"Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας σε ΕΜ10 ΙΙ με τον κιτ φακό 14-42 R

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Επειδή προσπαθώ να βελτιωθώ και να καταλάβω τι ισχύει σε κάποια πράγματα. Βλέπω κάποιες φωτογραφίες οι οποίες είναι πεντακαθαρες-κρυσταλλινες και πραγματικά τις λατρεύω. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτό είναι αποτέλεσμα της μηχανής ή του φακού. Γιατί εμένα ας πούμε κάποιες φωτογραφίες μου βγαίνουν κάπως θολες και με κάποιο κροπαρισμα η ζοομ φαίνονται κάπως "θολες". Δεν ξέρω εαν σας δίνω να καταλαβαιτε βέβαια τι ακριβώς εννοώ ελπίζω να κατάλαβε κάποιος. Δλδ επενδυοντας σε ένα καλό φακό βλέπεις διαφορά σε καθαρότητα? (υπόψιν μου έχω τον 12-40 pro αντί του 14-42 που έχω και επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ήθελα να σιγουρευτώ πριν την προχωρήσω).

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,963
Εκεί ψηλά.....
Re: Φακοί για m4/3

Αν και δεν ειμαστε οn topic (αλλα θα μεταφερθουν εκει που πρεπει αυτα τα μυνηματα)


Η οξυτητα την οποια περιγραφεις ουσιαστικα ειναι αποτελεσμα του αισθητηρα του πολυ καλου φακου αλλα και της ακριβεστατης εστιασης στο αντικειμενο φωτογραφησης.


Τα δυο τελευταια ειναι τα πιο βασικα φυσικα.
 

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: Φακοί για m4/3

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Άρα είναι αποτέλεσμα του φακού ευχαριστώ. Συγνώμη για το εαν είναι offtopic αλλά δεν ήξερα που αλλού θα ταίριαζε καλύτερα μια τέτοια ερώτηση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,963
Εκεί ψηλά.....
Re: Φακοί για m4/3

Προσεξε οχι μονο του φακου.

Ο πιο οξυς και σουπερ ποιοτικος φακος αν το ματι σου ή το συστημα αυτοματης εστιασης αποτυχει ή δεν στηθει κατα τον τροπο που κλικαρει ο φωτογραφος μπορει να βγαλει κακα αποτελεσματα.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Φακοί για m4/3

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Άρα είναι αποτέλεσμα του φακού ευχαριστώ. Συγνώμη για το εαν είναι offtopic αλλά δεν ήξερα που αλλού θα ταίριαζε καλύτερα μια τέτοια ερώτηση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο τον τρόπο που το γράφεις προσπαθούμε να μαντέψουμε τι εννοείς .. θα μπορούσες να ανοίξεις νήμα στην τεχνική κατηγορία επισυνάπτοντας και μερικά παραδείγματα καθαρών και θολών φωτο (με πλήρες exif) για να πάρεις πιο χρήσιμες απαντήσεις ..

H πιθανότητα η θολούρα να είναι αποτέλεσμα κακού χειρισμού ή κάποιας ιδιοτροπίας της μηχανής (π.χ. συντονισμός σε shutter shock) είναι μεγαλύτερη απο την πιθανότητα να είναι αποτέλεσμα κακού φακού ..
 

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
"Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω μια Olympus OMD M10 iii με τον κιτ φακό 14-42mm και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μερικές φορές οι φωτογραφίες που βγάζω μου φαίνονται θολές κάπως, σε αντίθεση με άλλες φωτογραφίες που βλέπω εδωμέσα και είναι πεντακάθαρες σαν νερό... Θα ήθελα να δείτε μερικές να μου πείτε εαν το πρόβλημα είναι στο φακό (θέλω δλδ κάποιον ποιο οξύ φακό) ή τι λάθος κάνω στην εστίαση εαν μπορείτε να καταλαβέτε από τις φωτογραφίες ώστε να βελτιωθώ. Όταν θέλεις να τραβήξεις κάποιο τοποίο εστιάζεις χειροκίνητα ή αυτόματα ; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.





