Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Χαιρετίζω την όμορφη παρέα σας.

Σας διαβάζω πολύ καιρό, έχω μάθει πάρα πολλά για τον ήχο και έχω επηρεαστεί θετικά από τις ωραίες συζητήσεις και παρουσιάζεις σας.

Οπότε προσπαθούσα να μαζέψω χρήματα, να πάρω κάτι καλύτερο, κάτι ακριβότερο.

Αλλά όλο και σε κάποια οικογενειακή υποχρέωση πήγαινε το ποσό μόλις μαζευόνταν.

Οπότε κατάλαβα πως το καλύτερο είναι να ακούσω την μουσικούλα μου όσο ποιο γρήγορα γίνεται, έστω και με ένα ποιο απλό σύστημα και τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.

Ο χώρος είναι ένα ορθογώνιο 3,5m X 7m = 24.5m[SUP]2[/SUP].

Το οποίο όμως χωρίζεται στην μέση ακριβώς με συρόμενη πόρτα που αφήνει άνοιγμα μόνο 1,70m. Μήπως να χρησιμοποιήσω το μισό (12,25m[SUP]2[/SUP]) καλύτερα;

Πηγή θα έχω αρχεία flac και deezer ή spotify και θα στέλνονται από τον υπολογιστή, το ipad ή το smartphone.

Αν χρειαστεί να παίξω κάποιο cd θα το κάνω με ένα ps3 (για την ώρα).




Έχοντας υπ' όψιν τα παραπάνω, σας παραθέτω την σύνθεση που έχω διαλέξει για να ξεκινήσω:


Ηχεία Wharfedale Diamond 225 (Θέλω τα Rosewood αλλά δεν τα βρίσκω, είναι εύκολο να μου τα παραγγείλει το κατάστημα από όπου θα τα αγοράσω;
https://www.skroutz.gr/s/10706522/Wharfedale-Diamond-225.html


Ενισχυτής Denon PMA-720AE
https://www.skroutz.gr/s/2165570/Denon-PMA-720AE.html


Dac iFi Audio nano - iOne (Ωραίο dac από ότι διαβάζω και έχει και bluetooth που το χρειάζομαι)
https://www.skroutz.gr/s/11604565/iFi-Audio-nano-iOne.html


Βάσεις ηχείων Bowers-Wilkins-STAV-24-S2
https://www.skroutz.gr/s/4387520/Bowers-Wilkins-STAV-24-S2.html


Καλώδια; Αν μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποια καλά και φθηνά.



Πως σας φαίνεται ο παραπάνω συνδυασμός; Ταιριάζει ο ενισχυτής με τα ηχεία; Τα σηκώνει άνετα ή θα δυσκολευτεί; (Δεν με ενδιαφέρει να ακούω σε πολύ υψηλές στάθμες).

Είδη μουσικής που ακούω; Από όλα, εκτός από μέταλ (άκουγα μικρότερος, τώρα δεν θέλω πολύ ένταση. Βέβαια μια φορά στο τόσο, καλό είναι και αυτό).

Πείτε μου σας παρακαλώ αν έχετε εμπειρία από τα παραπάνω, αν θα μου προτείνατε να αφαιρέσω κάτι και να προσθέσω κάτι άλλο.

Ή αν μου προτείνετε εντελώς διαφορετικό σύστημα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,498
Θεσσαλονικη
To καλύτερο είναι να ακούς με το χώρο χωρισμένο ,εφ όσον δεν δημιουργείται πρόβλημα .
Η επιλογή του ifi πολύ λογική .
Οσον αφορά τον συνδυασμό ενισχυτή +ηχείων θεωρώ καλύτερο θα ήταν να έκανες κάποιες ακροάσεις εσύ ο ίδιος για να σχηματίσεις άποψη για το τι σ αρέσει περισσότερο και τι λιγότερο .
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι τόσο δύσκολο το ερώτημα απλά είναι πάρα πολλές οι επιλογές πλέον.

Για μένα, εάν η αναπαραγωγή δεν περιλαμβάνει κάποιο αναλογικό μέσο, πχ βινύλιο ή κασετόφωνο, τότε και ειδικότερα στα μισά τετραγωνικά, που θα οδηγούσε σε ακροάσεις από μικρή απόσταση, θα ξεκινούσα μια λύση με ενεργά ηχεία και το καλύτερο dac που θα μπορούσαν τα χρήματα μου να αγοράσουν, καθώς επιτυγχάνεται η επιτυχής οδήγηση του ηχείου, εξοικονόμηση ποσών από καλώδια και χώρου στο ρακ από την έλλειψη ενισχυτή και ορθής απόδοσης αποικρη απόσταση, καθώς έχουν σχεδιαστεί να παίζουν έτσι.

