Κατασκευή Ξύλινης Αποθήκης Κήπου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.

Στο θέμα αυτό, θα σας παρουσιάσω την προσπάθεια μου για την δημιουργία μιας αποθήκης κήπου η οποία είναι ακόμα σε εξέλιξη.

Σκοπός μου είναι να μπουν μέσα κυρίως τα γεωργικά μου μηχανήματα και εργαλεία καθώς έχω γεμίσει το γκαράζ με τα πάντα εκτός από το αυτοκίνητο μου.

Πριν ακόμα ξεκινήσω την εισαγωγή στο Project θα ήθελα να σας ξεκαθαρίσω ότι ούτε επαγγελματίας κατασκευαστής είμαι ούτε καν μάστορας, σε καμία περίπτωση η κατασκευή αυτή δεν αποτελεί πρότυπο κατασκευής αλλά ούτε και κάποιον οδηγό τύπου How-To.

Στόχος είναι η κουβέντα, οι συμβουλές, η βοήθεια από τους πιο έμπειρους αλλά και πως τελικά θα γίνουμε όλοι μας καλύτεροι στις πάσης φύσεως κατασκευές μας.

Μέσα στα επόμενα Posts θα ακολουθήσει το όποιο φωτογραφικό υλικό υπάρχει καθώς και:

  1. Τα «σχέδια» της κατασκευής
  2. Τα υλικά που χρησιμοποίησα
  3. Το κόστος
  4. Τα εργαλεία που χρησιμοποίησα
  5. Τα εργαλεία που τους ήπια το αίμα
  6. Τα εργαλεία που με απογοήτευσαν
  7. Τα λάθη που έγιναν
  8. Οι καφρίλες που έγιναν.
Και ίσως υπάρχει και συνέχεια.

Επειδή σας κούρασα με την εισαγωγή, θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα για να προσπαθήσω να σας κερδίσω το ενδιαφέρον.

Παρακάτω η αποθήκη στην μορφή που είναι σήμερα (!), όπως είπαμε η κατασκευή δεν έχει φτάσει ακόμα στην τελική της μορφή.

IMG_20180718_121114.jpg

Τα λέμε στη συνέχεια.

Παρακαλώ πολύ τους mods να τοποθετήσουν αν θέλουν το θέμα στη σωστή κατηγορία καθώς δεν είχα δικαίωμα να δημιουργήσω νεο Thread στις κατασκευές.
 

vagos08

AVClub Enthusiast
29 May 2010
1,046
Ενδιαφέρον προτζεκτ γιατι πολλες ετοιμες εναι αρκετά ακριβές για τον χωρο αποθήκευσης που προσφέρουν.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
1. Τα Σχέδια της Κατασκευής

Καθώς δεν υπήρχε γνώση κάποιου σχεδιαστικού προγράμματος αλλά ούτε χρόνος έστω και για εντατικά μαθήματα, ο σκελετός της αποθήκης σχεδιάστηκε στο ... Microsoft Office Word...

Μην το γελάτε δοκιμάστε τα παρακάτω μαζί μου:

1. Η τελική διάσταση της αποθήκης ήθελα να είναι 1.80μ X 2.10μ και ύψος 2.20μ στο Υψηλότερο σημείο της σκεπής.
Η πρώτη σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό πριν σχεδιάσω ήταν: "ωραία, θα φτιάξω ένα τελάρο με καδρόνια μήκους 1.80 μέτρα μήκος και 2.10μέτρα πλάτος"

Λοιπόν, λάθος...

πρέπει στο σχέδιο να υπολογιστεί και ο χώρος που θα καταλαμβάνει το ίδιο το καδρόνι.

Στην περίπτωση μου χρησιμοποίησα καδρόνια 4.5cm Χ 4.5cm. Δεν πήγα σε δοκάρια τύπου πέργκολας καθώς φοβήθηκα ότι θα με προδώσει ο εξοπλισμός μου και οι δυνάμεις μου, καθώς την κατασκευή τη δουλεύω ολομόναχος.

Πάμε λοιπόν:

Εισαγωγή --> Σχήματα --> Ορθογώνιο --> Μορφοποίηση --> Ύψος 18cm και Πλάτος 21cm (κλίμακα 1/10).

Με το παραπάνω λοιπόν έχουμε έτοιμο τον "καμβά". Λέω "Γιώργο, τώρα μπορείς να ξεκινήσεις να μετράς, ότι μετράς πρέπει οι τελικές σου διαστάσεις να είναι αυτές." ξέρουμε λοιπόν ότι τα καδρόνια είναι 0.45 Χ 0.45 (σε κλίμακα πάντα) οπότε δημιουργώντας νέα ορθογώνια σχήματα και με απλούς υπολογισμούς voilà, σαν κάτι να ξεκινάει..

έχουμε λοιπόν τη ΒΑΣΗ:

ΓŽβ€™ΓŽβ€˜ΓŽΒ£ΓŽβ€”.png

Επειδή έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι αν είχα κάνει κάποιο λάθος σε Υπολογισμούς (το οποίο θα το διόρθωσα εκείνη τη στιγμή στην κατασκευή), πείτε ώστε να διορθωθεί το σχήμα και να μην είναι λάθος, η ιδέα πάντως ήταν αυτή.



συνεχίζεται...
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλημέρα σας και πάλι.

Για να μην ποστάρω σε διαφορετικά θέματα πράγματα που αφορούν τη συγκεκριμένη κατασκευή θα τα μαζευω εδώ. Οπότε θα μου επιτρέψετε από το θέμα 1 να πάω για λίγο στο 7.

7. Λάθη που έγιναν

Όταν παραγγειλα τα καδρόνια για το σκελετό, επειδή ήταν 4 μέτρα έπρεπε να μου τα φέρει η μεταφορική της αποθήκης.

Σκέφτηκα λοιπόν εκείνη τη στιγμή ότι καλό θα ήταν να μου κάνουν διανομή και τα φύλλα ΚΠ που είχα προβλέψει να μπουν για σκεπή για να μη ξαναπληρώνω μεταφορικα. Με γρήγορους υπολογισμούς (καθώς δεν είχα φτάσει ακόμα στο να την υπολογίσω εν ηρεμία) έδωσα τις διαστάσεις της...βάσης δια 2...Μου κόβει λοιπόν το φύλλο ο άνθρωπος και μετά από λίγο συνειδητοποίησα τη βλακεία που έκανα αλλά ήταν αργά. Η βλακεία ήταν ότι δεν υπολόγισα την κλίση που θα έχει η στέγη καθώς και την κρέμαση που θα κάνει μπρος και πίσω. Σαν να παραγγειλα λοιπόν ένα καπάκι (!)

Πάμε λοιπόν στο τώρα, έχω βάλει τα φιλέτα Κόντρα Πλακέ αλλα σχηματίζουν αρμούς, λέω λοιπόν να βάλω σιλικόνη ή κάποια μαστίχη και από πάνω ένα μικρό πηχάκι για να εμποδίσω τα νερά να μπαίνουν.

Υπάρχουν όμως και άλλες 2 επιλογές:

1. Να βάλω πάνω από το ΚΠ ασφαλτικό κεραμύδι ή
2. Να πάω στην αποθήκη και να παραγγείλω 2 κομμάτια OSB 3 ανθυγρό, να το τοποθετήσω πάνω από το ΚΠ και να το βάψω με ένα βερνίκι κεραμιδι.

Τι ειναι ποιο σωστό να γίνει από τα παραπάνω;
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
για το κοψιμο και την μεταφορα...
αυτο που εφαρμοζω εγω στις σωληνες που παιρνω για τις κεραιες μου, ειναι να βρισκω μια σιγουρη μεγαλη διασταση και να ζητω να μου κοψουν σε αυτην.
πχ....τα περισσοτερα τμηματα μου ειναι 1,3m. Tο υπολοιπο των 2,7 βολευται σε οποιοδηποτε αυτοκινητο.
Φυλλο εχω βαλει μεχρι 1,8 με ριγμενα τα καθισματα.

Μια παρατηρηση που την εντοπισα με την πρωτη φωτο.
Αν και δεν ειναι κρισιμο στνν περιπτωση σου, τα φυλλο ξυλου που συναρμολογουν τα πλαινα τοιχωματα θα πρεπει να πανωτιζουν λιγο. Οπως τα κεραμιδια για να μην περνα νερο. Τωρα μια αποθηκη σαν την δικια σου μαλλον θελει κανονικη θυελλα για να μπασει απο το πλαι.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Μια παρατηρηση που την εντοπισα με την πρωτη φωτο.
Αν και δεν ειναι κρισιμο στνν περιπτωση σου, τα φυλλο ξυλου που συναρμολογουν τα πλαινα τοιχωματα θα πρεπει να πανωτιζουν λιγο. Οπως τα κεραμιδια για να μην περνα νερο. Τωρα μια αποθηκη σαν την δικια σου μαλλον θελει κανονικη θυελλα για να μπασει απο το πλαι.

Στις γωνιές, θα μπει πηχάκι (γωνία κούφια) και δε υπάρχει φόβος, μάλιστα τους έχω βάλει και σιλικόνη στον αρμό! Δεν έχω βάλει τη γωνιά ακόμη καθώς μου λείπουν 2-3 κομμάτια ραμποτε (αν δεις πάνω πάνω δεν έχει) και περιμένω να βρω λίγο ελευθερο χρόνο ένα πρωι να τα αγοράσω.

Τη στέγη φοβάμαι περισσότερο για την ώρα αλλά θα τη βρώ τη σωστή λύση.
 
Γιώργο όπως έγραψα και στο άλλο νήμα είναι πανέμορφη και πολύ βολική!Η δική μου "συμβουλή" είναι να κλείσεις τα κενά μεταξύ στέγης-πλαϊνών τοίχων με Dow που θα το κόψεις με φαλτσέτα,θα μπεί σφηνωτό,θα κολληθεί με αρμόστοκο και θα βαφτεί ότι χρώμα θες.Μην το αφήσεις ανοικτό γιατί θα έχεις θέματα.Καλή αποπεράτωση σου εύχομαι.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Πάμε λοιπόν στο τώρα, έχω βάλει τα φιλέτα Κόντρα Πλακέ αλλα σχηματίζουν αρμούς, λέω λοιπόν να βάλω σιλικόνη ή κάποια μαστίχη και από πάνω ένα μικρό πηχάκι για να εμποδίσω τα νερά να μπαίνουν.

Υπάρχουν όμως και άλλες 2 επιλογές:

1. Να βάλω πάνω από το ΚΠ ασφαλτικό κεραμύδι ή
2. Να πάω στην αποθήκη και να παραγγείλω 2 κομμάτια OSB 3 ανθυγρό, να το τοποθετήσω πάνω από το ΚΠ και να το βάψω με ένα βερνίκι κεραμιδι.

Τι ειναι ποιο σωστό να γίνει από τα παραπάνω;

Στα σπιτια που χτιζουν στην Αλασκα βλεπω πως βαζουν ενα φυλλο πλαστικο σαν μεμβρανη μεταξυ των τοιχων.
Ισως μπορεις να κανεις κατι αναλογο.

Την εχεις βιδωσει?
Εγω στην θεση σου θα τα βιδωνα εστω και ετσι προσωπο.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Γιώργο όπως έγραψα και στο άλλο νήμα είναι πανέμορφη και πολύ βολική!Η δική μου "συμβουλή" είναι να κλείσεις τα κενά μεταξύ στέγης-πλαϊνών τοίχων με Dow που θα το κόψεις με φαλτσέτα,θα μπεί σφηνωτό,θα κολληθεί με αρμόστοκο και θα βαφτεί ότι χρώμα θες.Μην το αφήσεις ανοικτό γιατί θα έχεις θέματα.Καλή αποπεράτωση σου εύχομαι.

Νίκο να είσαι καλά, πάντα με τον καλό σου λόγο σε ότι έχω παρουσιάσει. Η λύση που προτείνεις φαίνεται να είναι η οικονομικότερη και ευκολότερη, από εμφάνιση δε ξέρω τι θα λέει, μη μου κάθετε στο λαιμό :flipout:

Στα σπιτια που χτιζουν στην Αλασκα βλεπω πως βαζουν ενα φυλλο πλαστικο σαν μεμβρανη μεταξυ των τοιχων.
Ισως μπορεις να κανεις κατι αναλογο.

Την εχεις βιδωσει?
Εγω στην θεση σου θα τα βιδωνα εστω και ετσι προσωπο.

Για να καταλάβω λίγο καλύτερα, εννοείς να βάλω φύλλο πλαστικό ανάμεσα στο κόντρα πλακέ που ήδη υπάρχει και στο OSB που σκέφτομαι να βάλω; Η εννοείς να μπει κομμάτι πλαστικό πάνω από τους αρμούς;

Τα φύλλα πάνω στη στέγη έχουν τοποθετηθεί με καρφιά και σε κάποια σημεία και με βίδες.
 
Γιώργη πίστεψέ με πως θα γίνει ωραιότατο με τον τρόπο που σου λέω,έχω κάνει τη συγκεκριμμένη δουλειά σε χώρο που πραγματικά η αισθητική παίζει σημαντικότατο ρόλο.Το αποτέλεσμα είναι μια χαρά!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Στα σπιτια που χτιζουν στην Αλασκα βλεπω πως βαζουν ενα φυλλο πλαστικο σαν μεμβρανη μεταξυ των τοιχων.Ισως μπορεις να κανεις κατι αναλογο.

αυτο που λες ειναι το βιομηχανικο αναλογο της διαπνεουσας μεμβρανης goretex. πολυ overkill για τετοια εφαρμογη. και ΠΟΛΥ ακριβο.

Στις γωνιές, θα μπει πηχάκι (γωνία κούφια) και δε υπάρχει φόβος, μάλιστα τους έχω βάλει και σιλικόνη στον αρμό!

δεν μιλαω για τις γωνιες...μιλαω για τους "τοιχους"
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
δεν μιλαω για τις γωνιες...μιλαω για τους "τοιχους"

Θεωρώ πως με το ραμποτέ θα αποφύγω τέτοια θέματα, που φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να έχω εισροή νερού από εκεί.

Μάλιστα, σε κάθε ένα από τους 4 "τοίχους" στα πρώτα 5 ξύλα έβαζα και ξυλόκολλα D3 όταν κούμπωνα τα ραμποτέ για σταθερότητα, αλλά και να αποφύγω τέτοια θέματα όταν το νερό τρέχεο από πάνω προς τα κάτω σε μία μπόρα.
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Γιώργο,καταρχάς συγχαρητήρια για την εκτέλεση.
Το πάνω μέρος του δεξιού τοίχου (έτσι όπως φαίνεται στην φωτό) μπορείς να το κλείσεις με σανίδες ραμποτέ, συνεχίζοντας από το τελευταίο ραμποτέ πάνω-πάνω . Άνοιξε τετράγωνες τρύπες (πριόνι&σκαρπέλο) για να βγαίνουν τα λοξά δοκάρια της σκεπής. Βάλε μικρά κομμάτια από το ίδιο δοκάρι που έκανες τους τοίχους πάνω στην πλάκα του τοίχου για να κάνεις πατήματα να καρφωθούν τα ραμποτέ.
Στην σκεπή βάλε ασφαλτικό κεραμίδι ή ασφαλτόπανο. Έτσι θα λύσεις το θέμα με τον "αρμό" των κόντρα πλακέ, και θα δείχνει και πιο όμορφο το τελικό αποτέλεσμα.
Η αποθήκη σου έχει βγει γενικά πολύ όμορφη. Στην σκεπή βλέπω κάποιες κακοτεχνίες με τα τρίγωνα ραμποτέ. Στην θέση σου θα έκανα το εξής:
-ξεβίδωμα/ξεκάρφωμα του κ/π της σκεπής
-ραμποτέ σανίδες στο πάνω μέρους του πλαινού τοίχου και ξήλωμα/καινούργιες τις 3 τρίγωνες σανίδες πάνω-πάνω στην πρόσοψη. Βάλε τις όλες να εξέχουν αρχικά πάνω από τα λοξά δοκάρια της σκεπής και μετά φέρτα φάτσα με τα δοκάρια χρησιμοποιώντας πριόνι και χοντρό γυαλόχαρτο
-μετά ξανατοποθέτησε τα κ/π της σκεπής και βάλε από πάνω κεραμίδι
Θα βγει πολύ καλύτερο από τα έτοιμα που πουλάνε σε leroy/praktiker
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Γιώργο,καταρχάς συγχαρητήρια για την εκτέλεση.
Το πάνω μέρος του δεξιού τοίχου (έτσι όπως φαίνεται στην φωτό) μπορείς να το κλείσεις με σανίδες ραμποτέ, συνεχίζοντας από το τελευταίο ραμποτέ πάνω-πάνω . Άνοιξε τετράγωνες τρύπες (πριόνι&σκαρπέλο) για να βγαίνουν τα λοξά δοκάρια της σκεπής. Βάλε μικρά κομμάτια από το ίδιο δοκάρι που έκανες τους τοίχους πάνω στην πλάκα του τοίχου για να κάνεις πατήματα να καρφωθούν τα ραμποτέ.
Στην σκεπή βάλε ασφαλτικό κεραμίδι ή ασφαλτόπανο. Έτσι θα λύσεις το θέμα με τον "αρμό" των κόντρα πλακέ, και θα δείχνει και πιο όμορφο το τελικό αποτέλεσμα.
Η αποθήκη σου έχει βγει γενικά πολύ όμορφη. Στην σκεπή βλέπω κάποιες κακοτεχνίες με τα τρίγωνα ραμποτέ. Στην θέση σου θα έκανα το εξής:
-ξεβίδωμα/ξεκάρφωμα του κ/π της σκεπής
-ραμποτέ σανίδες στο πάνω μέρους του πλαινού τοίχου και ξήλωμα/καινούργιες τις 3 τρίγωνες σανίδες πάνω-πάνω στην πρόσοψη. Βάλε τις όλες να εξέχουν αρχικά πάνω από τα λοξά δοκάρια της σκεπής και μετά φέρτα φάτσα με τα δοκάρια χρησιμοποιώντας πριόνι και χοντρό γυαλόχαρτο
-μετά ξανατοποθέτησε τα κ/π της σκεπής και βάλε από πάνω κεραμίδι
Θα βγει πολύ καλύτερο από τα έτοιμα που πουλάνε σε leroy/praktiker

Δημήτρη καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, το να δέχεσαι συγχαρητήρια από κάποιον που έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο με σχεδιασμό και υλοποίηση του Δεντρόσπιτου... λέει από μόνο του πολλά.

Πάμε σε αυτά που αναφέρεις:

Τους τοίχους θα του κλείσω μέχρι πάνω με ραμποτέ, τους βλέπεις ανοιχτούς γιατί έμεινα από...ξυλεία! Πράγματι, από την πίσω μεριά που δεν φαίνεται καλά και έχει κλείσει έχω κάνει τετράγωνες κοπές για να βγουν έξω τα δοκάρια.

Όσον αφορά τη σκεπή..το ασφαλτικό κεραμίδι θα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή, όμως, να σου πω την αλήθεια φοβάμαι ότι στην τοποθέτηση του ότι δε θα τα καταφέρω καλά και θα έχω θέματα το χειμώνα.

Σκέφτηκα και το ασφαλτόπανο αλλά δεν είμαι σίγουρος για την τοποθέτηση του. Θέλει καμινέτο για να κολλήσει; Θέλει κόλλα; Θέλει μόνο καρφιά; Δυστυχώς λόγο ευχάριστων υποχρεώσεων και δουλειάς μου είναι πολύ δύσκολο να μελετήσω και να εφαρμόσω. Σκέφτηκα την εύκολη λύση με 2 φύλλα OSB 3, σωστά κομμένα αυτή τη φορά και κάρφωμα πάνω στο υπάρχον Κ/Π. Νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή καθώς και ένας αρχάριος σαν και εμένα μπορεί να την τοποθετήσει σωστά ώστε να μην μπάζει νερά. Με ενδιαφέρει πολύ η στεγανώτητα καθώς δεν θα την έχω σαν παιγνίδι αλλά σαν πραγματική αποθήκη.

Ήδη σε όλες τις ενώσεις περιμετρικά έχει μπει σιλικόνη για να σφραγίζουν, τις κακοτεχνίες θα της μπαλώσω με μικρό πηχάκι που έχει ήδη αγοραστεί (δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαστάσεις) για να μπει περιμετρικά σε όλα τα τελειώματα, όπως και έχουν αγοραστεί κούφιες ξύλινες γωνιές για εκεί που ενώνουν οι τοίχοι.
 

dk31

AVClub Addicted Member
29 November 2016
2,763
Δημήτρη καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, το να δέχεσαι συγχαρητήρια από κάποιον που έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο με σχεδιασμό και υλοποίηση του Δεντρόσπιτου... λέει από μόνο του πολλά.

Καλά...κόψε κάτι. Δεν διαφέρουν και πολύ τα δύο σπιτάκια - η βασική φιλοσοφία είναι ίδια. Μόνο που εσύ το τέλειωσες μέσα σ' ένα μήνα ενώ εγώ το λιβανίζω 2 χρόνια :flipout:

Όσον αφορά τη σκεπή..το ασφαλτικό κεραμίδι θα είναι μακράν η καλύτερη επιλογή, όμως, να σου πω την αλήθεια φοβάμαι ότι στην τοποθέτηση του ότι δε θα τα καταφέρω καλά και θα έχω θέματα το χειμώνα.

Σκέφτηκα και το ασφαλτόπανο αλλά δεν είμαι σίγουρος για την τοποθέτηση του. Θέλει καμινέτο για να κολλήσει; Θέλει κόλλα; Θέλει μόνο καρφιά; Δυστυχώς λόγο ευχάριστων υποχρεώσεων και δουλειάς μου είναι πολύ δύσκολο να μελετήσω και να εφαρμόσω.

Από αισθητικής άποψης, το ασφαλτόπανο ή ασφαλτικό κεραμίδι σε σχέση με το OSB είναι η μέρα με την νύχτα. Για την τοποθέτησή τους υπάρχει πάντα το youtube, ψάξε για asphalt roll roofing και asphalt shingle roofing αντίστοιχα. Υπάρχει άφθονο υλικό. Δεν έχω τοποθετήσει ποτέ, αλλά στα βίντεο που έχω δει μου φαίνεται πιο απλό από πχ την κατασκευή των τοίχων/σκεπής. Στα μαγαζιά που κοίταξα μου είπαν το κεραμίδι μπαίνει με ειδικά καρφιά (πλατυκέφαλα γαλβανιζέ). Η κόλλα μπαίνει συμπληρωματικά. Το ίδιο και το ασφαλτόπανο που όμως θέλει και καμινέτο στις ενώσεις των φύλλων. Καμινέτο βρίσκεις και με 10 δεν είναι και κάνα ακριβό εργαλείο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί και θα στα εξηγήσουν όλα επιτόπου και αναλυτικά. Το showood έχει και έτοιμα στημένα σπιτάκια για να δεις πως θα φαίνεται το τελικο αποτέλεσμα. Από κόστος δεν είναι και τίποτα σοβαρό για τις μικρές σκεπές που φτιάχνουμε.

Άσε το OSB και φτιάξε κάτι όμορφο να το 'χεις να το καμαρώνεις.

Πάρε και δύο βίντεο που έχω συγκρατήσει από τα πολλά:
https://www.youtube.com/watch?v=MDI2iGDnnOs
https://www.youtube.com/watch?v=-FRJ6vE3I64
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλημέρα...

Μαζεμα όλων τον εργαλείων μέσα από την αποθήκη και καθαριοτητα σήμερα ώστε να αρμολογισουμε!

a8a162b9dd34a0f4d6f9a9f0be9fae5d.jpg
d6046dc1e9622df4bbb411e4814bab39.jpg
9b2261aa3f33d0fddeda2ecbd886a1fd.jpg


Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα παιδιά, φέτος μετά από 2 χρόνια κατασκευής της αποθήκης κήπου,άρχισα να της κάνω μια συντήρηση. Η αποθήκη είναι εκτεθειμένη σε όλες τις καιρικές συνθήκες.

Το ξύλο είχε περαστεί τότε με ένα βερνίκι εμπλουτισμού νερού και μετά με ακόμα ένα βερνίκι φινιρίσματος, πάλι νερού .

Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες, κάτω χαμηλά, το ξύλο είχε μαυρίσει και στην υφή ήταν σαν να έχει στρώμα γλίτσας, θεωρώ ότι είναι από τα νερά των πάνω ραμποτε που στη συνέχεια πότιζαν τα κάτω στρώματα.

Έπιασα το πιεστικό νερού και όπως βλέπετε "καθάρισα" την αριστερή μεριά. Σίγουρα λοιπόν με τον τρόπο αυτό έφυγε το βερνίκι φινιρισματος. Θεωρείτε ότι είναι λάθος να το καθαρίσω με το πλυστικο; έπρεπε να το γυαλοχαρτισω απ ευθείας;

Μετά το πλύσιμο και αφού στεγνώσει λέω να το περάσω ένα 180grit και να το βάψω.

Τι υλικά μου προτείνετε για να το φρεσκαρω όλο;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
fa92e65e42cf8a3d1d3e360487bf464f.jpg