Ποιο DAP?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Επειδή υπάρχει περίπτωση να τα εχει φτυσει το υπάρχον dap μου, θελω να δω τι επιλογές εχω.
Εχω χάσει την επαφή με την αγορά την τελευταια διετία , που οπως γνωρίζω εχουν βγει πολλά νεα μοντέλα.

Οι απαιτήσεις μου ειναι οι παρακατω:

  • Εξοδος line out για συνδεση με ενισχυτη ακουστικων
  • Αν γινεται υποδοχη και για 2η microsd
  • Υποστηριξη για Bluetooth
  • Αδιαφορο το wifi και η touch screen
  • Δεν θα χρησιμοποιηθει για DAC

Θα ηθελα ιδανικα να μην ξεπερναει τα 150-200 . Κατι σε value for money δηλαδή. Δεν με νοιαζει αν ειναι περυσινό μοντέλο η οχι.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Ψάχνομαι κι εγώ οπότε τα έχω φρέσκα. Λοιπόν...

Διαβάζω καλά λόγια για αυτό: Sony NW-A45

Αν μπορείς να φθάσεις τα 250 τότε αυτό: HiBy R3

Και υπάρχει και η σταθερή αξία Cowon Plenue D.


Edit: Και για το Shanling που έβαλε ο Πέτρος διάβασα καλές κριτικές.

Χμ... και τώρα είδα ότι θες line out. Οπότε with a grain of salt τα ανωτέρω -bye-
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα σε ολους.To fiio m7 φευγει στα 249 αλλα ειναι πολυ καλο.Μια εβδομαδα το εχω και μεχρι στιγμης ειμαι φοβερα ικανοποιημενος.!!!καποια στιγμη ισως να ανεβασω ενα review.οτι θες να μαθεις και μπορω εθχαριστος:BDGBGDB55:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν δεν το βιαζεσαι ,εχω το cayin να στο δωσω να "παιξεις" λιγο μαζι του.
Αλλα απο Σεπτεμβρη!!!!

Εχω και ενα xduoo αλλα δεν εχει bt....εχει ομως δυο καρτες!
Kαι αυτο στην διαθεση σου.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Λέω στο ότι είμαι στο 50-50 γιατί έχω ήδη ένα sandisk clip σπορτ.

To οποίο το χρησιμοποιώ όταν πάω για περπάτημα.

Είναι μια χαρά το sandisk αλλά πολύ μικρό για να είναι εύχρηστο.

Αν τελικά -εξαρτάται το πρόγραμμα στη δουλειά κ.α.- βρω το χρόνο να ξαναρχίσω το περπάτημα τότε θα προχωρήσω.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Αν εννοείς το volume cap, διάβασα ότι αυτό ισχύει μόνο στα ενσύρματα ακουστικά και όχι στα ασύρματα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα ασύρματα ακουστικά το dap δεν παίζει ρόλο.
Η ένταση εξαρτάται από τον εσωτερικό ενισχυτή των ακουστικών.
Όσο αφορά το volume cap παλαιότερα σε άλλες συσκευές Sony υπήρχε η δυνατότητα παράκαμψης είτε από το menu είτε αν έβαζες χώρα EU.
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Αν εννοείς το volume cap, διάβασα ότι αυτό ισχύει μόνο στα ενσύρματα ακουστικά και όχι στα ασύρματα.

Όχι, δεν ήταν αναφορά στο volume cap. Για αυτό υπάρχει λύση: https://www.rockbox.org/wiki/SonyNWDestTool. Δυστυχώς οι EU συσκευές της Sony έχουν volume cap.

Το σχόλιο αφορούσε τα 35mW power output του Α45.
Σε σύγκριση, το ZX300 βγάζει 50 mW σε single (που έχει και το Α45) και 200 mW σε balanced mode.
Σε κάτι πιο κοντινό στο Α45 τιμολογιακά, στο Shanling M0, το output power είναι 80mw@32ohm
 

alatar

Established Member
18 June 2016
126
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τα ευρωπαικά Sony όντως,έχουν volume cap,άσχετα της ισχύς amp που αναγράφουν στα χαρακτηριστικά,τελείως αναιμικό dap,ξέχασέ το.Στη θέση σου θα περίμενα το ibasso dx120 το Σεπτέμβρη έρχεται και αν το DX90 που έχω είναι ένδειξη,το καινούργιο θα κάνει σκόνη σε τεχνικό επίπεδο dap 200-300 euro,συν τις 16 ώρες μπαταρίας.Αρκεί το software να είναι σε ανάλογο επίπεδο με hardware,περίμενε κάνα 10ήμερο για reviews.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω. Δεν περίμενα να υπάρχει ελληνικό HeadFi forum, έστω και σαν subsection.

Παρακολούθησα τη κουβέντα και μου γεννήθηκε η απορία: γιατί DAP κι όχι ένα μικρό dac/headamp μαζί με το smartphone. Πλην του μεγέθους δεν μπορώ να διακρίνω κάποιο πλεονέκτημα. Ακόμα κι αυτό του μεγέθους δεν είναι τόσο σημαντικό μιας και το fiio q1 για παράδειγμα είναι πολύ μικρό (μικρότερο από ένα smartphone). Χρειάζεσαι λοιπόν ένα καλό application (7€), μία sd για να μη ζορίζεις το smartphone (20-30€ ανάλογα με το μέγεθος) και το dac (πχ το fiio το βρίσκεις με 115€). Με ένα σύνολο 150€ είσαι έτοιμος με ένα σύστημα σε όλα πολύ ισχυρότερο από ένα dap. Να πω βέβαια πως δεν έχω δοκιμάσει κάποιο dap άρα τα επιχειρήματά μου είναι κάπως θεωρητικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων.
Πλέον η αγορά έχει άπειρες λύσεις.
Κάποιος θεωρεί πρακτικό να έχει δύο ξεχωριστές συσκευές ίσως για λόγους ευκολίας πχ ένα τηλέφωνο μαζί με το q1 δεν είναι τόσο εύκολο να το χρησιμοποιείς για να βλέπεις διαδίκτυο.
Εγώ πχ τα βαρέθηκα όλα και επειδή η φύση της εργασίας είναι on the go και συνήθως κάνω "διάλειμμα" σε ένα κάθισμα αυτοκινήτου όπου φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για πολύ ποιότητα αποφάσισα να καταλήξω σε bluetooth ακουστικό ώστε να έχω και τις κλήσεις μου.
Εάν ήμουν άνετος σε κάποιο γραφείο με ησυχία τότε θα ήμουν καλύτερα με ένα dac/amp ή ένα dap.