Σπασιματα στην κινηση με Powerdvd 15

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Σας χαιρετω εχω ενα htpc με
1) επεξεργαστη amd athlon 64x2 5600+ 2 x 2.9 mhz
2)Ram 6 GB
3)Καρτα γραφικων ενσωματομενη στην μητρικη (m3n h/hdmi) και ειναι nvidia 8300

Θελω να παιζω αρχεια h264 1080 με Powerdvd 15 αλλα εχω σπασιματα στην κινηση ενω ο επεξεργαστης και μνημες δουλευουν περιπου στο 30 % επισης αν ενεργοποιησω καποια φιλτρα στην καρτελα video του powerdvd οπως true theater color ,true light kai true theater hd τοτε o επεξεργαστης δουλευει στο μαξιμου ακομα και σε ποιο χαμηλης αναλυσης αρχειο οπως 720p .επισης δεν μου αναπαραγει ηχο απο αρχεια με συμπιεση ηχου AAC.
Θα ηθελα την βοηθεια καποιου που κατεχει περισσοτερα ,
Σας ευχαριστω
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Σας χαιρετω εχω ενα htpc με
1) επεξεργαστη amd athlon 64x2 5600+ 2 x 2.9 mhz
2)Ram 6 GB
3)Καρτα γραφικων ενσωματομενη στην μητρικη (m3n h/hdmi) και ειναι nvidia 8300

Θελω να παιζω αρχεια h264 1080 με Powerdvd 15 αλλα εχω σπασιματα στην κινηση ενω ο επεξεργαστης και μνημες δουλευουν περιπου στο 30 % επισης αν ενεργοποιησω καποια φιλτρα στην καρτελα video του powerdvd οπως true theater color ,true light kai true theater hd τοτε o επεξεργαστης δουλευει στο μαξιμου ακομα και σε ποιο χαμηλης αναλυσης αρχειο οπως 720p .επισης δεν μου αναπαραγει ηχο απο αρχεια με συμπιεση ηχου AAC.
Θα ηθελα την βοηθεια καποιου που κατεχει περισσοτερα ,
Σας ευχαριστω

Δυστυχώς είναι πολύ παλιά κάρτα δεν θυμάμαι τι υποστηρίζει και τι όχι.
Aρχικά, δοκίμασε να παίξεις τα ίδια αρχεία με τον MPC-HC.
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Εχεις δικαιο θα δωκημασω και καποια αλλα player .οπως ειδα υπαρχει και potplayer .Θα δουμε.ευχαριστω
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δοκίμασε και με Kodi, vlc, αν και παλιά η κάρτα θα έπρεπε να παίζει με h/a τα 1080p
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Ειναι ενσωματομενη καρτα.Επελεξα το H/A στο powerdvd αλλα δεν νομιζω να υποστοριζει και η καρτα αυτο.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν ο επεξεργαστής παίζει στο 30% λογικά δεν είναι αυτός η αιτία για τα σπασίματα (και άρα η vga υποστηρίζει HA / αυτό το τεσταρεις εύκολα ξεκλικαροντας τη σχετική επιλογή στο pdvd και κοιτώντας αν η χρήση cpu ανεβεί πολύ)
 

t.chrisostomou

Established Member
25 December 2006
262
Εκανα αυτες τις δοκιμες νομιζω χωρις να ειναι τικαρισμενο περνω καλυτερο αποτελεσμα αλλα καποια μικρο σπασιματα οταν η καμερα κινητε τα εχω .ο δε επεξεργαστης αναιβαινει στο 60%.Σιγουρα μια νεας γενιας καρτα γραφικων θα λυσει το προβλημα
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Σπασιματα στην κινηση με Powerdvd 15

Εκανα αυτες τις δοκιμες νομιζω χωρις να ειναι τικαρισμενο περνω καλυτερο αποτελεσμα αλλα καποια μικρο σπασιματα οταν η καμερα κινητε τα εχω .ο δε επεξεργαστης αναιβαινει στο 60%.Σιγουρα μια νεας γενιας καρτα γραφικων θα λυσει το προβλημα

Άρα η κάρτα υποστηρίζει HA (και μια νέα μάλλον δεν θα κάνει διαφορά για 2Κ).

Μάλλον είναι αυτό που ειπωθηκε για τα 60.

Τσέκαρε πάντως και με άλλους drivers και player.
 

elisawise

New member
10 August 2018
1
ειναι τικαρισμενο περνω καλυτερο αποτελεσμα αλλα καποια μικρο σπασιματα οταν η καμερα κινητε τα εχω .ο δε επεξεργαστης αναιβαινει στο 60%.Σιγουρα μια νεας γενιας καρτα γραφικων θα λυσει το προβλημα