Nova on demand - Προβλημα θεασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mixalis-andros

New member
12 July 2018
3
Καλησπερα σας. Εχω τον δεκτη Pvr 865 συνδεδεμένο με multiview με τον 831.Να διευκρινησω οτι μενω στην ανδρο μονιμα, ομως εχω triple play forthnet με σταθερο και ιντερτνετ τηλέφωνο στην αθηνα (ο εξοπλισμος nova ειναι εγκατεστημενος στην ανδρο). Προσφατα εκανα την αναβαθμιση του δεκτη και προς μεγαλη μου εκπληξη το on demand παιζει κανονικα παρολο που εδω στη ανδρο εχω οτε. Το προβλημα ειναι το εξης:Ο αδερφος μου εχει ακριβως τα ιδια με την μονη διαφορα οτι το triple play του ειναι με σταθερο τηλεφωνο ανδρου (ναι μεν forthnet αλλα χρησιμοποιοει τις γραμμες του οτε γιατι η forthnet δεν εχει δικο της δικτυο στο νησι) με αποτελεσμα να του βγαζει συνεχεια χ-002 οταν προσπαθει να δει on demand.Μιλησα με τεχνικο στην εξυπηρέτηση πελατών νοβα και μου ειπε πως κανονικα θα επρεπε να παιζει. Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω πολυ...
 

johnkok

Established Member
30 April 2013
147
Καλησπερα σας. Εχω τον δεκτη Pvr 865 συνδεδεμένο με multiview με τον 831.Να διευκρινησω οτι μενω στην ανδρο μονιμα, ομως εχω triple play forthnet με σταθερο και ιντερτνετ τηλέφωνο στην αθηνα (ο εξοπλισμος nova ειναι εγκατεστημενος στην ανδρο). Προσφατα εκανα την αναβαθμιση του δεκτη και προς μεγαλη μου εκπληξη το on demand παιζει κανονικα παρολο που εδω στη ανδρο εχω οτε. Το προβλημα ειναι το εξης:Ο αδερφος μου εχει ακριβως τα ιδια με την μονη διαφορα οτι το triple play του ειναι με σταθερο τηλεφωνο ανδρου (ναι μεν forthnet αλλα χρησιμοποιοει τις γραμμες του οτε γιατι η forthnet δεν εχει δικο της δικτυο στο νησι) με αποτελεσμα να του βγαζει συνεχεια χ-002 οταν προσπαθει να δει on demand.Μιλησα με τεχνικο στην εξυπηρέτηση πελατών νοβα και μου ειπε πως κανονικα θα επρεπε να παιζει. Καθε βοηθεια δεκτη. Ευχαριστω πολυ...
Καλησπέρα. Υπάρχει ήδη νήμα για το on demand, δεν χρειαζόταν να ξεκινήσεις νέο. Επί της ουσίας: Το σφάλμα x-002 αν θυμάμαι καλά είναι μη επάρκεια της ταχύτητας της σύνδεσης. Με τι ταχύτητα συνδέεται ο αδερφός σου; Χρειάζεται 4,5 mbs τουλάχιστον. Μήπως την ίδια ώρα κατεβάζει ή τρώει bandwidth στο κινητό; Επίσης μπορεί να δοκιμάσει με reset του δέκτη ή και αποστολή σήματος μέσω του my account, συνήθως λύνεται το πρόβλημα.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Το πρόβλημα νομίζω το έχουν και άλλοι χρήστες, μετά την αναβάθμιση του pvr.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα ταχύτητας, η πρέπει να στείλουν κάποιο σήμα από τη Νόβα.

Υπάρχει ανάλογο θέμα εδώ Nova Multiview και νήμα του δέκτη Novabox+ Pace 865 HD PVR θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες, ιδίως μετά την αναβάθμιση του δέκτη.

Σε κάθε περίπτωση μπορεί να ζητήσεις τεχνική βοήθεια και υποστήριξη στο επίσημο νήμα όπου φιλοξενείται το support της Nova και εξυπηρετεί τα μέλη μας.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και στο φόρουμ μας, καλή διαμονή να έχεις.