Σκίσιμο σε subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Η καλή κυρία που καθαρίζει το σπίτι είχε τη φαεινή ιδέα να καθαρίσει το υφασμάτινο κάλυμμα του subwoofer με σφουγγαράκι πιέζοντας προς τα μέσα.
Το αποτέλεσμα το βλέπετε στη φωτογραφία.
Το sub είναι ένα mission 70as 10 ιντσών που με υπερκάλυπτε, οπότε δεν θα ήθελα να το αλλάξω.
Υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί εκεί που είναι το σκίσιμο; Είδα κάτι βιντεάκια στο ίντερνετ και άλλοι λένε να κολλήσεις χαρτί (είτε από καφέ φίλτρου είτε από κουζίνας), άλλοι μιλάνε για μανό νυχιών κλπ.
Έχετε να προτείνετε κάτι που θα μπορούσα να κάνω μόνος μου ή πρέπει να το πάω σε κάποιον επαγγελματία;
subwoofer.jpg
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Με τα χρόνια είναι λογική φθορά
Μερικοί επισκευαστές ηχείων:
Γουσέτης Γιώργος Σταδίου 19, Καλλιθέα. Τηλ. 210 9578496
Θανασης Πανταζοπουλος , Σολωμου 54 , 1 όροφος, κοντα στην Κανιγγος. Τηλ. 210 3822001
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
υποθέτω μπορεί να γίνει με ριζόχαρτο αερομοντελισμού και κόλλα uhu hart.
εγω αυτό θα έκανα.
ίσως με επανάληψη δυό στρώσεων
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πήγσινε το σε έναν επισκευαστή. Μην δοκιμάζεις μόνος σου υπάρχει πιθανότητα να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Αυτοί έχουν ειδικές κόλλες.
Αν το κάνεις μόνος σου και μετά ακούς κάποιο τρίξιμο θα το μετανιώσεις ή αν όποιο υλικό χρησιμοποιήσεις κάνει μεγαλύτερο σκίσιμο σε κάποια σκληρή χρήση;
Θα δώσεις 20 ευρώ συν πλην και τι έγινε; Απλά θα το έχεις σαν καινούργιο.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Προσφατως θελησα να κλεισω μια τετοια αμυχη σε αναρτηση οδηγου σε κατι παλια ηχεια.
Αγορασα μια κολλα 3M οπου συγκολλα καουτσουκ σε μεταλα κλπ. Ειναι μια κολλα μαυρη ελαστικη. Οταν σκληρυνει (σε λιγα λεπτα) αποκτα ελαστικη μαυρη υφη. Ειχα διαβασει πως πρεπει να ειναι ελαστικη η κολλα που θα χρησιμοποιηθει σε τετοιες περιπτωσεις ηχειων. Την ονομαζουν εδω στην Ελλαδα και ως κολλα επισκευης ηχειων και κατεληξα σε αυτη, αφου γκουγλαρισα και διαβασα σε διαφορα forum πως τεχνικοι αυτη χρησιμοποιουν.
Βγαζεις τον οδηγο και περνας με το δαχτυλο απαλα και απο τις 2 πλευρες λιγη κολλα. αυτη θα παγωσει και θα αποκτησει ελαστικη υφη λαστιχου.

Γκουγλαρε τη ως 3Μ 8017 κόλλα λάστιχου. Εγω τη βρηκα σε ενα μαγαζι με χρωματα.

Σου στελνω και p.m. για το ποια ειναι ακριβως, σε ενα καταστημα που βρηκα τωρα σε λινκ.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
το σκισιμο ομως ειναι επανω στον αφρο της αναρτησης απο οσο βλεπω στην φωτο.
Οπως και να εχει, απο κατι ελαχιστα που ειχα διαβασει πριν τολμησω να κολησω το δικο μου, επρεπε η κολλα να εχει ελαστικες ιδιοτητες, αλλιως θα υπηρχε προβλημα, μιας και το γουφερ παλλεται καθως παιζει και με μια απλη κολλα το σημειο θα γινει ανελαστικο και θα σκιστει. (ετσι εγραφαν)

εψαξα για "κολλα επισκευης ηχειου" και ειδα να αναφερουν αυτη. Εμενα ειχε σκιστει ακριβως στο σημειο οπου ενωνεται η foam αναρτηση με το χαρτινο κωνο. Ενα σκισιμο σαν απο ξυραφι, χειροτερο απο το παραπανω. Διοτι σε εκεινο το σημειο υπηρχε αρκετη μηχανικη καταπονηση .

Το εγχειρημα πετυχε, αν και επειδη το εκανα γρηγορα και στο ποδι, πασαλειψα καπως αγαρμπα την κολλα και οταν παγωσε αισθητικα δεν ηταν και οτι πιο ομορφο ετσι οπως την ειχα πασαλλειψει.
Δοκιμαστηκε τις επομενες ημερες σε μεγαλες εντασεις για να διαπιστωσω εαν αντεχε τις διαδρομες της αναρτησης. Δεν επαθε απολυτως τιποτα.

Οποτε απο οσο εχω καταλαβει, δεν παιζει τοσο ρολο αν θα κολλησεις χαρτι, pvc, λαστιχο κλπ με αυτην.
Σημασια εχει πως συνηθως στο σημειο που σκιζεται (αναρτηση και ενωση αναρτησης με κωνο) χρειαζεται ελαστικοτητα για να να αντεξει την κινηση, αλλιως σκιζεται απο οσο λενε. Οποτε χρειαζεται ελαστικη κολλα.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Έχει πολυμεριστεί ο αφρός από τα χρόνια και κόλλα να μπει μετά από κάποιο καιρό μπορεί και σύντομα να ανοίξει κάπου άλλου.
Η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή με κόστος περίπου στα 20 και ξενοιαζεις για άλλα τόσα χρόνια.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση της ανάρτησης που έχει σχεδόν διαλυθεί με τα χρόνια λόγω πολυμερισμού του υλικού. Τι ριζόχαρτα και κολοκύθια τούμπανα ;
Αν υπάρχει και άλλο παρόμοιο μεγάφωνο στο sub θα πρέπει προληπτικά να επισκευαστεί και αυτό.
Κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Σκίσιμο σε subwoofer

Τι ριζόχαρτα και κολοκύθια τούμπανα ;

ηρέμησε...
σε χαρτί η μέθοδος που πρότεινα είναι όχι μάνα... μανούλα.
αν είναι όντως εκεί λάστιχο αλλάζει το θέμα.
Εγώ θα έβαζα απλή uhu.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στη φωτο φαινεται να ειναι το σκισιμο πανω στην αναρτηση οποτε πιστευω η κολλα που προτεινει ο Γιαννης (στειλτη μου και μενα σε π.μ.) ισως ειναι η πρωτη καλυτερη λυση υπο την προυποθεση το κοστος της κολλας να ειναι αμελητεο κι οχι ισαξιο της επισκευης, αν δεν πιασει η κολλα τοτε ας το επισκευασει.
Ισως και μαυρη σιλικονη να κανει δουλια κι αυτη κραταει τις ελαστικες ιδιοτητες αλλα δεν το χω δοκιμασει για να ξερω σιγουρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Γνωμη μου παντο σε επισκευαστη ή ακομα καλυτερα παρε καινουριο
 
Τέτοια μεγάφωνα με ανάρτηση αφρού έχουν εξ' ορισμού ημερομηνία λήξης. Τα 10 χρόνια είναι ήδη οριακά για το συγκεκριμένο μεγάφωνο. Και μάλιστα αν το αφήσεις και πολυμεριστεί εντελώς η ανάρτηση με αποτέλεσμα να σπάσει, κατά πάσα πιθανότητα μέχρι να το καταλάβεις θα τρίβεται το voice coil στον μαγνήτη με αποτέλεσμα να καταστραφεί εντελώς το μεγάφωνο.

20 και γίνεται καινούργιο. Οτιδήποτε άλλο είναι χαμένος χρόνος IMO.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Το αφρώδες υλικό φαίνεται να έχει σκιστεί από πίεση η από φυσιολογική φθορά. Αν είναι το δεύτερο δεν σώζεται. Αν είναι το πρώτο πολύ προσεκτικά με 1-2 ελαφριές στρώσης βενζινόκολλα που έχει ελαστικότητα ίσως αντέξει ακόμα λίγο καιρό. Και προσοχή όχι σκληρή κόλλα γιατί θα το στείλεις να πάει μια και καλή. Πάντως το υλικό μπορεί να αντικατασταθεί.

Περίεργο όμως που ένα sub έχει αφρώδες υλικό και όχι λάστιχο. Το woofer είναι σίγουρα το δικό του?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκίσιμο σε subwoofer

ηρέμησε...
σε χαρτί η μέθοδος που πρότεινα είναι όχι μάνα... μανούλα.
αν είναι όντως εκεί λάστιχο αλλάζει το θέμα.
Εγώ θα έβαζα απλή uhu.

Εχει πολυμεριστεί το αφρώδες υλικό, δεν το βλέπεις :
Ο φίλος μας φαντάζονται ότι θέλει να το επισκευάσει σωστά κι όχι απλά να το μπαλώσει προσωρινά. Αν θέλει το δεύτερο τότε ας βάλει ακόμα και αλευρόκολλα.
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Εχω κι εγω μια προσφατη τετοια εμπειρια,
η γνωμη μου ειναι να αντικαταστήσεις την αναρτηση
 
Last edited: