Condor [AT&T]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 1 16.7%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 2 33.3%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 1 16.7%
  • Κακή

    Votes: 2 33.3%

  • Total voters
    6

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Condor.jpg

Imdb




 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Condor (2018)

MV5BYmFhOGYyNzQtYzlmYS00ZjkyLWJlNzQtMWU3MTk2MWFjOGRmXkEyXkFqcGdeQXVyMTMxODk2OTU@._V1_UY268_CR2,0,182,268_AL_.jpg


Imdb

Τηλεοπτικη σειρα βασισμενη στο βιβλιο 6 μερες του κονδορα, το οποιο ηταν η βαση για την ταινια 3 days of the condor (1975).
Εξαιρετικο supporting cast με william hurt, mira sorvino, brendan fraser και αλλους. Ο πρωταγωνιστης Max Irons ειναι... διεκπεραιωτικος, αλλα δυστυχως οχι χαρισματικος. Δεν ενοχλει, αλλα δεν προσθετει κατι. Οι γυρω του ομως ειναι φανταστικοι, ακομα και ηθοποιοι που προσωπικα δεν εχω ξαναδει, οπως η Leem Lubany (κουκλαρα!) και ο Angel Bonnani. Με χαρα βλεπω την καριερα του Brendan Frazer δειλα δειλα να ξαναπαιρνει μπρος.
Ειλικρινα δεν ξερω αν μπορουν να τραβηξουν την ιστορια για πολλαπλες σαιζον, αλλα σιγουρα η θεματολογια ειναι απο τις αγαπημενες μου οποτε θα συνεχισω να το παρακολουθω οσο παει. Δεν ειναι τοσο καλο οσο το Berlin Station, το οποιο ειχα σαφως πιο χαρισματικο πρωταγωνιστη, αλλα ηταν και πιο καλογραμμενο, αλλα σιγουρα δεν θα αφησει αδιαφορους τους λατρεις του ειδους. Ενδιαφερον εχει επισης το γεγονος οτι η δραση ειναι σχεδον τελειως απουσα, οπως και σωστα πρεπει σε πραγματικες ταινιες/σειρες του ειδους και οχι μπαμ-μπουμ δρασης. Η σειρα (τουλαχιστον μεχρι και το 5ο που εχω δει) ειναι κατα το ημισυ μυστηριο και (κατι που δεν βλεπουμε συχνα σε σειρες) το ετερον ημισυ ειναι debate γυρω απο την αξια μιας ζωης σε σχεση με το γενικο καλο, μεχρι ποιο σημειο ειναι αποδεκτο να φτασει κανεις για να σωσει ζωες κτλπ.
Ειλικρινα δεν ξερω ποσο μπορουν να την "τραβηξουν" και αν θα συνεχιστει σε αλλες σαιζον, αλλα σιγουρα θα την παρακολουθησω!
Σας την επισημαινω, διοτι ειναι απο ασημο στην ελλαδα δικτυο και δυσκολα θα "επεφτε πανω" της κανεις. Προσωπικα την βρηκα τυχαια στο imdb στα "recommended".

Αν την δει και κανενας αλλος θα ηθελα να ακουσω εντυπωσεις...

7,9 με περιπου 1500votes στο imdb
 
Last edited by a moderator:

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Απάντηση: Condor

άλλος που το άρχισε για να μάθουμε εάν έχει κάποια αξία όπως είχε το rubicon
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Condor

Έχω δει την original ταινια με τον Redford που ήταν καταπληκτική....ειδικά αν σκεφτεί κανείς και το πόσο παλιά είναι. ΑΝ το καινούργιο είναι έστω και λίγο "κοντα" στο original νομίζω θα είναι καλό.
Θα το ξεκινήσω στα κοντά και θα ενημερώσω.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Condor

Καλησπέρα.
Μόλις είδα το 8 επεισόδιο, σταματώ λόγο ώρας, αύριο τα δύο τελευταία.
Η σειρά είναι εκλπηκτική, δείτε τη άφοβα!!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Condor

Εγώ δεν θα συνεχίσω.....άλλη μι α φορά τρομοκράτες .....αλα ακμπαρ....και οι κλασικές μλκιες, καμιά σχέση με το original.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Condor (2018, AT&T)

Ψήφισα κακή.
Είναι ιεροσυλία να συγκρίνεται με τις Τρεις μέρες του Κόνδορα, θα τρίζουν τα κόκαλα του μακαρίτη Sydney Pollack.
Αμερικανιά με τα όλα της. Το 7,8 στο Imdb είναι εκτός πραγματικότητας. Σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά, γεμάτο κλισέ, χαρακτήρες καρικατούρες, απιθανότητες που δεν γίνονται στην πραγματική ζωή, ηθοποιοί μοντέλα (με ότι αυτό συνεπάγεται). Ο William Hurt πολύ καλός αλλά μόνος. H Mira Sorvino, εντυπωσιακή ως γυναίκα, ακόμη και τώρα, στα 50 της, αλλά έξω από τα νερά της.
Αν με ρωτήσει κάποιος γιατί το είδα όλο, θα απαντήσω ότι το τελείωσα από περιέργεια και με αρκετά σημεία, σε πολλά επεισόδια, να προχωράνε στο fast forward.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
Εάν δεν την δεις με γνώμονα την ταινία του Κιούμπρικ η σειρά είναι καλή, μην ξεχνάμε τι σαβούρες υπάρχουν με τέτοιου είδους θέματα
Πάντως γενικά έχουν στερέψει από ιδέες, και όπως λέει και στη σειρά "τα καλά παιδιά τα πήρε η wall street"
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
η σειρά είναι απρόσμενα καλή
μετά το berlin station και το homeland δεν βλέπω να υπάρχει κάποια που να ξεχωρίζει, τον jack Ryan τον βρίσκω πολύ Αμερικανιά ειδικά την δεύτερη σεζόν
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Άργησα άλλα το ξεκίνησα. Περισσότερο λόγω Χάρτ που είναι προσωπική αδυναμία. Σίγουρα δεν είναι οι 3 ημέρες του Κόνδορα άλλα νομίζω ότι θα ήταν αφέλεια να το πίστευα μόνο επειδή το διάβασα ότι βασίζεται εκεί. Περνάνε ευχάριστα τα επεισόδια, ιδιαίτερα τώρα το καλοκαιράκι σε ανοικτή προβολή στο μπαλκόνι :) Από εκεί και πέρα το μόνο που με ξενίζει μέχρι στιγμής είναι ο πρωταγωνιστής ο οποίος φαίνεται "λίγος" ερμηνευτικά σχεδόν σε σύγκριση με τους βασικούς χαρακτήρες της σειράς. Εν αναμονή της συνέχειας.
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
καλή και η δεύτερη σεζόν με μια διεφθαρμένη κεντρική υπηρεσία πληροφοριών, το παραχέσανε λιγάκι, αλλά, βλέπετε άνετα