Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Καλησπέρα σας,
Διάβασα αρκετά πράγματα, αλλά δε μπόρεσα να πάρω κατάλληλη απάντηση. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω ένα συγκεκριμένο θέμα.

Έχω μια C4 '14 της οποίας το ηχοσύστημα έχει δυνατότητα εισόδου μέσω USB, aux in και Bluetooth.

Επειδή ακούω αρκετά Spotify, θέλω να χρησιμοποιώ το Bluetooth, γιατί μάλιστα εμφανίζει τίτλο τραγουδιού στην οθόνη, μπορώ να κάνω next-previews, ξεκινάει να παίζει αυτόματα κλπ. Αλλά δυστυχώς η ποιότητα του ήχου είναι ΧΑΛΙΑ. Μιλάμε τώρα πραγματικά χάλια. Ούτε καν FM radio. Από την άλλη θέλω να αποφεύγω την χρήση aux in, λόγω καλωδίου, λόγω του ότι δεν έχω δυνατότητα να κάνω skip, δε συνεχίζει να παίζει μετά από κλήση και διάφορα άλλα σπαστικά.

Πάμε τώρα σε αυτό που θέλω, για να μου πείτε αν είναι εφικτό. Υπάρχει η δυνατότητα με ένα κόστος μέχρι 100 να βελτιώσω την ποιότητα ήχου από το Bluetooth; Μπορεί να μπει κάτι σαν ενισχυτής σήματος; Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Αν το προηγούμενο είναι ανέφικτο, πάμε σε άλλες πιθανές λύσεις (που βασικά δεν ξέρω αν είναι λύσεις).

Βρήκα κάτι τέτοιο:https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https://www.ebay.com/ulk/itm/152989320792
Θα δουλέψει; Φαντάζομαι συνδέεται στο aux in και δέχεται ήχο μέσω BT από το κινητό μου (άρα μήπως είναι πάλι χαμηλής ποιότητας ο ήχος, όπως σε ένα φθηνό Bluetooth handsfree;).

Μετά βρήκα κάτι πολύ πιο φθηνό. Αυτό https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https://www.ebay.co.uk/ulk/itm/152943122774
Έχει σχέση με αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Καλησπέρα σας,
Διάβασα αρκετά πράγματα, αλλά δε μπόρεσα να πάρω κατάλληλη απάντηση. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω ένα συγκεκριμένο θέμα.

Έχω μια C4 '14 της οποίας το ηχοσύστημα έχει δυνατότητα εισόδου μέσω USB, aux in και Bluetooth.

Επειδή ακούω αρκετά Spotify, θέλω να χρησιμοποιώ το Bluetooth, γιατί μάλιστα εμφανίζει τίτλο τραγουδιού στην οθόνη, μπορώ να κάνω next-previews, ξεκινάει να παίζει αυτόματα κλπ. Αλλά δυστυχώς η ποιότητα του ήχου είναι ΧΑΛΙΑ. Μιλάμε τώρα πραγματικά χάλια. Ούτε καν FM radio. Από την άλλη θέλω να αποφεύγω την χρήση aux in, λόγω καλωδίου, λόγω του ότι δεν έχω δυνατότητα να κάνω skip, δε συνεχίζει να παίζει μετά από κλήση και διάφορα άλλα σπαστικά.

Πάμε τώρα σε αυτό που θέλω, για να μου πείτε αν είναι εφικτό. Υπάρχει η δυνατότητα με ένα κόστος μέχρι 100 να βελτιώσω την ποιότητα ήχου από το Bluetooth; Μπορεί να μπει κάτι σαν ενισχυτής σήματος; Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Αν το προηγούμενο είναι ανέφικτο, πάμε σε άλλες πιθανές λύσεις (που βασικά δεν ξέρω αν είναι λύσεις).

Βρήκα κάτι τέτοιο:https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https://www.ebay.com/ulk/itm/152989320792
Θα δουλέψει; Φαντάζομαι συνδέεται στο aux in και δέχεται ήχο μέσω BT από το κινητό μου (άρα μήπως είναι πάλι χαμηλής ποιότητας ο ήχος, όπως σε ένα φθηνό Bluetooth handsfree;).

Μετά βρήκα κάτι πολύ πιο φθηνό. Αυτό https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https://www.ebay.co.uk/ulk/itm/152943122774
Έχει σχέση με αυτό που θέλω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπέρα σας!
Δεν είμαι ειδικός, οπότε θα σας μιλήσω εμπειρικά. Καταρχάς θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ο ενισχυτής του ηχοσυστήματος έχει αρκετή δύναμη όταν παίζει CD. Αν ο ήχος σε αυτήν την περίπτωση είναι ικανοποιητικός, τότε ίσως δεν είναι καλή η λήψη Bluetooth, η οποία μάλιστα κατά κανόνα είναι πολύ πιο δυνατή και ποιοτική από τη θύρα aux. Εγώ επειδή δεν είχε δυνατότητα Bluetooth και aux το εργοστασιακό σύστημα του παλιού μου MAZDA 6, κούμπωσα ένα parrot σε αυτό και λειτουργούν όλα θαυμάσια: τηλέφωνο και μουσική, με τον έλεγχο σε χειριστήριο δικό του στο τιμόνι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Re: Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

Λογικά citroen c4, μοντέλο του 2014, εκτιμώ.

και μάλλον πρέπει να έχεις δίκιο....

εμάς πού να μας πάει ο νούς...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Aν δεν θες καλωδια τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Ειναι ,προφανως,χαλια ο receiver bt του ηχοσυστηματος του αυτοκινητου.
Αυτα που βαζεις ,λογικα,θα εχουν ΠΟΛΥ καλυτερη ποιοτητα αλλα θα πρεπει να τα συνδεσεις στο aux = καλωδια συν το καλωδιο της τροφοδοσιας ρευματος.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλημέρα. Θα συμφωνήσω με το φίλο μας τον αρχιμουσικό schubert και το σκεπτικό του, επειδή γράφεις αυτό:
.....................Μιλάμε τώρα πραγματικά χάλια. Ούτε καν FM radio. ..........
Τα FM κατά περίπτωση, μπορεί να έχουν και πολύ καλό ήχο. Άρα μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων. Άραγε να έβαλαν οι Γάλλοι τόσο κακό σύστημα σ' ένα αυτοκίνητο του 14; Δεν τους έχω για τέτοιους. (στα γκατζετάκια, γιατί στις βλάβες... :AFADF0:αυτό ανήκει σε άλλο νήμα) Η απόσταση του κινητού από τον δέκτη είναι τέτοια, που αποκλείεται να έχει πρόβλημα σταθερού σήματος ή οτιδήποτε. 99% είναι κάτι άλλο εκτός και αν έπεσες σε μια τόσο κακή περίπτωση.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
έχει να κάνει με το codec που χρησιμοποιεί η αλυσίδα.

Το basic που υποστηρίζουν όλες οι bluetooth A2DP-enabled συσκευές είναι το SBC.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα codecs όπως aptx, aptx HD, AAC, LDAC.

Περισσότερες πληροφορίες https://www.soundguys.com/understanding-bluetooth-codecs-15352/
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Παιδιά πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημα μου.

Να πω ακόμη πως εκ παραδρομής μου διέφυγε. Ναι, εννοώ Citroën C4 '14. Γενικά το αυτοκίνητο έχει πολύ καλό ηχοσύστημα (για τις απαιτήσεις μου πάντα, και σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα που είχα). Η ποιότητα με το καλώδιο στο aux in είναι απείρως απείρως καλύτερη και δυστυχώς αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, γιατί γενικά το ηχοσύστημα είναι προσεγμένο, οι κλήσεις είναι εξαιρετικές, όλοι με ακούνε και ακούω πεντακάθαρα. Γιατί να συμβαίνει αυτό το χάλι με τη μουσική μέσω BT δε ξέρω.

Κι εγώ πιστεύω πως έβαλαν χάλια receiver BT. Αρχικά είχα σκεφτεί μήπως έφταιγε το εκάστοτε κινητό. Έχοντας όμως αλλάξει περίπου 5, με τελευταίο το S7, βλέπω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά. Επίσης τείνω να πιστεύω πως έχει να κάνει με την ποιότητα του receiver, γιατί όταν είχα ένα A3 για λίγο η ποιότητα του ήχου των τραγουδιών μέσω BT ήταν εξαιρετική.

Αυτό τώρα μπορεί να διορθωθεί με ένα σχετικά μικρό ποσό (100-150 ); Δηλαδή μέσα στο ίδιο interface να βελτιωθεί η ποιότητα του ήχου; Μπορώ δηλαδή να αλλάξω δεκτή και να βάλω κάτι καλύτερο;

Οι λόγοι που δεν θέλω το aux in δεν είναι μόνο το καλώδιο, αλλά όπως είπα η αδυναμία ελέγχου, η μη εμφάνιση τίτλου τραγουδιού κλπ. Επίσης, έχοντας πολλές φορές το κινητό στην τσέπη, δε χρειάζεται να το βγάλω, γιατί με το που θα επιλέξω Bluetooth στην πηγή, ξεκινάει να παίζει από εκεί που το είχα αφήσει.



Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Αυτα που ρωτας φιλε μου,ειναι πολυ εξειδικευμενα και αμφιβαλλω αν κανεις μπορει να σου απαντησει.
Καλυτερα να πας σε ενα καταστημα με ηχοσυστηματα αυτοκινητου ,για πιο πολλες λεπτομερειες
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

Παιδιά πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημα μου.

Να πω ακόμη πως εκ παραδρομής μου διέφυγε. Ναι, εννοώ Citroën C4 '14. Γενικά το αυτοκίνητο έχει πολύ καλό ηχοσύστημα (για τις απαιτήσεις μου πάντα, και σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα που είχα). Η ποιότητα με το καλώδιο στο aux in είναι απείρως απείρως καλύτερη και δυστυχώς αυτό χρησιμοποιώ τώρα. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, γιατί γενικά το ηχοσύστημα είναι προσεγμένο, οι κλήσεις είναι εξαιρετικές, όλοι με ακούνε και ακούω πεντακάθαρα. Γιατί να συμβαίνει αυτό το χάλι με τη μουσική μέσω BT δε ξέρω.

Κι εγώ πιστεύω πως έβαλαν χάλια receiver BT. Αρχικά είχα σκεφτεί μήπως έφταιγε το εκάστοτε κινητό. Έχοντας όμως αλλάξει περίπου 5, με τελευταίο το S7, βλέπω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά. Επίσης τείνω να πιστεύω πως έχει να κάνει με την ποιότητα του receiver, γιατί όταν είχα ένα A3 για λίγο η ποιότητα του ήχου των τραγουδιών μέσω BT ήταν εξαιρετική.

Αυτό τώρα μπορεί να διορθωθεί με ένα σχετικά μικρό ποσό (100-150 ); Δηλαδή μέσα στο ίδιο interface να βελτιωθεί η ποιότητα του ήχου; Μπορώ δηλαδή να αλλάξω δεκτή και να βάλω κάτι καλύτερο;

Οι λόγοι που δεν θέλω το aux in δεν είναι μόνο το καλώδιο, αλλά όπως είπα η αδυναμία ελέγχου, η μη εμφάνιση τίτλου τραγουδιού κλπ. Επίσης, έχοντας πολλές φορές το κινητό στην τσέπη, δε χρειάζεται να το βγάλω, γιατί με το που θα επιλέξω Bluetooth στην πηγή, ξεκινάει να παίζει από εκεί που το είχα αφήσει.



Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μαλλον ειναι πρόβλημα του audio system αφού με μια γρήγορη αναζήτηση πολλοί εχουν το ιδιο θεμα το οποίο δεν λύθηκε με update στην citroen. θα σου πρότεινα να δεις τις λύσεις της dension . Στην Αθήνα ξέρω οτι τα φέρνει ο Καλογερόπουλος στο Νεο Ψυχικο.

http://www.ds4ownersclub.co.uk/forum/bluetooth-sound-quality_topic661.html
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ο μονος τροπος για να παρεις σχετικα ποιοτικο ηχο με bluetooth ειναι να υποστηριζει το πρωτοκολλο aptx οπου ο ηχος ειναι πιο ασυμπιεστος. Και θα πρεπει να το υποστηριζει και το raidiocd αυτοκινητου και η οποια πηγη. (Smartphone κλπ)

Ακομα κι αν αλλαξεις πηγη στο αυτοκινητο, τα μοντελα που υποστηριζουν aptx δεν ειναι παρα πολλα.
Εχει προκυψει και το aptX HD οπου ο ηχος ειναι ακομα καλυτερος.

Ολα ομως οπως προανεφερα, προυποθετουν αλλαγη ηχοσυστηματος.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Re: Απάντηση: Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

Ο μονος τροπος για να παρεις σχετικα ποιοτικο ηχο με bluetooth ειναι να υποστηριζει το πρωτοκολλο aptx οπου ο ηχος ειναι πιο ασυμπιεστος. Και θα πρεπει να το υποστηριζει και το raidiocd αυτοκινητου και η οποια πηγη. (Smartphone κλπ)

Ακομα κι αν αλλαξεις πηγη στο αυτοκινητο, τα μοντελα που υποστηριζουν aptx δεν ειναι παρα πολλα.
Εχει προκυψει και το aptX HD οπου ο ηχος ειναι ακομα καλυτερος.

Ολα ομως οπως προανεφερα, προυποθετουν αλλαγη ηχοσυστηματος.

Λενε οτι τα Samsung ,απο το s4 και πανω εχουν aptx παρολο που δεν αναφερεται σαφως!
Παντως,οπως εγραψε και φιλος μου παραπανω, αν δεν εχουν και ο δεκτης και ο πομπος aptx τοτε δεν εχει νοημα!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατ' αρχήν όταν παιζεις μέσω bluetooth θα πρέπει το Volume (η ένταση) στην πηγή, δηλαδή στο κινητό να είναι στο μάξιμουμ. Και να ρυθμίζεις την ένταση συνολικά μόνο από το ηχοσύστημα.

Έλεγξε πρώτα αυτό.

Πάμε τώρα παρακάτω. Να αλλάξεις το Bluetooth receiver του ηχοσυστήματος, αν πράγματι είναι τόσο χάλια, δεν γίνεται. Μπορείς να αλλάξεις το ίδιο το ηχοσύστημα ολόκληρο, αυτό το μπορείς!

Εάν τώρα προσθέσεις οποιαδήποτε εξωτερική συσκευή, όπως παραδείγματος χάρη ένα φορητό Bluetooth DAC/Amp, όπως π.χ. κάποιο από τη σειρά της Fiio το βέβαιο είναι ότι θα λάβεις μεγάλη βελτίωση στον ήχο. Επίσης θα έχεις μία συσκευή που θα σου είναι πολύ χρήσιμη και εκτός αυτοκινήτου. Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να συνδεθεί με το ηχοσύστημα μέσω καλωδίου (Aux in).
Interface με τίτλους τραγουδιών και λοιπά θα έχεις από τον ίδιο το δέκτη Bluetooth, ανάλογα με το μοντέλο που θα διαλέξεις. Σίγουρα όμως δεν θα είναι τόσο πρακτικό και χρήσιμο, να κοιτάς τη σχετικά μικρή οθόνη του μέσα στο αυτοκίνητο, όταν οδηγείς.

Αποφασίζεις λοιπόν...
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Ναι κι εγώ που έψαξα είδα πως είναι θέμα της πηγής, το οποίο δεν λύθηκε ούτε με updates οπότε προφανώς έχει να κάνει Με low performance hardware.

Επομένως για να κατατοπιστώ. Δεν υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης του υπάρχοντος δεκτή Bluetooth, αν δεν αλλάξει η πηγή, παρά μόνο με μια λύση της dension (δυστυχώς εγώ είμαι Χανιά, αλλά θα κάνω μια βόλτα από ειδικά μαγαζιά να δω τι παίζει).

Η αμέσως επόμενη λύση είναι κάποια σαν τις παρακάτω.

Soundbot 360 με κόστος περίπου 20-30 https://www.soundbot.com/products/soundbot-sb360-bluetooth-car-kit
Δεν είδα κάπου όμως να λέει για aptx. Είναι πρόβλημα αυτό;

Belkin aircast connect με περίπου 2πλασιο κόστος http://www.belkin.com/ph/p/P-F4U037/
Αυτό αναφέρει aptx.

Τη στιγμή που το κινητό μου το υποστηρίζει aptx, να το προτιμήσω;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν ενδιαφέρει σε λύση αποκλειστικά για το αυτοκίνητο τότε το Belkin είναι καλό. Αν για σένα έχει προτεραιότητα ο ήχος, τότε κοιταξε αυτά που έγραψα παραπάνω.
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Απάντηση: Re: Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

Αν ενδιαφέρει σε λύση αποκλειστικά για το αυτοκίνητο τότε το Belkin είναι καλό. Αν για σένα έχει προτεραιότητα ο ήχος, τότε κοιταξε αυτά που έγραψα παραπάνω.
Είδα τη σειρά της fiio, αλλά θέλω κάτι αποκλειστικά για το αυτοκίνητο, να συνδέεται αυτόματα (αυτό απ'ότι βλέπω το επιτυγχάνουν αρκετά εύκολα τα περισσότερα) να μη χρειάζεται κάθε που μπαίνω να βάζω και να βγάζω καλώδια. Επίσης δε θέλω να μπλέξω με φορτίσεις κτλ..

Με βοηθήσατε αρκετά και ευχαριστώ για αυτό. Θα δώσω feedback της τελικής λύσης που θα βρω.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Kοιτα!
Μπορει να σου φανω κυνικος (και ισως αγενης) αλλα θελω να σου δωσω το στιγμα που επικρατει εδω μεσα, μια και εισαι καινουργιος στο χωρο.
Για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν εχουμε δοκιμασει (κατα 99%) ΔΕΝ απανταμε.

Ρωτας πως μας φαινεται.
Καλο φαινεται....εσενα σε καλυπτει αυτη η απαντηση???
Κυκλοφορουν ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ κλαπατσιμπανα εκει εξω που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχουμε γνωμη.
Εξαλλου μια και ηρθες στην παρεα μας ειναι μια καλη ευκαιρια να το παρεις εσυ και να μας πεις την γνωμη σου.

Ελπιζω να καταλαβες το πνευμα μου και να μην σε στεναχωρησα:ernaehrung004:
 

Lohias^^

New member
17 July 2018
40
Απάντηση: Re: Βελτίωση ήχου μέσω Bluetooth

Kοιτα!
Μπορει να σου φανω κυνικος (και ισως αγενης) αλλα θελω να σου δωσω το στιγμα που επικρατει εδω μεσα, μια και εισαι καινουργιος στο χωρο.
Για πραγματα που δεν ξερουμε και δεν εχουμε δοκιμασει (κατα 99%) ΔΕΝ απανταμε.

Ρωτας πως μας φαινεται.
Καλο φαινεται....εσενα σε καλυπτει αυτη η απαντηση???
Κυκλοφορουν ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ κλαπατσιμπανα εκει εξω που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχουμε γνωμη.
Εξαλλου μια και ηρθες στην παρεα μας ειναι μια καλη ευκαιρια να το παρεις εσυ και να μας πεις την γνωμη σου.

Ελπιζω να καταλαβες το πνευμα μου και να μην σε στεναχωρησα:ernaehrung004:

Κοίταξε να δεις, αγενής φάνηκες σίγουρα. Επίσης, το ότι είμαι καινούριος σε ένα φόρουμ δε σημαίνει ότι είμαι κανένα παιδάκι για να μιλάς με αυτό το ύφος. Κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ σε αρκετά από τα φόρουμ που συμμετέχω. Και σίγουρα χρειαζότανε πολύ λιγότερα γράμματα για να μου πεις ότι μπορεί να είναι μουφα το προϊόν και να προτιμήσω κάτι πιο επώνυμο. Απλά πράγματα.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk