Μια tv για τη μαμά...

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Καλησπέρα.

Βοηθήστε να διαλλέξω μια tv για τη μαμά καλέ κύριε!!! Δεν θέλει να της πιάνει πολύ χώρο. Άρα το πολύ πάμε σε 40". Η ίδια θα προτιμούσε και μικρότερη. Αυτό που βλέπει είναι τηλεοπτικά προγράμματα. Αν είχε και youtube δεν θα ήταν κακό, δεν είναι όμως το ζητούμενο. Επιθυμητό είναι και να έχει καινούριου τύπου τηλεοπτικό δέκτη. Τιμή μέχρι 250 . Τι αξιοπρεπές υπάρχει σ´αυτή την κατηγορία;

Ευχαριστώ.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Παίρνεις μια F&U FLS40201 στα 200 από Κοτσοβολο τώρα που την έχει προσφορά και θα είναι ευχαριστημένη. Είναι Full HD 40', smarttv και έχει δέκτη.
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Ευχαριστώ,

Μάλλον όμως θα πάω για πιο μικρή, γιατί δεν μπορείς να βάλεις μυαλό σε μεγάλο άνθρωπο.... ελπίζω να υπάρχει σε 37ρα πχ.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μια TV για τη μαμά...

Μετά τις 32" ακολουθούν οι 39", 40", 43" και πιο μεγάλες διαγώνιοι. Οι 37" έχουν εξαφανιστεί από την αγορά τα τελευταία χρόνια. Εν τω μεταξύ, αυτά τα μεγέθη είναι για θέαση από δύο μέτρα το πολύ...
 

enduras1

Moderator
Staff member
Μια παρατηρηση για κατι που μου εχει κανει εντύπωσή και αν θελει ο διαχειριστης ας διαγραψει το μυνημα μου.

39" και 43" τηλεοραση για 2 μετρα το πολυ??????
Μονο εγω μεγαλωσα με 21" crt μεχρι τα 20 μου χρονια και μετα για μια 10ετια ειχα 32αρα????
Και δεν εχω κλεισει τα 40.

ΥΓ. Σε αλλο νημα ειδα να προτεινουν 75αρα για 3.5 μετρα αποσταση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι πολλες ίντσες που βλέπεις να προτείνονται είναι για να έχεις κινηματογραφική εμπειρία και να μην χάνεις καμία λεπτομέρεια από την εικόνα.
Άλλωστε μετά που μπήκε το high definition στη ζωή μας, μπορείς να κάτσεις πολύ κοντά χωρίς πρόβλημα... έχει σχέση με την διακριτική ικανότητα του ματιού και την ανάλυση αυτού που βλέπεις.
Τέλος... καμία εταιρία δεν βγάζει τα άριστα της μοντέλα κάτω από 49 ιντσες...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Μια TV για τη μαμά...

Ουσιαστικά, οι 21" του τότε είναι οι 32" του τώρα. Από 4:3 aspect ratio έγινε μετάβαση σε 16:9 (και 21:9), οπότε η αντιστοιχία γίνεται με τηλεοράσεις που έχουν περίπου το ίδιο ύψος. Συν ότι υποστηρίζονται (πολύ) μεγαλύτερες αναλύσεις, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Μια παρατηρηση για κατι που μου εχει κανει εντύπωσή και αν θελει ο διαχειριστης ας διαγραψει το μυνημα μου.

39" και 43" τηλεοραση για 2 μετρα το πολυ??????
Μονο εγω μεγαλωσα με 21" crt μεχρι τα 20 μου χρονια και μετα για μια 10ετια ειχα 32αρα????
Και δεν εχω κλεισει τα 40.

ΥΓ. Σε αλλο νημα ειδα να προτεινουν 75αρα για 3.5 μετρα αποσταση.

Στην 21" έβλεπες υλικό σε αναλύσεις απο 352x288 ώς στην καλύτερη 576x310..

Πλέον το 1920x1080 θεωρείται το στάνταρ και ο κόσμος αγοράζει τηλεοράσεις 3840x2160! Για να δει κάποιος την πληροφορία που περιέχουν αυτά τα εκατομμύρια παραπάνω pixels, χρειάζεται μια πολύ μεγαλύτερη οθόνη.

Δεν μεγαλώσαμε με 21" τηλεοράσεις γιατί ήταν το σωστό, αλλά γιατί η τεχνολογία δεν επέτρεπε την δημιουργία μεγαλύτερων! Οπως η γιαγία μου δεν άκουγε ραδιόφωνο απο μία συσκευή μεγέθους μισού κυβικού μέτρου και βάρους 20 κιλών για αισθητικούς λόγους:p

Ευχαριστώ,

Μάλλον όμως θα πάω για πιο μικρή, γιατί δεν μπορείς να βάλεις μυαλό σε μεγάλο άνθρωπο.... ελπίζω να υπάρχει σε 37ρα πχ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αν δεν μετέχει στα της αγοράς, προτείνω να πάρεις μια 40ρα να την στήσεις και να της πεις ότι είναι 36αρα. Είναι καθαρά ψυχολογικό το κόλλημα, δε θα καταλάβει το "ψεματάκι" και εσύ θα γλιτώσεις το τζάμπα ψάξιμο.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Κυριοι σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Απλα φανταζομαι τον ευατο μου να βλεπει στα 3 μετρα σε 65αρα και να πιανεται το σβερκο για να παρακολουθησεις την εικονα οπως στο τεννις.
 

pauleta

Senior Member
25 July 2014
304
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μια tv για τη μαμά...

Στην 21" έβλεπες υλικό σε αναλύσεις απο 352x288 ώς στην καλύτερη 576x310..

Πλέον το 1920x1080 θεωρείται το στάνταρ και ο κόσμος αγοράζει τηλεοράσεις 3840x2160! Για να δει κάποιος την πληροφορία που περιέχουν αυτά τα εκατομμύρια παραπάνω pixels, χρειάζεται μια πολύ μεγαλύτερη οθόνη.

Δεν μεγαλώσαμε με 21" τηλεοράσεις γιατί ήταν το σωστό, αλλά γιατί η τεχνολογία δεν επέτρεπε την δημιουργία μεγαλύτερων! Οπως η γιαγία μου δεν άκουγε ραδιόφωνο απο μία συσκευή μεγέθους μισού κυβικού μέτρου και βάρους 20 κιλών για αισθητικούς λόγους:p



Αν δεν μετέχει στα της αγοράς, προτείνω να πάρεις μια 40ρα να την στήσεις και να της πεις ότι είναι 36αρα. Είναι καθαρά ψυχολογικό το κόλλημα, δε θα καταλάβει το "ψεματάκι" και εσύ θα γλιτώσεις το τζάμπα ψάξιμο.

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα με τον πατέρα μου. Είχε μια παλιά 32αρα LCD με μεγάλο πλαίσιο γύρω γύρω και όταν ήταν να την αλλάξει γιατί χάλασε του είπα να πάρει 40αρα (απόσταση θέασης 2 μέτρα). Δεν με άκουσε και πήρε μια απλή, νέα 32αρα. Όταν την έβαλε στο έπιπλο κατάλαβε τη διαφορά σε σχέση με την παλιά και είπε "έπρεπε να πάρω 40αρα τελικά"...

Αν είναι να την πάρεις εσύ, συμφωνώ με το παραπάνω. Πάρε την 40αρα αν έχεις τουλάχιστον 2 μέτρα απόσταση και πλάσαρε την σαν πιο μικρή...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Άλλο πράγμα το 4:3 και άλλο το 16:9
Επίσης άλλο να βλέπεις ταινία με μαύρες μπάρες και άλλο χωρίς...
Επι της ουσίας για ένα και μόνο λόγο δε παίρναμε μεγάλες τηλεοράσεις παλια... δεν είχαμε τα λεφτα :p
Ούτε σκεφτόμασταν αναλύσεις ούτε τίποτα... άντε και θέμα χώρου λίγο... κάτι Ντουλάπες 36ρες crt με βάρος 100 κιλά που να τις βάλεις...
τώρα την 65ρα την βάζεις στον τοίχο και δεν ενοχλεί πουθενά
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Κυριοι σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Απλα φανταζομαι τον ευατο μου να βλεπει στα 3 μετρα σε 65αρα και να πιανεται το σβερκο για να παρακολουθησεις την εικονα οπως στο τεννις.

Δεν παιζει αυτο φιλε μου. Βλεπω απο τα 3 μετρα στην 65αρα και δεν πιανεται σβερκος.. Στην αρχη πιαστηκε σαγονι γιατι ειχε πεσει αλλα τωρα συνηθισα οκ.. Και λεω ρε μηπως επρεπε να παω στην 75αρα? Μετα τρωω παντοφλα και μου περναει :p
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Re: Απάντηση: Re: Μια tv για τη μαμά...

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα με τον πατέρα μου. Είχε μια παλιά 32αρα LCD με μεγάλο πλαίσιο γύρω γύρω και όταν ήταν να την αλλάξει γιατί χάλασε του είπα να πάρει 40αρα (απόσταση θέασης 2 μέτρα). Δεν με άκουσε και πήρε μια απλή, νέα 32αρα. Όταν την έβαλε στο έπιπλο κατάλαβε τη διαφορά σε σχέση με την παλιά και είπε "έπρεπε να πάρω 40αρα τελικά"...

Αν είναι να την πάρεις εσύ, συμφωνώ με το παραπάνω. Πάρε την 40αρα αν έχεις τουλάχιστον 2 μέτρα απόσταση και πλάσαρε την σαν πιο μικρή...

Αυτό θα κάνω, αλλά το ζήτημά της, είναι το εξής:

Θα τη βάλει πάνω στο πάσο που χωρίζει την κουζίνα από την τραπεζαρία. Εκεί, λέει, της κόβει το φως προς την κουζίνα αν είναι μεγάλη και το χειμώνα (που υπάρχει λιγότερος φυσικός φωτισμός) δεν της αρέσει, νιώθει κλεισούρα. Αυτό την κάνει να θέλει μικρή. Τώρα έχει μια Sony CRT ούτε μπορώ να καταλάβω πόσες inches. Όταν της πήγα την παλιά μου philips που ήταν 37ρα (και την είχα πληρώσει 2500+) είχε μεγάλο κάδρο γύρω από την οθόνη και ήταν σαν τωρινή 50ρα μην πω 55ρα. Ε, την έβγαλε και την πήγε στο υπνοδωμάτιο αφήνοντας την παλιά της CRT. Γι' αυτό τώρα δεν ξέρω πως θα της φανεί ακόμη κι η 40ρα.
 

pauleta

Senior Member
25 July 2014
304
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια tv για τη μαμά...

Αυτό θα κάνω, αλλά το ζήτημά της, είναι το εξής:

Θα τη βάλει πάνω στο πάσο που χωρίζει την κουζίνα από την τραπεζαρία. Εκεί, λέει, της κόβει το φως προς την κουζίνα αν είναι μεγάλη και το χειμώνα (που υπάρχει λιγότερος φυσικός φωτισμός) δεν της αρέσει, νιώθει κλεισούρα. Αυτό την κάνει να θέλει μικρή. Τώρα έχει μια Sony CRT ούτε μπορώ να καταλάβω πόσες inches. Όταν της πήγα την παλιά μου philips που ήταν 37ρα (και την είχα πληρώσει 2500+) είχε μεγάλο κάδρο γύρω από την οθόνη και ήταν σαν τωρινή 50ρα μην πω 55ρα. Ε, την έβγαλε και την πήγε στο υπνοδωμάτιο αφήνοντας την παλιά της CRT. Γι' αυτό τώρα δεν ξέρω πως θα της φανεί ακόμη κι η 40ρα.
Αφού είναι έτσι το ζήτημα, νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μετρήσεις πόσα εκατοστά είναι η CRT και να πάρεις μια καινούργια τηλεόραση όσο πιο κοντά σε αυτά τα εκατοστά. Έτσι δεν θα υπάρξει πρόβλημα πιστεύω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ο σβέρκος πιάνεται όταν μερικοί πάνε και βάζουν τις τηλεοράσεις ψηλά και κοιτάνε συνέχεια πάνω...
 

axrst

Established Member
18 November 2007
298
Τελικά, πήγα και πήρα μια LG 32ρα (γιατί όντως οι 40ρες ήταν αρκετά μεγαλύτερες και έκοβαν μπόλικο φως). 32LH530V μου την άφησε ένα τοπικό μαγαζί (αρκετά μεγάλο) 256 σε 3 δόσεις με την πιστωτική. Δεν είχα το χρόνο να ψαχτώ παραπάνω και αφού είχα περιορισμούς, διάλεξα κάτι που μου φάνηκε από τα καλύτερα που είχε σ' αυτή την κατηγορία τιμής. Προτίμησα σ' αυτά τα χρήματα να πάρω κάτι με καλύτερη εικόνα χωρίς smart δυνατότητες γιατί με ένα chromecast μπορώ να έχω youtube κτλ... (αν ποτέ χρειαστεί).

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια έτσι κι αλλιώς.