Σχεδόν diy...pascal modules

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Καλησπέρα,

Έχω βάλει στο μάτι τo S-Pro2 της Pascal για να οδηγήσω τα woofer των Elac μου. (2x245 8Ohm, 2x490 4Ohm, 2x725 min 2.7Ohm).

Υπάρχει η έτοιμη λύση
rouge audio alauda s-1 με τιμή 1254 (από Ιταλία)

Αλλά επειδή σκοπεύω να έχω έναν τελικό για να οδηγεί ΚΑΙ το κεντρικό (επίσης ELAC), έλεγα να βάλω και έναν T-PRO1 ή Τ-Pro2 μέσα στο ίδιο κουτί μαζί με το S-Pro2.
(το Τ-pro2 έχει δεύτερο κανάλι βελτιστοποιημένο για ψηλές συχνότητες οπότε έτσι θα μπορώ να διπλοενισχύσω και το κεντρικό).
Η λύση αυτή όμως θα πάει πάνω από 1600 όπως το υπολογίζω.

Οπότε σαν εναλλακτική έλεγα μήπως πάρω τα παρακάτω:
Marani PDA500P (S-Pro2) με τιμή 375 το ένα από ebay επίσης από Ιταλία, που έχουν και DSP επάνω και διάφορα καλούδια, και να βρω και ένα PDA515P (τιμή άγνωστη αλλά υποθέτω κοντά στου PDA500P)
να βρω κάποιο κουτί που με καλύπτει και να κάνω την μετατροπή...τιμή 1125 +τιμή κουτιού...

Η ερώτηση....Πόσο εύκολο είναι να τα χρησιμοποιήσω σαν απλούς τελικούς χωρίς καθόλου χρήση του DSP ή να τους αλλάξω τις πλακέτες που έχουν τις εισόδους + τα DSP.
Από ότι βλέπω στις φωτό, φαίνεται να είναι αρθρωτό άρα πιθανόν να μπορεί να φύγει εντελώς η πλακέτα του DSP....
Το στάδιο εισόδου τους είναι της προκοπής (υπ'όψην πως για τα κύρια θα οδηγούν μόνο τα woofer).

Το δεύτερο που σκέφτομαι είναι πως έχουν μόνο είσοδο balanced. Η έξοδος του ολοκληρωμένου και του AV που θα τα ταΐζουν είναι και οι δύο single ended. Παίζει εύκολα η μόντα ή θέλει βασιλικά έξοδα;

Οι AV δεν φημίζονται για τις δυνατότητες οδήγησης των line εξόδων τους. Πιστεύετε πως θα χρειαστεί κάποιο επιπλέον buffer σε αυτή την περίπτωση; (ο AV θα είναι νεώτερη έκδοση του pioneer SC-LX56 αφού αυτόν τον έκαψα...).

Τέλος θα χρειαστώ κάποιου είδους trigger, ένα για τον στερεοφωνικό τελικό (που θα παίρνει σήμα από τον ολοκληρωμένο) και ένα για τον τελικό ενισχυτή του κεντρικού (που θα παίρνει σήμα από τον AV).

Ακούω ιδέες....αν έχετε να προτείνετε και κάποιο ποιοτικό κουτί όσο γίνεται πιο απλό (προτιμώ 43πλάτος )....

Ο τίτλος σχεδόν DIY προφανώς διότι δεν είναι ιδιοκατασκευή, αλλά μετασκευή.... :0)

[h=1][/h]
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Marani PDA500P (S-Pro2) με τιμή 375 το ένα από ebay επίσης από Ιταλία, που έχουν και DSP επάνω και διάφορα καλούδια, και να βρω και ένα PDA515P (τιμή άγνωστη αλλά υποθέτω κοντά στου PDA500P)
να βρω κάποιο κουτί που με καλύπτει και να κάνω την μετατροπή...τιμή 1125 +τιμή κουτιού...

Διόρθωση, τιμή 750 +τιμή κουτιού...είχα υπολογίσει 2 module s-pro2 αλλά δεν χρειάζεται αφού είναι 2 κάναλο...
 

dori

New member
26 October 2008
12
Καλησπέρα

Δες και τα FusionAmp FA502 της HYPEX.
Ο ενισχυτής που έχουν πάνω είναι ο NC502MP, θα βρείς και τα datasheets αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις μόνο του χωρίς DSP, να κάνεις μετατροπές.
Αντοιστιχα ο FA503 έχει και και ένα καναλι επιπλέον ειδικα για tweeter, NC100HF!!
Για να οδηγήσεις balanced απο SE δες καποια λύση με DRV134 ή THAT1646.
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Δεν είναι άσχημα...δεν τους είχα δώσει τόση σημασία...έχουν και ανίχνευση σήματος οπότε δεν χρειάζονται trigger και έτοιμη single ended είσοδο.
Θα μπορούσε κανείς να πάει σε ένα FA502 για τα woofer και ένα FA123 ή FA253 με BTL.
Δεν λέει πουθενά όμως τιμές ισχύος για BTL ούτε για 2ohm ...
Ίσως επειδή είναι καινούργια θα βγάλουν περισσότερα μανουαλ στο μέλλον;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τα ολοκληρωμένα, αλλά είμαι εντελώς αρχάριος σε DIY. Υπάρχει κάτι πιο "έτοιμο" πχ έτοιμη πλακέτα, ή σχέδιο και υλικά;
 

dori

New member
26 October 2008
12
Manual θα ψάξεις για NC502MP και NC252MP, αυτοι είναι οι ενισχυτές που έχουν οι μονάδες FAxxx.
Θέλουν προσοχή στην ισχύ που δηλώνουν όλοι οι κατασκευαστές αυτοί γιατί τα λένε λίγο περίεργα. Δεν ξέρω βεβαια για τα πασκαλ, δεν τα έχω ψάξει.
Αν όντως έχεις 2Ω κάνε μια δοκιμή το TPA3255 σε PBTL συνδεσμολογία. Ακόμα και σε 4Ω δίνουν αρκετή ισχύ. Υπάρχουν αρκετά καλά σχόλια για τα συγκεκριμένα. και είναι και πιο φθηνά!

Για μετατροπέα...

https://www.google.gr/search?ei=K1l....0j0i30k1j0i5i10i30k1j0i10i30k1.0.QkFJLYHLjbs

Και στο ebay αν το εμπιστευεσαι έχει πλακέτες με DRV134 αν ψάξεις.
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Οκ, άρα BTL δεν προτείνουν για φορτία κάτω από 8Ohm για τον NC252MP.
Είναι περίεργο που τον NC502MP τον δίνει 350/500/450W ενώ τον NC500MP τον δίνει 270/500/400W, που "φαίνεται" να είναι το ίδιο module αλλά σε stereo έκδοση.
Ίσως διαφορετικό κούρδισμα του τελικού, αλλά το SPMS δεν είναι αρκετό για αντιστάσεις κάτω <4ohm?
Το κεντρικό μου είναι 3.6Ohm /190Hz, ενώ τα κυρίως 2.9Ohm / 120Hz.
Για αυτό κοιτάω τί βγάζουν στα 2Ohm. Βέβαια σκοπεύω να προσθέσω Sub κάποια στιγμή στο μέλλον, οπότε δεν θα κατεβαίνουν τόσο, αλλά γιατί να μην
είναι ικανός να κατέβει ο ενισχυτής;
Υποτίθεται τα pascal βγάζουν τις ισχύς που αναφέρω στο πρώτο post, άρα καλύτερα από τα ncore, εκτός από τα NC400 αλλά άρχισα να κοιτάω άλλα module για να μειώσω το κόστος.
Από τιμές δεν διαφέρουν πολύ pascal/ncore όταν μιλάμε για plate amps...
To NC100HF φαίνεται πως είναι βελτιστοποιημένο για τις υψηλές συχνότητες, όπου έχει πολύ χαμηλή THD. Για κεντρικό αξίζει ή είναι υπερβολή;

Με το Ebay δεν έχω πρόβλημα...πως αν καταλήξω σε pascal εννοείται θα κάνω την αγορά για δοκιμή.
 

dori

New member
26 October 2008
12
Το NC100HF ξέχνα το, απλά εγω θέλω να τα γυρίσω σε ενεργα τα ηχειά και από λάθος το έβαλα. Και εγω τώρα διαβάζω-ψάχνομαι γενικα με τάξη D.
Δεν είμαι και ο πιο ιδανικός να σε καθοδηγήσω σωστά, αλλά να ξέρεις οτι όποιο μοντουλ και να πάρεις αν βάλεις χέρι θα χαθεί και η εγγυηση μετά...

Τα "καλά" HYPEX πάντος είναι τα NC500, άλλα μόνο σε έτοιμες λύσεις, και από την ιταλική εταιρία που έβαλες στην αρχη αλλά και nordacoustics αν ψά
Χρειάζεσαι όμως την ισχύ των PASCAL; Γενικά χρειάζσεσαι τόση ισχύ;

Με τις τιμές που έχουν οι TPA3255, που σε PBTL οδηγούν 2Ω πιστεύω πώς αξίζει να τους κάνεις μια δοκιμή.

http://prntscr.com/k7cmnt

400W στα 2Ω με 0,02% THD+N. Ψάξε 3e-audio στο google.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Ta 3255 τα δοκιμαζω αυτη την εποχη με Martin Logan SL3, τα οποια ειναι πολυ παραξενο φορτιο, σε BTL με σχετικα καλα αποτελεσματα. Περιμενω ακομα αλλο ενα board για να κανω PBTL ...
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Από τις προδιαγραφές που διαβάζω στην TI σε PBTL μιλάμε για 315W στα 4Ohm & 495w στα 2Ohm με 1% THD. Μου κάνει εντύπωση που δίνει τιμή για 10% THD και περιέργως δεν δίνουν τιμή για 8ohm (PBTL).
Αν θεωρήσουμε πως κάνουμε την δοκιμή, για τροφοδοτικό τί;

Αυτή την στιγμή έχω 2x200w @ 8ohm, (class-d) που οδηγεί full range και θέλω να ανέβω. Μεγάλος χώρος (48τμ) ανάγκη να ακούω από όλα και κλασική οπότε ναι....θέλω τα βατια...
To πλάνο είναι ΑΒ για το tweeter/mid, D για woofer και αργότερα σκέφτομαι να βάλω και sub...

Τα NC500 δεν είναι βελτιστοποιημένα για 2Ohm σε αντίθεση με τα nc400 που όμως είναι αρκετά ακριβά και είναι πάλι 200W @8Ohm.
Και ναι μόνο σε έτοιμες λύσεις...Κάπως αντίστοιχα με τα NC500 φαίνεται να είναι τα NC500MP, NC502MP, αλλά και αυτά σε έτοιμες λύσεις (φτηνότερες όμως).

Έχει κανείς συγκρίνει ncore με pascal και TI;
Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν υπάρχουν περισσότεροι που να έχουν δοκιμάσει plate amps
.... εναλλακτικά υπάρχουν και διάφοροι όπως monacor, img-stageline, four audio που φτιάχνουν και PA τελικούς στυλ crown αλλά με pascal.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Σχετικα με την ισχυ, αν διαβασεις προσεκτικα, Σελ 10 , Total Harmonic Distortion + Noise vs Output Power, με το TPA3255 στα 4Ω θα παρεις 200 με 0,01 % η 400 με 10% παραμορφωση. Αυτο το τελευταιο καλυτερα αστο...

Σε PBTL τι να την κανεις τη μετρηση σε 8Ω ? PBTL οδηγας δυσκολα και χαμηλα φορτια.

Το τροφοδοτικο ειναι ενα θεμα. Δοκιμασα σε BTL κλασσικο γραμμικο με Μ/Τ 1κβ και 120,000 μΦ ,ισως αν αποαφασισω να τα κρατησω να δοκιμασω ενα "καλο' και ακριβο SMPS

Εαν θες να πειραματιστεις το 3255 ειναι οτι πρεπει. Αν θες οτι καλυτερο, χωρις να ειναι το κοστος κριτηριο, πηγαινε σε ncore.