Έπειτα σε κάθε περίπτωση θα κοιτούσα και τις περιπτώσεις μεταχειρισμένων μηχανημάτων, καθώς πολλές φορές, εάν έχουν χρησιμοποιηθεί σωστά, δίνεται η δυνατότητα απόκτησης τους με το 50% της αξίας τους.

Σαν ενεργά θα εξέταζα την περίπτωση των jbl lsr 305 (και έπειτα με την προσθήκη δικού τους σαμπ εάν χρειαζόταν) και σαν dac κάποια από τα teac 503, ή pioneer u05 ή aune s6 κοκ. Εναλλακτικά και πιο εμφανισημα είναι και τα maudio m3-6 αλλά σε μεγαλύτερο κόστος.

Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ, εάν ξεκινούσα να στήνω σύστημα από το μηδέν.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου και άκου όσα περισσότερα μπορείς.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Καλησπέρα,

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα ασχολούμουν καθόλου με ολοκληρωμένο ενισχυτή, κοίτα καλύτερα ενεργά ηχεία.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,869
+1 για ενεργά (με γούφερ ως 6,5 ίντσες) και λόγω χώρου και λόγω προϋπολογισμού.
Μαζί με ένα dac/προενισχυτή έχεις καθαρίσει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Αν είσαι αποφασισμένος ότι στο μέλλον δεν θα μπεις στην λογική των αναβαθμίσεων ηχείων τότε τα ενεργά είναι η πιο σοφή λύση.
Πάντα κατόπιν ακρόασης.
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Αυτό που προτείνετε οι περισσότεροι, δηλαδή ενεργά, το έχω σκεφτεί και εγώ. Αλλά φοβόμουν ότι ίσως γίνονται κουραστικά μετά από λίγο, όπως επίσης ότι υστερούν σε μουσικότητα σε σχέση με ίδιας τιμής παθητικά.

Ίσως το σκέφτομαι λάθος, αλλά εσείς γνωρίζεται περισσότερα.

Επίσης μελλοντικά θα ήθελα να φτιάξω αν μπορέσω και ένα πολυκάναλο σύστημα για ταινίες.

Βέβαια πρωτίστως με ενδιαφέρει το δικάναλο για να ακούω την μουσική μου και αργότερα βλέπουμε.

Θα το ψάξω για ενεργά και dac.

Πείτε μου επίσης, το σύστημα που παρέθεσα ποιο πάνω είναι σωστό; Τι μειονεκτήματα έχει; (Για να μου φύγει και αυτή η απορία)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την συμμετοχή σας στο θέμα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Ο Denon 720 AE θα οδηγήσει οριακά τα ηχεία σε μέτριες εντάσεις.
Χρειάζεσαι έναν ενισχυτή με τουλάχιστον 100w καθαρά στα 8 Ω.
Πάντα κατά την άποψη μου.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,938
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

δηλαδή ο χώρος στη μέση γίνεται 3.5χ3.5χ3 περίπου ύψος?

χμμμμ....


Τι θα'λεγες να έπαιρνες ένα ζευγάρι καλά ακουστικά???
δεν Θελουν καλο ενισχυτη και αυτα? (ακριβοτερο απο τον Denon :flipout: )
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

δεν Θελουν καλο ενισχυτη και αυτα? (ακριβοτερο απο τον Denon :flipout: )

Αυτός ο χώρος δε μπορεί να παίξει ποτέ σωστά ότι και να βάλεις μέσα.
Άντε, αν ασχοληθείς μπορεί να βελτιωθεί κάπως.

Αλλά σχεδόν...κύβος...δύσκολο ως ακατόρθωτο.

Βλέπω ότι κανείς δε μιλάει για το χώρο, οκ, πείτε ότι δεν είπα τίποτα!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Έχεις δίκιο , είναι ότι χειρότερο από πλευράς χώρου.
Θα πρέπει να περιοριστεί σε πολύ near field ακροάσεις ή να πειραματιστεί με την συρόμενη πόρτα ανοιχτή.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,938
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

Αυτός ο χώρος δε μπορεί να παίξει ποτέ σωστά ότι και να βάλεις μέσα.
Άντε, αν ασχοληθείς μπορεί να βελτιωθεί κάπως.