P7190061.jpgP7190095.jpgP7250315.jpgP7250313.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Ας ξεκινήσουμε από αυτό που έγραψε ο Ηλίας ως μια πιθανότητα το shutter shock. Για την αποφυγή του (αν τυχόν συμβαίνει καλό είναι να εχεις ενεργή την πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα στο μηχανικό κλείστρο (ένδειξη διαμαντάκι στο control panel δίπλα από το ορθογώνιο που συμβολίζει το μόνο καρέ) ή να κανεις χρήση το ηλεκτρονικό κλείστρο όπου δεν αποτελεί πρόβλημα (έχει περιορισμούς), το τελευταίο δίνει την ένδειξη καρδούλας. Στις φωτό που ανέβασες δεν υπάρχει exif για να δούμε διαφραγματα αλλά αφού βγαζεις με τον κιτ οπότε ολα είναι θεωρητικά πάνω από f3.5-4. Είμαι σε tablet και δεν μπορώ να τις δω πολύ καλά για να σου πω περισσότερα. Μερικες γενικές συμβουλές εκτός από αυτές που δόθηκαν ήδη.Σωστή επιλογή του σημείου εστίασης (κυρίως να επιλέγεις το μόνο σημείο) το οποίο τσεκάρεις μετά αν εστιασες σωστά. Στη νυχτερινή που ανέβασες δεν έχει εστιασει κάν η μηχανή (αυτό μπορεί να συμβεί στα βραδυνα με τον κιτ φακό και εκεί μπορεί να χρειαστει και χειροκίνητη εστίαση).Διαφορές θα δεις σε ποιότητα μεταξύ κιτ 14-42 και 12-40 pro φακού, κυρίως πολύ πιο έντονο κοντραστ, καλυτερο χρώμα ακόμη, μεγαλύτερη μικρό λεπτομέρεια σε ζουμ, απουσία χρωματικών εκτροπών κ.α.
 

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: Απάντηση: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Ας ξεκινήσουμε από αυτό που έγραψε ο Ηλίας ως μια πιθανότητα το shutter shock. Για την αποφυγή του (αν τυχόν συμβαίνει καλό είναι να εχεις ενεργή την πρώτη ηλεκτρονική κουρτίνα στο μηχανικό κλείστρο (ένδειξη διαμαντάκι στο control panel δίπλα από το ορθογώνιο που συμβολίζει το μόνο καρέ) ή να κανεις χρήση το ηλεκτρονικό κλείστρο όπου δεν αποτελεί πρόβλημα (έχει περιορισμούς), το τελευταίο δίνει την ένδειξη καρδούλας. Στις φωτό που ανέβασες δεν υπάρχει exif για να δούμε διαφραγματα αλλά αφού βγαζεις με τον κιτ οπότε ολα είναι θεωρητικά πάνω από f3.5-4. Είμαι σε tablet και δεν μπορώ να τις δω πολύ καλά για να σου πω περισσότερα. Μερικες γενικές συμβουλές εκτός από αυτές που δόθηκαν ήδη.Σωστή επιλογή του σημείου εστίασης (κυρίως να επιλέγεις το μόνο σημείο) το οποίο τσεκάρεις μετά αν εστιασες σωστά. Στη νυχτερινή που ανέβασες δεν έχει εστιασει κάν η μηχανή (αυτό μπορεί να συμβεί στα βραδυνα με τον κιτ φακό και εκεί μπορεί να χρειαστει και χειροκίνητη εστίαση).Διαφορές θα δεις σε ποιότητα μεταξύ κιτ 14-42 και 12-40 pro φακού, κυρίως πολύ πιο έντονο κοντραστ, καλυτερο χρώμα ακόμη, μεγαλύτερη μικρό λεπτομέρεια σε ζουμ, απουσία χρωματικών εκτροπών κ.α.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ... Το μηχανικό κλείστρο το έχω σε λειτουργεία (λειτουργία antishock εαν αυτό εννοείς με το διαμαντάκι) . Ανέβασα τις φώτος στο dropbox τα Link είναι αυτά :
https://www.dropbox.com/s/lmrsasognyb1z4l/P7190061.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/mb3pwu7ff5tmndd/P7190095.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/682c7xb91dklyc7/P7190096.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/5v419ezf14356xl/P7250306.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/yckke8mpg6j5cad/P7250313.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qy896f75s688dza/P7250315.JPG?dl=0

Οπότε θα σας βοηθήσουν περισσότερο και τα exif να μου δώσετε κάποια συμβουλή περισσότερο.
 

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Επίσης γιαυτα που είπες για τον pro, δλδ θα δω καλύτερο χρώμα, κοντραστ με αυτόν? Λογικά σε κάποια flares θα έχει καλύτερη διαχείριση έτσι? Το focus του είναι καλύτερο? Εννοώ για το βράδυ. Και κάτι τελευταίο στο νυχτερινό όταν αυτό που θέλουμε να φωτογραφισουμε είναι μακριά συνήθως κάνουμε manual focus?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,803
Athens
Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι και το λεγόμενο atmospheric haze.
Αν το θέμα σου είναι σε σημαντική απόσταση ( πάνω από 50μ ) και ανάλογα τις συνθήκες του μέρους που είσαι, υπάρχει και πρόσθετη "θολούρα" από την "ατμοσφαιρική 'ρύπανση'"
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Επίσης γιαυτα που είπες για τον pro, δλδ θα δω καλύτερο χρώμα, κοντραστ με αυτόν? Λογικά σε κάποια flares θα έχει καλύτερη διαχείριση έτσι? Το focus του είναι καλύτερο? Εννοώ για το βράδυ. Και κάτι τελευταίο στο νυχτερινό όταν αυτό που θέλουμε να φωτογραφισουμε είναι μακριά συνήθως κάνουμε manual focus?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ολα αυτά ο pro είναι σαφώς καλύτερος ακόμη και στα βραδυνα λόγω σταθερού και φωτεινού f2.8 βλέπει καλύτερα σε CDAF που δουλεύει η μηχανή σου και εστιάζει πιο εύκολα ή να το πω ανάποδα δεν χάνει την εστίαση τόσο εύκολα όσο πέφτει το φως. Όμως πάντα ο φωτογράφος πρέπει να βοηθήσει σε δύσκολες σκηνές και να επιλέξει κάποιο σημείο που θα το διευκολύνει είτε μετακινώντας το σημείο εστίασης με τα βελάκια είτε αγγίζοντας με το δάχτυλο την οθόνη αφής κλπ. Επίσης ο pro έχει πολύ καλυτερο και πιο ακριβές δαχτυλιδι διπλής λειτουργίας χειροκίνητης εστίασης όπου όταν είναι αδύνατον να εστιασει ο φακός θα βοηθήσει να είναι επιτυχής η εστίαση.

Παρόλα αυτά ας μείνουμε λίγο στις φωτογραφίες που ανέβασες να δούμε μήπως είναι κάτι άλλο πριν προχωρήσεις σε αγορά. Θα τις δω σε μεγαλύτερο monitor και θα γράψω τη γνώμη μου σύντομα. Υποθέτω οτι είναι jpeg απευθείας από τη μηχανή χωρίς επεξεργασία ?

απο αυτά που είδα πολύ γρήγορα στο tablet , οι δυο νυχτερινές με 4´και 6´ είναι ανεστιαστες ή και πιθανον και κουνημενες (έβαλες χρονοκαθυστέρηση ? Το ibis σε off στον τρίποδα?). Αυτή με το πουλί στο καράβι η εστίαση είναι καθαρά πίσω στη θάλασσα (ήθελε επιλογή μικρού σημείου εστίασης πάνω στο πουλί ή στο καράβι κοντά του), οι τρεις τελευταίες στο τοπίο είναι τραβηγμένες μεσημέρι 1.30ωρα με φακό που δεν έχει Hood (οποτε θα μειωθεί σημαντικά το κοντραστ) σε σκηνή με κοντινά δένδρα χαμηλά και πολύ μακρινό όλο το υπόλοιπο θέμα (οπότε ισχύει η παρατήρηση του billpepass), μάλλον η μηχανή επέλεξε να εστιάσει κάπου στο βάθος και τα δένδρα δείχνουν ανεστιαστα.
η μόνη σκηνή που επιδέχεται σημαντική κριτική είναι η πρώτη απογευματινή με την πόλη από μακριά που νομίζω οτι εξαντλησες τα όρια του φακού σε απόδοση.
 
Last edited:

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: Απάντηση: Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Σε ολα αυτά ο pro είναι σαφώς καλύτερος ακόμη και στα βραδυνα λόγω σταθερού και φωτεινού f2.8 βλέπει καλύτερα σε CDAF που δουλεύει η μηχανή σου και εστιάζει πιο εύκολα ή να το πω ανάποδα δεν χάνει την εστίαση τόσο εύκολα όσο πέφτει το φως. Όμως πάντα ο φωτογράφος πρέπει να βοηθήσει σε δύσκολες σκηνές και να επιλέξει κάποιο σημείο που θα το διευκολύνει είτε μετακινώντας το σημείο εστίασης με τα βελάκια είτε αγγίζοντας με το δάχτυλο την οθόνη αφής κλπ. Επίσης ο pro έχει πολύ καλυτερο και πιο ακριβές δαχτυλιδι διπλής λειτουργίας χειροκίνητης εστίασης όπου όταν είναι αδύνατον να εστιασει ο φακός θα βοηθήσει να είναι επιτυχής η εστίαση.

Παρόλα αυτά ας μείνουμε λίγο στις φωτογραφίες που ανέβασες να δούμε μήπως είναι κάτι άλλο πριν προχωρήσεις σε αγορά. Θα τις δω σε μεγαλύτερο monitor και θα γράψω τη γνώμη μου σύντομα. Υποθέτω οτι είναι jpeg απευθείας από τη μηχανή χωρίς επεξεργασία ?

απο αυτά που είδα πολύ γρήγορα στο tablet , οι δυο νυχτερινές με 4´και 6´ είναι ανεστιαστες ή και πιθανον και κουνημενες (έβαλες χρονοκαθυστέρηση ? Το ibis σε off στον τρίποδα?). Αυτή με το πουλί στο καράβι η εστίαση είναι καθαρά πίσω στη θάλασσα (ήθελε επιλογή μικρού σημείου εστίασης πάνω στο πουλί ή στο καράβι κοντά του), οι τρεις τελευταίες στο τοπίο είναι τραβηγμένες μεσημέρι 1.30ωρα με φακό που δεν έχει Hood (οποτε θα μειωθεί σημαντικά το κοντραστ) σε σκηνή με κοντινά δένδρα χαμηλά και πολύ μακρινό όλο το υπόλοιπο θέμα (οπότε ισχύει η παρατήρηση του billpepass), μάλλον η μηχανή επέλεξε να εστιάσει κάπου στο βάθος και τα δένδρα δείχνουν ανεστιαστα.
η μόνη σκηνή που επιδέχεται σημαντική κριτική είναι η πρώτη απογευματινή με την πόλη από μακριά που νομίζω οτι εξαντλησες τα όρια του φακού σε απόδοση.
Όλες οι φωτογραφίες είναι jpeg απευθείας από τη μηχανή δίχως επεξεργασία. Οι νυχτερινές είναι με το ibis ενεργοποιημένο, με ένα μικρό τριποδακι αλλά χωρίς καθυστέρηση η οποία μάλλον θα μου έδινε και την απαραίτητη σταθερότητα. Όσον αφορά την απογευματινή με την πόλη δεν είδες δλδ κάποιο λάθος στην εστίαση οπότε για κάτι καλύτερο ποιο οξύ θα μου το προσφέρει κάποιος άλλος φακός (πιθανόν ο 12-40 pro?). Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα δέντρα, χρησιμοποιώντας ένα φακό με hood και επιλέγοντας εστίαση στο άπειρο με χειροκίνητη ρύθμιση ή εστίαση δτα δέντρα τα κοντινά θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σου kbouk περιμένω να τις δεις και σε οθόνη και να ακούσω την γνώμη σου. (αλήθεια το όνομα σου φίλε μου το δικό μου Κώστας έτσι για να γνωριζόμαστε) .

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Απάντηση: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

χθες σκάλιζα τη μηχανή και είδα την επιλογή "διαμαντάκι" που έχει για το shutter shock, πότε το επιλέγουμε?
Γενικά υπάρχει ένα how-to για να ρίξω ένα βλέφαρο?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Πάντα με διαμαντάκι Στέργιο για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο, το φαινόμενο του shutter shock με ειχε απασχολήσει έντονα απο την πρωτη ΕΜ5 και ειναι υπαρκτό σε καποιες περιπτωσεις ακομη και σε ακριβά σωματα όπως η ΕΜ1.2. Εμφανιζεται μερικες φορές σαν ενα διπλο ειδωλο με ελαχιστη μετακινηση ικανη να δωσει θολουρα σε όλη την εικόνα αλλά εννοειται ότι δεν ειναι παντα η απαντηση σε τέτοια θέματα.

Δες και εδώ όπου έχουν γραφτεί κάποια πράγματα :
https://avclub.gr/forum/showthread....lectronic-Front-Curtain-vs-Electronic-Shutter
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Όλες οι φωτογραφίες είναι jpeg απευθείας από τη μηχανή δίχως επεξεργασία. Οι νυχτερινές είναι με το ibis ενεργοποιημένο, με ένα μικρό τριποδακι αλλά χωρίς καθυστέρηση η οποία μάλλον θα μου έδινε και την απαραίτητη σταθερότητα. Όσον αφορά την απογευματινή με την πόλη δεν είδες δλδ κάποιο λάθος στην εστίαση οπότε για κάτι καλύτερο ποιο οξύ θα μου το προσφέρει κάποιος άλλος φακός (πιθανόν ο 12-40 pro?). Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα δέντρα, χρησιμοποιώντας ένα φακό με hood και επιλέγοντας εστίαση στο άπειρο με χειροκίνητη ρύθμιση ή εστίαση δτα δέντρα τα κοντινά θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σου kbouk περιμένω να τις δεις και σε οθόνη και να ακούσω την γνώμη σου. (αλήθεια το όνομα σου φίλε μου το δικό μου Κώστας έτσι για να γνωριζόμαστε) .

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνονόματε to ibis σε τρίποδο το βαζουμε σε off ΠΑΝΤΑ. Αν δεν ειχες και καλό τρίποδο και δεν εβαλες χρονοκαθυστερηση πάνω απο 4 δευτερα ή δεν εκανες χρηση ντεκλασερ ή του κινητου τηλεφώνου δεν υπάρχει περιπτωση να βγαλεις καθαρή φωτό σε νυχτερινή αλλά και σε ημερήσια πολλές φορές,

επίσης αν τα δενδρα ήταν πολύ κοντά σε απόσταση π.χ. < 15μ με f8, εστιακή 45mm και εστιασε η μηχανή στο άπειρο ναι μπορεί να μην σε κάλυψε η υπερεστιακή για τα δένδρα (http://www.dofmaster.com/dofjs.html) ή επειδή ο φακός ειναι pancake (δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ να σου πώ περισσότερα) να έχει περιορισμους στην απόδοση των κοντινών σε κάποιες περιοχές εστίασης λόγω field curvuture . Επίσης αν δουλευεις jpeg μονο καλό ειναι να πέρνεις την μαξιμουμ ανάλυση και συμπίεση με ενεργή τη ρυθμιση Super fine jpeg που δεν ειναι ανοιχτη στα μενου απο μονη της.
 
Last edited:

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: &quot;Θολούρα&quot; - Έλλειψη οξύτητας

Κώστα βασικά δουλεύω τα superfine jpeg και raw. Αποθήκευση και στα δύο φορματ. Δουλεύω το raw βέβαια απλώς αποθηκευω και jpeg για αποστολή σε φίλους κτλ. Εαν εξυπηρετεί το raw να σιυ ανεβάσω raw να δεις. Ανέβασα τα jpeg επειδή είναι μικρότερα και θα είχαν και αυτά τα exif. Όταν τις δεις σε μεγάλη οθόνη τις φώτο πες μου εαν έχεις να συμπληρώσεις τίποτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,162
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: &quot;Θολούρα&quot; - Έλλειψη οξύτητας

Ok κατάλαβα , τα είδα και σε μεγάλη οθόνη πιο αργά το μεσημέρι αλλά στα πεταχτά λόγω δουλειάς , εκτός από τις παρατηρήσεις που έκανα δεν νομίζω να έχω να συμπληρώσω κάτι σημαντικό, μάλιστα αυτό που έγραψα για field curvature δεν ισχύει γιατί δεν εχεις τον ΕΖ pancake όπως νόμιζα αλλά τον απλό κιτ 14-42 R που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σε αποδοση,

Ολα τα υπόλοιπα (με εξαιρεση τα λάθη στην εστίαση, την υπεραστιακη και τη σταθεροποίηση με τρίποδο) πιστευω οτι οφείλονται στην απόδοση της συγκεκριμένης κόπιας του φακού που εχεις στις συγκεκριμένες συνθήκες φωτογράφησης και όχι τόσο στην απόδοση του σώματος (δεν είχα ποτέ την ΕΜ10ΙΙΙ αλλά ξέρω τον 16αρη αισθητήρα που φοράει). Με τον φακό αυτό δεν μπορείς να κανεις σημαντικό κροπ ή ζουμ ειδικά σε σκηνές τοπιου. Πιστευω οτι αν θέλεις κάτι πολύ καλυτερο και να πάρεις το max της μηχανής θα πρέπει να πας είτε σε σταθερό prime φακό είτε στον 12-40 pro που σε πολλές περιπτώσεις είναι καλύτερος και από σταθερούς prime. Κρατώ και μια επιφύλαξη να εχεις κακή κόπια φακοϋ, συμβαίνει και ειδικά στους κιτ αλλά συνήθως δεν είναι σε όλη τη φάσμα εστιακών και σε όλο το κάδρο. Αν η θολούρα συμβαίνει σε συγκεκριμένες εστιακές είναι όμως πολύ πιθανό.

Θα πρότεινα αν μπορείς να δανειστείς ή να δοκιμασεις έναν άλλο κιτ 14-42 ή τον λιλιπούτειο Panasonic 12-32 που είναι πολύ πιο καλός κιτ για μια σύγκριση (όχι όμως για βραδυνα γιατί κρεμάει και δεν έχει manual εστίαση). Το ίδιο θα έλεγα να κανεις και με τον 12-40 πριν την αγορά για να δεις από μόνος σου αν αξιζει η διαφορά που θα δεις. Αν είσαι ΑΘΗΝΑ έχω τον 12-32 σε σώμα Πανυ της γυναίκας μου, μπορούμε να βρεθούμε και να τον δοκιμασεις. Τον 12-40 δυστυχως δεν τον έχω.
 
Last edited:

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: &quot;Θολούρα&quot; - Έλλειψη οξύτητας

Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Δυστυχώς είμαι επαρχία (Λάρισα συγκεκριμένα) και δεν μπορώ να εκμεταλλευτω την ευγενική σου προσφορά :). Μακάρι να μπορούσα και να σου έδινα και το σώμα να το επεξεργαστείς και εσύ :) Μάλλον θα καταλήξω σε αγορά του 12-40 pro τελικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: &quot;Θολούρα&quot; - Έλλειψη οξύτητας

Κώστα βασικά δουλεύω τα superfine jpeg και raw. Αποθήκευση και στα δύο φορματ. Δουλεύω το raw βέβαια απλώς αποθηκευω και jpeg για αποστολή σε φίλους κτλ. Εαν εξυπηρετεί το raw να σιυ ανεβάσω raw να δεις. Ανέβασα τα jpeg επειδή είναι μικρότερα και θα είχαν και αυτά τα exif. Όταν τις δεις σε μεγάλη οθόνη τις φώτο πες μου εαν έχεις να συμπληρώσεις τίποτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστα, αν έχεις και τα RAW ανέβασέτα και αυτά .. είδα τα jpeg και κάτι δεν μου κάθεται καλά στο πως είναι επεξεργασμένα απο την μηχανή .. σαν πολύ denoise να έχουν ή δεν ξέρω τι άλλο και βγαίνει αφύσικο το νερό π.χ.

Επίσης παράξενος μου φαίνεται ο μεγάλος (για λιακάδα ..) χρόνος που βγήκε .. 1/160 @ΙΣΟ 200 !! .. αναμενόμενο για σοφτ-λιακάδα είναι Typical scene in hazy sunlight (soft shadows)= EV14 = 1/500 .. μήπως είχες κανένα φίλτρο μπροστά στο φακό στις ηλιόλουστες ?.

Μερακλώθηκα με την περίπτωση .. θα γράψω αναλυτικότερα μετά το σκάψιμο στα RAW .. ;)

YΓ .. νομίζω μπορείς να ανεβάσεις φάκκελο στο dropbox .. πιο βολικο απο ξεχωριστά αρχεία
 

kost.papad1980

Established Member
29 May 2015
161
Re: "Θολούρα" - Έλλειψη οξύτητας

Ηλία σε ευχαριστώ και εσένα για τον χρόνο σου. Θα ανεβάσω και τα raw και θα τα βάλω εδώ. Νομίζω ότι είχα φορεμενο ένα φιλτρο Hoya cpl στις ηλιολουστες ναι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk