Mary Shelley (2017)

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
mary_2.jpg


Imdb | Cinemode.gr

PG-13 | 2h | Biography, Drama, Romance | 25 May 2018 (USA)


Trailer Απο Το «Mary Shelley»

Η IFC Films κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Mary Shelley»,
το βιογραφικό δράμα της Haifaa Al-Mansour.

«Το φίλμ εξερευνά την ζωή της Mary Shelley, της συγγραφέως που έγραψε το ‛Frankenstein’
σε μια περίοδο όπου οι γυναίκες θεωρούνταν ακατάλληλες για την αφήγηση τέτοιων ιστοριών.»


Στη σκηνοθεσία βρίσκεται η Haifaa Al-Mansour («Wadjda»), η οποία υπογράφει και το σενάριο μαζί με την Emma Jensen.

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο της Mary Shelley βρίσκεται η Elle Fanning («The Neon Demon»),
ενώ πρωταγωνιστούν επίσης οι Douglas Booth, Maisie Williams, Joanne Froggatt, Stephen Dillane, Bel Powley, Ben Hardy, Tom Sturridge,
Hugh O’Conor, Ciara Charteris
.

Η ταινία που έκανε πρεμιέρα στο Φετιβάλ του Τορόντο [TIFF] χωρίς να ενθουσιάσει,
θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες μέσα στο καλοκαίρι.


 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Mary-_Shelley-trailer.jpg


Λοιπόν την είδα την ταινία,
και επειδή μου άρεσε είπα να της κάνω θέμα! :D

Αν και δεν έχει ιδιαίτερα καλή βαθμολογία και κριτικές..
ένα 7 /10 θα της βάλω τελικά - Καλή για μένα.

Η βαθμολογία φαίνεται κάπως διχασμένη θα έλεγα.. οπότε οκ! :cool:
https://www.imdb.com/title/tt3906082/ratings?ref_=tt_ov_rt

Πάμε τώρα στα της ταινίας.

Κατ' αρχάς βρήκα ενδιαφέρον το θέμα της..
(είναι και εποχής, που μου αρέσουν αυτά!)
και κατά 2ον μου τράβηξε την προσοχή και η πρωταγωνίστρια, Elle Fanning!

Την οποία δεν έχω δει στο Neon Demon, αλλά την έχω δει στο The Beguiled
επίσης εποχής για την οποία είχα κάνει επίσης θέμα!

Και εδώ που πρωταγωνιστεί είναι αρκετά καλή θα έλεγα στον (αρκετά θλιμμένο) ρόλο της!

Η ταινία αρχίζει ώς μία ιστορία αγάπης η οποία κινείτε σε αρκετά ιδιαίτερους δρόμους,
μιας και προυπήρχε και κάποιο αντίστοιχο οικογενειακό παρελθόν.

Σε μία εποχή λοιπόν που η θέση της γυναίκας στην κοινωνία είχε αρκετά όρια,
η νεαρή πρωταγωνίστρια με τις συγγραφικές της ανησυχίες..
θα αρχίσει να κινείτε σε ένα κόσμο διάσημων και πλουσίων ποιητών, συγγραφέων και επιστημόνων,
που θα την οδηγήσουν να ζήσει και να καταλάβει αρκετά πράγματα (για την ακραία πολλές φορές..) ζωή της εποχής της!

Και θα την βοηθήσουν δηλαδή να ωριμάσει μέσα της..
Κατά το στάδιο λοιπόν αυτό θα αρχίσει να γράφει το βιβλίο της που φαίνεται αν συνδυάζει και επιστημονικά και μεταφορικά πράγματα από την πραγματική ζωή της!

Για καμιά ώρα προσπαθούσα να καταλάβω προς τα που θα το πάει η ταινία..
καθώς έπαιζε αρκετά με τα ερωτικό/αισθηματικό στοιχείο και τις άλλες επιπόλαιες ακρότητες της εποχής σε ενα επιφανειακό επίπεδο θα έλεγα..

.. και ξαφνικά προς το τέλος της γίνεται πολύ σοβαρή και σε βομβαρδίζει συνέχεια με τις διαπιστώσεις του πόσο σκληρή μπορεί να είναι η ζωή..
(Ιδίως στην εποχή της..)

Οπότε εκεί γενικά μου ανέβασε την γνώμη μου για αυτήν.. από μέτρια που θα την έλεγα στην αρχή.. σε καλή!! :cool:

- Και έχει βέβαια και υπέροχα σκηνικά και φωτογραφία! ;)
 
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Προς το τέλος της ταινίας αναρωτήθηκα επίσης πόσα από αυτά που έδειξε η ταινία ήταν αληθινά στοιχεία..

.. όμως οι πληροφορίες που εμφανίζονται μετά το τέλος της έδειξαν ότι όντως ήταν πολύ κοντά στα πραγματικά γεγονότα!

* Στην ταινία παίζει και το "ασχημόπαπο" η Maisie Williams σε ένα μικρό ρόλο.. :p