Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Χαιρετώ την παρέα του φορουμ! καλώς σας βρήκα και καλό μήνα! είμαι νέο μέλος.
Σκεφτομαι σοβάρα να αγοράσω νέα ΤV. Εχω παραγγείλει την LG OLED 65B7 απο public στα 1999 με την 5ετη εγγύηση.
Οι ενδοιασμοί μου είναι εάν αξίζει να πέσω λίγο σε ποιότητα, πχ 75" VA panel kai 120Hz, χωρίς να είναι OLED ή αν ακόμη συμφέρει κάτι φθηνότερο, π.χ. SONY XE900, XE930, XF900, πάλι στις 65" αλλά να γλυτώσω κάποια χρήματα. Θα πάω και απο ΣΟΝΥ να μου δώσουν προσφορές τώρα που μπήκε και ο Αύγουστος και ξέρω πως κάνουν εκπτώσεις. (είδα και samsung 65NU800 εδω στο φορουμ στα 1630 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει)
Η χρήση θα είναι 90% σειρές και ταινίες. (και νέτφλιξ και κατεβασμένες) Τηλεόραση δεν βλέπω. Αθλητικά που και που φαντάζομαι θα παρακολουθούμε. Θα μπει σε σαλόνι. Όσον αφορά τις γωνίες θέασης, σε αυτές τις ίντσες δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα.
Περιμένω τα σχόλια και τις προτάσεις σας!
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε παπασουζακια, έκανα καινούργια παραγγελία, γιατί πήρα τήλ και δεν μου άλλαζαν την τιμή στην παλια. Με βάση τη νέα τιμή λοιπόν στην Β7, περιμένω τα σχόλιά σας!
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Οι OLED τηλεοράσεις είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι στιγμής όσον αφορά τη ποιότητα της εικόνας σε ταινίες και σειρές με μόνο μειονέκτημα τη πιθανότητα για burn in όταν βλέπεις για πολλές συνεχόμενες ώρες στατικές εικόνες όπως logo τηλεοπτικών σταθμών και γραφικά σε παιχνίδια pc.

Τώρα για κάτι φθηνότερο με VA panel και σε μεγαλύτερες ίντσες υπάρχει σε προσφορά από τα Public (https://www.public.gr/product/tileorasi-lg-70-smart-led-ultra-hd-hdr-70uk6950pla/prod9020310pp/) η LG 70UK6950, 70 " στα 1.281 ευρώ. Τεχνικά χαρακτηριστικά https://www.dein-fernseher.de/produkt/lg-70uk6950
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ναι αλλα πες μας και λιγο σε τι αποσταση είσαι.. και επίσης τι τηλεόραση είχες πριν τόσο σε ποιότητα όσο και σε ίντσες... άλλο να είχες μια καλή πλάσμα και άλλο μια απλή LCD.
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

ναι αλλα πες μας και λιγο σε τι αποσταση είσαι.. και επίσης τι τηλεόραση είχες πριν τόσο σε ποιότητα όσο και σε ίντσες... άλλο να είχες μια καλή πλάσμα και άλλο μια απλή LCD.

Χαιρετώ και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια! 49' lg lcd led ειχα με 120ri panel 5 ετών, το μοντελο δεν το θυμαμαι η αληθεια και δεν το εχω μπροστα μου, γιατι τοσο καιρο ήταν εξωχικο σπιτι και τωρα θα γίνει μονιμη κατοικια. Επισης για την απόσταση θα είναι περίπου 3 μέτρα, δεν ξερω ακριβως γιατι θα γίνουν και διαφορες αλλαγες διαρυθμισης.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα την κρατησω για χρονια και η πιο μικρη lg θα παει σε δωματιο.
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

Οι OLED τηλεοράσεις είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι στιγμής όσον αφορά τη ποιότητα της εικόνας σε ταινίες και σειρές με μόνο μειονέκτημα τη πιθανότητα για burn in όταν βλέπεις για πολλές συνεχόμενες ώρες στατικές εικόνες όπως logo τηλεοπτικών σταθμών και γραφικά σε παιχνίδια pc.

Τώρα για κάτι φθηνότερο με VA panel και σε μεγαλύτερες ίντσες υπάρχει σε προσφορά από τα Public (https://www.public.gr/product/tileorasi-lg-70-smart-led-ultra-hd-hdr-70uk6950pla/prod9020310pp/) η LG 70UK6950, 70 " στα 1.281 ευρώ. Τεχνικά χαρακτηριστικά https://www.dein-fernseher.de/produkt/lg-70uk6950

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου. Σε αυτά τα χρήματα η UK6950 δεν μου γεμιζει το ματι να σου πω την αληθεια.
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

Παιδια, βλεπω ότι η ΣΟΝΥ εβαλε την Sony KD-75XE8596 στα 1.999Ευρω. (αν και απ ότι διαβαζω δεν εχει VA πανελ, οποτε μαλλον απορριπτεται)
Sony KD-65XF9005 2.100Ευρώ.
Απόψεις?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αν εχεις κλεισει 65αρα OLED σε λιγοτερα λεφτα απο οποιαδηποτε 65αρα LCD γιατι να πας στην LDC?
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

Αν εχεις κλεισει 65αρα OLED σε λιγοτερα λεφτα απο οποιαδηποτε 65αρα LCD γιατι να πας στην LDC?

Ισχύει έχεις δίκιο, μονο για καποια 75' lcd ή 65' σε πολυ καλύτερη τιμή θα πήγαινα. H XF επειδή είναι φετινή και δεν την έχω δει από κοντά γι αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Παιδια, βλεπω ότι η ΣΟΝΥ εβαλε την Sony KD-75XE8596 στα 1.999Ευρω. (αν και απ ότι διαβαζω δεν εχει VA πανελ, οποτε μαλλον απορριπτεται)
Sony KD-65XF9005 2.100Ευρώ.
Απόψεις?

Με va θα βρεις την 70ρα xf83, τώρα έχει 2200 φαντάζομαι κάποια στιγμή θα πέσει κάτω από τα 2κ
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

Με va θα βρεις την 70ρα xf83, τώρα έχει 2200 φαντάζομαι κάποια στιγμή θα πέσει κάτω από τα 2κ

Ναι την κοιταξα, αλλα δεν νομιζω να πηγαινα προς τα εκει για 70αρα. Υπερτερει μεταξυ των δυο η ΟΛΕΔ.
 

kwnstantinoc

New member
1 August 2018
10
Απάντηση: Re: Αγορα ΤV 65', με downgrade στα χαρακτηριστικα ισως και 75'

Για την ιστορια, μια LG 47LV5500 είχα στο σπίτι μέχρι τωρα. Ακομα να έρθει η ΤV, οποτε ακομα το σκεφτομαι και γω...