4G Pocket WiFi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλησπέρα στους φίλους και από αυτή την γωνιά!

Θέλω να πάρω για ένα συγγενή που ζει στο εξωτερικό και θα με επισκεφθεί τον Αύγουστο μια τέτοια συσκευή.
Να πάω κατευθειαν στην cosmote και σε αυτο:
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20371292
ή έχετε κάτι καλύτερο κατά νου?
Ας πούμε ότι δεν μας πολυενδιαφερει η τιμή. .......κατι να λειτουργεί σωστά σε μεγάλη γεωγραφική κάλυψη.
Συγκεκριμενα πιο πολύ θα κινηθεί στα Ζαγοροχωρια και στην Ιεράπετρα.

Προκαταβολικες ευχαριστίες.
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,593
Re: 4G pocket wifi

Πρώτα πρέπει να δεις ποια εταιρεία έχει το καλύτερο σήμα στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και μετά να αποφασίσεις.

Same Sh1t... Different Day
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: 4G pocket wifi

Aυπό φίλε μου πως μπορώ να το δω??
Δυστυχώς η Vodafone στα Ζαγοροχωρια είναι για κλωτσιές, αλλα εχει καλουτσικο 4g στο Λασίθι.
Για την cosmote δεν ξέρω γιαυτό έγραψα και τις περιοχές, μπας και έχει ιδίαν εμπειρία κανένας φίλος και μου την αναφέρει .

Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν και συσκευές από άλλους κατασκευαστες, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις sim.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: 4G pocket wifi

Το pocket της cosmote αγορασε πριν λιγο καιρο ο @SR71B . Δεν τον ρωτας για εμπειριες χρησης;
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: 4G pocket wifi

Το πιο σημαντικό ειναι να βεβαιωθείς με κάποιο τρόπο οτι υπάρχει επαρκής 4G κάλυψη στα σημεία που θα κινηθείτε.
Η επιλογή της συσκευής είναι δευτερευούσης σημασίας για το συγκεκριμένο θέμα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: 4G pocket wifi

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Θα παω επιτοπου να ρωτησω και οποιος με παραμυθιασει λιγοτερο,αυτο θα παρω!!!:D
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: 4G pocket wifi

Λοιπον,

μετα απο δεκα μερες χρησης (το πως ηρθε στα χερια μου κατι ΤΟΣΟ ακριβο για αυτα που προσφερει, θα σας το πω αλλη φορα)
ειμαι ικανοποιημενος. Οι ταχυτητες (για εναν ADSLακια) ειναι κατι παραπανω απο σβελτες. 72.2 Mbps στην Θεσσαλονικη αλλα
72.2 Μbps ΚΑΙ ... στην Ποτιδαια (νομου Χαλκιδικης). Ειμαι τοσο τυχερος ? ΝΑΙ !!! Απο μια βολτα που εκανα στην γειτονια,
υπαρχει τηλεπικοινωνιακος ιστος (μεσαιου μεγεθους) ... ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ απο το σπιτι. Οποτε, δεν χανω τιποτα απο
ευρυζωνικοτητα ! Τυχη τoυ Γκαστονε ? ... ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ! :laugh:

Κολληματα, μεχρι στιγμης .... ΜΗΔΕΝ. Σταθεροτητα .... ΑΡΙΣΤΗ. Download ταχυτητες .... 8 MBytes/sec !
Νομιζω, καποια στιμη επιασα και 9 MBytes/sec αλλα ηταν στιγμιαιο. Ισως και να κανω λαθος.
Παντως το ρουτερακι δουλευει ως USB 2 περιφερειακο και ΟΧΙ USB 3 ... λογω δικου μου λαθους κατα την εγκατασταση.
Δηλαδη, ενδεχεται να πηγαινει και πανω απο 72.2 Mbps η ταχυτητα. Ομως, τι να την κανω τοση ταχυτητα εδω στα εξοχας ?
Δεν ηρθα για να κατεβαζω ταινιες. :rolleyes:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: 4G pocket wifi

δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει αυτό και σε ποιούς απευθύνεται
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: 4G pocket wifi

Ειναι ενα ασυρματο internet on the go .... αλλα με πολυ πολυ ανεβασμενες ταχυτητες.
Και διαμοιρασμο σηματος σε ΔΕΚΑ αλλες συσκευες (που διαθετουν WiFi).

Aλλα και πολυ πολυ ανεβασμενη τιμη ... 89 ευρω (για εξι μηνες και 50 Gb).
Να μην το κραταω μυστικο, δεν ειχα τοσα χρηματα να δωσω.
Ομως φιλη της αδερφης μου, την τσιμπησε και φυγανε Αγγλια πριν δεκα μερες ακριβως.
Το πακετακι ... ΔΕΝ δουλευει Αγγλια. Οποτε το ρουτερακι ... παραχωρηθηκε στο αδερφακι (yours trully :rolleyes:)
Εγω, να σκασω 89 ευρω ... ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΙΟ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ ΟΝΕΙΡΑ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: 4G pocket wifi

κάνει δηλαδή αυτό που κάνει ένα κινητό αν το κάνεις hot spot?
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: 4G pocket wifi

Nαι !

Αφου στην ουσια του χωνεις SIM card μεσα (μαζι με την μπαταρια).
Υπαρχει και ο αριθμος 698-####### γραμμενος πανω στην συσκευασια.
Ενα ξεδοντιασμενο κινητο οπου αφαιρεθηκαν ΟΛΑ εκτος απο το WiFi κομματι του.

Καποια στιγμη αποσυνδεσα το καλωδιο συνδεσης του router απο το laptop.
ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ... το λαπτοπακι μου ! :laugh: Ασυρματα !
Εννοειται οτι οταν ξελιγωθει η μπαταρια, εκπνεει και το hot spot !
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: 4G pocket wifi

Λοιπον,

μετα απο δεκα μερες χρησης (το πως ηρθε στα χερια μου κατι ΤΟΣΟ ακριβο για αυτα που προσφερει, θα σας το πω αλλη φορα)
ειμαι ικανοποιημενος. Οι ταχυτητες (για εναν ADSLακια) ειναι κατι παραπανω απο σβελτες. 72.2 Mbps στην Θεσσαλονικη αλλα
72.2 Μbps ΚΑΙ ... στην Ποτιδαια (νομου Χαλκιδικης). Ειμαι τοσο τυχερος ? ΝΑΙ !!! Απο μια βολτα που εκανα στην γειτονια,
υπαρχει τηλεπικοινωνιακος ιστος (μεσαιου μεγεθους) ... ΤΕΣΣΕΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ απο το σπιτι. Οποτε, δεν χανω τιποτα απο
ευρυζωνικοτητα ! Τυχη τoυ Γκαστονε ? ... ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ! :laugh:

Κολληματα, μεχρι στιγμης .... ΜΗΔΕΝ. Σταθεροτητα .... ΑΡΙΣΤΗ. Download ταχυτητες .... 8 MBytes/sec !
Νομιζω, καποια στιμη επιασα και 9 MBytes/sec αλλα ηταν στιγμιαιο. Ισως και να κανω λαθος.
Παντως το ρουτερακι δουλευει ως USB 2 περιφερειακο και ΟΧΙ USB 3 ... λογω δικου μου λαθους κατα την εγκατασταση.
Δηλαδη, ενδεχεται να πηγαινει και πανω απο 72.2 Mbps η ταχυτητα. Ομως, τι να την κανω τοση ταχυτητα εδω στα εξοχας ?
Δεν ηρθα για να κατεβαζω ταινιες. :rolleyes:

παντως, επειδη σε διαβασα να ταλαιπωρεισαι με το αν το βλεπει ως usb2 ή usb3, για ταχυτητες 72mbps δεν εχει σημασια. Το usb2 σε καλυπτει απολυτα εως τετοιες ταχυτητες.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4G pocket wifi

παντως, επειδη σε διαβασα να ταλαιπωρεισαι με το αν το βλεπει ως usb2 ή usb3, για ταχυτητες 72mbps δεν εχει σημασια. Το usb2 σε καλυπτει απολυτα εως τετοιες ταχυτητες.

Xαρη, ειχα προβληματα παροχης ρευματος (μεσα απο τις USB 3 θυρες) με εναν Hitachi σκληρο (πριν κατι τερμινα).
Οποτε, εχω συνολικο προβλημα με τις συγκεκριμενες θυρες (η τελωσπαντων, την υλοποιηση USB3 απο τον standard INTEL driver).
Κατι τρεχει με αυτες τις θυρες. Δεν εχει προβλημα το ρουτερακι.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: 4G pocket wifi

Το ειχα παρει για χρήση στα Ποσειδώνια (δίναμε internet βασικά στο περίπτερο που ειχαμε με την εταιρία που δουλεύω). Κανένα πρόβλημα, αυτό που λέει το κάνει. Ειχαμε πανω κινητά, laptops ολα μια χαρα.

Τωρα για κάλυψη σε urban περιοχές, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο απο την cosmote, οποτε μονοδρομος.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: 4G pocket wifi

Και σε ημι-αστικες ... παλι "φυσαει". :proud:

Αν βρεθεις σε καμια βραχονησιδα στην μεση του Αιγαιου ... δεν ξερω ! :flute:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: 4G pocket wifi

Βρε καλοί φίλοι τι σόι αμαρτίες πληρώνω, αλήθεια δεν ξέρω!
Υποτίθεται ότι αυτό είναι plug n play, αλλα μένουμε στις υποθέσεις.
Ξέρει κανένας καλός άνθρωπος να με οδηγήσει βήμα βήμα πως το σεταρω γιατί αυτοί στην cosmote έχουν μεγάλη πλάκα.
Η κοπέλα δεν ήξερε που παν τα τέσσερα και ακόμα περιμένω τηλ. από αυτόν που ξέρει για να το δουλέψω.
Σατρα πατρα τα ψιλοκαταφερα να το κάνω να λειτουργήσει, αλλά ο θεός και η ψυχή του τι έχω κάνει.
Μπηκα σε ένα 192.168.8.1 και με admin admin του έβαλα το Pin που είχε η κάρτα και δούλεψε, αλλά αυτό είναι μόνο?

Πάντως η αλήθεια είναι ότι πάει σφαίρα, αλλα επειδή αυτό θα το δώσω σε συγγενή που έρχεται για διακοπές από το εξωτερικό και το χρειάζεται ο άνθρωπος για την δουλειά του, έχω μεγάλο άγχος μπας και έχω κάνει καμμια μαλακια και τον αφήσω εκτεθειμενο.

Όποιος ξέρει να μου πει δύο κουβέντες,θα του ειμαι ευγνώμων!
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,583
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: 4G pocket wifi

Απ'οτι αντιλαμβανομαι ... εχεις δωσει και WiFi key και PIN1.
Αλλιως δεν θα χες προσβαση στο 192.168.8.1.

Που ειναι το προβλημα ? Δεν εχεις internet ? Δεν καταλαβα ... :nounder: