Ποιότητα προσφορών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Έχω μια υποψία πως όλες οι εταιρείες όταν βγάζουν προσφορές για ξεστοκάρισμα

συμπεριλαμβάνουν και κομμάτια που για κάποιο λόγο είτε έχουν κάποιο ανεπαίσθητο ίσως θεματάκι είτε έχουν επιστραφεί από πελάτη (με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται).

Το έχω συσχετίσει (με ενδείξεις, όχι υποθέσεις) με δικές μου αγορές αλλά θα ήθελα να δώ τις απόψεις σας.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ αυτό που εχω παρατηρήσει είναι ότι συνήθως οι προσφορές πέφτουν ακριβώς πριν την παραλαβη νέων κομματιών.....όταν χρειάζεται χώρος στα ράφια ξανά. Κάποιες φορές αν και πιο σπάνια είναι για "κράχτης".

Τώρα για αυτό που λες για τα θεματακια.......εγώ αυτό το βλέπω συνήθως σε demo μοντέλα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Παίζουν αρκετά και τα δυο σενάρια, αλλά εξαρτάται και από τις εταιρείες και πόσο τίμιες είναι με τους πελάτες τους. Και επίσης συχνά οι προσφορές αφορούν εν γνώση μας προηγούμενα - πλην όμως καθόλα αξιόμαχα - μοντέλα.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Υπάρχει κάποια στατιστική προβληματικών κομματιών μόνο από grey market?

Για να ξέρω αν προκαλώ την τύχη μου...:chinscratch:
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Στις 5 αγορές από grey, αν υποθέσουμε ότι γλυτώνεις 20% κάθε φορά από την κανονική τιμή, με τα χρήματα που θα έχεις εξοικονομήσει θα μπορείς να καλύψεις ολική καταστροφή/απώλεια της 6ης αγοράς.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ως αρνητικό το εξέλαβες το σχόλιο; Δεν είναι δεδομένο ότι θα χαθεί/χαλάσει ολοσχερώς το προϊόν της 6ης αγοράς.
Το παράδειγμά μου των 5 αγορών βασίζεται στο -20% x 5αγορές = 100% της έκτης αγοράς.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Τον κατάλαβα τον υπολογισμό, εννοούσες στη χειρότερη, απλά θεώρησα πως είναι αρκετά μεγάλη η πιθανότητα (1:6 = 16,67%).
Κι'αν σου κάτσει στη 2η ή 3η αγορά, άντε μετά να ρεφάρεις!!! :flipout:
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Εγώ πιστεύω η "ποιότητα" στο Grey market είναι ίδια με την "ποιότητα" παραεισαγωγών ελληνικού καταστήματος.

Προσωπικά έχω αγοράσει 2 φορές παραεισαγωγή, δίχως μάλιστα να το γνωρίζω τη μία. Οκ σε αντιμετώπιση αντιπροσωπείας λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην αξιοπιστία... η 70D έκαψε πλακέτα με 60000κλικ και 30 ώρες βίντεο, ενώ ήθελε καλιμπράρισμα το σύστημα εστίασης, η 6D υποεκθέτει στο auto 1 με 2 στοπ, κι εκεί ρύθμιση.. Δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί ικανό δείγμα, για μένα ήταν 2 στα 2.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Χωρίς να έχω καμία σχέση με τον χώρο, εκτιμώ πως όπως σε όλα τα (ηλεκτρονικά ειδικά) προϊόντα

αυτό που επιβαρύνει το κόστος τους (μετά την έρευνα/ανάπτυξη και την παραγωγή) είναι ο ποιοτικός έλεγχος.

Νομίζω πως οι εταιρείες παράγουν μεγάλες ποσότητες αλλά εφαρμόζουν ποιοτικό έλεγχο μόνο σε αυτά που πωλούν μέσω του δικτύου των "εξουσιοδοτημένων".

Τα υπόλοιπα εν γνώσει τους τα πωλούν σε "μή εξουσιοδοτημένους" φυσικά σε χαμηλότερες τιμές με αυξημένα -μάλλον- ποσοστά αστοχίας.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Ποιότητα προσφορών

Όχι βρε αλίμονο αν γίνονταν τέτοια πράγματα, ίδια προϊόντα πάνε σε όλους, απλά έχει μειωθεί ο ποιοτικός έλεγχος σε πολλές εταιρίες λόγω γενικού συμμαζέματος από την πτώση των τζίρων. Τα προϊόντα βγαίνουν και λίγο ανέτοιμα από firmware λόγω ανταγωνισμού και υπάρχουν θεματάκια. Λαχείο είναι, η διαφορά με τα grey είναι στην ταλαιπωρία αν σου κάτσει αμέσως η ζημιά ή ελαττωματικό κομμάτι ενώ με τα επίσημα αν σου κάτσει μετά από 1 ή δυο χρόνια που λήγει η εγγύηση.
 

superson

New member
27 July 2018
71
Οι φωτογραφικές μηχανές είναι ιδιάζον είδος. Εκτός από το software, είναι τόσο πολλά τα μηχανικά τμήματα που συνεργάζονται και απειροελάχιστες οι ανοχές.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποιότητα προσφορών

Όποιος ανησυχεί πολύ για βλάβες, πτώσεις, κλοπές, πυρκαγιές κτλ., μπορεί να ασφαλίσει τον εξοπλισμό του (grey ή μη) σε ασφαλιστική εταιρία.