Τοποθέτηση ηχείων Atmos

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Θέλω την άποψη σας ή την εμπειρία σας σχετικά με την σωστή τοποθέτηση ζεύγους ηχείων Atmos.
Προγραμματίζω στο αμέσως επόμενο διάστημα την αγορά ενός ζεύγους Dali C-1 Alteco αλλά ο μόνος διαθέσιμος χώρος τοποθέτησης είναι στον κάθετο τοίχο που ακουμπά ο καναπές θέασης, δηλαδή θα μπουν πάνω από τα κεφάλια μας (των θεατών) - ευτυχώς σε ικανή απόσταση μεταξύ τους και όσο ψηλά θέλω. Δεν ξέρω αν μπορούν να μπουν στο ταβάνι που μάλλον θα ήταν πιο σωστή η τοποθέτηση τους, δηλαδή να μπουν στα 1,5 - 2 μέτρα στο ταβάνι μπροστά από τον καναπέ.
Από ότι βλέπω και η Dali προτείνει (και) αυτή την τοποθέτηση, δηλαδή στον τοίχο πάνω από τον καναπέ.


Να προχωρήσω στην αγορά τους και τοποθέτηση εκεί ? Θα έχω ικανοποιητικό ηχητικό αποτέλεσμα ?
Να ψάξω να βρω άλλα ηχεία που να μπαίνουν στο ταβάνι ? Έχετε να προτείνετε κάποια ? Εννοείται ότι το σχετικό μπάτζετ είναι ανάλογο των Alteco (~300 )
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Η ορθή τοποθέτηση σύμφωνα με τις προδιαγραφές της Dolby για ένα ένα ζεύγος στο ταβάνι, είναι με κλίση από 65 έως 100 μοίρες από το κεφάλι του ακροατή. Είναι προφανές ότι στην περίπτωσή σου μιλάμε για τοποθέτηση μεταξύ 65 και 80 μοιρών, καθώς δεν βλέπω χώρο πιο πίσω. Και λόγω της κλίσης της μπάφλας των alteco πας για τις 65.

Για να βάλεις τα Alteco στο ταβάνι θα χρειαστεί να βρεις βάση οροφής. Δεν έχουν στη συσκευασία.

Η τοποθέτηση στον τοίχο αν και δεν υπάρχει στις προδιαγραφές της Dolby, χρησιμοποιείται από πολλούς με καλά αποτελέσματα. Στα Alteco υπάρχει και ένας διακόπτης που στέλνει την ηχοδέσμη με 25 μοίρες περισσότερη κλίση προς τα κάτω σε σχέση με τον άξονα της εμπρός μπάφλας, τον οποίο και θα χρησιμοποιήσεις.

Δεν ξέρω αν έχεις χώρο αριστερά και δεξιά του καναπέ, ο οποίος θα σου έδινε τη δυνατότητα τοποθέτησης σε καλύτερες προϋποθέσεις στόχευσης της θέσης ακρόασης (πλαϊνοί τοίχοι).

Αν μπορείς, ταβάνιασέ τα πάντως.

Αντίστοιχο, με πρόβλεψη να μπει σε οροφή (έχει στη συσκευασία βάση) είναι το SVS Prime Elevation, το οποίο είναι όμως ακριβότερο αλλά και καλύτερο.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Λεωνίδα σ' ευχαριστώ για την βοήθεια και τις προτάσεις σου... πάντα πολύτιμα και τα 2 !

Όχι, δεν υπάρχει δυνατότητα σε πλαϊνούς τοίχους και επίσης δεν υπάρχει η δυνατότητα και του απέναντι τοίχου (από τον καναπέ) γιατί εκεί θα έπεφτε μπροστά τους η οθόνη του προβολέα που κατεβαίνει από το ταβάνι...
Επίσης καλή η πρόταση των SVS αλλά δεν μπορώ να ανέβω τόσο ψηλά σε κόστος, ιδίως μάλιστα την στιγμή που τα υπόλοιπα ηχεία δεν είναι και ότι το καλύτερο και σιγά-σιγά θα αναβαθμιστούν προσεχώς...
Οπότε με βλέπω να προχωρώ με τα Alteco είτε στο ταβάνι (αν βρω και είναι εύκολο για βάσεις ) είτε στον τοίχο...
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω επειδή σκεφτούμε να φτιάξω ένα 5.1.2, και θέλω να ρωτήσω το εξής, κάπου διάβασα για τα klipsch oti mporeis na ta valis pano από τα surround sta 2 πλαϊνά ηχεία και απλά να τα στήριξης.. Τω ερώτημα είναι Άντα βάλω πανό από τα ηχεία μου έστω με τη σωστή κατεύθυνση.. Δε θα μπερδεύει το ένα ηχεία με το άλλο...? Δηλαδή το πάνω με το κάτω? Τότε γιατί να το βάζουν αλλοι στο ταβάνι? Θα υπάρχει αισθητή διαφωρα τελικά αν τα βάλω έτσι η δε κάνω τίποτα?
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Και από ότι διαβάζω αν δε κάνω λάθος, για παράδειγμα έχω τα μπροστινά τα klipsch RF 82 II kai από πάνω που είναι φλατ, θα μπβρουσα να να βάλω ta Klipsch RP-500SA? Είναι σωστά έτσι?
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Δύο πάνω από τα μπροστά ει αι αρκετά για να υπάρξει αισθητή διαφορά? Η πρεπει να βάλω και πάνω από τα πίσω τα σαραουντ?
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
To 5.1.4 ή 7.1.4 ή με δύο sub 5.2.4. 7.2.4 δηλαδή με 4 ατμος είναι πάντα καλύτερα από τα 2 ατμος, είτε τα βάλεις στο ταβάνι, είτε στον τοίχο ως ύψους είτε πάνω στο ηχείο όπως έδειξες και για τον οποίο λόγο κυρίως (upfiring δηλαδή) έχουν βγει τέτοιου τύπου ηχεία όπως τα rp500sa! Είναι καλύτερα σίγουρα, απλά είναι θέμα κόστους και εμφάνισης (καλώδια, στερέωση κλπ)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,754
Athens
Ουδεμία σχέση το ηχητικό αποτέλεσμα των upfiring speakers με τα κανονικά ηχεία στην οροφή.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Ουδεμία σχέση το ηχητικό αποτέλεσμα των upfiring speakers με τα κανονικά ηχεία στην οροφή.
Σωστό.
Εάν δεν έχεις επιλογή για ταβάνι όμως; Για το λόγο αυτό η Dolby έδωσε άδεια για τέτοιου τύπου ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Οι σφήνες που επιτρέπουν την τοποθέτηση στην οροφή των SVS Prime Elevation. Μπαίνουν στο διάκενο της βάσης τοίχου που έχουν στη συσκευασία. Το υλικό τους είναι σαν τα μαγνητάκια που βάζουμε στο ψυγείο (και λειτουργούν έτσι). Χρειάζεται μία για κάθε ηχείο.

48379891_2309707929258823_8719390524118663168_n.jpg
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Αυτο είναι το θέμα ,να υπάρξει αισθητή διαφορά, αν είναι τα βάλω από πάνω από τα ηχεία και να προσπαθώ να ακούσω τη διαφορά για να λέω ότι ακούω ατμός, δε κάνουμε δουλειά..οπότε ταβάνι μόνο για κάτι αξιόλογο.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω επειδή σκεφτούμε να φτιάξω ένα 5.1.2, και θέλω να ρωτήσω το εξής, κάπου διάβασα για τα klipsch oti mporeis na ta valis pano από τα surround sta 2 πλαϊνά ηχεία και απλά να τα στήριξης.. Τω ερώτημα είναι Άντα βάλω πανό από τα ηχεία μου έστω με τη σωστή κατεύθυνση.. Δε θα μπερδεύει το ένα ηχεία με το άλλο...? Δηλαδή το πάνω με το κάτω? Τότε γιατί να το βάζουν αλλοι στο ταβάνι? Θα υπάρχει αισθητή διαφωρα τελικά αν τα βάλω έτσι η δε κάνω τίποτα?

Εδώ έχει οδηγό για διάφορα σεταρίσματα
https://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/index.html
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
...αλλά καλώδια να περάσω από ταβάνι είναι πολύ δύσκολα..μόνο αν υπήρχε κάτι ασύρματο.
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
...αλλά καλώδια να περάσω από ταβάνι είναι πολύ δύσκολα..μόνο αν υπήρχε κάτι ασύρματο.
...που θα ήθελε καλώδιο ρεύματος! Μόνο με εντοιχισμό του καλωδίου στο ταβάνι εάν είσαι διατεθειμένος να κάνεις :chinscratch::chinscratch:
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Αυτο είναι το θέμα ,να υπάρξει αισθητή διαφορά, αν είναι τα βάλω από πάνω από τα ηχεία και να προσπαθώ να ακούσω τη διαφορά για να λέω ότι ακούω ατμός, δε κάνουμε δουλειά..οπότε ταβάνι μόνο για κάτι αξιόλογο.

Αλλά ηχητικά βγάζουν τα μπροστινά, άλλα το κεντρικό άλλα τα surround και άλλα τα Atmos. Καθορίζεται από τον avr σου, οπότε ναι σίγουρα θα δεις διαφορά, όμως σίγουρα ισχύει το ποστ 10
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Αν κάποιος έχει ακούσει atmos στο ταβάνι και παράλληλα έχει και ακούσει σετ απ με τα ατμός πάνω απο floor standing ηχεία ας μας πει πόση διαφορά υπάρχει αναλογικά (%) από τα 《κανονικά του ταβανιου 》 γιατί από ότι κοιτάζω υπάρχουν διαφορά σετ απ εκτός ταβανιου που βολεύει πολύ κόσμο, αλλά είναι κατανοητό ότι αν ήταν μόνο ταβάνι δε θα πούλαγε αυτό το σύστημα στους οικιακούς.