Προσωπικα, αν το κοστος δεν ηταν θεμα, θα προτιμουσα κατασκευη με latfet και βαρβατο τροφοδοτικο.
 

gazolas

New member
18 April 2013
31
Βριλήσσια
Να διορθώσω αυτό που είπα σε προηγούμενο post πως με έναν δικάναλο plate μπορείς να οδηγήσεις και τα 2 ηχεία (δεξί-αριστερό σε stereo), το οποίο είναι λάθος. Και στην περίπτωση των marani και στα hypex plate, κάθε ένα plate είναι για ένα ηχείο. Δλδ παίρνουν μόνο ένα κανάλι στην είσοδο. Όχι στέρεο....
Αν βέβαια πάρεις κατευθείαν τα modules τότε προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε κανάλι των δικάναλων ένα για αριστερό και ένα για δεξιά.
Εκεί βέβαια είναι θέμα το πώς θα οδηγήσεις την είσοδό τους.
Πρέπει να διαβάσω λίγο τα technical documents για να δω αν έχουν ενσωματωμένο buffer ή όχι.

Σχετικά με τα τροφοδοτικά, σε κάποια ξένα forum διάβασα πως τα τροφοδοτικά που έχουν ενσωματωμένα πάνω στις πλακέτες δεν είναι και ότι καλύτερο.
Αν καταλλήξω στην λύση TI δεν τρελαίνομαι να πάω σε κλασικό γραμικό τροφοδοτικό. Η όλη ιστορία γίνεται για να μείνω σε όσο γίνεται μικρότερο μέγεθος και με καλή απόδοση σύνολο (τροφοδοτικό-ενισχυτή). SMPS με κατάλληλες προδιαγραφές, πάρχουν έτοιμα ή και ΚΙΤ; Έχεις κάτι υπ'όψη; Άσε που ένα καλό γραμμικό θα κοστίζει φαντάζομαι παραπάνω και από όσο τα plate που αναφέραμε!;

(η μέτρηση στα 8ohm την αναφέρω για να υπάρχει μία βάση σύγκρισης)
 

dori

New member
26 October 2008
12
Αν η τάξη D είναι μόνο για woofer τότε δες και τα UcD της HYPEX.
Άλλη επιλογή είναι και υλοποιήσεις με IRS2092...
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Να διορθώσω αυτό που είπα σε προηγούμενο post πως με έναν δικάναλο plate μπορείς να οδηγήσεις και τα 2 ηχεία (δεξί-αριστερό σε stereo), το οποίο είναι λάθος. Και στην περίπτωση των marani και στα hypex plate, κάθε ένα plate είναι για ένα ηχείο. Δλδ παίρνουν μόνο ένα κανάλι στην είσοδο. Όχι στέρεο....
Αν βέβαια πάρεις κατευθείαν τα modules τότε προφανώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάθε κανάλι των δικάναλων ένα για αριστερό και ένα για δεξιά.
Εκεί βέβαια είναι θέμα το πώς θα οδηγήσεις την είσοδό τους.
Πρέπει να διαβάσω λίγο τα technical documents για να δω αν έχουν ενσωματωμένο buffer ή όχι.

Σχετικά με τα τροφοδοτικά, σε κάποια ξένα forum διάβασα πως τα τροφοδοτικά που έχουν ενσωματωμένα πάνω στις πλακέτες δεν είναι και ότι καλύτερο.
Αν καταλλήξω στην λύση TI δεν τρελαίνομαι να πάω σε κλασικό γραμικό τροφοδοτικό. Η όλη ιστορία γίνεται για να μείνω σε όσο γίνεται μικρότερο μέγεθος και με καλή απόδοση σύνολο (τροφοδοτικό-ενισχυτή). SMPS με κατάλληλες προδιαγραφές, πάρχουν έτοιμα ή και ΚΙΤ; Έχεις κάτι υπ'όψη; Άσε που ένα καλό γραμμικό θα κοστίζει φαντάζομαι παραπάνω και από όσο τα plate που αναφέραμε!;

(η μέτρηση στα 8ohm την αναφέρω για να υπάρχει μία βάση σύγκρισης)

Το γραμμικο το χρησιμοποιησα γιατι υπηρχε. Αν τελικα αποφασισω να τον κρατησω τον ενισχυτη σκεφτομαι να τα σκασω για ενα καλο smps πχ hypex ...