Αλλά σχεδόν...κύβος...δύσκολο ως ακατόρθωτο.

Βλέπω ότι κανείς δε μιλάει για το χώρο, οκ, πείτε ότι δεν είπα τίποτα!
εχειs απολυτο δικιο, αλλα ...αυτοs ειναι ο χωροs του. να του πουμε να μην ακουει μουσικη με παρεα?
 

giorgos125

New member
2 June 2018
57
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

Αυτός ο χώρος δε μπορεί να παίξει ποτέ σωστά ότι και να βάλεις μέσα.
Άντε, αν ασχοληθείς μπορεί να βελτιωθεί κάπως.

Αλλά σχεδόν...κύβος...δύσκολο ως ακατόρθωτο.

Βλέπω ότι κανείς δε μιλάει για το χώρο, οκ, πείτε ότι δεν είπα τίποτα!


Αυτό δεν το γνώριζα. Πίστευα ότι αν έχω σωστή θέση ακρόασης, σωστή απόσταση, σωστό τρίγωνο, ηχεία βάσης και όχι δαπέδου, θα ήμουν μια χαρά μέσα στο δωμάτιο.

Μεγάλα ηχειά το καταλαβαίνω ότι δεν θα μπορούσαν να αναπνεύσουν σωστά σε αυτό το χώρο. Αλλά με τα μιρκότερα πίστευα θα ήμουν εντάξει.


Επίσης για τα ενεργά μπορείτε να μου πείτε αν αποδίδουν το ίδιο όμορφα την μουσική όπως τα παθητικά, χωρίς να κουράζουν.

Επιπρόσθετα όσοι χρησιμοποιείτε ενεργά για δικάναλη ακρόαση, μπορείτε να μου πείτε αν θέλετε, ποιά χρησιμοποιείτε, με ποιό dac και αν είστε ευχαριστημένοι από την απόδοση τους;

Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος δυστυχώς παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο πόσο σωστά θα ακούς μουσική.
Ο κύβος είναι το χειρότερο αφού λόγω αναλογίας των τριών διαστάσεων μεταξύ τους θα σου προκαλεί μεγάλες ενισχύσεις και ακυρώσεις σε κάποιες συχνότητες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ακούς μουσική.
Απλά θα πρέπει να παλέψεις με κάποια προβλήματα ειδικά στο μπάσο.
Σοφή επιλογή στο μέγεθος των ηχείων είναι πολύ σημαντική για σωστό ξεκίνημα.
Όσο αφορά το πώς ακούγονται τα ενεργά ηχεία , πρέπει να έχεις υπόψη πως πλέον υπάρχει πληθώρα προϊόντων.
Δεν κατασκευάζονται ενεργά ηχεία μόνο για επαγγελματίες που αναζητούν την στείρα λεπτομέρεια κλπ κλπ.
Όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές βγάζουν ενεργά ηχεία με πιο "σπιτικό" high fi ήχο.
Πχ εντελώς ενδεικτικά Dynaudio X14A , Elac am200 κλπ.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,869
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βοήθεια για νέο σύστημα έως 1000 ευρώ

Αυτό δεν το γνώριζα. Πίστευα ότι αν έχω σωστή θέση ακρόασης, σωστή απόσταση, σωστό τρίγωνο, ηχεία βάσης και όχι δαπέδου, θα ήμουν μια χαρά μέσα στο δωμάτιο.

Μεγάλα ηχειά το καταλαβαίνω ότι δεν θα μπορούσαν να αναπνεύσουν σωστά σε αυτό το χώρο. Αλλά με τα μιρκότερα πίστευα θα ήμουν εντάξει.


Επίσης για τα ενεργά μπορείτε να μου πείτε αν αποδίδουν το ίδιο όμορφα την μουσική όπως τα παθητικά, χωρίς να κουράζουν.

Επιπρόσθετα όσοι χρησιμοποιείτε ενεργά για δικάναλη ακρόαση, μπορείτε να μου πείτε αν θέλετε, ποιά χρησιμοποιείτε, με ποιό dac και αν είστε ευχαριστημένοι από την απόδοση τους;

Ευχαριστώ.

Έχω ένα ζευγάρι mackie mr824 (οκτάιντσα).
Τα αγόρασα χωρίς να τα έχω ακούσει και ευτυχώς δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.
Απο εμφάνιση για ενεργά θα έλεγα πως είναι σχετικά διακριτικά.

Έχει ρυθμιστικά που διευκολύνουν την τοποθέτηση κοντά σε τοίχους, γωνίες ή ελεύθερα στο χώρο (μεγάλες αποστάσεις από τοίχους).
Υπάρχουν και τα μικρότερα μοντέλα με μεγάφωνα 5.25 και 6.5 ιντσών.
Αρκετά ξεκούραστος και γεμάτος ήχος για πολύωρες ακροάσεις και ταινίες μέχρι πρότινος σε ενιαίο χώρο 35 με 40 τ.μ. αλλά με ιδιόμορφο σχήμα.
Από στερεοφωνική εικόνα είναι συμπαθητικά (δεν τα τοποθέτησα ποτέ ιδανικά για να έχω πλήρη εικόνα του τι μπορούν να κάνουν).

Από μουσική ακούω διάφορα είδη και δεν ένιωσα ποτέ να υστερούν ή να δυσκολεύονται σε κάτι.
Προφανώς υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αν έχεις την ευκαιρία πήγαινε και άκουσέ τα μαζί με ότι άλλο μπορείς για να σχηματίσεις άποψη.

Τα παίζω με DAC και προενισχυτή ιδιοκατασκευές αλλά και με έναν προενισχυτή ελληνικής κατασκευής που πλέον δεν παράγεται.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,411
Πειραιας
Ενεργά και καθάρισες.
Εγώ έχω στον ίδιο χώρο ενεργά και παθητικά και τα παθητικά είναι για κλωτσιές (Dali zensor 3)
Τα jbl 308 παιζουν, τα άλλα προσπαθούν.
Όμως. .......
Αυτή είναι η γνώμη μου και αυτό ίσως να μην λέει τίποτα για σένα.
Η ακοη έχει δικούς της ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ κανόνες.

ΜΌΝΟ ΕΣΎ θα αποφασίσεις τι σου αρέσει και τι όχι.
Οπότε καλό είναι να διαβάζεις ότι σου γράφουν, αλλα μην τα παίρνεις και πολυ σοβαρά!
Πάρε ότι σου κάτσει καλύτερα στο αυτί σου.....αυτός είναι ο κανόνας.....με την προϋπόθεση ότι θα ακούσεις πολλά συστήματα.
Δυστυχώς αυτό το άθλημα ειναι κοπιαστικο:flipout:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Με ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία 5αρια έως 6,5αρια σε απόσταση 2-3 μ. από τη θέση ακρόασης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Και θα είναι ποιοτικά καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη λύση με παθητικά. Εγγυημένα. Δεν θα σου συστήσω μεγαλύτερα, διότι θα αρχίσουν να αλληλεπιδρούν με το χώρο ο οποίος δεν είναι ιδανικός. Σε κατάσταση near field ή σχεδόν near field, όπου ο διαδιδόμενος ήχος είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό άμεσος (direct sound) και όχι από ανακλάσεις, η επίδραση του χώρου μειώνεται στο ελάχιστο.

Το αμέσως επόμενο ερώτημα είναι με τι θα τα τροφοδοτείς. Η καλύτερη λύση είναι ένα DAC με επαρκή αριθμό ψηφιακών εισόδων, όπου θα μπορείς να συνδέσεις και κάποιο δέκτη Bluetooth, κάποιο CD Player και λοιπά. Ή κάποιο PC ή laptop με ψηφιακή σύνδεση (οπτικής ίνας συνήθως).

Στα 1.000 ευρώ μία καλή κατανομή θα είναι 70-30. 70% για τα ηχεία και 30% για τον dac. Υπολόγισε και γύρω στα 100-150 ευρώ επιπλέον για βάσεις και καλώδια .

Με αυτή την λύση θα αρχίσεις να χαίρεσαι τη μουσική σου άμεσα και με πάρα πολύ καλή ποιότητα. Πολύ καλύτερη από κάποια αντίστοιχη παθητική. Και θα παραμείνεις ικανοποιημένος για πάρα πολύ καιρό.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Προσφατα αγορασα 2 yamaha hs8 λευκα τα οποια ειναι τοποθετημενα σε 2 βασεις quiklok. Τα εχω συνδεση σε προενισχυτη Technics su-c1000m2
και με cd player technics sl-pg470a σε χωρο 40τμ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα ηχεια και τον ηχο τους γενικοτερα. Ακουω αρκετα ειδη μουσικης, και εχω κανει αρκετες δοκιμες και με αλλα που δεν ακουω πχ κλασσικη, jazz. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα.