Ηχεία και subwoofer 5.1 για τον Denon AVR X2400H

artusamak

New member
2 July 2013
15
Γεια σας όλους!

Αν και επισκέπτομαι το forum εδώ και πολλά χρόνια για διάφορες αγορές δικές μου αλλά και φίλων, είπα να γράψω κι εγώ μετά από καιρό.

Καταρχήν, μέχρι τώρα είχα ένα Home Cinema 5.1 set με Bluray της Samsung H5500. Συμπαθητικό, την κάνει τη δουλειά του τόσο καιρό αλλά αρκετά περιορισμένο θα έλεγα, κυρίως σε δυνατότητες (δεν έχει καν HDMI In…).
ht-h5500_back.jpg

Λοιπόν, τσίμπησα ήδη τον ενισχυτή Denon AVR-X2400H πριν λίγο καιρό κι από τότε είμαι στην αναζήτηση ηχείων για να στήσω ένα Home Cinema 5.1.
Με τόσες επιλογές, reviews και απόψεις ομολογώ πως έχασα λίγο τη μπάλα.

Ο χώρος μου είναι ένα ορθογώνιο σαλόνι περίπου 20τμ (μπορεί να μετακομίσω βέβαια σε 1-2 χρόνια). Η χρήση είναι κυρίως ταινίες Bluray, σειρές (Netflix κλπ.) και gaming.

Το budget είναι για όλα τα ηχεία μαζί με το sub είναι γύρω στα 1000 (συν/πλυν) ευρώ.

Σκέφτομαι κυρίως να πάρω ένα σετ 5.0 από την ίδια εταιρία και subwoofer από άλλη (κυρίως γιατί μου φαίνεται ότι τα subs που έχουν τα σετ είναι λίγο περιορισμένα.

Από έτοιμα σετ, λίγο πολύ σκέφτομαι για κάποιο από τα παρακάτω:
5.1
Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 1002 (με Sub 302A) (περίπου στα 660 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/9151124/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-302A.html

Taga Harmony TAV-506v.2 Set (με sub TSW-90v.3) (περίπου στα 450 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/10476751/Taga-Harmony-TAV-506v-2-Set-Sub-10.html

5.0
Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 1002 (περίπου στα 430 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/8923785/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-1002.html

Magnat Monitor Supreme 5.0 Set 802 (περίπου στα 350 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html

Taga Harmony TAV-606 v.3 Set (περίπου στα 320-330 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/5071770/Taga-Harmony-TAV-606-v-3-Set.html

Taga Harmony TAV-606 Special Edition Set (περίπου στα 400 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/5071741/Taga-Harmony-TAV-606-Special-Edition-Set.html
(αλήθεια, η special edition κατά πόσο καλύτερη είναι σε σχέση με τη v3?)

Taga Harmony TAV-506 V2 Set (περίπου στα 285 ευρώ)
https://www.skroutz.gr/s/5071814/Taga-Harmony-TAV-506-V2-Set.html

Απ’ τη μία, με τα έτοιμα σετ κερδίζεις από λίγα έως αρκετά λεφτά, απ’ την άλλη δε μου γεμίζουν το μάτι κάποια μέρη τους πχ οι πίσω δορυφόροι ή το subwoofer.

Εννοείται πως έχω δει και πολλά από αυτά που προτείνουν μέλη του forum σε άλλα threads:

Polk Audio T50 (περίπου στα 370 ευρώ)
Polk Audio T30 (περίπου στα 140 ευρώ)
Polk Audio T15 (περίπου στα 125 ευρώ)
σύνολο περίπου 635.

Polk Audio S50 (περίπου στα 500 ευρώ)
Polk Audio S35 (περίπου στα 330 ευρώ)
Polk Audio S20 (περίπου στα 280 ευρώ)
σύνολο περίπου 1110 (ξεφεύγει λίγο η τιμή)

Dali Zensor 3 (περίπου στα 355 ευρώ)
Dali Zensor Vokal (περίπου στα 240 ευρώ)
Dali Zensor 1 (περίπου στα 230 ευρώ)
σύνολο περίπου 825.

Dali Spektor 2 (περίπου στα 220 ευρώ)
Dali Spektor Vokal (περίπου στα 160 ευρώ)
Dali Spektor 1 (περίπου στα 170 ευρώ)
σύνολο περίπου 550.

και subs:
Polk Audio HTS 10 (περίπου στα 400 ευρώ)
Polk Audio HTS 12 (περίπου στα 480 ευρώ)
Polk Audio PSW125 (περίπου στα 400 ευρώ)
Klipsch R-12SW (περίπου στα 465 ευρώ)
Klipsch R-110SW (περίπου στα 555 ευρώ)
Dali SUB E-12 F (περίπου στα 490 ευρώ)

Ένας από τους λόγους που κοιτάω να είναι όλα από την ίδια εταιρία (που μπορεί να κάνω λάθος και να μην παίζει μεγάλο ρόλο) είναι η αντίσταση και ευαισθησία των ηχείων. Δεν ξέρω κατά πόσο κάνει να συνδυάσεις ηχεία πχ 8Ω με 6Ω. Εδώ χάνω το μπούσουλα.
H Denon προτείνει τα εξής στο site της. Αν δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, τότε ένας συνδυασμός των παραπάνω αρκεί, σωστά; Ο ενισχυτής θα μπορεί να αποδώσει;

Είμαι όλος αυτιά για τις γνώμες, συνδυασμούς, προτάσεις και κριτικές άλλων μελών!
Sorry για το μέγεθος του post αλλά αν αρχίσω να ρωτάω δεν θα σταματήσω ποτέ...


Τέλος, μπορώ να αξιοποιήσω κάπως τα ηχεία απ’ το παλιό ηχοσύστημα; Πχ τα παλιά ηχεία να τα συνδέσω ως έξτρα δορυφόρους πχ για να το πάω σε 7.1 ή ακόμα και σε Atmos 5.1.2 ή 7.1.2.
Αξίζει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που είναι κάτι μικρές κουτσουλιές 3Ω (η Denon προτείνει 4-16Ω); Ή ακόμα και το παλιό subwoofer που είναι passive ως 2[SUP]ο[/SUP]; συνδέοντας το ως pre-out;
‛Ή να τα πάω βόλτα να τα αφήσω στο βουνό...;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Βασικά πιο πιθανό είναι να μπερδευτείς με όλα αυτά τα σετ που ζητάς γνώμες, παρά να καταλήξεις κάπου. Πως κατάφερες σε ένα post να συγκεντρώσεις όλες τις απορίες αυτές; :p

Τεσπά. Στα γρήγορα. Τα ηχεία από το παλιό Home Cinema όλα σε ένα πέτα τα. Ή δώστα σε κανένα ανηψάκι να παίζει. Taga και Magnat άστα καλύτερα για κάποιον που ψωνίζει με το μέγεθος. Δες τα Dali και τα Polk με τις σειρές Spektor και Zensor στην πρώτη μάρκα και τις σειρές Τ και S στη δεύτερη να αποτελούν αντιστοίχως την οικονομικότερη προς ακριβότερη (και άρα καλύτερη) επιλογή.

Από sub, αφού δεν μπορείς να ανέβεις πιο ψηλά για κάποιο καλύτερο, δες εκείνο με το μεγαλύτερο βάρος. Να μην περπατάει τουλάχιστον σε μεγάλες εντάσεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για 20 τ.μ. με δύο ζευγάρια Cambridge audio sx -50 για εμπρός και πίσω και με κεντρικό το sx -70 είσαι οκ, για υπογούφερ Polk Audio PSW125 https://www.skroutz.gr/s/347052/Polk-Audio-PSW125.html όλα αυτά στο χιλλιάρικο, υπολόγισε κι ένα κατοστάρικο για βάσεις και καλώδια και νομίζω είσαι οκ.
Επίσης αν θες μπορείς να τα έχεις όλα σε polk με δύο ζευγάρια σε Polk audio T-15 κεντρικό το POLK AUDIO T30 και έρχεσαι ακριβώς στο μπάτζετ σου με καλώδια και βάσεις.
 

artusamak

New member
2 July 2013
15
Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις!

