Expect... and discover... perfection

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Expect...

and discover...

perfection


Αυτά διαβάζεις από έξω προς τα μέσα ανοίγοντας το μαύρο χάρτoνένιο κουτί τους.

Εντάξει δεν είναι το ίδιο πολυτελές με το κουτί των 650 αλλά σε προδιαθέτει για μια ευχάριστη εμπειρία και ένα ποιοτικό ζευγάρι ακουστικών.

Λοιπόν τα Κ712 έφτασαν και σίγουρα θα μείνουν να κάνουν παρέα με τα HD650!!! :guitarist:
Είναι πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα για διάφορους λόγους πέρα από το χρόνο
αλλά σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι παραπάνω από θετικές.

Τα φοβόμουν μήπως βγουν ξεψυχισμένα και λεπτόηχα αλλά τα μανάρια μου είναι ψωμωμένα.

Είναι αρκετά άνετα εφαρμόζοντας στο κεφάλι χωρίς να ασκούν ιδιαίτερη πίεση
Ναι είναι πιο άνετα σε αυτό τον τομέα από τα 650 αλλά είναι λιγότερο σταθερά πάνω στο κεφάλι
και η δερμάτινη στέκα αν ακουμπά κατευθείαν πάνω σε δέρμα, αραιά ή κοντά μαλλιά
ίσως γίνει λίγο ενοχλητική.

Είναι περίπου το ίδιο ευαίσθητα με τα 650 (παίζουν λίγο πιο δυνατά).

Εξακολουθούν να κατασκευάζονται στη Σλοβακία αν λέει κάτι αυτό.

Μάλλον έχουν μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα από τα HD650 που ίσως διευκολύνει το διαχωρισμό μέσα στο χώρο.

Ίσως κατεβαίνουν και λίιιιιγο πιο χαμηλά.

Ίσως έχουν και λίγο καλύτερη ατάκα (τα κρουστά, ντραμς κτλ ακούγονται πιο στακάτα).

Τα HD650 είναι πιο "αέρινα" και "ανοιχτά" στο άκουσμα.

Τα Κ712 ίσως τονίζουν ελάχιστα παραπάνω τα συριστικά (όταν βέβαια είναι έντονα στην ηχογράφηση).

Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις.
Θα επανέλθω.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Μετά από μια εβδομάδα παρατηρώ τα παρακάτω:

Τα HD650/6xx έχουν πιο "αέρινο" και εξευγενισμένο ήχο, πιο ανοικτό. Επίσης μου ακούγονται πιο ουδέτερα.

Τα Κ712 έχουν μία δόση "κουτίλας" θυμίζοντας σε ένα μικρό βαθμό κλειστού τύπου ακουστικά.
Είναι λιγότερο ουδέτερα τονικά αλλά ο ήχος τους παραμένει καθαρός.
Έχουν λίγο βαθύτερο χαμηλό, μεγαλύτερη σκηνή και πιο σπιρτόζικη ατάκα στα χαμηλά.

Σε θέμα άνεσης τα Κ712 υπερτερούν. Ασκούν λιγότερη πίεση στο κεφάλι και είναι πιο δροσερά λόγω του μεγαλύτερου χώρου που αφήνουν γύρω από το αυτί.
Από κατασκευή τα HD650 είναι περισσότερο στιβαρά λόγω σχεδίασης αλλά σε ένα ατύχημα (πχ να καθίσει κάποιος πάνω τους) ίσως καταπονηθούν παραπάνω.

Τα Κ712 είναι πιο διασκεδαστικά λόγω του "χρώματος" που προσφέρουν αλλά σε κακές ηχογραφήσεις κουράζουν λίγο περισσότερο.

Αν ήταν να επιλέξω μεταξύ των δύο μάλλον θα έκλινα προς τα Κ712 για τον "περισσότερο" τους χαρακτήρα.
Τα HD650 θα τα κράταγα για τον πιο ντελικάτο ήχο τους και για πιο κριτικές ακροάσεις.

Για μένα τα ακουστικά δίνουν την ευκαιρία να έχω πολλές "γεύσεις" και χρώματα με ένα λογικό κόστος και ανάλογα την διάθεση να μπορώ να διαλέξω και το αντίστοιχο ζευγάρι
κάτι που με τα ηχεία δεν μπορεί να γίνει λόγω χώρου, κόστους και πρακτικότητας.


BTW σε λίγο καιρό θα έχω τρεις ακόμα γεύσεις για να διαλέξω :chef:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Expect... and discover... perfection

Περιμένουμε και από το Θοδωρή ,αλλά χάθηκε ...

Απο μενα τι περιμενεις? Τα δικα μου τα χει ο Πετρος προς το παρον.

Εγώ περιμένω από σένα. Μετά θα γράψω εγώ.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Ήρθαν και τα 702 σε άριστη κατάσταση (αγοράστηκαν από ebay).

Δεν υπηρχε το γνησιο καλώδιο αλλά δύο diy/aftermarket που φαίνονται αρκετά καλοφτιαγμενα και ειναι ευτυχώς αρκετά εύκαμπτα.

Not bad at all!!!

Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα είναι πως είναι εμφανώς πιο αναίσθητα σε σχέση με τα 712 και τα 650.

Ήχος κοντά στα 712 αλλά σε άμεση σύγκριση εύκολα διακριτός. Θα δοκιμάσω την εναλλαγή των μαξιλαριών τους αλλά δεν πιστεύω να μεταμορφώνονται τα 702 σε 712.
Ακόμα όμως κι αν συνέβαινε αυτό τα μαξιλαράκια των 712 κοστίζουν σχεδόν 100 με τα μεταφορικά από Θωμά...

Αναμενονται τα 880 ίσως αυριο.

Headphone galore εν μέσω καύσωνα!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Περιμένω με ανυπομονησία τις εντυπώσεις σου για τα 880! Δεν τα χω ακούσει πότε. Μεγεια!

όσο για την ζέστη.....συμπάσχουμε όλοι....
 

Attachments

  • vbiger-unisex-foldable-earmuffs-warm-knit-ear-warmers-men-women-fleece-winter-earmuffs-grey.jpg
    vbiger-unisex-foldable-earmuffs-warm-knit-ear-warmers-men-women-fleece-winter-earmuffs-grey.jpg
    53.2 KB · Views: 190

Anvidia

Established Member
25 July 2011
159
Tonal,
Αν μπορείς άκουσε το παρακάτω drum solo με τα Κ712pro/702 και τα HD650, σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ένταση και πες μου ποιό σετ έχει καλύτερο impact. Δηλαδή σε ποιό σετ ο χτύπος στα snare ακούγεται σαν κρότος με ωστικό κύμα(κυρίως στο midbass-bass), όπως συμβαίνει και με τα αληθινά drums.
Επίτηδες έβαλα το συγκεκριμένο βίντεο γιατί ο ήχος δεν έχει υποστεί επεξεργασία και έχει μεγάλα δυναμικά.
Προσωπικά για τα Κ612pro βρήκα ότι υστερούν αρκετά σε αυτόν τον τομέα, άσχετα αν EQed βγάζουν πολύ ποιοτικές χροιές και σκηνή. Αδυναμία που βγαίνει και στα εφέ των ταινιών.

 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Expect... and discover... perfection

Tonal,
Αν μπορείς άκουσε το παρακάτω drum solo με τα Κ712pro/702 και τα HD650, σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ένταση και πες μου ποιό σετ έχει καλύτερο impact. Δηλαδή σε ποιό σετ ο χτύπος στα snare ακούγεται σαν κρότος με ωστικό κύμα(κυρίως στο midbass-bass), όπως συμβαίνει και με τα αληθινά drums.
Επίτηδες έβαλα το συγκεκριμένο βίντεο γιατί ο ήχος δεν έχει υποστεί επεξεργασία και έχει μεγάλα δυναμικά.
Προσωπικά για τα Κ612pro βρήκα ότι υστερούν αρκετά σε αυτόν τον τομέα, άσχετα αν EQed βγάζουν πολύ ποιοτικές χροιές και σκηνή. Αδυναμία που βγαίνει και στα εφέ των ταινιών.


Απαντω με κάθε επιφύλαξη λόγω ειδικών συνθηκών αυτή τη στιγμή (πρόσφατη μετακόμιση, προενισχυτής και ηχεία δεν ειναι στημένα, τα 712 είναι άστρωτα και πηγή για ιντερνετική μουσική είναι το tablet με τον ενισχυτη να ειναι ιδιοκατασκευή).

Τον πιο εντυπωσιακό ήχο τον έχουν τα 712 (καλύτερο και πιο δυναμικό attack) με τα 650 να είναι τα πιο ισορροπημένα και να ακολουθούν σε δυναμικότητα.

Τα 702 ειναι πιο λαμπρά και λεπτόηχα και έχουν λιγότερο όγκο χαμηλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα.

Αυτό όμως που εντοπίζω στα 712 σε σύγκριση με 650 και 702 (ακόμα και με τα hd555) είναι ένας χαρακτήρας που μου φαίνεται λιγο αφύσικος στις χαμηλομεσαίες και γίνεται εύκολα αντιληπτός σε ανδρικές φωνές, τρομπέτες, σαξόφωνα κτλ.
Δεν ξέρω πως να το περιγράψω με λόγια. Σαν να εμφανίζουν μια συμπίεση λες και αυτή η περιοχή περνάει από ένα πολύ πολύ πολύ ελαφρύ πεταλάκι fuzz...
Δεν ειναι ενοχλητικό σε καμία περίπτωση αλλά σίγουρα ακούγεται όταν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα. Θα δείξει αν με τον καιρό στρώσουν και αλλάξουν.

Όλα αυτα χωρίς κάποιο eq.

Αύριο λογικά θα υπάρχουν και τα dt880 και μες στη βδομάδα πιθανό να έχει στηθεί το ηχοσυστημα οπότε λίγη υπομονή για πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Τα 612 τα έχεις στην κατοχή σου ή τα έχεις δοκιμάσει μόνο;
Προσωπικά δεν τα εχω ακούσει.
 

Anvidia

Established Member
25 July 2011
159
Τα Κ612pro τα έχω αγορασμένα. Στοκ είναι λεπτόηχα(αδύναμο sub-bass) και πριμάτα. Όπως και τα Κ702/701, αφού έχουν παρόμοιο voicing. Με EQ αποκτούν σωστή χροιά, αλλά και πάλι τους λείπει το impact.

Όταν λέω impact δεν αναφέρομαι στην ψεύτικη αίσθηση ανώτερων δυναμικών που έχουν τα ακουστικά με τονισμένες μεσοϋψηλές. Έχοντας ως δεδομένο ότι τα πρίμα επηρεάζουν και την αντίληψη του μπάσου(αφού ακόμα και ένα τύμπανο έχει κάποιες αρμονικές ψηλά). Αναφέρομαι στην ικανότητα του ακουστικού να παράγει ωστικό κύμα. Όταν ρίχνεις με ένα όπλο ας πούμε δεν ακούς απλά κάτι δυνατό. Νιώθεις ένα τράνταγμα στο τύμπανο του αυτιού σου.
Από τα ακουστικά που έχω(DT 990 pro, HD 595, HD 650, K612pro) μόνο τα HD650 μπορούν να βγάλουν ήχο που να μοιάζει με πραγματικό κρότο, αν το υλικό είναι κατάλληλο. Μιλάμε κυρίως για ταινίες και παιχνίδια, σε μεγάλες εντάσεις. Αλλά και αυτό που σου έβαλα. Κυρίως στο mid-bass το νιώθεις. Στο sub-bass τα 990pro είναι καλύτερα λόγω της ημιανοικτής κατασκευής.

Από την άλλη τα Κ712pro, όταν τα άκουσα στην πρώτη έκθεση του avclub, μου φάνηκαν γεμάτα αλλά όχι τόσο "πυκνά" όσο τα HD600(στην ίδια έκθεση) και τα HD650. Είχαν έναν πιο απόμακρο ήχο.
Σχετικά με τον χρωματισμό στις μεσοϋψηλές τον άκουσα και εγώ τότε. Το ανέφερα και εδώ ότι κάτι μου ακουγόταν off. Μετά είδα από τις μετρήσεις της sonarworks ότι έχουν ένα βαθούλωμα κάπου εκεί. Και γενικά δεν είναι τόσο ομαλά στην περιοχή αυτή.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα 712 έχουν προβληματική συμπεριφορά από το 1khz έως τα 5khz.
Το 701/702 είναι πιο στρωτά σε αυτή την περιοχή.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Τα 712 έχουν προβληματική συμπεριφορά από το 1khz έως τα 5khz.
Το 701/702 είναι πιο στρωτά σε αυτή την περιοχή.

μην τα γράφεις αυτά, προς Θεού... :grinning-smiley-043
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Χαχαχαχαχα :chinese:
Αναδιατύπωση.
Δεν είναι προβληματικά, είναι ιδιαίτερα