Fuji XF10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Fujifilm_3.jpg
Fujifilm_2.jpg
Fujifilm-1.jpg






Fuji XF10







24.2 Megapixel APS-C sensor
Lens: 18.5 mm F 2.8 (converted 28 mm)
Shortest shooting distance: 10 cm
Back LCD: 3.0 type · Touch panel
4K video
Wi-Fi · Bluetooth installed
Size: 112.5 mm x 64.4 mm x 41.0 mm
Weight: 278.9 g
SQUARE MODE with single flick to switch to 1: 1 format
Conversion with Digital Teleconverter Capture at a field angle equivalent to a focal length of 35 mm or 50 mm
All 11 types of “film simulation” and 19 types of “advanced filter” are installed (“Rich & Fine” and “Monochrome [NIR]” are newly added)
Color: Black · Champagne gold
Overseas price: 449 pounds




https://www.nokishita-camera.com/2018/07/xf10.html
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
To dpreview έδωσε στη δημοσιότητα τα πλήρη χαρακτηριστικά.
Απογοήτευση για μια ακόμη μηχανή της fuji που βάζει μη αξιοποιήσιμο 4Κ Video.
https://m.dpreview.com/products/fujifilm/compacts/fujifilm_xf10

Έχει λέει και κουμπί για square 1:1 φωτογραφία που είναι δημοφιλής στα social media όπως το Instagram.
Μια χαρά γλυτώσαμε 500 ευρώ.
https://m.dpreview.com/news/2300775454/fujifilm-xf10-is-a-small-wide-angle-aps-c-compact
 
Last edited by a moderator:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Εντελώς αδιάφορη μηχανή, πήραν την x70, την απλοποίησαν και άλλο, κόψανε και την tilt οθόνη, κόψανε και τον σταυρό, αφαίρεσαν ροδέλες/κουμπιά, βγάλανε τον xtrans Και βάλανε τα σωθικά (αισθητήρας και επεξεργαστής) της X-t100 και έτοιμη....τώρα για το 4Κ, χωρίς ίχνος σταθεροποίησης και έναν όχι και τόσο φωτεινό φακό δεν ξέρω καν τι νόημα θα είχε.
Το μόνο που κάπως την σώζει είναι η σχετικά χαμηλή αρχική τιμή στα 500 ευρώ που σύντομα θα την βρίσκεις στα 400, άλλα ακόμα και αυτή η τιμή δεν ξέρω αν πραγματικά την σώζει.

Υ.Γ. Θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει τα σωθικά από την X-T20 (επεξεργαστής, αισθητήρας) με 4Κ βίντεο και tilt screen, έτσι θα ήταν μια αξιόλογη πρόταση. Τώρα απλά δεν ξέρω ποιος θα την πάρει, αρχίζει πάντως και δεν μου αρέσει αυτό που κάνει η Fuji, Βγάζει συνεχώς μηχανές ανακυκλώνοντας τα ίδια και τα ίδια, κάνει πισωγυρίσματα και δεν ξέρω αν αυτό τις βγει σε καλό. Ούτε η Sony δεν βγάζει τόσες μηχανές. Από τον Δεκέμβριο του 2016 η fuji έχει βγάλει 8 crop μηχανές!!! Χοντρικά ανά 2-3 μήνες εμφανίζει νέα μηχανή!!!

Τώρα το πρόσεξα έκοψαν και το Hot Shoe??? Πλάκα μας κάνουνε?? Δηλαδή αν θες low light τι κάνεις μιας και δεν μπορείς να βάλεις πιο φωτεινό φακό?? Επίσης η κατασκευή από όσο διαβάζω είναι πλαστική σε σχέση με το μέταλλο της X70, πολλά πισωγυρίσματα χωρίς κανένα νόημα.

Υ.Γ. Το μόνο θετικό που βρίσκω είναι ότι βάλανε joystick άλλα και αυτό εισβάρος του σταυρού.
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δύο ας το πούμε review για αρχή.
Και βλέποντας τα επίσημα βίντεο παρατηρώ ότι την παρουσιάζουν σαν μια εναλλακτική του κινητού στη φωτογράφιση.
Για έμενα στα μισά του 2018 δεν μπορείς να βγάζεις μηχανή χωρίς σπαστή οθόνη και καλό 4Κ.
Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι άριστη και δεν ξέρω αν ο φακός είναι ο ίδιος με την Χ70.
Ο Bayer αισθητήρας όλο και κερδίζει έδαφος και μάλλον τους βγαίνει πιο φτηνά.
Η τιμή στα 500 ευρώ δεν είναι υπερβολική αλλά σίγουρα θα πέσει και στα Grey σε λίγους μήνες θα είναι κάτω από τα 400 ευρώ.
Πάντως κρίνοντας από το square format και από τη Bluetooth σύνδεση η τάση δείχνει τη μάζα και η μάζα είναι μπροστά από μία οθόνη χαζεύοντας social media.
https://m.dpreview.com/news/2300775454/fujifilm-xf10-is-a-small-wide-angle-aps-c-compact

https://keithwee.com/portfolio/an-u...th-lots-of-samples-the-love-thats-pocketable/
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Αυτό θα την κρατήσει, η σχετικά χαμηλή τιμή, είναι και ελαφριά (280 γρ.) και μαζεμένη με μικρό πάχος για να χωράει σε τσέπη, βασικά όπως το είπες εναλλακτική λύση του κινητού είναι, το αν θα πουλήσει είναι άλλο θέμα. Βέβαια η χαμηλή τιμή αντιπροσωπεύει και τι παίρνεις. Ουσιαστικά παίρνεις μια μηχανή

1) Πλαστική
2) Με αρκετές ελλείψεις κουμπιών/ροδελών
3) δεν έχει σπαστή οθόνη
4) δεν έχει 4Κ
5) δεν έχει hot shoe
6) παλιάς γενιάς επεξεργαστή με ότι αυτό συνεπάγεται στην ταχύτητα λειτουργίας και εστίασης της μηχανής
7) Φακός λίγο soft, όχι και πολύ φωτεινός και χωρίς σταθεροποίηση
8) Το παλιό μενού της Fuji
9) Δεν έχει το acros film simulation της Fuji
10) Δεν έχει σταυρό

Ενδιαφέρον και θετικό είναι ότι έχει υποδοχή μικροφώνου και joystick, ενώ συνολικά σε ένα μικρό και ελαφρύ σώμα έχεις όμορφα jpeg και αρκετά καλή ποιότητα εικόνας, τώρα αν αυτά αρκούν σε σχέση και με τα αρκετά αρνητικά για να δώσει κάποιος 500 ευρώ δεν ξέρω...θα δείξει.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
μια χαρα μηχανουλα δρομου.... για οποιον δεν θελει την gr1 ειναι η καλυτερη λυση
στα συν η οθονη και το γκριπακι:grinning-smiley-043
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Συμφωνώ με Κώστα (partisano) και επαυξάνω, αν είχε σταθεροποίηση θα την έπαιρνα. Μέχρι να το αποφασίσει κάποιος μεγαλομαρκετίστας ότι "ΝΑΙ ΡΕ μαμ@το! είναι χρήσιμο και στα 28mm!!!" παραμένω στην e-pm2+panny 14/2,5...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
μια χαρα μηχανουλα δρομου.... για οποιον δεν θελει την gr1 ειναι η καλυτερη λυση
στα συν η οθονη και το γκριπακι:grinning-smiley-043
Σαν pro φωτογράφος δρόμου δεν μπορώ να αγνοήσω τη γνώμη σου.
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
ααχ και να ειχε σπαστη οθονη..για δρομο οτι πρεπει .. αρα καταληγουμε οτι η χ70 ηταν οτι καλητερο εβγαλε η Fuji για δρομο ??
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
ααχ και να ειχε σπαστη οθονη..για δρομο οτι πρεπει .. αρα καταληγουμε οτι η χ70 ηταν οτι καλητερο εβγαλε η Fuji για δρομο ??
Και όχι μόνο..... Η x70 είναι η μηχανή που είχα τα καλύτερα αποτελέσματα από πολλές fuji που είχα.... Ακόμα και από την x100f.....
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
αυτο που βλεπω ειναι οτι η τελεια compact δεν υπαρχει .. και για την x70 παλι κατι δεν μας αρεσε :)
 

zots

Established Member
21 September 2012
138
Εδώ και μιά εβδομάδα χρησιμοποιώ την xf10. Στην αρχή να πω την αλήθεια ψιλοαπογοητέυτικα από την απλότητα της και τα αποτελέσματα που είχα, αλλά μερα με τη μέρα μου αρέσει όλο και πιο πολύ. Θα ξεκινήσω από το μέγεθος και το κράτημα που κατα την γνώμη είναι άψογα και τα δύο, μάλιστα εχει και γκριπακι δερμάτινο, στην αρχή δεν μπορούσα να συνηδητοποιησω οτι κρατάω μια τόσο μικρή fuji. Σιγούρα πιο βόλικη απο την αψογη x70. Φωτογραφικά τώρα νομίζω οτι μου ταιριάζει καλύτερα ο xtrans αισθητήρας παρα o bayer , χωρις αυτό να σημαίνει οτι τα αποτελέσματα που έχω πάρει δεν με ικανοποιούν. Για αρχή θα πώ οτι η μηχανή είναι ένα πολύ καλό συμπλήρωμα της x100f και πολύ καλή και απλή στη χρήση της με αποτέλεμσα να μπορώ να την δίνω στην κόρη μου και να πειραματίζεται. Ο φακός είναι ακριβώς ο ίδιος με την x70. Mερικά δείγματα για αρχή, χωρίς καμία επεξεργασία........

DSCF8066 (2) by Billvr100, on Flickr

2018-09-12_05-53-40 by Billvr100, on Flickr

DSCF8245 by Billvr100, on Flickr

DSCF8251 by Billvr100, on Flickr
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,457
Καλορίζικη και όμορφα τα δείγματα. Να την χαρείς την μηχανή. Βέβαια να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούσε αυτή η μηχανή την στιγμή που είχε η Fuji Την X70 στην αγορά εδώ και χρόνια...άλλα τέλος πάντων..

Υ.Γ. Διάβασα μάλιστα ότι πέρα από τα όσα έχει κόψει από την X70, η XF10 δεν παίρνει καν τον wide και tele adapter της X70!!!! Πραγματικά δεν ξέρω τι σκέφτεται η Fuji Με αυτή την μηχανή. Παρακάτω ένα πολύ πρόχειρο συγκριτικό με την X70, συνολικά πολύ πιο ολοκληρωμένη λύση η παλιά, ίσως για αυτό κρατάει ακόμα και τώρα καλή μεταπωλητική αξία και δύσκολα την βρίσκεις κάτω από 500 ευρώ.
https://mirrorlesscomparison.com/preview/fuji-xf10-vs-x70/

Υ.Γ. Και το σχόλιο του άρθρου που περικλείει όλο το ζουμί.
''The problem is that I don’t find the XF10 a particularly exciting product when compared to what is already on offer. It doesn’t bring anything truly new to the table except for the Snapshot mode and it doesn’t really fill any holes in the range. Even the affordability argument isn’t particularly strong as you can find the X70 for much less these days due to its age and the fact it has been discontinued.''