Ποιόν 150-600?

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Τον απλό sigma στα 750 ,
τον Tamron στα 1200 ή
τον Sports Sigma στα 1500

θα παίρνατε για την crop canon μηχανή σας με το σκεπτικό της αξιοποίησής του αργότερα και με FF Sony E σώμα;

(ποιότητα εικόνας και ακριβής εστίαση μαζί με το value for money είναι ζητούμενα , για χρήση ερασιτεχνική μεν, απροβλημάτιστη δε).

Θα ήταν ευπρόσδεκτες και εναλλακτικές σε αυτά τα χρηματικά όρια και σε λιγότερα mm.

Η χρήση θα είναι κυρίως για φύση.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,001
Εκεί ψηλά.....
Για τους λοιπους φακους δεν ξερω αλλα εχω ξαναγραψει την αποψη μου για τα αποτελεσματα σε οπτικο επιπεδο των Sigma.


Σιγουρα αν ειχα λεφτα θα προτιμουσα τον Canon ή τον Sony αφου εισαι βεβαιος οτι θα πας σε Sony FF αλλα το κοστος μεγαλο.


Κοιτα τα συγκριτικα και βγαλε συμπερασμα (τα τεστς βεβαια ειναι σε αισθητηρα Canon)



Ο Sigma 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM C ειναι για εμενα η χρυση τομη Κοστους/μεγεθους και ογκου αρα και ευκολια φορητοτητας/ οπτικης αποδοσης.


Εχει χειροτερη αποδοση στην σταθεροποιηση και την αυτοματη εστιαση απο τον canon αλλα η διαφορα κοστους ειναι τεραστια για τα δικα μου δεδομενα.

Θα ανεβασω μερικα δειγματα ισως το ΣΚ.
 

zxcv

AVClub Enthusiast
6 August 2008
931
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Kosh!

Από τα συγκριτικά για εμένα νομίζω δεν προκύπτουν διαφορές αξιοσημείωτες που να δικαιολογούν το μεγαλύτερο κόστος των άλλων,

όμως η ευχρηστία και το ποσοστό επιτυχημένων εστιάσεων είναι η μεγαλύτερη υπόθεση, πάλι για εμένα.

Για αυτό και ήθελα γνώμες ακόμη και για το ποσοστό των "κακών" κομματιών της κάθε εταιρείας... (αν υφίσταται ακόμη κάτι τέτοιο λόγω των USB DOCK πχ)

Α!, ο 100-400 έχει σήμερα 664 σε σχέση με τον 150-600 των 750 . και απ'ότι είδα (αυτό το ελάχιστο που είδα) έχουν παραπλήσια οπτική απόδοση,

βλέπω να με κερδίζει αν δεν βρεθεί κάτι άλλο...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,001
Εκεί ψηλά.....
Εχει το μειονεκτημα (ο 100-400 ) οτι δεν παιρνει κολλαρο στηριξης ας πουμε .Για εμενα ειναι κακο αλλα αναλογα τι φωτογραφια θες να κανεις . Δεν το καναν τυχαια παντως γιατι ο φακος ειναι αρκετα πιο ελαφρυς και απο τους δυο 150-600.

Ο 100-400 ζυγιζει 1160gr ο φτηνος 150-600 1930gr και ο sports 2860gr :Banane0:


Oτι πληρωνεις παιρνεις σε κατασκευη και αποδοση αλλα σε οπτικο επιπεδο τεραστιες διαφορες δεν υπαρχουν στα δικα μου ματια. Αλλα πλεονεκτηματα πληρωνεις και αναλογα την χρηση τα αξιολογεις.


Θελω να δοκιμασω και τον sports παντως.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,001
Εκεί ψηλά.....
Ειπαμε αλλοι φακοι αν και ζουμ σουπερ τελε και οι δυο προτασεις εστιακου μηκους.


Αλλο ο 150-600 αλλο ο 100-400.

Αν θες οπωσδηποτε τα 500-600 χωρις χρηση ανταπτορα 1,4Χ ή 2Χ πας εκει δεν το σκεφτεσαι. Αν δεν σου χρειαζονται ομως γιατι να κουβαλας τοσο βαρος και να κανεις τοσο δυσχρηστο το συστημα σου ? Καλυτερο για μεση λυση το 100-400.

Ομως τα 200mm παραπανω ειναι σημαντικα αν κανεις ορισμενου ειδους φωτογραφια.