Μετσξύ LG LED TV 49UJ634V 49" 4Κ Ultra HD Smart και Samsung UE50MU6122KXXH

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Kαλημερα!
Καταρχας να συγχαρω το site αλλα και τους μονιμους/"γνώστες" χρηστες του που εχουν αποτελεσει αξιοσημειωτη πηγη βοηθειας ολα αυτα τα χρονια για αγορες ηλεκτρονικου εξοπλισμου.
Οπως λεει και ο τιτλος, με μια προχειρη αναζητηση (και με κριτηριο το χαμηλο κοστος) ψαχνω μια τηλεοραση για τους γονεις μου, γυρω στις 50 ιντσες. Η χρηση της θα ειναι κυριως θεαση των κλασσοκών ελληνικών καναλιών, καμια ταινια απο στικακι που θα τους κατεβαζω εγω, αντε και κανα dvd. Πιθανα (αν μαθουν) και καμια συνδεση σε ιντερνετ (με κανα youtube kok) κυριως για να χαζευουν τα εγγονια τους! Απλα γενικα οταν αγορζω κατι για αυτους, φροντιζω τεχνολογικα να ειναι και ενα δυο "κλικ" παραπανω από τγην κυρια χρηση τους, και διοτι δεν προκειται να πεταξουν κατι πριν χαλασει εντελως (αρα πρεπει να προβλεπω και μελλοντικες εξελιξεις που μπορει να μονιμοποιησουν καταστασεις) και διοτι ετσι τους βαζω στην τσιτα να "προχωρανε" και λιγο.

Ειμαι μεταξυ αυτων των δυο, διοτι τις βρηκα σε καλη τιμη (νομιζω), την LG στα 450 ευρω (πλαισιο) και την Samsung στα 480 (mediamarkt, εχω και μια δωροκαρτα 10 ευρω αρα θα μου παει στα 470). Γενικα σε κοντινα λεφτα ευχαριστως θα ακουγα και καποια αλλη προταση.

Συμπληρωματικα θα ηθελα να ρωτησω αν θεωρει κανεις οτι θα επρεπε να περιμενω (εχω αυτη την "πολυτελεια") μιας και μολις ξεκινησαν οι εκπττωσεις και μπορει τα μαγαζια να κανουν ρελανς σε προφορες το επομενο διαστημα (ειδικα εκει προς το τελος)

Σας ευχαριστω όλους προκαταβολικα!
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Αν η απόσταση θέασης είναι τουλάχιστον τρία μέτρα, καλύτερα κάποια 55", έστω και για το (χαμηλής ποιότητας) τηλεοπτικό σήμα. Με λιγότερα από 600 ευρώ υπάρχουν διάφορες επιλογές (με VA panels) από Sony και Samsung.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Αν η απόσταση θέασης είναι τουλάχιστον τρία μέτρα, καλύτερα κάποια 55", έστω και για το (χαμηλής ποιότητας) τηλεοπτικό σήμα. Με λιγότερα από 600 ευρώ υπάρχουν διάφορες επιλογές (με VA panels) από Sony και Samsung.

Οπως? Αν η μανα μου ακουσει 55 ιντσες θα πεσει χαμω λυποθυμη βεβαια.....αλλα θα παω να μετρησω την αποσταση. Νομιζω ομως οτι η Samsung εχει VA panel, ναι? Αν εχω καταλαβει καλα δηλαδη, ενδεικνειται για λιγοτερη θολουρα στην τυπικη εικονα?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Οι (περσινές) Sony XE7xxx στις 55" έχουν VA panels, όπως και οι (περσινές) Samsung MU6xxx στις 55" (αν και υφίσταται panel lottery στις τελευταίες, δηλαδή ενδεχομένως κάποιες να διαθέτουν PLS panels). Τα VA panels (ή παρόμοια), στις LCD τηλεοράσεις, έχουν καλύτερο μαύρο και αντίθεση από τα IPS/PLS panels, τα οποία έχουν καλύτερες γωνίες θέασης. Η "θολούρα" συνήθως προκύπτει από τη γρήγορη κίνηση του πλάνου (για παράδειγμα, σε αθλητικές μεταδόσεις), ενώ ο περιορισμός της εξαρτάται από την ύπαρξη και ενεργοποίηση κάποιας μεθόδου motion interpolation (εισαγωγή καρέ) στην κάθε τηλεόραση, με 100 ή 200 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης.

Οι προαναφερθείσες τηλεοράσεις έχουν 50 Hz ρυθμό ανανέωσης, που δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα προσφέρουν πολύ υποδεέστερη εμπειρία θέασης. Για τηλεοπτικό πρόγραμμα και ανάλογα με την απόσταση θέασης, πιθανώς να μην προκύπτει καμία απολύτως ενόχληση με την κίνηση της εικόνας.
 

boymanos

Senior Member
23 February 2012
510
Re: Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Οπως? Αν η μανα μου ακουσει 55 ιντσες θα πεσει χαμω λυποθυμη βεβαια.....αλλα θα παω να μετρησω την αποσταση. Νομιζω ομως οτι η Samsung εχει VA panel, ναι? Αν εχω καταλαβει καλα δηλαδη, ενδεικνειται για λιγοτερη θολουρα στην τυπικη εικονα?

To κακο ειναι οτι θα την συνηθησεις την 55 και θα σου φαινεται μικρη. για αποσταση 3 μετρων προχωρα αφοβα στην 55 γιατι αν παρεις μικροτερη θα το μετανιωσεις.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Οι (περσινές) Sony XE7xxx στις 55" έχουν VA panels, όπως και οι (περσινές) Samsung MU6xxx στις 55" (αν και υφίσταται panel lottery στις τελευταίες, δηλαδή ενδεχομένως κάποιες να διαθέτουν PLS panels). Τα VA panels (ή παρόμοια), στις LCD τηλεοράσεις, έχουν καλύτερο μαύρο και αντίθεση από τα IPS/PLS panels, τα οποία έχουν καλύτερες γωνίες θέασης. Η "θολούρα" συνήθως προκύπτει από τη γρήγορη κίνηση του πλάνου (για παράδειγμα, σε αθλητικές μεταδόσεις), ενώ ο περιορισμός της εξαρτάται από την ύπαρξη και ενεργοποίηση κάποιας μεθόδου motion interpolation (εισαγωγή καρέ) στην κάθε τηλεόραση, με 100 ή 200 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης.

Οι προαναφερθείσες τηλεοράσεις έχουν 50 Hz ρυθμό ανανέωσης, που δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα προσφέρουν πολύ υποδεέστερη εμπειρία θέασης. Για τηλεοπτικό πρόγραμμα και ανάλογα με την απόσταση θέασης, πιθανώς να μην προκύπτει καμία απολύτως ενόχληση με την κίνηση της εικόνας.

Παντως μια κριτικη ενος "Νικου¨" στο σκρουτζ λεει οτι η Σαμσουνγκ που αναφερω ΕΧΕΙ VA panel....δεν ξερω αν κανει λαθος
Επισης δεν ξερω που βλεπεις τα ΗΖ....η σαμσουνγκ λεει "1300 PQI" οτι και αν ειναι αυτο......η Σονυ που εβαλε το παιδι παραπανω λεει 400 HZ
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Ολες οι TV ειναι ειτε 50-60 ειτε 100-120 hz. Τα PQI κλπ που αναφερουν ειναι μαρκετινιστικα κολπα.
Αν θυμασαι πριν καποια χρονια τα PMPO σε σχεση με τα RMS watts στα ηχεια και ενισχυτες, ε κατι παρομοιο.
Οπως ειπε ο Μιχαλης στις 55 η Samsung εχει Lottery panel που σημαινει οτι μπορει να παρεις VA μπορει ομως να παρεις και PLS.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ολες οι TV ειναι ειτε 50-60 ειτε 100-120 hz. Τα PQI κλπ που αναφερουν ειναι μαρκετινιστικα κολπα.
Αν θυμασαι πριν καποια χρονια τα PMPO σε σχεση με τα RMS watts στα ηχεια και ενισχυτες, ε κατι παρομοιο.
Οπως ειπε ο Μιχαλης στις 55 η Samsung εχει Lottery panel που σημαινει οτι μπορει να παρεις VA μπορει ομως να παρεις και PLS.

