Βοηθεια για τα Massdrop Focal Elex

Akira

New member
2 November 2016
29
Καλησπέρα

Σκέπτομαι, πολύ σοβαρά, να αγοράσω τα [h=1]Massdrop Focal Elex Headphones στα 699$[/h]να και το σχετικό link:
https://www.massdrop.com/buy/massdrop-x-focal-elex-headphones

Έχει κάποιος από εσάς άποψη για το θέμα ?
Με αυτά τα λεφτά υπάρχει κάτι καλύτερο/ εναλλακτικό

Τώρα έχω τα:
SONY MDR-1A
B&O H6 2nd gen
και τα Focal sphere

δηλαδή θα είναι τα πρώτα (και ελπίζω και τελευταία ) High End ακουστικά που αγοράζω

Από ενισχυτικά έχω μόνο το ifi nano
Πραγματικά θέλω την γνώμη του forum για το θέμα

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Γιώργο αμα σε πιάσει τελωνείο θα το πληρώσεις το elex πάνω από elear... Δεν νομίζω ότι συμφέρει. Υπάρχουν τόσες επιλογές από Ελλάδα που άμα μένεις Αθήνα τις ακούς και επί τόπου πριν αγοράσεις

Το πρώτο hi end λοιπόν. Σημαντική απόφαση
Δώσε μας ένα μπάτζετ (υποθέτω γύρω στα 700?), μουσικές προτιμήσεις, προτίμηση σε ανοικτού ή κλειστού τύπου(υποθέτω ανοικτού) και λοιπά στοιχεία όπως εδώ και εμείς θα σου κάνουμε προτάσεις.
 

Akira

New member
2 November 2016
29
Γιώργο αμα σε πιάσει τελωνείο θα το πληρώσεις το elex πάνω από elear... Δεν νομίζω ότι συμφέρει. Υπάρχουν τόσες επιλογές από Ελλάδα που άμα μένεις Αθήνα τις ακούς και επί τόπου πριν αγοράσεις

Το πρώτο hi end λοιπόν. Σημαντική απόφαση
Δώσε μας ένα μπάτζετ (υποθέτω γύρω στα 700?), μουσικές προτιμήσεις, προτίμηση σε ανοικτού ή κλειστού τύπου(υποθέτω ανοικτού) και λοιπά στοιχεία όπως εδώ και εμείς θα σου κάνουμε προτάσεις.

Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου θα το φέρει φίλος μαζι του

Budget: 600 ευρώ / 700$
Οver ear (αν και είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις) - αυτά τα ακουστικά θα είναι για το σπίτι
Ανοικτού τύπου
Συνοδευτικά: ifi Nano (προς το παρόν )
Μουσικές προτιμήσεις: Πραγματικά τα πάντα εκτός από αυτά που θεωρώ θόρυβο (crazy metal, crazy rap, crazy electronic beat, βαρια σκυλάδικα )
Απαιτήσεις: τα Β&Ο Η6 μου άρεσαν , τα ELEAR μου αρεσαν παρα πολύ αν και ήταν 'χρωματισμένα'
,Άλλες χρήσεις: 95% μουσική , 5% ταινίες
Extra features: Οχι
Μπορώ/ενδιαφέρομαι να αγοράσω από εξωτερικό?: Ναι
Ιστορικό: SONY MDR-1A
B&O H6 2nd gen
και τα Focal sphere

Σίγουρα ένας λόγος είναι η σπανιότητα - ίσως βγουν μονο 950 κοματια ELEX
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
700 ευρώ είναι πολλά λεφτά για ακουστικά. Χρειάζεται πολλή προσοχή. Το κυριότερο: Τα ακουστικά δεν πάνε μόνα τους, αλλά. μαζί με τον ενισχυτή τους.

Εφόσον πράγματι ενδιαφέρεσαι για είσοδο στο Hi-End πρέπει να λογαριάζεις εκ των προτέρων και την αγορά αντίστοιχου ενισχυτή.

Εάν σκέφτεσαι ότι για ένα χρονικό διάστημα θα σε καλύψει το nano, μάλλον κάνεις λάθος.

Σαν ν' αγοράζεις μία Rolls-Royce βάρους 2,5 τόνων χωρίς μηχανή, περιμένοντας να κινηθεί με τον κινητήρα από ένα Φιατ 500άρι!

