Mac VS Asus?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Είμαι σε ένα δίλημμα καθώς ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Laptop για χρήση στο γραφείο (Word,Excel,Google Docs κτλπ) αλλά και για χρήση htpc στο σπίτι. Δεν παντρεύονται καλά αυτά τα δύο ίσως αλλά είμαι προσγειωμένος στις απαιτήσεις μου. Μετά από έρευνα που έκανα στα καταστήματα κατέληξα ότι δεν με αφορούν τα μεγάλα gaming laptop με τις φανταχτερές επιδόσεις αφού είναι πολύ βαριά και μεγάλα σε μέγεθος. Τα μοντέλα που είδα από κοντά και σκέφτομαι είναι τα εξής :

APPLE MacBook Air 13" Intel Core i5-5350U / 8 GB / 128 GB / HD Graphics 6000 Silver
[h=2][/h]ASUS Zenbook UX430UQ-GV209R Intel Core i7-7500U/ 8 GB/ 256 GB SSD/ GeForce 940MX 2GB/ Full-HD

ASUS ZenBook Pro UX501VW-FI132T Intel Core i7 6700HQ /12GB/128 GB SSD+1TB HDD/GeForce GTX 960 4GB/ UHD 4K


Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 1.200 και οι απαιτήσεις που έχω από το μηχάνημα είναι να το συνδέω μέσω hdmi στην τηλεόραση μου και να βλέπω ταινίες ή μέσω usb στο dac μου για να ακούω μουσικές. Όλοι μου είπαν να πάω σε mac σε αυτά τα χρήματα αλλά εκτός από το ότι δεν έχω χειριστεί ποτέ mac, το μηχανάκι δεν έχει hdmi..πως το συνδέω στην τηλεόραση? Μου είπαν έχει αντάπτορα αλλά μήπως χάνει σε ποιότητα? Τα άλλα δύο πως τα βλέπετε?

Θα ήθελα να παίξω με madvr και διαλέγοντας το macbook νομίζω ότι πάει αυτή η επιλογή, υπάρχει άλλη καλή εναλλακτική για το mac? Εσείς ποιο θα διαλέγατε?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Στο Mac πληρώνεις design, ποιότητα κατασκευής, καλή οθόνη / πληκτρολόγιο / touchpad, χαμηλό θόρυβο (σε normal χρήση) και το λειτουργικό.

Εχε υπόψιν ότι και στο mac βάζεις επίσημα Windows, αν θες (πχ για να τρέξεις madvr / αν και με την intel onboard vga χλωμο τι θα παίξει...).

Βασικό κριτήριο αποτελεί η vga (αν θες κάτι παραπάνω από την onboard της intel).

O adaptor για hdmi δεν έχει καμία απώλεια ποιότητας.

Ζύγισε τα παραπάνω και αποφάσισε.

ΥΓ Προσωπικά, αν δεν με ενδιέφεραν οι απόλυτες επιδόσεις (που συνοδεύονται όμως σίγουρα από φασαρία από ανεμιστηρια) και με κάλυπτε το μέγεθος οθόνης, θα επέλεγα mac (εφόσον το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, φυσικά)

Τα 128 του δίσκου όμως είναι λίγα...θα γεμίσει πολύ εύκολα...και δεν αναβαθμίζεται κιόλας (αν δεν κάνω λάθος)
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Στο Mac πληρώνεις design, ποιότητα κατασκευής, καλή οθόνη / πληκτρολόγιο / touchpad, χαμηλό θόρυβο (σε normal χρήση) και το λειτουργικό.

Εχε υπόψιν ότι και στο mac βάζεις επίσημα Windows, αν θες (πχ για να τρέξεις madvr / αν και με την intel onboard vga χλωμο τι θα παίξει...).

Βασικό κριτήριο αποτελεί η vga (αν θες κάτι παραπάνω από την onboard της intel).

O adaptor για hdmi δεν έχει καμία απώλεια ποιότητας.

Ζύγισε τα παραπάνω και αποφάσισε.

ΥΓ Προσωπικά, αν δεν με ενδιέφεραν οι απόλυτες επιδόσεις (που συνοδεύονται όμως σίγουρα από φασαρία από ανεμιστηρια) και με κάλυπτε το μέγεθος οθόνης, θα επέλεγα mac (εφόσον το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, φυσικά)

Τα 128 του δίσκου όμως είναι λίγα...θα γεμίσει πολύ εύκολα...και δεν αναβαθμίζεται κιόλας (αν δεν κάνω λάθος)

Τα άλλα 2 μηχανάκια πως σου φαίνονται? Σε σχέση με το mac υστερούν? Αυτά έχουν descrete κάρτα γραφικών. Το macbook air από ότι διαβάζω πρέπει να έχει την χειρότερη οθόνη από τα τρία που ανέφερα πάντως.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
σκεφτόμουν να αγοράσω το air, καθώς συγκεκριμένο πρόγραμμα για τη δουλειά μου, δεν υπάρχει σε λογική τιμή σε win,

αλλά έκανα πίσω, γιατί υπάρχει η φήμη ότι το επερχόμενο φέτος osx mojave, δεν θα υποστηρίζει fonts antialiasing σε οθόνες όχι retina ανάλυσης,

https://news.ycombinator.com/item?id=17477526

δεν ξέρω αν θα ισχύει τελικά,
αλλά αν ισχύσει, δε θα έπαιρνα το air ούτε για 300 ευρώ,

για την ώρα θα περιμένω ή θα πάρω pro αν βρω σε τιμή (καλής) έκπτωσης
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Δεν πρόσεξα ότι μιλάγαμε για το Air

Με μη retina οθόνη δεν θα αγόραζα κανένα mac
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δεν πρόσεξα ότι μιλάγαμε για το Air

Με μη retina οθόνη δεν θα αγόραζα κανένα mac

Ναι μιλάμε για το Air γιατί το αμέσως επόμενο πάει στα 1700 ευρώ που δεν τα έχω. Από τα άλλα δύο μηχανήματα δεν θα δω μεγάλες διαφορές όποιο και να πάρω λες?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Για να κάνω μια διευκρίνιση, για μένα μετράει αρκετά το ελαφρύ και το βολικό του πράγματος καθώς μεταφέρω καθημερινά το laptop στο γραφείο, οπότε ενώ τo ένα Asus ζυγίζει 4kg το άλλο ζυγίζει 1,50kg.

Έχει όμως 4gb vga αντί 2gb του ''μικρότερου'' και 16gb ram αντί 8gb του άλλου. Το μικρότερο βέβαια έχει τελευταίας γενιάς επεξεργαστή. Θεωρείτε ότι τα specs διαφέρουν πάρα πολύ για multimedia χρήση? Παιχνίδια δεν παίζω, η μόνη βαριά χρήση θα είναι το madvr χωρίς να στεναχωριέμαι αν δεν παίζω με τους δυνατούς αλγορίθμους.

Δεν έχω καμία εμπειρία από αυτά γιαυτό ρωτάω τόσα πολλά, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δίνετε!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Asus ZenBook UX430UN (i7-8550U/16GB/512GB/GeForce MX150/FHD/W10)

Αν μπορέσεις να δώσεις τα λίγα παραπάνω, αξίζει
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Asus ZenBook UX430UN (i7-8550U/16GB/512GB/GeForce MX150/FHD/W10)

Αν μπορέσεις να δώσεις τα λίγα παραπάνω, αξίζει

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξεφύγω καθόλου από τα 1.000 - 1.200 ευρώ. Αν και το μηχάνημα που προτείνεις έχει δυνατά specs. Ανάμεσα στα 2 παραπάνω που ανέφερα πιστεύεις θα δω αισθητές διαφορές για γενική multimedia χρήση και madvr σε λογικές ρυθμίσεις?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Για τη χρήση που το θες, η 14αρα οθόνη είναι η καλύτερη επιλογή
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Για τη χρήση που το θες, η 14αρα οθόνη είναι η καλύτερη επιλογή

Και εγώ αυτό συμπέρανα όταν τα είδα από κοντά, οι 17αρες πάνε μαζί με μηχανήματα τέρατα που δεν κάνουν για μεταφορά αλλά και οι 15άρες ακόμα συνοδεύονται από μεγάλα μηχανάκια. Το ASUS Zenbook UX430UQ που είδα από κοντά είχε καλή ποιότητα οθόνης και σχεδόν μηδενικό πλαίσιο που έδινε την ψευδαίσθηση ότι είναι μεγαλύτερη.

Το σκέφτομαι παραπάνω διότι δεν ξέρω αν το 15άρι θα παίζει αρκετά πιο γρήγορα τα πάντα. Η GeForce 940MX είναι σημαντικά καλύτερη από την GeForce GTX 960?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ε το asus εχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά αυτό δεν θέλει και πολύ σκέψη...
αλλά.. την έχω πατήσει με laptop που είχε καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν μου άρεσε η οθόνη του. αν περνάς πολύ ώρα μπροστά στην οθόνη θέλεις να έχει μια καλή και ξεκούραστη οθόνη και η apple το προσέχει αυτό.
Γενικά δεν θα έπαιρνα laptop αν δεν έβλεπα την οθόνη τους από κοντά.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
ε το asus εχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά αυτό δεν θέλει και πολύ σκέψη...
αλλά.. την έχω πατήσει με laptop που είχε καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν μου άρεσε η οθόνη του. αν περνάς πολύ ώρα μπροστά στην οθόνη θέλεις να έχει μια καλή και ξεκούραστη οθόνη και η apple το προσέχει αυτό.
Γενικά δεν θα έπαιρνα laptop αν δεν έβλεπα την οθόνη τους από κοντά.

Ισχύει, αλλά από αυτά που διαβάζω το macbook air δεν έχει την καλύτερη οθόνη που μπορείς να βρεις, έχω ρίξει μια ματιά σε όλα αυτά από κοντά σε καταστήματα και το air έχει την χειρότερη οθόνη. Όχι και χάλια αλλά σε σχέση με την 4k του Asus ήταν μέρα με την νύχτα. Βέβαια αν πας σε ακριβότερα μοντέλα με Retina εκεί μιλάμε για άλλη φάση...αλλά..και για άλλα πορτοφόλια χεχε...
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Καλησπέρα σας,

Είμαι σε ένα δίλημμα καθώς ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Laptop για χρήση στο γραφείο (Word,Excel,Google Docs κτλπ) αλλά και για χρήση htpc στο σπίτι. Δεν παντρεύονται καλά αυτά τα δύο ίσως αλλά είμαι προσγειωμένος στις απαιτήσεις μου.

Πάρε κάτι με windows 10.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
mac παίρνεις για συγκεκριμένα πράγματα... για το λειτουργικό, για τους φοβερής αισθητικής laptop, αντε και για το "integration" macbook/iphone/ipad/apple watch
αν κάτι από αυτά δεν σε αφορά δεν βλέπω το λόγο γιατί να αγοράσεις ένα... εκτός και αν θες να έρθεις στον χώρο των mac και ίσως κολλήσεις...
πάντως το eshop έχει το macbook air 950 ευρώ
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Δυστυχώς δεν μπορώ να ξεφύγω καθόλου από τα 1.000 - 1.200 ευρώ. Αν και το μηχάνημα που προτείνεις έχει δυνατά specs. Ανάμεσα στα 2 παραπάνω που ανέφερα πιστεύεις θα δω αισθητές διαφορές για γενική multimedia χρήση και madvr σε λογικές ρυθμίσεις?

δεν ξέρω αν διάβασες το προηγούμενο ποστ μου,

ούτε εγώ ήθελα να ξεφύγω και δεν αγόρασα καθόλου,

το θέμα δεν είναι να θες retina ή όχι,
το θέμα έιναι ότι επί του παρόντος, το ερχόμενο λειτουργικό το φθινόπωρο (mojave), δεν έχει προς το παρόν antialiasing υποστήριξη για την οθόνη του air,
το αν θα έχει μέχρι να κυκλοφορήσει, δεν έιναι σίγουρο,
αν όμως τελικά δεν έχει, θα έχεις ένα μηχάνημα με χάλια απεικόνιση fonts, ασχέτως ποιότητας οθόνης
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
δεν ξέρω αν διάβασες το προηγούμενο ποστ μου,

ούτε εγώ ήθελα να ξεφύγω και δεν αγόρασα καθόλου,

το θέμα δεν είναι να θες retina ή όχι,
το θέμα έιναι ότι επί του παρόντος, το ερχόμενο λειτουργικό το φθινόπωρο (mojave), δεν έχει προς το παρόν antialiasing υποστήριξη για την οθόνη του air,
το αν θα έχει μέχρι να κυκλοφορήσει, δεν έιναι σίγουρο,
αν όμως τελικά δεν έχει, θα έχεις ένα μηχάνημα με χάλια απεικόνιση fonts, ασχέτως ποιότητας οθόνης

Τώρα το κατάλαβα πως το εννοούσες, γενικά τείνω προς το μικρό Asus πάντως
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
γενικά τείνω προς το μικρό Asus πάντως

Εχει μικρό δίσκο...κοιτα μη σου γεμίσει με το καλημέρα...και δεν ξερω αν είναι και αναβαθμίσιμος

Το ιδιο, σε μικρότερο βαθμό, για την μνήμη