Απορία για ενισχυτή και ηχεία!

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Καλησπέρα σας, έχω δυο ερωτήσεις και θα ήθελα την βοήθεια σας. Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα καταλήξει να αγοράσω τον Denon 2400h, αλλά είδα ότι τώρα κυκλοφόρησε και ο 1500h.
Η ερώτηση είναι αξίζει να πάω για τον 1500 που είναι και πιο καινούργιος ή να προτιμήσω τον 2400 (είναι περίπου στα ίδια λεφτά) ;
Και η δεύτερη ερώτηση είναι ότι σκέφτομαι να προχωρήσω με την αγορά του set:
https://www.skroutz.gr/s/5071814/Taga-Harmony-TAV-506-V2-Set.html, και φυσικά με ενα sub που θα πάρω αργότερα. Είναι σωστή επιλογή ή αυτοί οι ενισχυτές είναι “too much” για αυτά τα ηχεία; Η χρήση του συστήματος θα είναι για ταινίες, gaming και ενίοτε μουσική σε νορμάλ επίπεδα πάντα, και ο διαθέσιμος χώρος είναι στα 13τ.μ.

Θα ήθελα να ακούσω αν έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο σε ηχεία μέχρι τα 400e χωρίς το sub.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Είναι προτιμότερο να πάρεις sub και ας είναι βάσης τα εμπρός παρά το ανάποδο, δηλαδή να πάρεις δαπέδου εμπρός και να παίζεις χωρίς sub.

Στο μικρό σου δε χώρο, το "πλεονέκτημα" του να ακούς σε πιο πλήρες φάσμα 2.0 που θα σου έδιναν τα δαπέδου, αντιστρέφεται καθώς ό χώρος σου είναι πολύ μικρός για τα συγκεκριμένα δαπέδου Taga.

Σετάκι με ηχεία βάσης γύρω-γύρω και sub κατά τη γνώμη μου. Και θα είναι πιο ποιοτικά τα ηχεία έτσι.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Δηλαδη αν καταλαβα να παω σε 2.1 με ηχεια βασης και ενα sub;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Όχι. Λέω ότι είναι προτιμότερο το σετ που θα φτιάξεις να είναι από ποιοτικότερα ηχεία βάσης και sub. Όποτε κι αν το φτιάξεις. Τα σετ 5.0 με τα εμπρός δαπέδου δεν είναι εναλλακτικά των 5.1. Είναι σετ για να τα συνδυάσεις με sub.

Επομένως είναι προτιμότερο να δώσεις τα 400 ευρώ για ένα σετ ποιοτικότερων ηχείων βάσης, μια και στο χώρο σου τα ηχεία δαπέδου είναι δώρο άδωρο.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Μα και στο set της Taga που αναφερω παραπανω, φυσικα και θα βαλω sub αλλα λιγο αργοτερα. Αν πηγαινα με 2 ηχεια δαπεδου (πχ τα polk Polk Audio T50) και ενα sub (πχ Polk Audio PSW110) δεν θα ειχα καλα αποτελεσματα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Προσπαθώ να σου πω ότι σε 13 τ.μ. ηχεία δαπέδου είναι no-go από όλες τις απόψεις, άσχετα αν τα Polk είναι καλύτερα ηχεία από τα taga. Εγώ θα προτιμούσα να διαθέσω τα 400 ευρώ σε ποιοτικότερα ηχεία βάσης στο χώρο που θέλεις να φτιάξεις Home Cinema.

Τα δαπέδου θα μπουκώνουν στα 13 τετραγωνικά σε κατάσταση ακρόασης 2.0, pure stereo/direct που είναι και ο μοναδικός λόγος για να επιλέξεις ηχεία δαπέδου σε Home Cinema, εφ' όσον τα σηκώνει ο χώρος.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Ok καταλαβα. Τι αξιολογες επιλογες έχω με αυτα τα λεφτα για ηχεια βασης? Και οσο αφορα τον ενισχυτη?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Πάρε όσο πιο οικονομικό ενισχυτή μπορείς για να βάλεις και ένα subwoofer. Δες μια πεντάδα Dali Spektor και το PSW110 της Polk.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν στα 13τμ έχεις κάτω χοντρο χαλί και στον τοίχο χοντρή κουρτίνα ίσως κάτι γίνεται... αλλά γενικά σε μικρούς χώρους καλύτερα μικρά ηχεία όπως είπαν.
Τα taga δεν τα ξέρω, αλλά όλοκληρο πακέτο 300 ευρώ ακούγεται λίγο ύποπτο...
Αν έχεις αυστηρό όριο 400 ευρώ, καλύτερα να τα δώσεις και να πάρεις 4 ηχεία (2 μπροστά, 2 surround) κάτι από Dali όπως είπαν, που ξέρεις ότι θα παίζουν καλά και αργότερα βάζεις κεντρικό και sub αν κρίνεις απαραίτητο.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Τα 400 ειναι το budget που μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη. Δλδ να προχωρησω με την αγορα 2 ποιοτικων ηχειων βασης για μπροστα και μετα για sub και κεντρικο. Οσο αφορα τον ενισχυτη θα ηθελα να επενδυσω σε κατι καλο (x2400h) που εχει και ιντερνετικες ευκολιες,4k κτλ και για να μπορω να ανεβω level στο μελλον. Τι λετε και εσεις;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Οχι ξεχωριστα ο ενισχυτης!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Καλύτερα τότε να δώσεις περισσότερα για ηχεία και λιγότερα για ενισχυτή. Βέβαια έτσι η επιλογή του ενισχυτή θα περιοριστεί σε 5κάναλο και χωρίς δίκτυο (αλλά θα έχει Bluetooth) όμως το αποτέλεσμα ηχητικά θα είναι καλύτερο.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Αν πηγαινε στον h2400x και σε 4 ηχεια βασης dali, το sub της polk και ενα κεντρικο ηχειο. Σε τι θα μειονεκτουσε το συστημα οσο αφορα τον ενισχυτη;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Όσο ανεβαίνεις σε τιμή ηχείων, τόσο καλύτερα υλικά παίρνεις. Από την καμπίνα, το crossover και τα μεγάφωνα, έως την εσωτερική καλωδίωση και την ποιότητα των συνδέσεων. Το κυρίως πιάτο του ήχου είναι τα ηχεία, όχι ο ενισχυτής AV. Όπως καταλαβαίνεις στην πολύ οικονομική κατηγορία γίνονται σημαντικές εκπτώσεις. Και όταν λέμε σημαντικές εκπτώσεις εννοούμε υλικά που αντί για χαλκό χρησιμοποιούν σίδηρο, αντί για στιβαρή καμπίνα έχουμε καμπίνα που "τραγουδάει" και πάει λέγοντας.
Τα ηχεία είναι κάτι που "παντρεύεσαι" και καλό είναι να είναι όσο το δυνατό καλύτερα ευθύς εξ' αρχής. Οι ενισχυτές AV, κάθε χρόνο αλλάζουν και προσθέτουν και κάτι ακόμα. Νομίζω ότι μια επένδυση σε Home Cinema πρέπει πρωτίστως να επικεντρωθεί στα ηχεία και δευτερευόντως στον ενισχυτή.

Εάν λοιπόν θέλεις έναν 7κάναλο με ευκολίες και καλό σύστημα να φέρεις τον ήχο στα μέτρα σου, καλώς κάνεις και το σκέφτεσαι έτσι, απλά ως επένδυση και επειδή είναι κάτι που αργά ή γρήγορα θα αλλάξεις - ενώ τα ηχεία όχι απαραίτητα - θεωρώ ότι στο μικρό σου χώρο, μια χαρά θα καθόταν και ένας απλός 5.1 και ίσως κάποιος από εκείνους με πολλά παιχνίδια σε προγράμματα εξομοίωσης ακουστικής χώρου.

Είναι πιο to the point προσέγγιση αυτή με λίγα λόγια. Ο άλλος τύπος προσέγγισης, εκείνος του βάλε νά 'χουμε γιατί μπορεί και να μπει σε μεγαλύτερο χώρο στο μέλλον κλπ. ή τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6 ή το κατοχικό σύνδρομο ή το σύνδρομο σούπερ μάρκετ που λέω εγώ, καταλήγει συνήθως σε ακριβότερες προδιαγραφές που δεν θα χρησιμοποιηθούν πλήρως.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο και τις επεξηγηματικές απαντήσεις. Έχοντας καταλάβει τον τρόπο σκέψης και την λογική, μπορείς να μου παραθέσεις κάποιες προτάσεις, έτσι ώστε να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα? Το αρχικό budget να θυμίσω είναι στα 800e, όχι για όλο το σύστημα αλλά για να κάνω μια αρχή.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Μεχρι τα ~1200 θα μπορουσα να παω. Καθως ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με τον ηχο και δεν εχω και τις μεγαλες απαιτησεις (τουλαχιστον μεχρι στιγμης).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Σα να λέμε δηλαδή ότι θα μπορούσες να δεις το σετ της Polk με τα ηχεία της σειράς Τ με έναν 1400Η εφ' όσον είναι διαθέσιμος ακόμα και subwoofer σταθερά το PSW110.

Όμως αφ' ενός έχεις μικρό χώρο άρα θα κοιτάξεις σετ 5.0 με ηχεία βάσης, άρα όχι τα Polk T50/T30/T15 και θα πρέπει να τσεκάρεις αν είναι διαθέσιμος ακόμα ο 1400H αφού δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο έτσι κι αλλιώς, εκτός αν θέλεις να έχεις ευκολίες όπως το upscaling σε 4K (αλλά έως 30Ηz) και το GUI με τα γραφικά. Την επιπλέον ισχύ του 2400Η δεν θα τη χρειαστείς, επίσης πρέπει να τσεκάρεις διαθεσιμότητα σε αυτόν αφού αντικαταστάθηκε με τον καλύτερο 2500Η, που όμως αν φτάσεις σε αυτόν κοιτάς καλύτερα την προσφορά της Marantz στον SR5012 έως το τέλος του μήνα.

Για να κάνεις οικονομία, μπορείς πάντα να έχεις κατά νου κανέναν παιχνιδιάρικο 5.1 απλό από Yamaha μεριά, έχοντας εξηγήσει τη λογική πίσω από αυτό.

Εκτός από τα spektor της Dali εγώ θα κοιτούσα και σε Q Acoustics, Mission, ίσως και τα JBL Arena με την υποσημείωση ότι τα τελευταία ενδέχεται να πέσουν κάπως μεγαλούτσικα για το χώρο σου, ιδίως τα 130 για τα L-R ηχεία.

Κάπως έτσι θα το πήγαινα, αλλά θα έκανα και το εξής αν είχα τη δυνατότητα. Θα πήγαινα να ακούσω κι όλας συστήματα στημένα σε καταστήματα και επιπλέον θα ρωτούσα τις τιμές εντός του καταστήματος μια και έτσι είναι ο πιο ασφαλής και αποτελεσματικός τρόπος έκπτωσης, ειδικά αν πρόκειται για αγορά άνω του ενός είδους. Ως γνωστόν οι χαμηλότερες τιμές δεν βρίσκονται στο skroutz, αλλά εντός των καταστημάτων. Οι λόγοι γνωστοί.
 

Spyr0s91

New member
11 March 2018
18
Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια, νομιζω οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να ακουσω και να δω απο κοντα τα συστηματα για να βγαλω σωστα συμπερασματα και να επιλεξω.