Συνδεση Novabox831 με ενισχυτή Home cinema δεν έχει ήχο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mistakos

New member
18 February 2010
24
Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί να έχει ξαναγραφτεί το συγκεκριμένο αλλά με ενα search που έκανα δεν κατάφερα να βρω κάτι οπότε συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι.

Προσπάθησα να συνδέσω τον Novabox 831 με HDMI με τον Denon AVR X2200W που έχω και ενώ η εικόνα δείχνει μια χαρά δεν έχω καθόλου ήχο. Αν συνδέσω το HDMI με την τηλεόραση έχω κανονικά. Είναι γνωστό θέμα του αποκωδικοποιητή αυτό; Πρέπει να συνδέσω τον ήχο με άλλο καλώδιο με τον Denon; Πρέπει να γίνει καμιά ρύθμιση συγκεκριμένη είτε στον αποκωδικοποιητή (έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι εμφανές) είτε στον ενισχυτή;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Νίκος
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Αν βρεις λυση σε παρακαλω πες μας και σε μας που αντιμετωπιζουμε το ιδιο θεμα..
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Χμμμ δείτε μήπως σας βοηθάει κάτι από αυτά που έγραφα εδώ:

Λοιπόν, ας αναφέρω τις περιπέτειες μου. Έχω ένα Denon 1400 συνδεμένο μέσω ARC με μια Samsung KS7000. Πάνω στον ενισχυτή έχω συνδέσει NOVA, PS4 Pro και ένα media player.

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι για να ενεργοποιήσω 4K HDR στο PS4 Pro, έπρεπε εκτός από να ενεργοποιήσω το HDMI UHD Color στην τηλεόραση, να επιλέξω και Enhanced στο 4K signal format του ενισχυτή. Όλα οκ εκεί.
Μόλις γύρισα στη NOVA (συνδεμένη στο CBL/SAT του ενισχυτή), είδα ότι δεν έπαιζε ο ήχος! Για να έχω ξανά ήχο, έπρεπε να γυρίσω το 4K signal format σε standard. Αυτό βέβαια θα σήμαινε όχι 4K στο PS4 Pro. Κοινώς χαμός!
Η λύση που βρήκα (γιατί το να αλλάζω συνεχώς το 4k signal format δεν είναι και ό,τι καλύτερο), ήταν να βάλω τη NOVA όχι στο CBL/SAT, αλλά στο AUX μπροστά (δοκίμασα και σε άλλα HDMI inputs πίσω και μάλιστα στα πιο κοντινά στο ARC και δεν είχα ήχο).

Το ερώτημα είναι: Ξεχνάω κάποια ρύθμιση ή μήπως φταίει η ΝΟΒΑ; Αν έφταιγε το καλώδιο, τότε λογικά δε θα έπαιζε ούτε στο AUX. Επίσης, αν αύριο μεθαύριο πάρω έναν 4K HDR media player, σε ποιο input θα τον συνδέσω για να παίζω χωρίς θέματα; Μπελάδες αυτή η νέα τεχνολογία...
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
ειχα παρομοιο προβλημα με εναν 865 και τηλεοραση samsung απο οτι φαινεται το νεο λογισμικο που εβγαλαν δεν ειχαι τεσταριστει καλα με αποτελεσμα να πρεπει να κλεινεις το uhd color για να εχεις ηχο ειτε απευθειας απο την τηλεοραση ειτε μεσω ενισχυτη αφου εκανα φασαρια και καταγγελια στην εεττ μου αντικατεστησα τον 865 με τον 5001 θα δω αν λειτουργει σωστα και θα ενημερωσω παλι
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
ειχα παρομοιο προβλημα με εναν 865 και τηλεοραση samsung απο οτι φαινεται το νεο λογισμικο που εβγαλαν δεν ειχαι τεσταριστει καλα με αποτελεσμα να πρεπει να κλεινεις το uhd color για να εχεις ηχο ειτε απευθειας απο την τηλεοραση ειτε μεσω ενισχυτη αφου εκανα φασαρια και καταγγελια στην εεττ μου αντικατεστησα τον 865 με τον 5001 θα δω αν λειτουργει σωστα και θα ενημερωσω παλι


οκ τον δοκιμασα και ναι εχει ηχο πια χωρις να κλεινεις το uhd color !!!!!!!