AKG K240DF

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Για πολλά χρόνια οπαδός της μάρκας και ήδη κάτοχος ήδη 5 ιστορικών ζευγαριών (Κ240sextett, τα ηλεκτροστατικά Κ340, Κ270 studio, Κ1000 και παλιότερα Κ140) το Κ240DF ήταν πάντα μέσα στους στόχους μου, ιδίως τα τελευταία χρόνια που "ασχολούμαι" πιό συστηματικά με αυτό που λέγεται ηχογράφηση και studio monitoring.

10 χρόνια χωρίζουν το πρώτο μοντέλο της σειράς Κ240, το sextett από το DF.
Στο DF ο στόχος ήταν ακριβώς το studio monitoring και για τον λόγο αυτό το Κ240DF είχε προσαρμοσμένη καμπύλη απόκρισης για diffuse field, δηλαδή απόκριση που προσομοιάζει την ακρόαση ηχείων σε χώρο που δεν έχει ανηχοϊκές επιφάνειες. Για τον λόγο αυτό ακολούθησε το πρότυπο του IRT (Institute for Radio Technology) του Μονάχου κάτι που φαίνεται να διαφημίζεται περήφανα επάνω στις μονάδες DIFFUSEFELD ENTZERRT NACH IRT. Φυσικά τα άλλα που γράφει περήφανα είναι το Made in Austria και ....το 2Χ600 OHMS...που καταλαβαίνετε τι σημαίνει.
Τα ακουστικά έχουν μια ευαισθησία 88db και σύμφωνα με την AKG απόκριση 40-16000 στα +/-2. Προσέξτε εδώ το 40 και το 2. Δυό νούμερα που κατα τη γνώμη μου επαληθεύονται 100%.

Τώρα....στα 600 Ω είναι πειναλέα. Καταβροχθίζουν ότι ενισχυτικό πλησιάσει στο βύσμα τους που μια και είναι ήδη του 1984 είναι μικρό με τον σχετικό αντάπτορα. Το ερώτημα βέβαια είναι τι μπορεί να κάνει κανείς με ενισχυτές που προσφέρουν τέτοια σύνδεση.
Είναι ίσως πιό πεινασμένα και από τα Κ1000. Αν όχι το ίδιο. Με τον γνωστό κλώνο Lehemann ξεπερνάω το 12 και είμαι σχεδόν σταθερά στο 2 (ανάλογα βέβαια με την πηγή).

Η αίσθηση είναι τυπική akg K240, η κατασκευή και αντοχή τυπική akg K240 δηλαδή αθάνατη, η αντοχή στον χρόνο αξιοθαύμαστη αν σκεφτεί κανείς ότι κατασκευάστηκε τουλάχιστον 30 χρόνια πρίν.

Ηχητικά....
Η καλύτερη μεσαία περιοχή που έχω ακούσει. (εξαιρούνται τα Κ1000 - αλλά αν βάλεις και την παράμετρο τιμή και ευκολία χρήσης η καλύτερη).
Ίσως το πιό φλατ ακουστικό που έχω ακούσει. (ομοιοματικά)
Στις χαμηλές. Το 40 που λέγαμε το θυμάστε. Κάπου εκεί τελειώνει το ακουστικό. Υπάρχει απόκριση και δεν σου λείπει, κύρια επειδή ασχολείσαι με την απόλαυση των μεσαίων.

Για μένα που εδώ και πολύ καιρό δεν με τραβάει κάτι που μυρίζει καινουργίλα, ίσως αυτό που έψαχνα για να μπορέσω να κάνω τις μείξεις μου πιό σωστά χωρίς ηχεία.
Για όποιον ενδιαφέρεται για βιντατζιές υπάρχουν ακόμα στο μπεη χαμάμ όσο τα βρίσκετε γιατί από όσο καταλαβαίνω έχουν γίνει...trendy
 

Attachments

  • 20180717_203358.jpg
    20180717_203358.jpg
    100 KB · Views: 241

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:​
Ωραία παρουσίαση Chief!

Αλλά μας βάζεις σε πειρασμό.

Φτάνει που έχω τα K271 και δε βρίσκω ενισχυτή να τα ταίσω, σκέψου να είχα και αυτά! :bandit:

Υ.Γ. Διαφορές με τα Κ240 Sextett?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
:SFGSFGSF::SFGSFGSF::SFGSFGSF:​
Ωραία παρουσίαση Chief!

Αλλά μας βάζεις σε πειρασμό.

Φτάνει που έχω τα K271 και δε βρίσκω ενισχυτή να τα ταίσω, σκέψου να είχα και αυτά! :bandit:

Υ.Γ. Διαφορές με τα Κ240 Sextett?

οι διαφορές είναι ξεκάθαρα στο τιουνάρισμα της καμπύλης απόκρισής τους.
Αυτά προσπαθούν να είναι φλατ και το πετυχαίνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό αδιαφορώντας από φτιασιδώματα του ήχου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
οι μέρες περνάνε και αποδεικνύονται τα Κ1000 του φτωχού.
Το ίδιο τιουνάρισμα γενικά, υπέροχες μεσαίες και περιγραφικές υψηλές που δεν τσιμπάνε.
Τα όργανα ξεχωρίζουν απίστευτα στο χώρο.
Για το μπάσο αδιαφορείς.
Αν δεν υπάρχει δεν το ακούς.
Αν υπάρχει το ακούς με προσοχή να μη λερώσει τα άλλα.
Δεν είναι της σύγχρονης σχολής μπασοφονιάδων.
Ευτυχώς.