Samsung UE55JU7000 Προβληματικη & Εξυπηρετηση πελατων Samsung

billyboba

New member
10 March 2014
3
Ειχα την ατυχια να αγορασω την συγκεκριμενη τηλεοραση τελη Ιανουαριου το 2016 απο το πλαισιο για το ποσο των 1.500 . Πριν καλα καλα την χαρω ομως ξεκινησαν τα προβληματα και χρειαστηκε να παει στο service, οπου και αλλαξανε μια ταινια led (backlight) που ανα διαστηματα τρεμοπαιζε. Οκ λεω ολα καλα, ετυχε. Δεν περνανε 6 μηνες και βγαζει παλι το ιδιο προβλημα! Επιστρεφει απο το service για δευτερη φορα μετα απο λιγο παλι τα ιδια! Μετα την τριτη επισκευη που κρατησε λιγο παραπανω και ενω πλησιαζε το διαστημα που θα εκλεινε 2 χρονια και τελειωνε η εγγυηση, παρατηρω οτι και στις 4 γωνιες αρχησε και εκαιγε pixels τα οποια μερα με τη μερα διλπασιαζοτανε. Τεταρτη φορα στο service (Ιανουαριος 2018) και κανουν αντικατασταση του πανελ. Δεν περνανε 5 μηνες απο την αντικατασταση του πανελ και αρχιζει και εμφανιζει καθετες γραμμες!
Εκτος εγγυησης πλεον και αφου εχω επικοινωνησει με το service και μετα απο δικη μου απαιτηση δεχτηκαν να μου κανουν τη "χαρη" και να την ξαναεπισκευασουν χωρις να πληρωσω ανταλλακτικα αλλα μονο την εργασια που θα ηταν 85 . Επειτα απο δυο εβδομαδες αναμονης με παιρνει τηλεφωνο ο προισταμενος του service και μου ειπε οτι τελικα δεν υπαρχει το ανταλλακτικο και οτι το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι να μου την αντικαταστησουν με νεοτερο μοντελο αρκει εγω να αποδεχτω το κοστος του ανταλλακτικου (800 :bang:) που φυσικα και δεν δεχτηκα.

Να προσθεσω οτι καθε φορα που πηγαινε η τηλεοραση στο service τους ζητουσα αντικατασταση συσκευης αφου ηταν αποδεδειγμενα ελλατωματικη. Δεν το δεχτηκαν φυσικα ποτε. Επισης αυτο που με χαλασε περισσοτερο με την εταιρια ειναι οτι ο προισταμενος του service μου εκρυβε οτι το panel εχει εγγυηση σαν ανταλλακτικο, εφοσον δεν περασαν ουτε 6 μηνες απο την αντικατασταση του (ασχετως αν η τηλεοραση ειναι εκτως εγγυησης) μου ελεγε οτι μου κανανε χαρη που θα το περνουσαν στην εγγυηση!!

Μιλησα με συνηγορο του καταναλωτη και μου ζητησανε να τους στειλω το ιστορικο του service και την αποδειξη αγορας. Το ιστορικο του service δεν υπαρχει γιατι δεν μου δωσανε ποτε καποιο αποδεικτικο επισκευης και ενω τους το εχω ζητησει τηλεφωνικως και με mail στην εταιρια εχει περασει σχεδον ενας μηνας και δεν εχω παρει ακομα απαντηση και καθε φορα που τους περνω τηλεφωνο μου λενε οτι θα μου απαντησουν συντομα

Επειδη εχω ξενερωσει ασχημα που εδωσα τοσο πολλα χρηματα (για την τσεπη μου) και δεν ειχα ποτε τηλεοραση ηθελα περισσοτερο την αποψη σας για το πως μπορω να κινηθω η αν σας εχει τυχει κατι αντιστοιχο η την γνωμη σας τελος παντων γιατι κρατιεμαι με το ζορι να μην τους αρχησω :rip: και χασω το δικιο μου.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: SAMSUNG UE55JU7000 Προβληματικη & Εξυπηρετηση πελατων SAMSUNG

Κάθε επισκευή που έκανες έχει την δική της εγγύηση.

Αφού σου άλλαξαν panel τον 1/2018, τότε το panel είναι εντός εγγύησης για 2 χρόνια ακόμα.

Είναι πολύ περίεργο να μην έχεις τίποτα απο το service.. Δεν μπαίνουν και βγαίνουν συσκευές έτσι απο κανένα service. Οταν παραδίδεις σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο παραλαμβάνεις τη συσκευή όταν είναι έτοιμη και τότε σου δίνουν ένα 2ο που γράφει τι επισκευή έγινε. Μήπως το έχασες?

Καλό είναι να μιλήσεις και με το Πλαίσιο το οποίο ήταν υπεύθυνο για την αντικατάσταση της συσκευής. Το service είναι ένας εξωτερικός συνεργάτης που γνωμοδοτεί για την ύπαρξη του προβλήματος. Η τελική απόφαση για το άν θα επισκευαστεί ή αντικατασταθεί μια συσκευή είναι του καταστήματος που στην πούλησε.
 

billyboba

New member
10 March 2014
3
Re: SAMSUNG UE55JU7000 Προβληματικη & Εξυπηρετηση πελατων SAMSUNG

Κάθε επισκευή που έκανες έχει την δική της εγγύηση.

Αφού σου άλλαξαν panel τον 1/2018, τότε το panel είναι εντός εγγύησης για 2 χρόνια ακόμα.

Είναι πολύ περίεργο να μην έχεις τίποτα απο το service.. Δεν μπαίνουν και βγαίνουν συσκευές έτσι απο κανένα service. Οταν παραδίδεις σου δίνουν ένα χαρτί με το οποίο παραλαμβάνεις τη συσκευή όταν είναι έτοιμη και τότε σου δίνουν ένα 2ο που γράφει τι επισκευή έγινε. Μήπως το έχασες?

Καλό είναι να μιλήσεις και με το Πλαίσιο το οποίο ήταν υπεύθυνο για την αντικατάσταση της συσκευής. Το service είναι ένας εξωτερικός συνεργάτης που γνωμοδοτεί για την ύπαρξη του προβλήματος. Η τελική απόφαση για το άν θα επισκευαστεί ή αντικατασταθεί μια συσκευή είναι του καταστήματος που στην πούλησε.

Δεν μου δωσανε ποτε τιποτα, παραλαμβαναν την τηλεοραση απο το σπιτι και την επιστρεφανε χωρις κανενα χαρτι και επρεπε να τους ρωτησω για να μου πουν τι επισκευη εγινε.