Egv anaferomai se ayto:
https://www.skroutz.gr/s/12615697/Samsung-UE50MU6120.html#reviews

An deis, i kritiki leei oti to panel einai VA kai i tileorasi einai 50ara, oxi 55...ektos an den isxyei...gia ayto rwtisa.....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Προφανώς, υπάρχουν LCD τηλεοράσεις με VA panels σε πολλές διαγώνιους. Για τις 55" δόθηκαν συγκεκριμένες προτάσεις με αυτόν τον τύπο panel. Από την άλλη, για παράδειγμα, η LG διαθέτει στην αγορά μοντέλα (σχεδόν μόνο) με IPS panels, ανεξαρτήτως μεγέθους. Όσον αφορά τον ρυθμό ανανέωσης, κάποιες εταιρείες, όπως η Sony, τον αναφέρουν στην επίσημη σελίδα τους. 200/240 Hz είναι το μέγιστο νούμερο που μπορεί να βρει κάποιος στην αγορά, ενώ συνήθως τα προσιτά (οικονομικά) μοντέλα διαθέτουν (VA ή IPS) panels με 50 Hz. Πάντως, η Sony XE7077 που αναφέρθηκε προηγουμένως, στα 564 ευρώ, είναι καλή περίπτωση.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Προφανώς, υπάρχουν LCD τηλεοράσεις με VA panels σε πολλές διαγώνιους. Για τις 55" δόθηκαν συγκεκριμένες προτάσεις με αυτόν τον τύπο panel. Από την άλλη, για παράδειγμα, η LG διαθέτει στην αγορά μοντέλα (σχεδόν μόνο) με IPS panels, ανεξαρτήτως μεγέθους. Όσον αφορά τον ρυθμό ανανέωσης, κάποιες εταιρείες, όπως η Sony, τον αναφέρουν στην επίσημη σελίδα τους. 200/240 Hz είναι το μέγιστο νούμερο που μπορεί να βρει κάποιος στην αγορά, ενώ συνήθως τα προσιτά (οικονομικά) μοντέλα διαθέτουν (VA ή IPS) panels με 50 Hz. Πάντως, η Sony XE7077 που αναφέρθηκε προηγουμένως, στα 564 ευρώ, είναι καλή περίπτωση.

Απλα εδω και χρονια εχω "χωρισει" με την ΣΟΝΥ εκει που καποτε (παλια) ημουν φανατικος οπαδος......ειχε παρει πολυ ψηλα τον αμανε για ενα διαστημα, κακη εξυπ[ηρετηση σερβις και ακριβη και κυριως τηλεορασεις ακριβες ως προς το VFM που εδιναν.....ενω τα τελευταια χρονια που επενδυσα σε Σαμσουνγκ (απο πλασμα εως LCD) εμεινα ικανοποιημενος οτι ειναι τιμιες στα λεφτα τους....στις ΣΟΝΥ εχω ενα φοβο οτι καποια μοντελα δεν λενε, ειδικα στα φτηνα.....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μεταξύ LG UJ634V και Samsung MU6122

Τουλάχιστον τα τελευταία πέντε χρόνια, τα ανωτέρω δεν ισχύουν... Υπάρχουν value for money μοντέλα και κορυφαίας ποιότητας λύσεις, σε LCD. Προηγουμένως, ήταν όντως σχετικά ακριβές επιλογές.