Αναβάθμιση κεφαλής σε Rega RP10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ό,τι λέει ο τίτλος.

Είμαι σε αναζήτηση κεφαλής για το παραπάνω πικαπ. Μέχρι τώρα έχω την ZYX R50 bloom3. Phono το γνωστό ASR mini basis exclusive. Μπορώ να διαθέσω μέχει 2000 .

Παρακαλώ για τις προτάσεις και τα σχόλιά σας.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ό,τι λέει ο τίτλος.

Είμαι σε αναζήτηση κεφαλής για το παραπάνω πικαπ. Μέχρι τώρα έχω την ZYX R50 bloom3. Phono το γνωστό ASR mini basis exclusive. Μπορώ να διαθέσω μέχει 2000 .

Παρακαλώ για τις προτάσεις και τα σχόλιά σας.

Έχει φθαρεί ή θες να πας σε άλλο ηχητικό taste?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ναι, λόγω φθοράς θα την αντικαταστήσω. Ψάχνομαι και για κάτι διαφορετικό ηχητικά. Να αναφέρω πως δοκιμαστηκε και η ortofon cadenza black που είχα πιο παλιά με εξαιρετικό αποτέλεσμα. Διαφορετικό βέβαια από αυτό της ZYX.

Για το προηγούμενο πικαπ που είχα, το project rpm9, η cadenza black ήταν overkill. Δεν έμενα πάντοτε ευχαριστημένος. Με τον σαφώς ανώτερο βραχίονα του Rega έδειξε τις δυνατότητές της. Εδώ μπορείτε να δείτε προτεινόμενες κεφαλές ortofon για ορισμένα πικαπ.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχουν γράψει αρκετά μέλη εδώ μέσα για τις VDH,κυρίως για το mistracking ,αλλά προσωπικά θα αγόραζα και τρίτη..αλλά δεν μπορώ.
Είχα στραφεί προς την αγορά της 'δικής' σου,αλλά μετά από πολλές ακροάσεις τριγύρω,κατάλαβα ότι μου ταιριάζει ο ήχος της MC ONE SPECIAL και όλες οι ακριβότερες,όπως η Frog...που διατηρώ φθαρμένη.
Είναι 'μεσαια-τή' όπως λένε κάποιοι,αλλά συμφωνώ με τον κ.Rigby ,που 'ακολουθώ' πολλά χρόνια...
Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει παραπάνω και θα την πρότεινα για τους ίδιους λόγους με τον προαναφερθέντα και μάλιστα εκεί στα 2 gr...

https://theaudiophileman.com/van-den-hul/

Την έχω τοποθετήσει απ το 92 σε Alphason,Rega 2/3 ,3 Origin Upgrade,Linn Basic (original,ανακαλωδιωμένο)/Plus/Αkito/Ittok 2/Ekos 1...
Με όλους μ άρεσε το ηχόχρωμα ,γι αυτό και ίσως λόγω εθισμού,είναι ακατάλληλη η πρόταση μου.
Παίζει δίπλα-δίπλα η Frog με Linn Karma retipped,αλλά μ αρέσει περισσότερο και ας είναι φθαρμένη λόγω ...βλακείας.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά επέλεξα μια πιο vfm λύση την Audio Technica AT-33SA.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλοακουστη και εννοείται περιμένουμε εντυπώσεις και άτυπη σύγκριση με την προηγούμενη.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Καλοακουστη και εννοείται περιμένουμε εντυπώσεις και άτυπη σύγκριση με την προηγούμενη.


Ευχαριστώ. Οι παρατηρήσεις αφορούν το δικό μου σύστημα, στο δικό μου χώρο και στα δικά μου γούστα.

Οι πρώτες εντυπώσεις της AT-33SA: Εξαιρετική αναγνωστικότητα. Ανάλυση και λεπτομέρεια.

Σε σχέση με την Ζyx R50 bloom3 η AT-33SA είναι πιο ουδέτερη. Έχει καλύτερη αναγνωστικότητα και είναι λίγο πιο αναλυτική και λεπτομερής, με καθαρό ήχο. Η Ζyx έχει πιο ευρεία στερεοφωνική εικόνα. Οι διαφορές τους ηχητικά δεν

είναι μεγάλες. Όμως η AT-33SA έχει καλύτερο vfm, όντας αρκετά φτηνότερη.

Η AT-33SA παίζει με φορίο 220Ω αντί για τα 100Ω της Ζyx.

Διαφέρουν στο διαμάντι και στο υλικό του cantilever.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Καλορίζικη και 'σιδερένια'..
Εμπειρίες και πολύ καλές αναμνήσεις απ την AT-OC9 MK2....και πολύ αναλυτική,ιδίως στις ψηλές ...ένα χαρακτηριστικό που έδινε μια ιδιαίτερη 'διαφάνεια'.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλοριζικη και απο μενα. ευχομαι να την χαρειs πολλα πολλα χρονια!
ειμαι φαν τηs audio technica, δυστυχωs η τελευταια "καλη" μου (AT F5 occ) πεΘανε απο γεραματα.
διακαηs ποΘοs η oc9 του westsound αλλα τα 900ευρα που κοστιζει , κοβουν τον βηχα ...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
καλοριζικη και απο μενα. ευχομαι να την χαρειs πολλα πολλα χρονια!
ειμαι φαν τηs audio technica, δυστυχωs η τελευταια "καλη" μου (AT F5 occ) πεΘανε απο γεραματα.
διακαηs ποΘοs η oc9 του westsound αλλα τα 900ευρα που κοστιζει , κοβουν τον βηχα ...

Είναι απ τις σειρές που το προηγούμενο 'συνέχιζε να πουλάει ακόμα και όταν αντικαταστάθηκε'..απ το Hi-Fi World που διάβαζα χρόνια.

https://www.ebay.co.uk/itm/Audio-Te...063935&hash=item5afc8bf5be:g:skEAAOSwTmJauiFv

Εδώ από Γερμανία καλύτερη τιμή....η MK 3 είχε καλύτερο stylus /cantilever,και λένε καλύτερο ήχο όσοι άκουσαν σε σύγκριση.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Δεν θυμάμαι αν το ανέβασε κάποιος βινυλιόφιλος πριν...
Αξίζει να δείτε τις δουλειές του και τις πηγές του για service MC...retip,stylus,cantilever ..
Αξίζει να δείτε τις photo.
Επίσης πιστεύω ότι αξίζει να ανανεωθεί το threat με τα retipping κεφαλών..στο αναλογικό.
Ο κ.Roman απ την Ρωσία,ανάμεσα σε VDH,Soundsmith,Stylus Expert,Northwest Analogue,Needle Clinic,Needle Clinic,TNT Audio,Schid και κάποιες μικρότερες σε Αγγλία και Αμερική.
Ενημερώνω ότι το τηλέφωνο που είχα δώσε με σύνδεσμο στο Rotterdam για εκτίμηση βλάβης MC,μέτρηση και διόρθωση δεν ισχύει πια,(πρέπει να του 'έστριψε',σύμφωνα με φίλο που ήταν πελάτης του χρόνια) και τα παράτησε.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Αιτία για την αναφορά μου είναι η πιθανότητα επισκευής της Zyx ...
Ρωτήθηκε ο κ. Μητσιώνης για περίπτωση επισκευής? Ή ισχύει το 'την δίνεις πίσω και αφαιρείται κάποιο ποσό με την αγορά καινούριας' ,όπως με κάποιες εταιρείες ?
Μήπως ήρθες σε επαφή με κάποιον για τιμή επισκευής ή θεώρησες ότι δεν άξιζε τον κόπο..
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αιτία για την αναφορά μου είναι η πιθανότητα επισκευής της Zyx ...
Ρωτήθηκε ο κ. Μητσιώνης για περίπτωση επισκευής? Ή ισχύει το 'την δίνεις πίσω και αφαιρείται κάποιο ποσό με την αγορά καινούριας' ,όπως με κάποιες εταιρείες ?
Μήπως ήρθες σε επαφή με κάποιον για τιμή επισκευής ή θεώρησες ότι δεν άξιζε τον κόπο..


Ισχύει ότι στέλνω πίσω την κεφαλή και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα λάβω μια νέα κεφαλή (ίδιο ή ανώτερο μοντέλο) περίπου στη μισή τιμή που έχει καινούργια.

Για επισκευή δεν ρώτησα κι ούτε με ενδιαφέρει. Αν θελήσω κάποια στιγμή θα πάω σε καινούργια. Ήμουνα ευχαριστημένος από τον ήχο της αλλά θεωρώ το κόστος των Zyx υψηλό. Το ΤΒ με το οποίο την παρήγγειλα κόστισε επιπλέον 150 .
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Northwest για ενημερωτικούς λόγους,μου φάνηκαν οι τιμές ,ακριβές.
V.D.H έχει γεράσει πολύ και αυτοί που νομίζουν ότι κάνει τις επισκευές ο ίδιος ,απλά δεν είναι καθόλου ενημερωμένοι..(το λέω,επειδή γνώρισα εργαζόμενο στη Βιοτεχνία).
Θυμάμαι τέλη δεκαετίας του 90,το Hi-Fi News,είχε επίσκεψη στο Εργοστάσιο και μάλιστα ανέφερε τις συσκευές αναφοράς ,που χρησιμοποιεί για final tests,retipping.
Πλατό,βραχίονα,ενισχυτικά..αλλά δεν θυμάμαι.Το τεύχος όμως το έχω ,επειδή αρχειοθετούσα όπως και 2-3 άλλα για εικοσαετία,οπότε κάποια στιγμή θα το ποστάρω.

Εδώ μια ιδέα...

https://www.youtube.com/watch?v=TbTSor-4J-c
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
westsound, λεs να αξιζει τον κοπο να στειλω στον Roman ενα email να τον ρωτησω για την AT-F5/OCC ? ειδα οτι μια F7 την επισκευασε
με`βαλεs σε μεγαλεs σκεψειs... φωτια στα πατζακια μου δλδ