Ρώμη, η αιώνια πόλη.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,224
Αθήνα
Re: Αρχιτεκτονική φωτογραφία

Ταιριαστή κλασική προοπτική, πολύ καλή!
 

Nexus

Senior Member
29 August 2007
495
Αθήνα
Re: Αρχιτεκτονική φωτογραφία

Πολύ ωραία, ανυπομονώ να δω και τις επόμενες φώτο σου από την Ρώμη! Είμαι σίγουρος ότι θα βρήκες άπειρα θέματα για φωτογράφηση!!
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,617
Re: Αρχιτεκτονική φωτογραφία

Ευχαριστώ πολύ! Φοβερή η Ρώμη, φοβερή όμως κι η ζέστη κι η πολυκοσμία!
Σε προκαλεί πάντως να τη φωτογραφίσεις πέφτοντας στο έδαφος, λόγω των πλακόστρωτων δρόμων και πλατέων στα κεντρικά σημεία.
Δε θυμάμαι άλλη φορά να έβγαλα τόσες πολλές φωτογραφίες από τόσο χαμηλά.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Αρχιτεκτονική φωτογραφία

Τι να φωτογραφίσεις πρώτα εκεί , παθαίνεις πλάκα ειδικά σε αρχιτεκτονικά θέματα , εκκλησίες κλπ. , πλατείες , συντριβάνια, κάθε γωνία κρύβει και θέμα ... πάντως Ιωσηφ στην φωτό κατάφερες να πετύχεις ώρα που δεν είχε κόσμο. Αν σκοπεύεις να βάλεις πολλές ίσως είναι καλύτερα να φτιάξουμε ένα ξέχωρο νήμα για τη Ρώμη , θα το τιμήσουμε δεόντως και οι υπολοιποι (έχω παει δυο φορές).
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,617
Re: Αρχιτεκτονική φωτογραφία

Κώστα, έχεις απόλυτο δίκαιο για τα φωτογραφικά θέματα που υπάρχουν στη Ρώμη.
Η πόλη είναι ένα ανοικτό υπαίθριο μουσείο.
Αν θα ενισχύσουν κι άλλοι νομίζω αξίζει ένα νήμα αποκλειστικά στη Ρώμη.
Μπορείς να το δημιουργήσεις και να μεταφέρεις τις φωτογραφίες που ήδη ανέβασα εκεί?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Κατά παράκληση του Ιωσηφ ανοίγω το νήμα και μεταφέρω και τις πρώτες φωτό που έβαλε ήδη σε αλλα θέματα.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,907
Θεσσαλονίκη
Την αντιπροσωπεία βλέπω την έχεις από παλιά :flipout:. Αλλά εγώ μπήκα να δω πως "γράφει" η Ρώμη και όχι το πίξελ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,880
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ναι έχουμε υλικό από Ρώμη αλλά με την fuji f30!

καμια ντροπή και εγω το μακρινο 2006 ειχα πάει με φιλμάτη μηχανή και την πρωτη μου ψηφιακη DSLR, θα ανεβασω μερικές (βαζω μια κλασσική) αλλά αφήνω τον Ιωσηφ να μας ντροπίάσει πρώτα. :slapface:


PC254177.jpg
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Re: Ρώμη, η αιώνια πόλη.

Την αντιπροσωπεία βλέπω την έχεις από παλιά :flipout:. Αλλά εγώ μπήκα να δω πως "γράφει" η Ρώμη και όχι το πίξελ.

Κατά τύχη fuji αν και πέρασα και από Nikon και από pentax και sony και panasonic και γύρισα παρόλα αυτά στο μεγάλο μου έρωτα.
Αν θυμάμαι καλά είχα πάει Ρώμη το 2004 και είχα βγάλει πάνω από 1000 φωτογραφίες δεν ήξερα και πολλά τότε όχι ότι ξέρω τώρα.
Και μιλάμε με μια φόρτιση το πολύ , σκύλος σε αυτονομία η μικρούλα, θα ψάξω να βρω καμία φωτογραφία αν και δε θα είναι κάτι φοβερό.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Piazza Navona.Μέσα στις τοπ 5 πλατείες του κόσμου και μάλλον η καλύτερη της αιώνιας πόλης. Αγαπημένη πόλη, έχω πάει 3 φορές.

V10K0745
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,617
Ευχαριστώ, Κώστα για τη δημιουργία του νήματος.
να πω δυο λόγια για τις δύο πρώτες που ανέβασα.
Η πρώτη, στην πλατεία του Αγίου Πέτρου όπως καταλάβατε, είναι χωρίς κόσμο.
Το μυστικό είναι η ώρα επίσκεψης. Ενώ το πρωί γίνεται πραγματικός χαμός, το απόγευμα και το βράδυ μπορείς να φωτογραφίσεις χωρίς πολυκοσμία και να πετύχεις πολύ ωραίες λήψεις.
Αυτό όμως δεν ισχύει για όλα τα φωτογραφικά σημεία της πόλης.
Η δεύτερη είναι βγαλμένη από τον Αβεντίνο λόφο, από τον οποίο έχεις θέα προς το Βατικανό.
Δυστυχώς όμως δεν επιτρέπεται η είσοδος στο συγκεκριμένο σημείο. Ήμουν έστω και για κάποια δευτερόλεπτα τυχερός, γιατί ήρθαν κάποιοι επίσημοι, οι οποίοι φαίνεται πως θα απολάμβαναν το γεύμα τους στο τραπεζάκι κάτω από την ομπρέλα που φαίνεται στο βάθος, και άνοιξε η μεγάλη πόρτα για να περάσουν. Μόλις που πρόλαβα ένα κλικ, με τις ρυθμίσεις που ήδη είχα από πριν. Έστω κι έτσι μου άρεσε πολύ.
... Βάλτε κι εσείς φωτογραφίες ... κι από πιο παλιά

edit: Πολύ ωραία η Piazza Navona, φίλε!
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,617
Πολύ ωραίο το πανόραμα του Κολοσσαίου.
Ανεβάζω και το δικό μου σε έγχρωμη έκδοση. Νομίζω πρέπει να έχω και πιο κεντρικά.


Colosseum
by Iosif Michael, on Flickr