SoS Αγορά TV 55' από Κωτσόβολο: 55PU56262 vs. 55UJ701V vs. KD55XE7096 vs. 55UK6100?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Καλησπέρα θέλω να κάνω μια αγορά άμεσα γιατί κάηκε η άλλη που είχα μετά από χρόνια λειτουργίας.


Λοιπόν κυρίως ταινίες streaming μέσω kodi(λογικά θα πρέπει να πάρουμε εξωτερικό android player δεν έχω βρει tv με android os), netflix και rip αρχεία (Bluray x265 10Bit AAC 5.1 & 7.1 και κατώτερα) θα βλέπουμε και αναγκαστικά και τηλεοπτικά κανάλια οι πιο μεγάλοι της οικογένειας, video games για αρχή θα είναι σπάνια.


Είδαμε της παρακάτω τηλεοράσεις:

  1. Philips 55PU56262: καλή εικόνα/χρώματα σε αρχείο Bluray x265 10Bit AAC 7.1 (εκμεταλλεύτηκε αυτόματα όλη την οθόνη για να προβάλει την ταινία χωρίς μαύρες μπάρες και παραμόρφωση) , βέβαια ίσως είχε ακόμα καλύτερη εικόνα εάν ήταν απενεργοποιημένο το real motion που δεν βρήκαμε άκρη να το απενεργοποιήσουμε. Το μενού μας έσπασε λίγο τα νεύρα όλο πήγαινε στην σύνδεση στο διαδίκτυο όταν έκανες επιστροφή στο μενού. Τηλεοπτικά κανάλια φάνηκε να έχει καλύτερα χρώματα/εικόνα από την LG 55UJ701V.
  2. LG 55UJ701V: ίδια εικόνα ή λίγο κατώτερη από την 55PU56262 σε αρχείο Bluray x265 10Bit AAC 7.1 (αυτόματα έβαζε μαύρες μπάρες και εάν τις έβγαζες έβλεπες παραμόρφωση στην εικόνα), δεν καταφέραμε να απενεργοποιήσουμε το real motion και σε αυτή για να δούμε την πραγματική εικόνα του αρχείου. τηλεοπτικά κανάλια φαινόντουσαν κατώτερα σε ποιότητα από την Philips 55PU56262.
  3. Sony KD55XE7096: Ανώτερη εικόνα/χρώματα από τις 2 παραπάνω ίσως επειδή βρήκαμε πως να απενεργοποιήσουμε το real motion, βέβαια δεν μας άφηνε να αλλάξουμε το aspect ratio γενικότερα, έβγαζε ένα μήνυμα ότι λόγω εξωτερικής πηγής δεν το άφηνε;!;! Επίσης δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε χρωματικό προφίλ στην τηλεόραση, δεν μας άφηνε το μενού να αλλάξουμε σε τηλεόραση, παιχνίδια, σινεμά ήταν στο αυτόματο. τηλεοπτικά δεν καταφέρναμε να δούμε λόγω αδυναμία σήματος.
  4. LG 55UK6100: δεν υπήρχε εκθεσιακό για να την δούμε
α. ποια από 4 προτείνεται ή υπάρχει στον Κωτσόβολο κάποια άλλη καλύτερη επιλογή για τις δυνατότητες που θέλουμε μέχρι 650ευρώ;
β. νομίζω ότι ίσως συμφέρει Lg λόγω εγγύησης 0 καμένων pixels, τι λέτε;
γ. εκθεσιακή θα περνάτε και εάν ναι, με πόση έκπτωση;
δ. αξίζει η επέκταση εγγύησης σε total support;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σαν εικόνα καλύτερη η sony απ ολες τις άλλες. Η συγκεκριμένη δεν έχει ομως android αλλά μια λίγο πιο φτωχη πλατφόρμα.
την philips δεν την ξέρω γιατί δεν "παίζει" σε reviews, αλλά δύσκολο να είναι καλύτερη από την sony.
Για μένα αξίζει η εγγύηση total support γιατί προσωπικά είμαι πολύ τεμπέλης σε περίπτωση βλάβης και θέλω απλά να έρθουν να την πάρουν από το σπίτι και να μην ασχοληθώ εγώ καθόλου.
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: SoS Αγορά TV 55' από Κωτσόβολο: 55PU56262 vs. 55UJ701V vs. KD55XE7096 v

Σαν εικόνα καλύτερη η sony απ ολες τις άλλες. Η συγκεκριμένη δεν έχει ομως android αλλά μια λίγο πιο φτωχη πλατφόρμα.την philips δεν την ξέρω γιατί δεν "παίζει" σε reviews, αλλά δύσκολο να είναι καλύτερη από την sony.Για μένα αξίζει η εγγύηση total support γιατί προσωπικά είμαι πολύ τεμπέλης σε περίπτωση βλάβης και θέλω απλά να έρθουν να την πάρουν από το σπίτι και να μην ασχοληθώ εγώ καθόλου.

Πείρα την LG 55UK6100 γιατι την ήθελα άμεσα, λίγο γωνία θέασης (αν και είναι κάτι πολύ σπάνιο να βλέπει κάποιος από τόσο πλάγια, όλοι σχεδόν από κέντρο βλέπουμε) και τα μαύρα είναι κάπως πιο γκρι, πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ακόμα και για το αποτέλεσμα σε τηλεοπτικά. next time θα το κοιτάξω ποιο προσεκτικά με sony που το συγκεκριμένο (LG 55UK6100) είναι τοπ για 4κ, games και έχει πιο καλά μαύρα όπως διάβασα σε διάφορα reviews.


Πάντως όταν κατάφερα να ρυθμίσω 55UJ701V, KD55XE7096, 55UK6100 με τις ίδιες ρυθμίσεις δυσκολευομουν να δω διαφορές, ήταν όλες καλές στο αποτέλεσμα που έβλεπα, ίσως εάν παίζανε ταυτόχρονα δίπλα -δίπλα το ίδιο αρχείο που δοκίμασα να ήταν πιο εύκολο να καταλάβω την διαφορά.
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Καλοριζικη ευχομαι να σου βγει πολυ καλη!
Συγνωμη τωρα για την ψιλοασχετη απορια αλλα για να καταλαβω πηγες σε καταστημα κωτσοβολος , ειχες μαζι σου μια ταινια σε usb; και τη δοκιμασες στα παραπανω μοντελα που ανεφερες;Το κανουν αυτο;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PurpleNinja

New member
2 August 2011
49
Απάντηση: Re: SoS Αγορά TV 55' από Κωτσόβολο: 55PU56262 vs. 55UJ701V vs. KD55XE7096 v

Καλοριζικη ευχομαι να σου βγει πολυ καλη!
Συγνωμη τωρα για την ψιλοασχετη απορια αλλα για να καταλαβω πηγες σε καταστημα κωτσοβολος , ειχες μαζι σου μια ταινια σε usb; και τη δοκιμασες στα παραπανω μοντελα που ανεφερες;Το κανουν αυτο;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστώ!
Ναι, σε 2 πήγα κιόλας καταστήματα γιατί δεν είχε αντίστοιχο το μοντέλο που πείρα το εάν από τα 2 καταστήματα. Και προφανώς πρέπει να παίζουμε όλοι αρχεία όταν θέλουμε να αγοράσουμε πως θα ξέρουμε εάν μας κάνει, με τα ντεμο που είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους ώστε να φαίνονται όλες τέλειες;
 

themispower

Established Member
31 May 2011
149
Εχεις απολυτο δικιο ετσι πρεπει, ειχα την εντυπωση πως δεν σ αφηνουν να το κανεις αυτο..σ ευχαριστω για την πληροφορια!!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk