Samsung QE Q7FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
20180715_112816.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113204.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113342.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113350.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113418.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113514.jpg
[/URL][/ IMG]
20180715_113518.jpg
[/URL][/ IMG] [ IMG] [/ IMG]
20180715_113628.jpg
[/URL][/ IMG]

Σίγουρα από της φωτογραφιες κάπου χάνουν αλλά έτσι για μια ιδέα ...

20180713_231626.jpg
[/URL][/IMG]
20180713_105616.jpg
[/URL][/IMG]
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Re: Samsung qe65q7fn 2018

Λοιπόν λίγα λόγια για την τηλεόραση....
Προερχομενος απο samsung 55 mu8002
Οι εντυπώσεις είναι εξαιρετικές
1 σίγουρα χάθηκα και έπαθα σοκ με το μεγεθος
2 είχα απορια να δω τι διαφορές θα έχω με την mu 8002 γιατί είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος σε όλα!!
3 οι διαφορές είναι σε φωτεινότητα δεν το περίμενα σε χρώματα πολύ πιο έντονα λογικά λογο quantum !
Tο μαύρο της είναι εξαιρετικό !!
βίντεο όπως εδώ είναι σαν oled αυτά τα δύο βίντεο τα έχω λιώσει και τα ξέρω απέξω δεν το περίμενα


https://youtu.be/mkggXE5e2yk

https://youtu.be/74SZXCQb44s
Ο ήχος για τα δικά μου γούστα πολύ καλός
Δυσκολεύτηκα αρκετά σε ρυθμίσεις hdr μέχρι που βρήκα αυτό
Που ήθελα γιατί έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις σε βίντεο hdr και ήθελα να δω τι διαφορές θα είχε απο την προηγούμενη tv
Πάντως δεν μετάνιωσα καθόλου για την αγορά μου αν θα έβγαζα ένα αρνητικό είναι ότι όταν κουνάω την tv θα ήθελα να είναι λίγο πιο σταθερή η βάση παντως είναι οκ γιατί δεν είναι πλαστικη και θα ήθελα σίγουρα το τηλεχειριστήριο το μεταλλικό που έχει η q9 αλλά δεν το έχω ..
Αυτά μέχρι στιγμής μπράβο στην samsung εικόνα oled με πολύ καλητερη φωτεινότητα και χρώματα πάντα για τα δικά μου ματια....
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
Re: -Samsung TV Line-up 2018-

καλησπέρα είμαι κάτοχος τις QE55Q7FN και θέλω τα "φώτα σας" να την ρυθμίσω και έχω ένα θεματάκι όταν βγαίνουνε γράμματα μου ασπρίζει η εικόνα είναι φυσικό αυτό και αν ναι πως το σταματώ γιατί χαλα την εικόνα eyx
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
QE Q7FN : Edge LED (bottom- vertical dimming zones - 55":6 x 1 segments so six columns) LCD,VA panel,QFHD (RGB subpixel structure,vertical stripe),100/120Hz+ αναβόσβησμα του οπίσθιου φωτισμού,WCG (Quantum Dot),HDR10,HLG,HDR10+ ,tizen OS,One remote control,One Connect box.


75",65",55"


αντικαθιστά την QE Q7FA_(2017)

q7fn-temperature-small.jpg


q7fn-pixels-small.jpg

source photos:[rtings.com]

Samsung_QE55Q7FN-One-Connect-600x351@2x.jpg

source photo:[homecinemamagazine.nl]



Reviews -test :


55"...[rtings.com]...Samsung QN55Q7FN review...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q7fn-q7f-q7-2018

QN55Q7FN calibration settings...https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q7fn-q7f-q7-2018/settings

https://www.youtube.com/watch?v=0nFa-mVWujU



55"...[homecinemamagazine.nl]...Samsung QE55Q7FN review...https://www.homecinemamagazine.nl/2018/05/review-samsung-qe55q7fn-q7f-serie-lcd-led-tv/

μετάφραση google nl to en


55"...[avmania.e15cz]...Samsung QE55Q7FN test...https://avmania.e15.cz/samsung-qe55q7fn-premiovy-4k-hdr-qled-televizor-test#part=1

μετάφραση google cz to en


55"...[lesnumeriques.com]...Samsung QE55Q7FN test...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/samsung-qe55q7f-2018-p43489/test.html

μετάφραση google fr to en



Αρχικές τιμές στην ελληνική αγορά...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2018?p=1058103868&viewfull=1#post1058103868





Service menu GQ55Q7FNG

Panel type: 55A1MU7QN ,Edge 6x1
Platform : Kant M2
Samsung-Q7FN-GQ55Q7FN-Servicemen%C3%BC.jpg

source:[zambullo.de]
 
Last edited:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: -Samsung TV Line-up 2018-

καλησπέρα είμαι κάτοχος τις QE55Q7FN και θέλω τα "φώτα σας" να την ρυθμίσω και έχω ένα θεματάκι όταν βγαίνουνε γράμματα μου ασπρίζει η εικόνα είναι φυσικό αυτό και αν ναι πως το σταματώ γιατί χαλα την εικόνα eyx

Στο menu της εικόνας :

Contrast Enhancement: Off και παίξε με το ρυθμιστικό Local Dimming: Standard ή low.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Λοιπόν πανε ρυθμίσεις ...
τυπικό φωτισμός οπίσθιος 50
Εκεί που είναι
Αντίθεση 50
Ευκρίνεια 20
Χρώμα 30
Απόχρωση πκ 0
Τρέχουσα πηγή
Βελτίωση ψηφιακού σήματος απεν
Ρυθμίσεις auto plus αυτόματο
Τοπική μείωση φωτισμού υψηλό
Βελτίωση αντίθεση υψηλό
Λειτουργία ταινίας απεν
Τόνος χρώματος τυπικό
Ισορροπία λευκού άστο έτσι
Βτ 1886 1 έως 3 όπου σ'αρέσει
Λειτουργία Μόνο RGB απεν
Ρυθμίσεις χρωματική περιοχή πλήρες

Αυτά είναι τώρα πάνε σε βίντεο hdr εδώ και Κάνε ρυθμίσεις ..... πάνε σε αυτό το βίντεο

https://youtu.be/1La4QzGeaaQ

ΚΑΙ ξεκινά τρέχουσα πηγή χρώματα κτλπ
Οπίσθιος φωτισμός 50
0
50
20
30 με 32 χρώμα εγώ το έχω 32
Τρέχουσα πηγή
Βελτίωση ψηφιακού σημ απεν
Ρυθμίσεις plus απεν
Τοπική μείωση φωτισμού υψηλό
Αντίθεση βελτίωσης υψηλό
Τόνος χρώματος τυπικό
Gamma 2084
ST2084 στο 3 ΤΕΡΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΚΟ ..
Λειτουργία RGB ΑΠΕΝ
ΧΡΩΜΑΤΙΚΉ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑ ΠΛΉΡΕΣ
ΚΟΜΠΛΈ ΑΥΤΆ ΕΊΝΑΙ ....
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
ρε si είναι υπερβολικό φωτεινό και κουραστικό κατά γνώμη μου δεν ξέρω και ποσο καλο κάνει στην τηλεοραση να είναι όλα τέρμα μήπως θα έχει θέμα ζωής τις τηλεόρασης ?

όταν βλέπετε ταινία με τους υπότιτλους σας ασπριζει την εικόνα ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Samsung QE Q7FN : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

όταν βλέπετε ταινία με τους υπότιτλους σας ασπριζει την εικόνα ?

Οι λευκοι υποτιτλοι αναγκαζουν να ανοιξει αρκετα ο οπισθιος φωτισμος. Οποτε...τρως στη μαπα την τερμα φωτεινοτητα του και...αντιο black levels.

Μια απο τα ιδια και με το HDR.

Γιατι κανουμε δεησεις ολοι να υπαρξουν καποια στιγμη μονο αυτοφωτα πανελ διαφορων τεχνολογιων (οπως οι oled) χωρις οπισθιο φωτισμο. ?

Το μονο που εχει εξελιχθει στις LCD ειναι οι πολλαπλες ζωνες ελεγχου οπισθιου φωτισμου.
Αν το backround ειναι μαυρο...θα σβησει εντελως ο οπισθιος και θα εχεις μαυρο.

Επειδη ομως δεν υπαρχουν ταινιες...μαυρες καρτελες, οταν υπαρχει περιεχομενο, θα αναψει ο οπισθιος οσο κρινει.
Αποτελεσμα αν αναψει τερμα καταστρεφει κοντραστ και μαυρο.

Το HDR εκανε τα πραγματα ακομα χειροτερα αφου σε αυτη τη λειτουργια ο οπισθιος δουλευει παντα στο τερμα ανοιχτος.
Αν παιζεις με καποιο pc ταινιες, δοκιμασε στις ρυθμισεις υποτιτλων του player, να μειωσεις τη φωτεινοτητα υποτιτλων μηπως δεν πουσαρει τοσο πολυ το backlight της tv.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Ρε παιδιά ζωή να έχουμε φαντάζομαι όσοι την έχουν έχουν κάνει και 5 χρόνια εγγύηση τι έτσι όπως πάμε σε πέντε χρόνια πρώτα ο Θεός θα έχουν βγει ακόμα πιο καλες με αυτήν θα είμαστε ???
Γουστάρετε και μην αγχώνεστε για διάρκεια ζωής !
Ο καθένας παντως όπως το βλέπει εγώ πάντως αυτές της ρυθμίσεις που έχω ούτε πρόβλημα στα γράμματα ούτε τίποτα ειμαι κομπλέ τώρα είναι και τη βλέπεις απο τους σταθμούς !!
ΚΑΙ της προηγούμενες που είχα ποτέ δεν είχα πρόβλημα να πέσει η εικόνα j6200 ks6500 mu8002 μια χαρά τα πήγαν !!
 

andreas443

New member
22 April 2010
65
Καλησπέρα οι παραπάνω ρυθμίσεις κάνουν και για την q9fn?
οι πρώτες είναι για απλό περιεχόμενο (1080P,4k) και οι από κάτω από το video είναι για HDR??
 

malias4

New member
16 May 2018
55
Crete , Greece
Να ρωτησω κ εγω κατι ασχετο, τα βιντεακια που εβαλες φιλε μου vaggο απο το youtube σε 4κ προσπαθω να κατεβασω ενα δυο να τα εχω .
Το macbook μου δεν παιζει 4κ μονο μεχρι 1080p, εχω ενα δυο προγραμματακια που κατεβαζουν youtube video αλλα δεν με αφηνει να επιλεξω 4κ οταν παω να τα κατεβασω.
Μαλλον επειδη βλεπει οτι δεν υποστηριζει τετοια αναλυση το mac.
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;
Γιατι ειναι τοσο ωραια κ στην δικια μου τv αλλα με τη cyta δεν τραβαει το πραμα κ ολο κολλαει 😊
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Να ρωτησω κ εγω κατι ασχετο, τα βιντεακια που εβαλες φιλε μου vaggο απο το youtube σε 4κ προσπαθω να κατεβασω ενα δυο να τα εχω .
Το macbook μου δεν παιζει 4κ μονο μεχρι 1080p, εχω ενα δυο προγραμματακια που κατεβαζουν youtube video αλλα δεν με αφηνει να επιλεξω 4κ οταν παω να τα κατεβασω.
Μαλλον επειδη βλεπει οτι δεν υποστηριζει τετοια αναλυση το mac.
Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;
Γιατι ειναι τοσο ωραια κ στην δικια μου τv αλλα με τη cyta δεν τραβαει το πραμα κ ολο κολλαει 😊

Tubemate κατέβασε tablet η τηλ και μετά play smart view ...


https://tubemate-youtube-downloader.en.uptodown.com/android
Απλά δεν κατεβάζει hdr 4κ όμως Ναι βάλε την μεγάλη ανάλυση...
 

mixalisxalkida

New member
2 May 2013
15
εγώ δεν έχω bali ακόμα την 5 χρονια μπορεί να την βάλω κατά που θα λίγη η εγγύηση αν γίνετε
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
εγώ δεν έχω bali ακόμα την 5 χρονια μπορεί να την βάλω κατά που θα λίγη η εγγύηση αν γίνετε

Δε νομιζω οτι σε Samsung μπορεις να κανεις επεκταση εγγυησης μετα την αγορα.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Μια ερώτηση σε γνωστες διαχειριστες του forum κανένα πρόγραμμα για να κατεβάζω 4κ και να είναι hdr ΥΠΆΡΧΕΙ??? η κάποιο player ?αξιόπιστο για αγορά και να κατεβάζω αλλά το σημαντικό να είναι hdr όταν έχει κατέβει . Βοήθειά θέλω Ευχαριστώ στα της tv παντως με κλειστά τα μάτια qled
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Με κλειστά τα μάτια τίποτα, ουτε qled ούτε oled. Τώρα αν βρεις αρχείο να κατεβάσεις και είναι hdr όταν θα κατέβει θα παραμείνει hdr, δε χρειάζεται να´κάνεις κατι περισσότερο.ένα οποιοδήποτε λαπτοπ αν έχεις ή pc μπορείς να κατεβάσεις ότι θες δε χρειάζεσαι καποιο ειδικό μηχανάκι.τώρα για να παιξεις ταινίες θα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς στη κατηγορία media players γιατί έχεις αρχίσει να βγαίνεις εκτός θέματος εδώ.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Με κλειστά τα μάτια τίποτα, ουτε qled ούτε oled. Τώρα αν βρεις αρχείο να κατεβάσεις και είναι hdr όταν θα κατέβει θα παραμείνει hdr, δε χρειάζεται να´κάνεις κατι περισσότερο.ένα οποιοδήποτε λαπτοπ αν έχεις ή pc μπορείς να κατεβάσεις ότι θες δε χρειάζεσαι καποιο ειδικό μηχανάκι.τώρα για να παιξεις ταινίες θα πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς στη κατηγορία media players γιατί έχεις αρχίσει να βγαίνεις εκτός θέματος εδώ.


Οκ ναι για players σε άλλη κατηγορία οκ
Ευχαριστω
 

raffaello

Senior Member
19 June 2006
447
Καλησπέρα μηπως μπορεις να μου πεις αν το wi-fi μπορεί να απενεργοποιηθεί τελείως και να μην εκπέμπει ;
ευχαριστώ πολύ
 

chorilias

New member
6 March 2018
24
ΔΡΑΜΑ
Καλησπέρα και από εμένα! Ευτυχής κάτοχος από χθες της 55Q7FN. Ευχαριστώ τον συμφορουμίτη Vagos3 για τα HDR calibration settings που πρότεινε και μου φάνηκαν χρήσιμα για τις πρώτες εντυπώσεις! Η τηλεόραση έχει πανέμορφο design, λιτό και απέριττο. Σε 4K videos από YouTube άψογη με ωραία χρώματα και κίνηση. PS4 Pro απλά υπέροχο! Δεν ενθουσιάστηκα τόσο με SD και 720p/1080p υλικό, αλλά δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε γιατί έπιασα μεσάνυχτα. Το μόνο θεματάκι που με χάλασε είναι πως υπήρχαν 2 αυτοκόλλητα επί του πάνελ τα οποία αφαιρέθηκαν αλλά το ένα άφησε υπόλειμμα κόλλας σε ορθογώνιο σχήμα. Το έτριψα με το πανάκι που συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Εικόνα δεν επηρεάζει βέβαια καθόλου! Είχε κάποιος αντίστοιχο θέμα κατά το στήσιμο της τηλεόρασης;
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Οχι
Εγω να ρωτησω κατι οταν θες ναχεις ρυθμιση για hdr και για sdr πως γινεται οταν δεν εχεις δυνατότητα να φτιαξεις απο την αρχη δικα σου προφιλ αλλα μονο να επεξεργαστεις τα δικα της? Χαλας τελειως ας πουμε το δυναμικο κ φτιάχνεις hdr και χαλας το τυπικο για sdr?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk