Πρώτα ηχεία για σαλόνι

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Γειά σας!

Καταρχάς δε γνωρίζω αν είμαι στη σωστή κατηγορία γιατί δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα περί ηχείων οπότε συγχωρήστε με.

Ο χώρος μου είναι μεγάλος 9χ4 μέτρα και 4 μέτρα ύψος συν ότι δεν υπάρχει πόρτα και ενώνεται με σκάλα με πάνω ορόφους και την κουζίνα δίπλα.
Αντιλαμβάνομαι ότι για να γεμίσω με σωστό ήχο το σαλόνι πρέπει να δώσω πολλά χρήματα τα οποία δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Σαν εξοπλισμός υπάρχουν κάτι παλιά 5.1 creative gigaworks και ο παρακάτω ενισχυτής του αδερφού μου
http://www.tele.gr/gr/product/av-320b

Αυτό που θέλω αρχικά είναι να μπορώ να βάλω μουσική απο τον υπολογιστή, κινητό και δε ξέρω αν κερδίσω κάτι αντικαθιστώντας τα ηχεία της τηλεόρασης (sony 55" 2016 μοντέλο).

Το budget είναι πολύ χαμηλά <<300 ευρώ.
Η ιδέα προέκυψε βλέποντας κάτι logitech 2.1 με bluetooth των 50 οπότε όσο απομακρύνομαι απο το 50ευρω τόσο δυσκολότερη γίνεται η αγορά!

Τέλος να αναφέρω ότι στο σπίτι έχω 2 3.5χρονών τερατάκια που κατα καιρούς έχουμε ιπτάμενες καρέκλες, lego και άλλα παιχνίδια στον εναέριο χώρο του σαλονιού. Για αυτό και οτιδήποτε ακριβό είναι μεγάλο ρίσκο!

Μετά τα Logitech κοίταξα και τα edifier με bluetooth https://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia/m/5887/Edifier.html?o=edifier
αλλά μετά σκέφτηκα μήπως συνδυάσω τον ενισχυτή και αγοράσω με τα ίδια λεφτά passive ηχεία που θα αξιοποιήσω και στο μέλλον.

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε καθοδήγηση.
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος ,οπότε μόνη λύση φαντάζουν οι nearfield ακροάσεις ,με δεδομένο τον οικονομικό προϋπολογισμό
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λύση μέχρι 300 ευρώ για να γεμίσεις ένα τόσο μεγάλο χώρο δεν υπάρχει, απλά ξέχασε το.
Λύση για ν' ακούς ικανοποιητικά σε συγκεκριμένη θέση ακρόασης σχετικά κοντά υπάρχει (nearfield, όπως σωστά υποδεικνύει ο Πέτρος πιο πάνω).

Πόσο απέχει η θέση ακρόασης στη συγκεκριμένη περίπτωση;
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!


Τελικά ψάχνεις 5.1 ή stereo;

Με δεδομένο τα λίγα χρήματα που δίνω ψάχνω οτιδήποτε είναι καταλληλότερο για το χώρο μου για να ακούσω μουσική.
Είτε είναι video στο youtube είτε flac αλλά απο την onboard (ή αν πάρω ηχείο με usb) του λάπτοπ.

Νομίζω ότι δίνω λίγα οπότε αν πάω σε 5.1 θα είναι κάτι ποιοτικά χειρότερο απο το stereo.

Μπορείς να ξεκινήσεις την έρευνά σου ακουγοντας αυτό: Magnat Monitor Supreme 1002

Βρίσκομαι επαρχία με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για να πάω Ηράκλειο.

Τα καλύτερα ηχεία (ή καλύτερα ακουστικά) που είχα ποτέ μου ήταν τα AKG 701 και εντόπισα τις χαοτικές διαφορές με ένα sony ακουστικό που είχα παλιότερα.
Το λέω σαν μέτρο αναφοράς.


Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος ,οπότε μόνη λύση φαντάζουν οι nearfield ακροάσεις ,με δεδομένο τον οικονομικό προϋπολογισμό

Απο όσο καταλαβαίνω είσαι απόλυτα σωστός.
πχ. χτές το βράδυ ήμασταν παρέα σπίτι με τα παιδιά να κοιμούνται και ακούγαμε μουσική απο το ένα ηχείο του λαπτοπ.

Υποθέτω ότι με ένα edifier των 100 θα ακούγαμε πολύ καλύτερα μουσική στην ίδια ή και μικρότερη ένταση λόγω πολλών παραμέτρων.

Το budget είναι 50, 300 ή 800 ευρώ; Μας μπέρδεψες.

Ανέφερα το αρχικό σκεπτικό. Συγνώμη αν μπέρδεψα.
Όπως αναφέρω το budget είναι κάτω απο τα 300.
Τώρα αν έβρισκα κάτι πολύ ανώτερο και ολοκληρωμένο με 300 (που μόνο μεταχειρισμένο και αν) θα ανέβαινα εκεί.
Ειδάλλως κοιτάω κάτι στα 100

Για να το θέσω διαφορετικά να δώ μήπως πρέπει να αλλάξω ταβάνι στα χρήματα.
Με πόσα θα έστηνα ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα για το χώρο μου (όχι τρελές εντάσεις)?

Είχα στο μυαλό μου όταν έρθει η ώρα να βρώ κάποιο άτομο με μεράκι (ακόμα και μέσω του φόρουμ) να βοηθήσει. Αλλά ξεφεύγουμε για την ώρα και θα με στείλει η γυναίκα μου στο δεντρόσπιτο που θέλω να αγοράσω για τα παιδιά...
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Λύση μέχρι 300 ευρώ για να γεμίσεις ένα τόσο μεγάλο χώρο δεν υπάρχει, απλά ξέχασε το.
Λύση για ν' ακούς ικανοποιητικά σε συγκεκριμένη θέση ακρόασης σχετικά κοντά υπάρχει (nearfield, όπως σωστά υποδεικνύει ο Πέτρος πιο πάνω).

Πόσο απέχει η θέση ακρόασης στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Το γνωρίζω και το δέχομαι απόλυτα.

Αν μπούν τα ηχεία δεξιά και αριστερά απο την τηλεόραση (2-3 μέτρα μεταξύ τους)
να κάθομαι στα 2.5 μέτρα απέναντι στον καναπέ.

Αλλά υποτίθεται ότι η μουσική θα είναι για όλο τον χώρο (και αν μαγειρεύει κάποιος)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κάποιο οικονομικό ηχείο δαπέδου που θα παίζει με τη σχετικά χαμηλή ισχύ των 60W για τα δύο εμπρός κανάλια του ενισχυτή Tele που έχεις, που δεν θα τον αδειάζει εύκολα μέχρι κάποια ικανοποιητική ένταση και από και και πέρα σταδιακή αναβάθμιση με μικρά βήματα θα έκανα εγώ.

Αν και το budget πάει λίγο παραπάνω από 300 ευρώ.

https://www.polkaudio.com/products/t50
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
Κάποιο οικονομικό ηχείο δαπέδου που θα παίζει με τη σχετικά χαμηλή ισχύ των 60W για τα δύο εμπρός κανάλια του ενισχυτή Tele που έχεις, που δεν θα τον αδειάζει εύκολα μέχρι κάποια ικανοποιητική ένταση και από και και πέρα σταδιακή αναβάθμιση με μικρά βήματα θα έκανα εγώ.

Αν και το budget πάει λίγο παραπάνω από 300 ευρώ.

https://www.polkaudio.com/products/t50

(προσπαθώ να καταλάβω)

Συγκριτικά η λύση που πρότεινες που με τον ενισχυτή μου θα πιάσω τα ίδια watt (120)
με τα
https://www.skroutz.gr/s/6268192/Edifier-R2000DB.html


το 2 x 2πλό bass radiator των T50 θα αποδώσει πολύ περισσότερη ένταση?

Οικονομικά και μόνο να το δώ σαν άσχετος, στη μία αγοράζω σκέτα ηχεία >300 ευρώ και στην άλλη και ενισχυτή και bluetooth κλπ οπότε θα πρέπει να είναι τεράστια η διαφορά τους.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ σου δείχνω τι καλύτερο μπορείς να κάνεις με το budget σου και τον ήδη υπάρχοντα εξοπλισμό στα 2,5 μέτρα. Από και και πέρα, σαλόνι λέει ο τίτλος, δεν λέει... γραφείο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στο σαλόνι θα ξεκινούσα έτσι. Μετά θα το πήγαινα σε 5.1 αλλάζοντας και ενισχυτή στην πορεία και προσθέτοντας ένα sub. Εκεί θα το γέμιζες όπως και να έχει. Σου λέω το δρόμο σταδιακά μια και μαγικές λύσεις με 300 ευρώ σε σαλόνι δεν υπάρχουν. Θα έχεις περιορισμούς μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά αυτοί θα είναι όσο το δυνατό λιγότεροι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πιο πριν δεν υπήρχε πρόβλημα χώρου στο σαλόνι των 40 τ.μ. στο σετ της M-AUDIO με τα εμπρός ηχεία δαπέδου;

Υπάρχουν λύσεις με ηχεία βάσης, αλλά θα χρειαστείς και ένα sub. Οπότε θα σου έρθει παραπάνω από το budget σου αρκετά.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πολύ χαίρομαι που η συζήτηση έχει γίνει στο δικαναλο και γλύτωσα τη σκούπα :)

Τώρα σοβαρά, δεν είδα κάτι μεμπτό από πλευράς του pleo. Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω εσένα.

Ας μείνουμε λίγο στα γεγονότα.

Ένα σοβαρά στημένο εισαγωγικο σύστημα για τέτοιο χώρο θα είχε για ηχεία κάτι τέτοιο και ένα ενισχυτή με τουλάχιστον 150w στο κανάλι και preouts για μελλοντική τοποθέτηση sub. Εκτιμώμενο συνολικό κόστος γύρω στα 1500 με μια basic πηγή.

Όποτε αποφασίζεις. Πας σε μεγάλο και σαφώς υποδεέστερο ηχείο για να έχεις μπούγιο ή μαζεύεσαι σε μια γωνιά του χώρου για να ακους καλύτερα εκει;

Αποφάσισε αυτό και βλέπουμε.

Αν θέλεις ηχεία διακοσμητικά μη ρωτάς εδώ. Ρωτα ενα interior designer τι να βαλεις.

Όχι πως δεν έχουμε δλδ... Tedyyyyy!!
 

teodor_ch

AVClub Addicted Member
.

Προφανώς και θα πάρω κάτι ανεπαρκές το είπα στο 1ο ποστ.
Είτε με 50 είτε με 350 που λές ανεπαρκές θα είναι. Οπότε ας λουστώ το 50ρικο ή το 100ρικο που θα μπορώ να το βάλω και σε ένα γραφείο αντί το 350 που θα το ψάχνω να το πουλήσω.

Και στη συνέχεια κοιτάω για τα κατάλληλα ηχεία να δώ τις απαιτήσεις μου σε ενισχυτή και ξεκινάω τις σωστές αγορές.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ δεν έγραψα είτε με 50 είτε με 350 πάλι ανεπαρκές θα είναι. Εγώ έγραψα αυτό εδώ ακριβώς:

Αυτό ακριβώς λέμε κι εμείς. Σου προτείνουμε ό,τι είναι δυνατόν καλύτερο στο budget που έχεις, ή σε πολύ κοντινό budget αν η λύση είναι πολύ καλύτερη και έχει και προοπτικές ανάπτυξης σε κάτι καλύτερο, ενώ την ίδια στιγμή ακόμα και μόνη της εξακολουθεί να είναι μια πολύ καλή και ενδεδειγμένη λύση.

Hello... . Ό,τι καλύτερο μπορείς να έχεις δεδομένου του budget και με εκμετάλλευση του ήδη υπάρχοντος εξοπλισμού, που σου επιτρέπει και σταδιακή αναβάθμιση προς κάτι πιο επαρκές και στην τελική εκείνη η επιλογή με τις λιγότερο δυνατές απώλειες.