μηχανες, δεκαετια και βαλε!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Εαν παρεις και κανα δυο μπαταριες εξτρα που ερχονται πακετο
με τους δικους τους φορτιστες, ουτε που θα καταλαβεις την ελλειψη USB.
Οντως, πολυ μικρο το κακο.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Παρηγγειλα ηδη εφεδρικη μπαταρια.
Το θεμα ειναι αλλο παιδια: η συνεχη ληψη βιντεο!
Στα 30 λεπτα διαβαζω οτι σταματα η ληψη! (φυσικα μπορεις αμεσα να γραψεις νεο αρχειο)
Και γιατι λεω οτι θα ηθελα να φορτιζει μεσω usb? Γιατι θα μπορουσα να συνδεσω ενα powerbank και να την κρατα φορτισμενη ενω εγω κανω ληψη βιντεο, ας πουμε μεγαλης διαρκειας.
Αλλα αφου, ειτε στο 30λεπτο σταματα η εγγραφη (ποτε δεν καταλαβα αυτο τον περιορισμο, το εχω διαβασει και για αλλες μηχανες...), είτε πχ στο 2ωρο θα εχει τελειωσει η μπαταρια, διχως 'συνεχη' φορτιση που θα την εδινε μονο μια φορτιση μεσω πορτας, απλα δεν μπορω να κανω την λεγομενη μακρας διαρκειας εγγραφη.
Ε, ελπιζω να μην πει κανεις ....ειναι μια φωτογραφικη μηχανη μονο! Τωρα πια!
Εδω και μια δεκαετια κανεις αξιοπρεπεις ληψεις βιντεο, με τα καλα εξαρτηματα των μηχανων! Δεν χρειαζεται πια, ντε και καλα, αγορα ακριβης καμερας,
οταν μιλαμε για ερασιτεχνικη-αλλα οχι προχειρη ομως- ληψη.
Οπως και να χει, δεν χρειαζομαι συχνα βιντεο μακρας διαρκειας, αλλα ανακαλυπτω τους περιορισμους.
Χαζο ομως. Να εχεις πχ κινητο και να γραφεις hd video οσο θες, και να εχεις ακριβη compact camera και να εχεις...κοφτες!
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Το 30λεπτο όριο λήψης βίντεο από φωτογραφικες μηχανές, άπτεται φορολογικών θεμάτων της ΕΕ.
Δες εδώ https://www.tested.com/tech/photogr...meras-have-a-30-minute-video-recording-limit/ για παράδειγμα.

Ευχαριστω για τη διευκρινηση!
Αν και υποψιαζομουν οτι οι λογοι δεν μπορει στην εποχη μας να ειναι τεχνολογικοι,
το οτι επεβληθη κατι τετοιο για φορολογικους λογους, το βρισκω κυριολεκτικα απιστευτο και εξωπραγματικο.
Τελικα ιστοριες παράνοιας δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα, αλλα και αλλου...
:(
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Το 30λεπτο όριο λήψης βίντεο από φωτογραφικες μηχανές, άπτεται φορολογικών θεμάτων της ΕΕ.
Δες εδώ https://www.tested.com/tech/photogr...meras-have-a-30-minute-video-recording-limit/ για παράδειγμα.

Μεγειά φίλος . Καλη αγορά εφόσον δεν θες να μπλέξεις με φακούς . Μοναδική μου ένσταση πως πρόκειται για μοντέλο του 2016 χωρις αυτό να σημαίνει κάτι απαραίτητα .
Εχω και εγώ μια πρόγονο στο συρτάρι , την sx10 is με τρομερά 10 Mp ανάλυσης θανατερό 640 Χ 480 video και Χ20 zoom αγορασμένη το καλοκαίρι του 2009 !!! Μια χαρά μηχανή και την δίνω στην 6 χρόνη κόρη μου για να μάθει κάποια βασικά .
Τωρα σχετικά με το video , επειδή πρόσφατα σε μια σχολική εορτή έγραψα για πρώτη φορά πάνω από μίση ώρα , παρατήρησηα ότι αναβόσβησε κάπως περίεργα το κόκκινο λαμπάκι του rec στην οθόνη και συνέχισε να γράφει κανονικά . Έκοψε το βίντεο μονη της και συνεχίσε κανονικά να γράφει . Φανταζομαι πως και η δικήσου έτσι θα κάνει .
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Μεγειά φίλος . Καλη αγορά εφόσον δεν θες να μπλέξεις με φακούς . Μοναδική μου ένσταση πως πρόκειται για μοντέλο του 2016 χωρις αυτό να σημαίνει κάτι απαραίτητα .
Εχω και εγώ μια πρόγονο στο συρτάρι , την sx10 is με τρομερά 10 Mp ανάλυσης θανατερό 640 Χ 480 video και Χ20 zoom αγορασμένη το καλοκαίρι του 2009 !!! Μια χαρά μηχανή και την δίνω στην 6 χρόνη κόρη μου για να μάθει κάποια βασικά .
Τωρα σχετικά με το video , επειδή πρόσφατα σε μια σχολική εορτή έγραψα για πρώτη φορά πάνω από μίση ώρα , παρατήρησηα ότι αναβόσβησε κάπως περίεργα το κόκκινο λαμπάκι του rec στην οθόνη και συνέχισε να γράφει κανονικά . Έκοψε το βίντεο μονη της και συνεχίσε κανονικά να γράφει . Φανταζομαι πως και η δικήσου έτσι θα κάνει .

Ευχαριστω, να εισαι καλα.
Για την ακριβεια, ειναι μοντελο του...2014!
Βεβαια, για να την εχει η canon στην αγορα τοσα χρονια, διχως αντικατασταση, σημαινει οτι στεκεται γερα.
Πριν αποφασισω την αγορα, πηγα απο wikipedia να δω λιγο τι παιζει ως 'ιστορικο' με την ολη σειρα powershot, και ειδα οτι το τελευταιο digic, ειναι το 6, το οποιο και εχει η εν λογω μηχανη.
Δηλαδη, παροτι ειναι μοντελο 2014, νεο επεξεργαστη γραφικων - digic της canon, δεν κυκλοφορησε κατι ανωτερο, πχ digic 7.

Σημαντικη η πληροφορια που ειπες περι βιντεο.
Αναρωτιεμαι βεβαια, ακομη κι αν ειναι οπως το λες(που θα ειναι), αν δημιουργει 2 αρχειο βιντεο μετα το μισαωρο, ή συνεχιζει στο αρχικο αρχειο(ενα και μοναδικο δηλαδη).
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Πριν αποφασισω την αγορα, πηγα απο wikipedia να δω λιγο τι παιζει ως 'ιστορικο' με την ολη σειρα powershot, και ειδα οτι το τελευταιο digic, ειναι το 6, το οποιο και εχει η εν λογω μηχανη.
Δηλαδη, παροτι ειναι μοντελο 2014, νεο επεξεργαστη γραφικων - digic της canon, δεν κυκλοφορησε κατι ανωτερο, πχ digic 7.

Αν λέει κάτι αυτό (για μένα όχι πολλά γι αυτή την κατηγορία μηχανών) η Canon έχει βγάλει μέχρι Digic 8

https://en.m.wikipedia.org/wiki/DIGIC
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Πράγματι του '14 είναι και όντως έχει βγεί μέχρι και digic 8. Την wikipedia την κοιτάμε πάντα με επιφύλαξη μια και είναι γραμμένη από εθελοντές και η αξιοπιστία της είναι αμφιλεγόμενη. Αλλά όπως λέει κι ο Ηλίας, μικρή σημασία έχει αυτό - κοίτα να ευχαριστηθείς το νέο σου απόκτημα!
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Μαλλον εγω δεν το ανεφερα οπως επρεπε εδω παιδια.
Σε αυτη τη σελιδα αναφερομουν
https://en.wikipedia.org/wiki/Canon_PowerShot_S#Super_Zoom_S/SX_series

και αυτο που ξεχασα να πω εδω, οτι επειδη με ενδιεφερε η κατηγορια COMPACT, θα πηγαινα στην σειρα Powershot.
Απλα για την ιστορια, ξερει κανεις αν η ανωτερω σελιδα της wikipedia ειναι οντως ελλιπως ενημερωμενη;
Βολευει πολυ γιατι τα εχει ολα συγκεντρωμενα, και ποιο μοντελο αντικαθιστα ποιο κλπ.

Δεν θα αλλαζε η επιλογη μου, γιατι ουτε με εναλλαξιμους φακους θελω να μπλεξω, ουτε νομιζω οτι καποια αλλη compact της canon εχει 65x zoom.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Για την ιστορία ο Digic 7 κυκλοφόρησε το 2016, ενώ φέτος βγήκε και Digic 8, απλά η Canon δεν έχει βγάλει πιο νέα μηχανή στην συγκεκριμένη κατηγορία από το 2015 για αυτό έχει ακόμα το Digic 6.
Επίσης από όσο ξέρω δεν θα συνεχίσει την σειρά sx60 η Canon, γενικότερα τα κινητά, οι premium cοmpact με αισθητήρα 1 ίντσας και οι φτηνές Mirrorless/Dslr εξάλειψαν αυτή την κατηγορία μηχανών, νομίζω μόνο η Panaspnic συνεχίζει να βγάζει οικονομικές με μικρό αισθητήρα super zoom cameras.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,456
Χμμμ... η Nikon προχθές έβγαλε την Ρ1000 με φακό 24-3000mm :a0210:

Για αυτό έγραψα Δημήτρη πιο πάνω οικονομικών super zoom, η P1000 μόνο οικονομική δεν την λες!!!!χαχα
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Για την ιστορία ο Digic 7 κυκλοφόρησε το 2016, ενώ φέτος βγήκε και Digic 8, απλά η Canon δεν έχει βγάλει πιο νέα μηχανή στην συγκεκριμένη κατηγορία από το 2015 για αυτό έχει ακόμα το Digic 6.
Επίσης από όσο ξέρω δεν θα συνεχίσει την σειρά sx60 η Canon, γενικότερα τα κινητά, οι premium cοmpact με αισθητήρα 1 ίντσας και οι φτηνές Mirrorless/Dslr εξάλειψαν αυτή την κατηγορία μηχανών, νομίζω μόνο η Panaspnic συνεχίζει να βγάζει οικονομικές με μικρό αισθητήρα super zoom cameras.

Πολλες και ουσιαστικες οι πληροφοριες που δινεις.
Αλλα και τοσες αγνωστες/δυσδιακριτες εννοιες για μενα!
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Την παρελαβα, ευχαριστω για ολες τις ευχες σας.
:)

Η μηχανη φαινεται μια χαρα, αψογη, αλλα ομολογω οτι δεν ειμαι ειδικος στη φωτογραφια οπως οι περισσοτεροι απο εσας...

Δυστυχως η συνδεση της μηχανης μεσω usb δεν φαινεται να λειτουργει.
Ο βασικος μου υπολογιστης ειναι mac, και ενω υποτιθεται(ετσι λεει η αντιστοιχη σελιδα της canon) οτι θα εδειχνε τη μηχανη ως καποιου τυπου media device στον finder(file explorer), ωστοσο δεν εμφανιζεται καθολου.
Ουτε μεσω disk utility.
Ουτε μεσω εφαρμογης της canon που κατεβασα και εγκατεστησα.
Ουτε με αλλαγη καλωδιου.

Ηθελα να εχω μια εναλλακτικη επιλογη για μεταφορα των φωτογραφιων, περα απο την εξαγωγη της sd card...
:(