βαθούλωμα στο θόλο του τουιτερ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
όπως λέει ο τίτλος έγινε ένα πιέστηκε προς τα μέσα ο θόλος του τουιτερ υπάρχει τρόπος να έρθει στα ίσα του ;
 

Attachments

  • viber image.jpg
    viber image.jpg
    82.4 KB · Views: 207

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εγω εβαλα την ηλεκτρικη σκουπα μου με σκετο το σωληνα να ρουφηξει καποτε σε ενα ηχειο που ειχε βουλιαξει.
Ομως ΠΡΟΣΟΧΗ...ξεκινησα με τη σκουπα ροοστατικα στη μινιμουμ ισχυ και δυναμωνα, καθως επισης κι οτι ειχα ανοιξει και μια οπη που ειχε η σωληνα για να παιρνει και απο εκει αερα για καλο κακο.

Ξερω κι αλλους που...εβαλαν το στομα τους στο τουιτερ και ρουφηξαν απαλα και παλι ηρθε στα ισια του. :D
Οπως καταλαβες με αναρροφηση θα γινει η δουλεια. Απλα φροντισε να μην ειναι μεγαλης ισχυος και παθει ζημια.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κατα 99.99% παντα καποιο μικρο παιδι παει και το πιεζει. :D
Οπως ειπα με αναρροφηση σιγα σιγα και να δυναμωνει λιγο και να ξανα δοκιμαζει και θα επιστρεψει στη θεση του.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
wholesale-5-pcs-44-4mm-44-5mm-speaker-part.jpg


Όταν το αφαιρέσεις και αρχίσεις να το αποσυναρμολογείς το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις στον θόλο κάπως έτσι. Με το δάκτυλο αν το πιέσεις από πίσω θα επανέλθει στη θέση του. Με όποια άλλη μέθοδο οι περισσότερες πιθανότητες είναι να το καταστρέψεις η να δημιουργήσεις περαιτέρω πρόβλημα.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Δοκίμασε και με καλαμάκι που δεν τραβάει τόσο δυνατά όσο η σκούπα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επειδη ειχα παρομοιο ηχειο, λυνεις το τουιτερ και με την πισω πλευρα στυλου bic το σιδερωνεις και γινεται καινουριο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Κι εγώ όσες φορές έχει χρειαστεί, με λύσιμο το έχω κάνει. Θέλει απλά προσοχή στους ακροδέκτες γιατί είναι πολύ λεπτοί.

Σε ένα (αντίστοιχο ηχείο, κεντρικό της B&W) που είχα αγοράσει μεταχειρισμένο, είχε κοπεί ο ακροδέκτης προτού το ανοίξω και δεν έπαιζε καθόλου. Με πολύ υπομονή και λεπτή μύτη στο κολλητήρι, το έφτιαξα κι αυτό. Αλλά μιλάμε για πολύ υπομονή...