Πάνω κάτω αυτό που περίμενα άκουσα. Με όλα αυτά που ρώτησα είμαι ήδη μπερδεμένος, ή μάλλον πιο πολύ αναποφάσιστος. Το budget του 1000ρικου το κόβω να το περνάω, αν κρίνω και από άλλους με τις ίδιες απορίες που σχεδόν πάντα το ξεπερνάνε.

Καταρχήν, συγκριτικά με τα Dali Zensor 3, πόσο καλό είναι το Polk T50; Επειδή πάμε από τύπου κολώνας σε βιβλιοθήκης. Σαν τιμή είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.
Το Zensor 3 (και γενικά του τύπου βιβλιοθήκης) θα χρειαστεί βάση αναγκαστικά; Αν μπουν πάνω στο έπιπλο της τηλεόρασης, μιας και υπάρχει χώρος;

Για κεντρικό και πίσω ζεύγος, να πάω σε Polk Audio S20 & Polk Audio S30 ή Dali Zensor Vokal & Dali Zensor 1; Η διαφορά μεταξύ τους είναι γύρω στα 50 ευρώ.

Σαν honorable mentions μιας και τα είχα στο μάτι κι αυτά (και τέλος με τις 1000 ερωτήσεις, τουλάχιστον για επιλογές ηχείων), θα προτείνατε κάτι απτά παρακάτω για μπροστινό ζεύγος (ή και για πίσω);
JBL Arena 130 (περίπου 250ε)
Wharfedale Diamond 220 ή 225 (250 με 270ε)
Elac Debut B5 (περίπου 350ε)
Monitor Audio Bronze 2 (περίπου 360ε)

Και γενικά, πέραν του ηχητικού κομματιού, υπάρχει τεχνικός λόγος του να μην μπλέκεις διαφορετικές αντιστάσεις, ευαισθησίες και αποδόσεις από διαφορετικές εταιρίες μεταξύ τους; Από πλευράς του ρεύματος που θα πρέπει να δώσει ο ενισχυτής κλπ.

Για καλώδιο ηχείων είχα πάρει αυτό της Crystal Audio. Λέει τίποτα ή να πάμε για καλύτερο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τα ηχεία που θα επιλέξεις θα είναι όλα της ίδιας σειράς. Ειδικά στην εμπρός τριάδα απαγορεύεται δια ροπάλου η μίξη διαφορετικών ηχείων. Στο sub μπορείς να πάρεις ό,τι θέλεις.

Όλα είναι θέμα budget. Αν μπορείς να το ξεπεράσεις πήγαινε σε ακριβότερη σειρά. Τα signature της Polk είναι πολύ ηχεία για τα λεφτά τους, όπως και η σειρά T, που όμως εκεί υποχρεωτικά τα εμπρός θα είναι τα Τ50 (γιατί τα Τ15 είναι πολύ μικρά για να παίξουν το ρόλο των κυρίως ηχείων).
Στα 20 τετραγωνικά, αν και οριακά δεν θα έχεις πρόβλημα με τα Τ50 παρ' όλο που είναι δαπέδου. Κλειστής καμπίνας (βασικά ABR) όχι πολύ μεγάλα που θα σήμαινε ανεξέλεγκτη ενέργεια από την καμπίνα και γενικά φτιαγμένα για μικρομεσαίους χώρους, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε ισχύ.

Προσπάθησε πάντως να κάνεις μια βόλτα να ακούσεις συνδυασμούς ηχείων.

Για τα υπόλοιπα ηχεία που ρωτάς, δεν έχει νόημα η απάντηση δεδομένου ότι θέλεις σετ ηχείων και όχι μίξη μεταξύ διαφορετικών ηχείων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,981
Αγιοι Αναργυροι
Pleo, το πρωτο σου post αν μπορουσα Θα το τυπωνα, Θα το`βαζα σε κορνιζα και Θα το κρεμαγα σε καποιον τοιχο του σπιτιου..
χωριs πλακα !!! :grinning-smiley-043
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικα τα zensor 3 τα θεωρω την καλυτερη επιλογη αλλα ξεπερνας το χιλλιαρικο με καλο υπογουφερ βασεις και καλωδια. Εν τω μεταξυ ειπες οτι μπορει σε δυο χρονια να μετακομισεις, σε τι χωρο ξερεις; Αν παρεις τωρα ηχεια βασης κι ο επομενος χωρος ειναι μεγαλυτερος;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Pleo, το πρωτο σου post αν μπορουσα Θα το τυπωνα, Θα το`βαζα σε κορνιζα και Θα το κρεμαγα σε καποιον τοιχο του σπιτιου..
χωριs πλακα !!! :grinning-smiley-043

Είναι κάποια σημεία προφανή. Καλύτερα να δώσει ένα διακοσάρι για ένα οικονομικό σετ με δορυφόρους και ενεργό sub 5.1 παρά να κάνει αλχημείες με ακατάλληλα ηχεία από πρώην home cinema ολα σ' ένα. Καλύτερα να δώσει 100 ευρώ για ένα ζευγάρι ηχεία οποιαδήποτε όταν θα θελήσει να προσθέσει τα δυο κανάλια για το atmos, δηλαδή 50 ευρώ/ηχείο, παρά να κοιτάζει κάποιος πως θα χρησιμοποιήσει τα ανεπαρκή κουτάκια από το πρώην όλα σ' ένα, που δεν θ' αντέξουν έτσι κι αλλιώς για πολύ καιρό.

Και φυσικά, πάνω απ' όλα, να αποφεύγει την τακτική σούπερ μάρκετ. Είναι λογικό με τόσες επιλογές να μπερδεύεται κάποιος, ωστόσο πολλές από τις επιλογές στο... ράφι φωνάζουν από μακριά περί τίνος πρόκειται... :eek:
 

artusamak

New member
2 July 2013
15
Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Γενικώς κλίνω προς την 3άδα: Dali Zensor 3, Zensor Vokal, Zensor 1 μιας και είναι όλα της ίδιας σειράς της ίδιας εταιρίας.
Εναλλακτικά στα Polk Τ50, S30 & S20 (θα υπάρξει θέμα μεταξύ σειράς T και S;.

Για sub Polk Audio PSW110 ή PSW125. Αλήθεια, η "νέα" σειρά Polk Audio HTS 10 & HTS 12 αξίζει τα +100ευρώ στις 10 και 12 ίντσες;

Από κει και πέρα θα κοιτάξω πού μπορώ να τα ακούσω μαζί. Μένω Θεσσαλονίκη, οπότε αν έχετε κάποιο κατάστημα να προτείνετε ευχαρίστως.

Cheers
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τα ηχεία που θα πάρεις να κοιτάξεις να είναι της ίδιας σειράς όλα και να αποφύγεις τις μιξεις διαφορετικών σειρων. Μόνο στο sub προτείνεται ή επιλογή να είναι εντελώς ελεύθερη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα ηχεία που θα πάρεις να κοιτάξεις να είναι της ίδιας σειράς όλα και να αποφύγεις τις μιξεις διαφορετικών σειρων. Μόνο στο sub προτείνεται ή επιλογή να είναι εντελώς ελεύθερη.
Συμφωνω κι επαυξανω Χ1000

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Προσωπικα τα zensor 3 τα θεωρω την καλυτερη επιλογη αλλα ξεπερνας το χιλλιαρικο με καλο υπογουφερ βασεις και καλωδια. Εν τω μεταξυ ειπες οτι μπορει σε δυο χρονια να μετακομισεις, σε τι χωρο ξερεις; Αν παρεις τωρα ηχεια βασης κι ο επομενος χωρος ειναι μεγαλυτερος;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστα μην βάζεις το χέρι στο Ευαγγέλιο χε χε .
Η σειρά spektor είναι πιο καλοκουρδισμένη σειρά με πιο ευρύ και πλούσιο ήχο το εκπληκτικό είναι ότι κοστίζει λιγότερο .
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Α τα συγκεκριμενα δεν τα εχω ακουσει αλλα για να το λες το πιστευω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

artusamak

New member
2 July 2013
15
Τώρα θα με βάλετε σε παραπάνω σκέψεις... Spektor αντί Zensor;

To 1000άρι είχα την υποψία ότι θα το ξεπεράσω εδώ και καιρό, απλά βρισκόμουν ακόμα σε άρνηση. 1200-1300 όμως με sub, βάσεις κλπ είναι το τελικό όριο.
Πχ Dali Zensor 3, Vokal, Zensor 1 + Polk PSW110 πάει περίπου στα 1130.

Επίσης, μιας και το φερε η κουβέντα, έχετε να μου προτείνετε 1-2 ζευγάρια βάσεις και καλώδια ηχείων και sub; Γύρω στο 100άρι+;

Για το θέμα της μετακόμισης που ανέφερα, είναι πολύ νωρίς. Αν και όταν γίνει μετακόμιση, το σύστημα θα μπει σε χώρο σαλοκουζινοκαθιστικό (όλα κάπως ενωμένα) 40-50τμ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Άκου ένα μυστικό. Ενδέχεται στην ίδια σειρά ηχείων που έχεις ας πούμε τρία μοντέλα σε ηχεία δαπέδου, το ένα από τα τρία να μην ακούγεται το ίδιο καλά σε σχέση με τα άλλα δυο. Αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους, ένας από αυτούς είναι η οικονομία στο R&D που σημαίνει ότι δεν "ψαχούλεψαν" τόσο καλά το crossover για να παίξει το ίδιο καλά σε όλα.

Στον ήχο είναι υποκειμενικά πολλά πράγματα και καμιά φορά ένα φτηνότερο ηχείο ακούγεται πολύ ωραία και ταιριάζει με τα γούστα των περισσότερων σε σχέση με ένα ακριβότερο. Δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας αυτός.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Εγώ θα σταθώ σε αυτό που ανέφερε ο Λεωνίδας σε προηγούμενο post δεν ψωνίζουμε ανάλογα με το μέγεθος .
Είναι καλό να ακούσετε την ίδια σειρά την επόμενη σειρά ακόμη και αν ένα μικρό ηχείο δεν σας γεμίζει το μάτι με μια ποικιλία από διαφορά είδη μουσικής .
Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση με την σειρά Spektor μιας και είμαι κάτοχος του 2 ζευγάρι με τον denon pma 50.δεν είναι ένα ηχείο το οποίο θα ανακαλύψεις τις ηχογραφήσεις και τα ενισχυτικά σου είναι ένα ηχείο που θα απολαύσεις την μουσική και μόνο την μουσική .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τα spektor είναι καλό VFM βασικά. Είναι εκείνο που περίμεναν όσοι ήθελαν Zensor και αδυνατούσαν οικονομικά. Βέβαια στη σειρά αυτή φαίνεται πως έκανε οικονομία η Dali. Μικρότερα μεγάφωνα λιγότερα μοντέλα κλπ. Αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι η οικονομία έχει γίνει όχι σε βάρος του γνωστού ήχου της Dali.

Φωνάζει από μακριά τι είναι κάτι που είναι μεγάλο και πολύ οικονομικό. Είναι προφανές ότι όταν υπάρχει ζευγάρι ηχείων βάσης στα 300 ευρώ και σετ 5.0 (με τα εμπρός δαπέδου μάλιστα) στα 285, κάπου έχει γίνει σημαντική έκπτωση ποιότητας.
 

artusamak

New member
2 July 2013
15
Σας ευχαριστώ και τους δυο και ελπίζω να μην κούρασα πολύ!

Για σειρά zensor φαίνεται να πηγαίνει το πράμα.Θα επανέλθω ξανά αφού βγω στη γύρα!

Για βάσεις και καλώδια έχουμε καμία πρόταση;

Τέλος, αξίζει την ταλαιπωρία (αναμονή, πιθανή επιστροφή κλπ) να πάρω κάτι απτο εξωτερικό; Βλέπω το Klipsch r12sw στο γερμανικό Amazon γύρω στα 330 με μεταφορικά.