Να εξηγούμαστε: Το nano είναι πολύ καλό για αυτά που κάνει, αλλά όχι για αυτή τη δουλειά. High End δεν είναι!

Και γιατί ειδικά τα Focal;
Στην κατηγορία υπάρχουν κορυφαία ακουστικά, εξίσου καλά ή και καλύτερα.
Sennheiser HD-800 ή HD-800S, Audeze LCD2, Audeze EL-8 σε κάποια από τις διάφορες εκδόσεις του, AKG K872, AKG K812 (αυτά γιατί τα παραλείπουμε), BeyerDynamic T5p, κλπ.

Η γνώμη μου είναι να πας μία βόλτα μαζί με το nano και να ακούσεις τα παραπάνω με διάφορους ενισχυτές.
Έτσι θα αποκτήσεις προσωπική εμπειρία, ως που μπορεί να φτάσει το κάθε ένα και τι διαφορές υπάρχουν.

Κατόπιν αποφασίζεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Αν σου άρεσαν τα elear τότε θεωρητικά τα elex θα σου αρέσουν περισσότερο αφού είναι βελτιωμένα elear.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
700 ευρώ είναι πολλά λεφτά για ακουστικά. Χρειάζεται πολλή προσοχή. Το κυριότερο: Τα ακουστικά δεν πάνε μόνα τους, αλλά. μαζί με τον ενισχυτή τους.

Εφόσον πράγματι ενδιαφέρεσαι για είσοδο στο Hi-End πρέπει να λογαριάζεις εκ των προτέρων και την αγορά αντίστοιχου ενισχυτή.

Εάν σκέφτεσαι ότι για ένα χρονικό διάστημα θα σε καλύψει το nano, μάλλον κάνεις λάθος.

Σαν ν' αγοράζεις μία Rolls-Royce βάρους 2,5 τόνων χωρίς μηχανή, περιμένοντας να κινηθεί με τον κινητήρα από ένα Φιατ 500άρι!

Να εξηγούμαστε: Το nano είναι πολύ καλό για αυτά που κάνει, αλλά όχι για αυτή τη δουλειά. High End δεν είναι!

Και γιατί ειδικά τα Focal;
Στην κατηγορία υπάρχουν κορυφαία ακουστικά, εξίσου καλά ή και καλύτερα.
Sennheiser HD-800 ή HD-800S, Audeze LCD2, Audeze EL-8 σε κάποια από τις διάφορες εκδόσεις του, AKG K872, AKG K812 (αυτά γιατί τα παραλείπουμε), BeyerDynamic T5p, κλπ.

Η γνώμη μου είναι να πας μία βόλτα μαζί με το nano και να ακούσεις τα παραπάνω με διάφορους ενισχυτές.
Έτσι θα αποκτήσεις προσωπική εμπειρία, ως που μπορεί να φτάσει το κάθε ένα και τι διαφορές υπάρχουν.

Κατόπιν αποφασίζεις.

Αν μιλάμε για καινούργια τα περισσότερα από τα παραπάνω είναι πολύ ακριβότερα από τα χρήματα που θα δώσει για τα elex.
 

Akira

New member
2 November 2016
29
Αν μιλάμε για καινούργια τα περισσότερα από τα παραπάνω είναι πολύ ακριβότερα από τα χρήματα που θα δώσει για τα elex.

Ναι στα 600 (699$) μου φαίνονται να είναι σε καλη τιμή σε σχέση με την ποιότητα τους
Έχω ακούσει και τα ELEAR και τα CLEAR (με καλο DAC/AMP) και η αλληθεια είναι ότι για κάποιο λόγο προτιμούσα για μουσική τα ELEAR - για τις ταινίες παραήταν πειραγμένα
Τα ELEX για προφανείς λογους δεν τα έχω ακούσει και για αυτό είμαι και σε τόσο μεγάλο δίλημμα
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έρριξα ενδεικτικά μιά ματιά στις τιμές πριν αναφέρω. Κάπου εκεί κοντά είναι (+-100)[Βλ. EL-8). Και υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες, π.χ. BeyerDynamic T1 ή T5p
εδώ και εκεί. Αν ψαξει κανείς υπάρχουν πολλές περισσότερες.

Εκείνο που ήθελα να επισημάνω, η ουσία, είναι να αποφεύγουμε τη νοοτροπία της "ευκαιρίας".

Δηλαδή βρίσκουμε κάτι που θεωρούμε ως ευκαιρία. Και μπορεί πράγματι να είναι από μία άποψη. Σπεύδουμε να το αγοράσουμε, αδειάζουμε τον κουμπαρά μας. Και κατόπιν διαπιστώνουμε ότι καλή η ευκαιρία, αλλά δε στέκει μόνη της. Χρειάζονται κι' άλλα πράγματα για να λειτουργήσει σωστά. Δηλαδή κι' άλλα έξοδα.
Οπότε, που η ευκαιρία; :chinscratch:

Νομίζω, τώρα είμαι κατανοητός... :smile: -bye-
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Ναι στα 600 (699$) μου φαίνονται να είναι σε καλη τιμή σε σχέση με την ποιότητα τους
Έχω ακούσει και τα ELEAR και τα CLEAR (με καλο DAC/AMP) και η αλληθεια είναι ότι για κάποιο λόγο προτιμούσα για μουσική τα ELEAR - για τις ταινίες παραήταν πειραγμένα
Τα ELEX για προφανείς λογους δεν τα έχω ακούσει και για αυτό είμαι και σε τόσο μεγάλο δίλημμα

Προσοχή - 'Ολα τα Focal αν ''ζοριστούν'' λίγο σε εντάσεις ''αλλάζουν'' χαρακτήρα και σκληραίνουν πολύ στις μεσαίες - υψηλές.
(τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά)
 

Akira

New member
2 November 2016
29
Έρριξα ενδεικτικά μιά ματιά στις τιμές πριν αναφέρω. Κάπου εκεί κοντά είναι (+-100)[Βλ. EL-8). Και υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες, π.χ. BeyerDynamic T1 ή T5p
εδώ και εκεί. Αν ψαξει κανείς υπάρχουν πολλές περισσότερες.

Εκείνο που ήθελα να επισημάνω, η ουσία, είναι να αποφεύγουμε τη νοοτροπία της "ευκαιρίας".

Δηλαδή βρίσκουμε κάτι που θεωρούμε ως ευκαιρία. Και μπορεί πράγματι να είναι από μία άποψη. Σπεύδουμε να το αγοράσουμε, αδειάζουμε τον κουμπαρά μας. Και κατόπιν διαπιστώνουμε ότι καλή η ευκαιρία, αλλά δε στέκει μόνη της. Χρειάζονται κι' άλλα πράγματα για να λειτουργήσει σωστά. Δηλαδή κι' άλλα έξοδα.
Οπότε, που η ευκαιρία; :chinscratch:

Νομίζω, τώρα είμαι κατανοητός... :smile: -bye-

To EL-8 μου φάνηκε καλό αλλά τίποτα ιδιαίτερο
τα 800ρια είναι από 1200 και πάνω - δηλαδή διπλα λεφτά
τα Beyer δεν τα έχω ακούσει καθόλου

Τα focal γενικά τα πάω πολύ αλλά θα ήθελα γνώμες για τα ELEX
καταλαβαίνει κανεις τις διαφορες με τα ELEAR?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Είναι σαν τα Clear ακριβώς με λιγότερο μπάσο κάτω από τα 40Hz.
10043033.jpg


To elear έχει περισσότερο μπάσο που δεν θα είναι καθαρό αφού έχει τονισμό και στο μέσο μπάσο
ενίσχυση η οποία συνεχίζει μέχρι τα 2Khz και μετά χάνει σε λεπτομέρεια στις υψηλές.
Μπροστά στο Clear/Elex πρέπει να ακούγεται πολύ αργό , αχταρμάς χωρίς σαφήνεια και λεπτομέρεια.
10043025.jpg
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Με μία πρώτη σκέψη οι επιλογές σε αυτά τα λεφτά είναι πάνω κάτω αυτές που αναφέρθηκαν. Beyerdynamic T1 και HD800 από b-stock ή μεταχειρισμένα, Elex αφού μπορούν να στα φέρουν, Audeze LCD-2 Classic για τα οποία πρόσφατα αναφέρθηκε ότι είναι σε προσφορά στα 750 ευρώ. Σε αυτή την τιμή από Αudeze αφήνεις τα EL-8 και κοιτάς τα classic.
Επίσης Θα προσθέσω και τα Acoustic Research AR-H1

Tώρα όσον αφορά το καθένα

Τα ΗD800 είναι γνωστά και μη εξαιρετέα με την τεράστια μουσική σκηνή, την λεπτομέρεια και τη διαύγεια. Εχουν βέβαια και αυτά τα θέματα τους με με το τσίμπημα στα 6khz και την κάποια έλλειψη σώματος ειδικά με μη ταιριαστούς/ικανούς ενισχυτές.. Σπουδαία επιλογή για κλασσική μουσική αλλά και γενικότερα για λάτρεις του ανάλαφρου αέρινου ήχου και της λεπτομέρειας.
Για τα T1 θα στα πουν τα παιδιά που τα άκουσαν πρόσφατα . Εγώ δεν τα έχω ακούσει
Τα LCD-2 classic τα άκουσα ελάχιστα στην έκθεση οπότε δεν μπορώ να πω πολλά αλλά το στυλ τους είναι το γνωστό της σειράς LCD-2, με intimate σκηνή και ζεστό αλλά και "γρηγορο" ήχο που χαρακτηρίζει τα planar.
Για τα Αcoustic AR-H1 θα βρεις αναλυτική παρουσίαση εδώ
Για τα Elex τώρα δεν νομίζω ότι θα μπορέσει κανείς να σου δώσει προσωπική εμπειρία. Αυτό που λέγεται είναι ότι είναι πιο κοντά στο ηχόχρωμα των Clear και διορθώνοντας το βαθούλωμα που είχαν τα Elear στις ανώτερες μεσαίες. Δες εδώ σύγκριση ανάμεσα στα 3 που μπορεί να σε βοηθήσει.

Bλέποντας πάντως όλες τις επιλογές, το επίπεδο στο οποίο κινούνται και τις αντίστοιχες απαιτήσεις τους το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο από το nano. Ταυτόχρονα με το ποσό του ακουστικού πρέπει να υπολογίζεις και ένα σημαντικό ποσό για καλύτερο ενισχυτή ακουστικών (κυριότερα) και dac (δευτερευόντως). Δεν λέω ότι το nano δεν είναι τίμιο για τα λεφτά του αλλά εδώ μιλάμε για άλλα επίπεδα με τις αντίστοιχες ανάγκες στα συνοδά
 

Akira

New member
2 November 2016
29
Με μία πρώτη σκέψη οι επιλογές σε αυτά τα λεφτά είναι πάνω κάτω αυτές που αναφέρθηκαν. Beyerdynamic T1 και HD800 από b-stock ή μεταχειρισμένα, Elex αφού μπορούν να στα φέρουν, Audeze LCD-2 Classic για τα οποία πρόσφατα αναφέρθηκε ότι είναι σε προσφορά στα 750 ευρώ. Σε αυτή την τιμή από Αudeze αφήνεις τα EL-8 και κοιτάς τα classic.
Επίσης Θα προσθέσω και τα Acoustic Research AR-H1

Tώρα όσον αφορά το καθένα

Τα ΗD800 είναι γνωστά και μη εξαιρετέα με την τεράστια μουσική σκηνή, την λεπτομέρεια και τη διαύγεια. Εχουν βέβαια και αυτά τα θέματα τους με με το τσίμπημα στα 6khz και την κάποια έλλειψη σώματος ειδικά με μη ταιριαστούς/ικανούς ενισχυτές.. Σπουδαία επιλογή για κλασσική μουσική αλλά και γενικότερα για λάτρεις του ανάλαφρου αέρινου ήχου και της λεπτομέρειας.
Για τα T1 θα στα πουν τα παιδιά που τα άκουσαν πρόσφατα . Εγώ δεν τα έχω ακούσει
Τα LCD-2 classic τα άκουσα ελάχιστα στην έκθεση οπότε δεν μπορώ να πω πολλά αλλά το στυλ τους είναι το γνωστό της σειράς LCD-2, με intimate σκηνή και ζεστό αλλά και "γρηγορο" ήχο που χαρακτηρίζει τα planar.
Για τα Αcoustic AR-H1 θα βρεις αναλυτική παρουσίαση εδώ
Για τα Elex τώρα δεν νομίζω ότι θα μπορέσει κανείς να σου δώσει προσωπική εμπειρία. Αυτό που λέγεται είναι ότι είναι πιο κοντά στο ηχόχρωμα των Clear και διορθώνοντας το βαθούλωμα που είχαν τα Elear στις ανώτερες μεσαίες. Δες εδώ σύγκριση ανάμεσα στα 3 που μπορεί να σε βοηθήσει.

Bλέποντας πάντως όλες τις επιλογές, το επίπεδο στο οποίο κινούνται και τις αντίστοιχες απαιτήσεις τους το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι κάτι καλύτερο από το nano. Ταυτόχρονα με το ποσό του ακουστικού πρέπει να υπολογίζεις και ένα σημαντικό ποσό για καλύτερο ενισχυτή ακουστικών (κυριότερα) και dac (δευτερευόντως). Δεν λέω ότι το nano δεν είναι τίμιο για τα λεφτά του αλλά εδώ μιλάμε για άλλα επίπεδα με τις αντίστοιχες ανάγκες στα συνοδά

Ευχαριστώ για την ανάλυση
Έχω μερικές μέρες για να το αποφασίσω
 

Akira

New member
2 November 2016
29
Τελικά τα πήρα ! μόλις έδωσα την παραγγελία
20 ώρες πριν το τέλος το #909 σε σύνολο 955
ευχαριστώ όσους σχολίασαν την αγορά!
Θα τα έχω στα χέρια μου σε ~2 μήνες και θα σας πω εντυπώσεις

Τώρα να δω τι θα κάνω με DAC/AMP
-δέχομαι προτάσεις, / συστάσεις για το θέμα !
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,391
Θεσσαλονίκη
Μπράβο ας ελπίσουμε να σε ικανοποιήσουν.
Μάλλον θα είσαι και ο μοναδικός κάτοχος στην χώρα!
 

Anvidia

Established Member
25 July 2011
159
Τελικά τα πήρα ! μόλις έδωσα την παραγγελία
20 ώρες πριν το τέλος το #909 σε σύνολο 955
ευχαριστώ όσους σχολίασαν την αγορά!
Θα τα έχω στα χέρια μου σε ~2 μήνες και θα σας πω εντυπώσεις

Τώρα να δω τι θα κάνω με DAC/AMP
-δέχομαι προτάσεις, / συστάσεις για το θέμα !

Καλορίζικα!
Με 80 Ohm και 104db/1mW(!!!) ευαισθησία δεν είναι καθόλου δύσκολο φορτίο για νορμάλ ενισχυτές(αναφορικά με την ποιότητα πάντα)*. Αν τα παίξεις σε μεγάλη ένταση και σε κουράσουν με τον ενισχυτή που έχεις, τότε λογικά κανένας αναλλοίωτος(solid state συνήθως) ενισχυτής δεν θα είναι καλός.
Αν πιστεύεις στο ματσάρισμα χρημάτων για ενισχυτή και DAC και πάλι κανένα πρόβλημα όσο έχεις λεφτά για ξόδεμα.

Το massdrop τα προμοτάρει σαν super HD650. Πράγμα που φαίνεται και από τις δημοσιευμένες μετρήσεις/συγκρίσεις. Μάλλον δεν θα είναι κουραστικά.
https://www.massdrop.com/buy/massdrop-x-focal-elex-headphones

*Το nano δεν είναι από τα καλύτερα amp σε αντικειμενικές επιδόσεις ακόμα και για τα λεφτά του. Αν και με ~113db στο 1Vrms που βγάζουν τα Elex δεν πρέπει να δυσκολευτεί και πολύ να δώσει καθαρό σήμα.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,894
GLYFADA
To νέο nano Black Label είναι ιδανικό, ή ακόμη καλύτερα το καινούργιο xDSD που είναι υποψήφιο για T3 Best Hi Fi Product.....(Tech Oscars).
 

Akira

New member
2 November 2016
29
για DAC/AMP μέχρι τώρα έχω υπόψη μου :
1. Grace Design m900
2. JOTUNHEIM (διαλέγοντας ένα από τα DAC που παίρνει )
3. κάποιο ifi μέχρι 300

κσι ίσως κάτι από το massdrop (αν καταλάβω ότι κάτι αξίζει πραγματικά την ταλαιπωρία)

Άλλες σκέψεις/ προτάσεις ?