Περιστρεφόμενη TV , υπάρχει?

PLUTON

Established Member
27 September 2007
107
Σε γκαρσονιέρες που ετοιμάζω θα υπάρχει ξύλινο χώρισμα (πχ σαν βιβλιοθήκη κλπ) ανάμεσα στο σαλόνι και την κρεβατοκάμαρα. Εκεί θα ήθελα να τοποθετήσω τηλεόραση περίπου 40 ιντσών που να είναι περιστρεφόμενη κατά 180 μοίρες τουλάχιστον έτσι ώστε να έχει ο ένοικος την επιλογή να βλέπει είτε από τον ένα χώρο είτε από τον άλλο. Υπάρχει τέτοια τηλεόραση ή απλά θα πρέπει να προμηθευτώ όποια να' ναι και να αγοράσω απλά περιστρεφόμενη βάση?
Η πρώτη λύση είναι καλύτερη και απλούστερη μιας και οι συνδέσεις και το ρεύμα θα έχει προβλεφθεί να είναι στην βάση της. Υπάρχει όμως τέτοια τηλεόραση?
Αν όχι έχετε υπόψιν κάποια βάση περιστρεφόμενη?
Ευχαριστώ.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,111
Νότια Μακεδονία
Εχω την εντυπωση οτι οι νεες τηλεορασεις οχι μονο δεν περιστρεφονται 180 μοιρες, αλλα δεν περιστρεφονται καθολου πλεον! Αυτο που θες το εχω δει σε ξενοδοχειο με βαση στο ταβανι. Χωρισμα αναμεσα στο κρεβατι και τον καναπε και TV που περιστρεφεται στους δυο χωρους. Αλλα τα καλωδια ηταν στο ταβανι.

Δες μηπως μπορεις να κανεις μια απλη λυση με επιπλο που εχει επιφανεια με lazy susan ρουλεμαν. Θα ανοιξεις και μια τρυπα ακριβως στο κεντρο του ξυλου για να περνανε τα καλωδια και θα βαλεις καποια στοπ αναμεσα στην επιφανεια που περιστρεφεται και το επιπλο για να μην κανει πλήρεις περιστροφες και τυλιγει τα καλωδια.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Έτσι είναι, έχω χρόνια να δω περιστρεφόμενη βάση σε τιβί. Η παραπάνω πρόταση να ενσωματωθεί στην κατασκευή η βάση είναι πολύ καλή.
Αυτή εδώ θα σου έκανε:
https://www.audioshow.gr/index.php?...uct_id=3096&virtuemart_category_id=63&lang=el
αλλά είναι για οθόνες υπολογιστών και δεν θα σηκώσει 40άρα.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
εγώ που είχα πλασμα με περιστρεφόμενη βάση ειχε πολύ μικρη δυνατότητα περιστροφής περίπου 25 μοίρες. Αυτό που ζητάς δεν υπαρχει εργοστασιακα. μια καλή λύση είνα αν σκοπέυεις να τις βάλεις κοντά σε πλαινό τοιχο είναι οι βάσεις διπλού βραχίονα τοίχου που σου επιτρέπουν να τις στρίψεις +- 90 μοίρες.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Είχα χρησιμοποιήσει την brateck pa-944 ή 924 για παρόμοια χρήση, πολύ γερή τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα.