HDR ή τι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Γεια! Πως γινεται μια ταινια 1080p. να εχει πιο εντονη εικονα και τα χρωματα να φαινονται πιο ομορφα και "γεματα" ενω μια 4Κ (2160p.) να φαινονται ξεθωριασμενα ή να παιζουν πανω σε καποιο φιλτρο σαν αυτα που βαζουμε σε φωτογραφιες... Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται λογω HDR.
Γιατι ετσι;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Γεια σου Archilleo από την πανέμορφη Νάουσα! Καλώς όρισες στο forum.

Η ερώτηση σου είναι μια καλή αφορμή για να γίνει μια κουβέντα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα. Πίστεψέ με ...δεν είσαι μόνος.

Πριν 2 χρόνια είχα πάρει μια ντεμεκ "HDR" tv και παρατήρησα ακριβώς το ίδιο με σένα.

Από οτι κατάλαβα μετά από ερωτήσεις που έκανα και γω σε άλλο μέλος...... για να δούμε σωστό hdr θα πρέπει να έχουμε στην κατοχή ενα μέσο προβολής το οποίο να μπορεί να δείξει και πάρα πολυ σκοτεινή εικόνα αλλά και ταυτόχρονα πάρα πολύ φωτεινή...τεράστιο contrast, πολλα nits κτλ.

Δυστυχώς από οτι κατάλαβα οι tv που μπορούν να δείξουν σωστά το HDR είναι μετρημένες στα δάχτυλα και φυσικά είναι μόνο οι πολύ ακριβές.

Για διευκρινίσεις...επειδή το θέμα δεν το κατέχω περίμενε να σου απαντήσουν και άλλα μέλη.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κατα τη λειτουργια HDR για να μπορεσει να πιασει max peak φωτεινοτητας, μια LCD ανεβαζει τον οπισθιο φωτισμο στο μαξιμουμ.
Αυτο εννοειτε "ξεπλυμενα" χρωματα. ?
Οτι δηλαδη ειδικα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου στο χωρο, ο οπισθιος φωτισμος κανει τη ζημια. ?

Εαν αυτος ειναι ο λογος, τοτε μονο μια oled ειναι η λυση.

Αλλα μηπως φταιει κατι αλλο. ?
Μηπως σε λειτουργια HDR αλλαζουν οι τιμες φωτεινοτητας μαυρου, ή καποιο περιεργο tone mapping ή ακαλιμπραριστο μεσο γενικα. ? Ισως καποιο προβληματικο software οπου κατα καιρους λυνεται με firmware update. ?

Η συμβολη του JL_? θα ηταν χρησιμη να μας δωσει τα φωτα του.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Του έστειλα λινκ το πρωί.

Εγώ πάντως είμαι ξενερωμένος με το θέμα HDR μέχρι τώρα. Σε ότι tv γνωστού εχω δει αλλά και στην δικιά μου (που εντάξει ήταν entry level) υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Τώρα.....το δισκάκι δεν είναι καλό, η tv έχει λάθος settings, οι συνθήκες φωτισμού δεν είναι καλές, η TV δεν είναι ULTRA HIGH-END..........όλα τα παραπάνω; Δεν ξέρω.

Το θέμα είναι ότι....... σήμερα....με μια μέση TV, σε normal συνθήκες φωτισμου, με ένα τυχαίο δισκάκι........HDR της προκοπής δεν κατάφερα να δω...ή αν είναι HDR αυτό που είδα, να το βράσω....ελπίζω να θέλει απλά χρόνο για να ομαλοποιηθούν τα πράγματα.



............ JL_? περιμένω την κλασσική τάπα :flipout:
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απ'την περιγραφή του φίλου πάντως εγώ καταλαβαίνω ότι η πηγή (hardware ή software) δεν υποστηρίζει/δεν έχει ενεργοποιημένο καν το HDR, δεν γίνεται tone mapping δλδ.
Οπότε ας μας πει ποια είναι η πηγή και ποιο το προβολικό του και βλέπουμε.
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
viewer.php
https://imagecurl.com/viewer.php?file=96365451523391433948.png - https://imagecurl.com/viewer.php?file=76105078149392082343.png
viewer.php

viewer.php
https://imagecurl.com/viewer.php?file=38962703559849372444.png-
viewer.php
https://imagecurl.com/viewer.php?file=97474530666745394564.png
https://imagecurl.com/viewer.php?file=91207763870040663252.png
viewer.php
-
viewer.php
https://imagecurl.com/viewer.php?file=69385614406540254389.png

Αυτο ακριβως εννοω παιδια! Εχω κατεβασει αυτη εδω σε 4Κ (2160p.) και σε σχεση με την 1080p., η 1080p. μου αρεσε περισσοτερο...
Η πηγη μου ειναι σαιτ το οποιο τις κατεβαζω σε REMUX μορφη. Τηλεοραση δεν εχω ακομα και ολα τα περιφερειακα για αναπαραγωγη ταινιων, αλλα επειδη μαρεσει σαν χομπυ/ενδιαφεροντα στον ελευθερο μου χρονο (και ηχος), σκεφτομαι στο μελλον να αγορασω ολα τα σχετικα Blueray Player, Home Cinema, TV (4k κατα προτιμηση), κτλ.
Αν δειτε στις εικονες η πρωτες ειναι απο 4Κ και οι αλλες απο φουλ HD. Η 4Κ εχει να το πω πιο ξεθωριασμενη εικονα...;...εικονα με καποιο φιλτρο "κουμπωμενο" πανω...;...καποια επεξεργασια στο μονταζ σαν να εχει ανεβει φωτηνοτητα/κοντραστ/gamma...; ...δεν ξερω...Ασε που εχει και τεραστια μεγεθη (60-70GB). Η Φουλ HD απο την αλλη εχει πιο εντονη και "ζουμερη" εικονα και πιανει και λιγοτερο χωρο. Καποιος μου ειπε οτι ακριβως σην φουλ τα μαυρα δεν φαινονται καλα, δηλαδη αφαιρει απο εκει πληροφορια και φαινονται πολυ σκοτεινα σε σχεση με την 4Κ που εχει προφανως το High Dynimic Range. Επισης, στο λαπτοπ μου οταν προσπαθησα να παιξω την 4Κ, δεν επαιζε κανονικα...κολλουσε συνεχεια με τον MPC. Τωρα, φταιει το λαπτοπ που εχει οθονη 1366x768(native);...η καρτα γραφικων;....ο Media Player;.... Εσεις πειτε!
THANKS!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Βρες το αρχεία που θέλεις σε SDR.
Ποιο λάπτοπ έχεις και τα αρχεία που έχεις είναι hevc 10bit?
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
όλη η απορία σου δηλαδή προέρχεται από εικόνες που ειδες στο λαπτοπ; Αν ναι και αν κρίνω από την ανάλυση του λαπτοπ η οποία υποδυκνείει οτι είναι και midrange τότε λογικό είναι να είδες αυτά που είδες.το λαπτοπ σου (όπως και το δικό μου και τα περισσότερα μη παρεξηγηθούμε) χρησιμευουν μονο για να βρεις το αρχείο hdr.Πρεπει να εχει καλό επεξεργαστη και ξεχωριστή κάρτα γραφικών για να παιξει 4κ , για hdr ακόμα πιο δυσκολα.απο κει και πέρα για να δεις πραγματικό hdr χρειάζεσαι

1) αρχείο HDR

2) PLAYER ΙΚΑΝΌ ΓΙΑ HDR

3) Προβολικό μέσο tv ή οτιδηποτε άλλο με πραγματική ικανότητα να αποδόσει HDR όχι μόνο ονομαστική.

4) Καλώδια hdmi ανάλογης απόδοσης και

5) αν παρεμβάλεις ενισχυτή θα πρέπει να είναι και αυτός hdr δυνατότητας αλλιώς θα πρέπει να τον παρακαμψεις με το σωστό τρόπο.

σημειωση όταν θα τα παραθέσεις όλα αυτά στη σωστή σειρά θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ολα τα άρχεια που βρίσκουμε δεν απαραιτήτως σωστά φτιαγμένα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η τηλεοραση ειναι HDR. ?
O mpc-hc σεταριστηκε για να αναπαραξει HDR. ?
Γιατι αν δεν εχεις HDR TV ο mpc-hc
δεν εχει εξ ορισμου ενεργοποιημενο tone mapping για SDR αναπαραγωγη.
Μεσα στις ρυθμισεις του μαλιστα, πρεπει να δηλωσεις και το max peak που πιανει η tv σου σε nits αν θυμαμαι καλα, ωστε να γινει σωστα η μετατροπη.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Aκρίβώς τα από πάνω.
Να προσθέσω, θα πρέπει κανονικά να γνωρίζουμε και το είδος του HDR αρχείου, δηλ hybrid log, HDR10, Dolby κλπ.

Το πηγαίο αρχείο που εσύ βλέπεις ξεπλυμένο, κανονικά περιέχει κάποια metatags που μια συμβατή TV τα διαβάζει και ρυθμίζει ανάλογα την εικόνα της.
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Βρες το αρχεία που θέλεις σε SDR.
Ποιο λάπτοπ έχεις και τα αρχεία που έχεις είναι hevc 10bit?

Οχι φιλε, ενα DELL λαπτοπ εχω που μου ξεμεινε απο την δουλεια μου, δεν το αγορασα εγω, εννοω δεν το εχω απο επιλογη... Η οθονη ειναι οπως ειπα 1366επι736, επεξεργαστη Intel Pentium N3700, RAM - 4GB 64μπιτο με 10αρια λειτουργικο συστημα και ενσωματωμενη καρτα γραφικων INTEL Graphics(μαμισια δλδ). Νομιζω τα αρχεια ναι ειναι με αυτο το κοντεκ και 10μπιτα.. Η ταινια ειναι REMUX, οποτε αμφιβαλλω αν θα εχει δεχτει καποια περαιτερω επεξεργασια.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Τι σημαινει 4κ SDR ? Επισης τι σημαινει hevc 10 bit SDR ? Τα παραπανω αναγραφονται στον τιτλο αρχειων και μπορει να ειναι λαθος , εσεις θα μου πειτε.
Θεωρω οτι δεν ειναι και εκτος θεματος η ερωτηση..
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Απάντηση: Re: HDR ή τι;

όλη η απορία σου δηλαδή προέρχεται από εικόνες που ειδες στο λαπτοπ; Αν ναι και αν κρίνω από την ανάλυση του λαπτοπ η οποία υποδυκνείει οτι είναι και midrange τότε λογικό είναι να είδες αυτά που είδες.το λαπτοπ σου (όπως και το δικό μου και τα περισσότερα μη παρεξηγηθούμε) χρησιμευουν μονο για να βρεις το αρχείο hdr.Πρεπει να εχει καλό επεξεργαστη και ξεχωριστή κάρτα γραφικών για να παιξει 4κ , για hdr ακόμα πιο δυσκολα.απο κει και πέρα για να δεις πραγματικό hdr χρειάζεσαι

1) αρχείο HDR

2) PLAYER ΙΚΑΝΌ ΓΙΑ HDR

3) Προβολικό μέσο tv ή οτιδηποτε άλλο με πραγματική ικανότητα να αποδόσει HDR όχι μόνο ονομαστική.

4) Καλώδια hdmi ανάλογης απόδοσης και

5) αν παρεμβάλεις ενισχυτή θα πρέπει να είναι και αυτός hdr δυνατότητας αλλιώς θα πρέπει να τον παρακαμψεις με το σωστό τρόπο.

σημειωση όταν θα τα παραθέσεις όλα αυτά στη σωστή σειρά θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ολα τα άρχεια που βρίσκουμε δεν απαραιτήτως σωστά φτιαγμένα.

Οχι, φιλε μου, κατεβασα την ταινια κανονικα, πηγα να την τρεξω και απλα κολλουσε, δεν επαιζε νορμαλ, κολουσε. Την προχωρησα λιγο να τσεκαρω και παλι κολλουσε...και η εικονα εδειχνε ξεθωριασμενη οπως ειπα...
Αν κρινω απο το λαπτοπ μου δεν νομιζω να εχει καλη καρτα γραφικων (ισως να εχει και τη μαμισια, να μη εχει καν ξεχωριστη) και η οθονη που εχω δεν νομιζω να μπορει να παιξει 4Κ με αυτην την αναλυση, αν και μου εχουν πει οτι ο player "ριχνει" την αναλυση και την ποιοτητα αναλογα με το συστημα (καρτα γραφικων, οθονη,CPU,RAM)...τι λες;

Σιγουρα για να δεις σωστα μια ταινια ειτε ειναι 4Κ ειτε ειναι φουλ HD πρεπει να εχεις το απαραιτητο συνολακι... ;)
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Οχι φιλε, ενα DELL λαπτοπ εχω που μου ξεμεινε απο την δουλεια μου, δεν το αγορασα εγω, εννοω δεν το εχω απο επιλογη... Η οθονη ειναι οπως ειπα 1366επι736, επεξεργαστη Intel Pentium N3700, RAM - 4GB 64μπιτο με 10αρια λειτουργικο συστημα. Νομιζω τα αρχεια ναι ειναι με αυτο το κοντεκ και 10μπιτα.. Η ταινια ειναι REMUX, οποτε αμφιβαλλω αν θα εχει δεχτει καποια περαιτερω επεξεργασια.
Ο 3700 παίζει hevc με h/a αλλά μέχρι 8bit, για 10 το ξεχνάς. Ακόμη και SDR αρχείο να βρεις και αυτό 10bit θα είναι οπότε τζάμπα ο κόπος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Ο 3700 παίζει hevc με h/a αλλά μέχρι 8bit, για 10 το ξεχνάς. Ακόμη και SDR αρχείο να βρεις και αυτό 10bit θα είναι οπότε τζάμπα ο κόπος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main [email protected]@High
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 1 h 44 min
Bit rate : 67.8 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.341
Stream size : 49.3 GiB (90%)
Title : Get.Out.2017.2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-X.7.1-FGT
Default : Yes
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : PQ
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant
Mastering display color primaries : Display P3
Mastering display luminance : min: 0.0000 cd/m2, max: 1000 cd/m2

Αυτα ειναι τα στοιχεια/χαρακτηριστικα της ταινιας και οπως βλεπεις ειναι 10bits...μαλλον γι' αυτο δεν παιζει. Εχεις δικιο.
Κατι αλλο...Το SDR τι ειναι και ποια η διαφορα απο το HDR; Δωσε ενα γρηγορα μαθημα αν ξερεις και δεν βαριεσαι... THANKS!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main [email protected]@High
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 1 h 44 min
Bit rate : 67.8 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.341
Stream size : 49.3 GiB (90%)
Title : Get.Out.2017.2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-X.7.1-FGT
Default : Yes
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : PQ
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant
Mastering display color primaries : Display P3
Mastering display luminance : min: 0.0000 cd/m2, max: 1000 cd/m2

Αυτα ειναι τα στοιχεια/χαρακτηριστικα της ταινιας και οπως βλεπεις ειναι 10bits...μαλλον γι' αυτο δεν παιζει. Εχεις δικιο.
Κατι αλλο...Το SDR τι ειναι και ποια η διαφορα απο το HDR; Δωσε ενα γρηγορα μαθημα αν ξερεις και δεν βαριεσαι... THANKS!
Αν το αρχείο είναι hdr και κάτι στην αλυσίδα αναπαραγωγής δεν το υποστηρίζει θα πρέπει να γίνει μετατροπή σε SDR οπότε αν το αρχείο είναι από την αρχή SDR δεν θα γίνει καμία μετατροπή. Δεν ξέρω πόσο καλά τα καταφέρνουν οι players που χρησιμοποιείς στην μετατροπή αλλά καλύτερα να είναι SDR το αρχείο. Βέβαια ο 3700 δεν μπορεί να παίξει ούτε τα SDR 10bit

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Re: Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Οχι, φιλε μου, κατεβασα την ταινια κανονικα, πηγα να την τρεξω και απλα κολλουσε, δεν επαιζε νορμαλ, κολουσε. Την προχωρησα λιγο να τσεκαρω και παλι κολλουσε...και η εικονα εδειχνε ξεθωριασμενη οπως ειπα...
Αν κρινω απο το λαπτοπ μου δεν νομιζω να εχει καλη καρτα γραφικων (ισως να εχει και τη μαμισια, να μη εχει καν ξεχωριστη) και η οθονη που εχω δεν νομιζω να μπορει να παιξει 4Κ με αυτην την αναλυση, αν και μου εχουν πει οτι ο player "ριχνει" την αναλυση και την ποιοτητα αναλογα με το συστημα (καρτα γραφικων, οθονη,CPU,RAM)...τι λες;

Σιγουρα για να δεις σωστα μια ταινια ειτε ειναι 4Κ ειτε ειναι φουλ HD πρεπει να εχεις το απαραιτητο συνολακι... ;)

o player για να ριξει την αναλυση (με μετατροπή) και να τη προσαρμοσει θα πρεπει να εχει τη δυναμη να διαχειριστεί το αρχείο που το συγκεκριμένο λαπτοπ δε μπορει.Με τα δυο δικά μου παλαιότερα laptop κατεβάζω μεν τις ταινίες αλλά δεν μπορώ να ανοίξω να τις δω ούτε για να τσεκαρω τους υπότιτλους.πριν πάρω 4κ tv είχα πλασμα hd ανάλυσης αλλά το ζιδοο είχε την ικανότητα να διαχειριστει τα αρχεία και να τα παιξει σωστά.μου είχαν τύχει όμως και 2 ταινίες που η μετατροπη δεν έβγαινε και το χρώμα ήταν μουντό και ξεθωριασμένο σαν να έβλεπες ταλαιπωρημένη βιντεοκασέτα.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: HDR ή τι;

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main [email protected]@High
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration : 1 h 44 min
Bit rate : 67.8 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.341
Stream size : 49.3 GiB (90%)
Title : Get.Out.2017.2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-X.7.1-FGT
Default : Yes
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : PQ
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant
Mastering display color primaries : Display P3
Mastering display luminance : min: 0.0000 cd/m2, max: 1000 cd/m2

Αυτα ειναι τα στοιχεια/χαρακτηριστικα της ταινιας και οπως βλεπεις ειναι 10bits...μαλλον γι' αυτο δεν παιζει. Εχεις δικιο.
Κατι αλλο...Το SDR τι ειναι και ποια η διαφορα απο το HDR; Δωσε ενα γρηγορα μαθημα αν ξερεις και δεν βαριεσαι... THANKS!

Όπως σου έγραψα, από το λίγο που έχω ασχοληθεί, υπάρχουν 2-3 τύποι hdr. O πιο διαδεδομένως είναι ο HDR10+.

Γενικά, κανοvικά για HDR θες αρχείο 10bit, σε ευρύτερο colorspace από το rec709 (όπως το ΒΤ2020 εδώ) και μεγάλη φωτεινότητα - contrast ratio (εδώ βλέπεις 1000 nits max 0 min, σίγουρα θες πάνω από 500nits max). Οπότε ξεκινάς από την οθόνη σου/tv σου και διαβάζεις τα specs (τα nits είναι ισοδυναμα με τα cd/m2). Μια μέση απλή οθόνη πρέπει να έχει κάπου 300nits.

Απλοϊκα, τα HDR αρχεία έχουν πολύ έντονα φωτεινά και πολύ σκοτεινά μαύρα, και περισσότερα χρώματα. Μάλιστα συνήθως αυτά λαμβάνονται υπ´όψιν κατά τη λήψη, δηλ ο σκηνοθέτης φροντίζει να υπάρχουν όντως αυτές οι συνθήκες φωτεινότητας, contrast και χρωμάτων, και μάλιστα σε συγκεκριμένες αναλογίες. Γι αυτό στα demo βλέπεις συνέχεια φρούτα λάμψεις σταγόνες με κόντρα φως φωτιές κλπ σε μαύρα φόντα.

Αν η οθόνη σου ή ο player δεν έχουν τη δυνατότητα HDR, τότε προφανώς "κόβονται" τα άκρα ή συμπιέζονται ώστε να "χωρέσουν" στη μειωμένη τονικότητα και χρωματική παλέτα, οπότε και αλλοιώνεται η εικόνα.

Νομίζω εξαίρεση αποτελεί το HLG (hybrid log gamma) που χρησιμοποιεί και το το youtube, που είναι σχεδιασμένο να παίζει σχετικά καλά και σε μη HDR hardware/software. Βέβαια πάλι θες ένα σχετικά καλό monitor, πχ με MVA πανελ για καλό μαύρο, κι ας μην έχεις 500-1000nits, και βάζεις τέρμα τη φωτεινότητα. Οπότε αν υπάρχουν αρχεία σε HLG HDR τα προτιμούμε για προβολή σε μή-hdr μέσο.
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Αρα ξεκιναω απο οθονη και μετα χτιζω ενα καλο gaming PC για ταινιες πρωτα απο ολα, επεξεργασια βιντεο, μονταζ και gaming στο τελος.
Ο player μου θα ειναι ο ιδιος, δεν θα αλλαξει, ελπιζω αυτος που ανεφερα (MPC-HC) να τα παιζει τα 4Κ αρχεια. Αυτο θα γινει σωστα στο μελλον, οταν θα εχω χρηματα εννοειτε για ολα αυτα, αλλα για την ωρα ας μεινω στα 1080p. και αυτα μια χαρα ειναι...
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
...καταληξαμε δηλαδη οτι φταιει το hardware του υπολογιστη/λαπτοπ (επεξεργαστης, καρτα γραφικων και οθονη) και χρειαζεται αγορα ή χτισιμο ενος gaming υπολογιστη...αλλα και πακι αυτος που εχω, αφου δεν υποστηριζει 4Κ δεν θα επρεπε να μου πεταει μυνημα κατι σαν "Αδυνατη η αναπαρωγη βιντεο-ηχου" ή "Μη υποστηριζομενη μορφη εικονας-ηχου ή κατι αναλογο;...ενω εμενα παιζει κανονικα, απλα κολλαει φουλ!
Περιμενω απαντησεις και σε ενα τελικο συμπερασμα για να μπορεσω να πραξω αναλογα.. ας πουμε να αγορασω ή να φτιαξω κατι που χρειαζεται...