Ferguson Ariva T265

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Firmware update 2018-06-01: http://www.mediafire.com/?1oqiedfr637fl
====================================================



Hρθε το μεταχειρισμενο ariva απο το κιτρινο μαγαζι (και ευτυχως που δεν τον πηρα καινουριο σε full τιμη) ... η συγκιση που αναφερω ειναι με ενα ομοιο dvb t2 (μιας και καποια στιγμη θα ερθει και Ελλαδα και οσοι χρειαστουν να αγορασουν καποιο καινουριο, ισως ειναι καλη ιδεα να εχουν κατι μελλοντικο που να εχει και dvb t2 hevc) τoν edision t265 που υπαρχουν αναφορες σε 2 topic εδω στο forum στο ιδιο section

Δεν θα τα χωρισω σε λιστα θετικα ή αρνητικα, απλα θα αναφερω τις διαφορες τους με την χρηση που κανω μιας και ειναι περιπου το ιδιο και οι δυο σε ρυθμισεις και επιλογες
Σε αλλους μπορει να μην ειναι αρνητικα οσα ανφερω, απλα ειναι προσωπικα γουστα σε μερικες επιλογες γιατι κανουν διαφορες σε μερικους

> Η χρηση των μενου ειναι ιδια σειρα με τους ali, εγω εχω τον prime hd (crystal audio) με ali ... δηλαδη πρεπει να πατησουμε το back button για να παμε στο επομενο / διπλανο menu (ρυθμισεις, usb, αναζητηση κλπ)
Ο edision ειναι απλα πιο γρηγορος σε οποιο menu & ρυθμιση ειμαστε, απλα παταμε το δεξι ή αριστερο βελακι και σε παιρνει αμεσως εκει, δεν χρειαζεται exit/back
*Βonus στον edition

>Λιγο πιο φωτεινο ζωηρο χρωμα o ariva (αλλα ο proton εχει την ρυθμιση φωτεινοτητας και ερχεται στα ισια του) αλλα επειdη δεν εχει ρυθμιση χρωματος, δινω
*Bonus στον edision ... εδω μπορειτε να δωσετε bonus στον ariva, αλλα επειδη εχω δεκτη με ρυθμιση κορεσμου, φωτεινοτητας, αντιθεσης o edition is the one

>Σε εναλλαγη καναλιων / menu ο αriva ενα ελαχιστο πιο αργος, στα menu λιγο πιο αργος και καποιες φορες σαν να κολλαει ... οχι που εχει θεμα, ειναι γρηγορος και αυτος, αν δεν ειχα τον edision θα ελεγα σιγουρα ειναι γρηγορος ... απλα επειδη εχω τον proton, παει πολυ πιο καλυτερα
* Bonus στον edision

> info bar ... οπως και ο edision εχει 3 κλικ για πληροφοριες εκει ... αλλα ΔΕΝ υπαρχει μπαρα σηματος ... αυτο για εμενα ειναι πεναλτυ γιατι πιανω και απο ακαρνανικα (παντοκρατωρας η κεραια) και δεν λεει ποια συχνοτητα ειναι το καναλι
* Βonus στον edition

> epg ... ΠΕΝΑΛΤΥ για για δεκτη που υπαρχει στην Ελληνικη αγορα ...
Δεν υπαρχει γλωσσα Ελληνικων σαν επιλογη ... που σημαινει ΔΕΝ δινει πληροφοριες προγραμματος ... οταν πατηθει το epg λεει να βαλω απο την λιστα γλωσsας τα Ελληνικα που δεν υπαρχει (αλλιως δεν δινει πληροφοριες προγραμματος)
Αλλα και να υπηρχε epg, η χρηση του ειναι πολυ καλυτερη για εμενα στον edition καθως μου αρεσει καλυτερα και η ταξινομηση οπως δουλευει το epg στον edition
* Βonus στον edition

> καναλια (dvb t) ... ευαισθησια σαν τον prime hd (ali) ... ενω δεν δειχνει σημα στο info bar, επρεπε να πω στο menu χειροκινητη αναζητηση και να δω απο εκει οτι η ποιοτητα επαιζε ακριβως οπως στους ali απο 0-40% και βγαινει μεσος ορος οπως το υπολιγιζω εγω (μπορει να ειμαι λαθος εδω)
Ο edition με ποιοτητα σταθερος στο διο σημειο ας πουμε στα 20% αλλα εκει, και επειδη ειμαι σε περιοχη με μη καλο σημα, οταν επεφτε η ποιοτητα σε καναλι ο edision δεν εκανε τοσα μεγαλα σκαμπανεβασματα, επαιζε κατα 10-20 % σαν φyσιλογικα θα ελεγα
Βεβαια καποιος με καλη περιοχη ληψης δεν θα εχει τετοιο θεμα, ομως εγω δεν ειμαι και εχει θεμα
Στο τελος βαζω ενα video με το Αλβανικο klan plus που δεν γινεται να παιξει σωστα το καναλι, ενω ο edision κανει μια στο τοσο σπασιμο εικονας λογο αδυνατου σηματος
* Bonus στον edision

https://youtu.be/QfhJ0eedurs

-σειρα καναλιων ... την αναφερω γιατι ο edision ειχε θεμα που χανει την σειρα μετα απο καινουρια αναζητηση (εχω βρει λυση στα αναλογα edision θεματα) ... δεν το δοκιμασα ... μολις ειδα οτι δεν υπαρχει ενδειξη σηματος στο info bar του edision ... τα παρατησα γιατι ειναι μαγαλη φασαρια (βαζω τα καναλια απο ακαρνανικα στο τελος)
Θα δοκιμαστει αλλη φορα

> remote control ... o ariva λιγο μεγαλυτερο ... ενα ελαχιστο καλυτερη ληψη απο του edision ... ομως ειναι πολυ μεγαλυτερο και επειδη ειμαι μαθημενος με μικρα σαν του prime hd / edision, κανω πολυ καλυτερη/ευκολη χρηση γιατι το χερι καλυπτει ολα τα κουμπια, ενω στο ariva θελει να τραβηξω με τα δαχτυλα προς τα πανω για να πιασω τα πανω κουμπια
* μπορειτε να δωσετε bonus στον ariva γιατι εχει καλυτερη ληψη και επισης οταν πατηθει καποιο κουμπι το ασπρο off εχει led και δειχνει οτι γινεται χρηση .. ομως απο θεμα χρησης με εξυπηρετει καλυτερα το μικροτερο control του edision

> media ... και στους δυο πρεπει να γινει exit καθε φορα για μπουμε απο το ενα στο αλλο τα folder που εχουμε ...
-Ο edision εχει και ebook εστω μονο txt
-O ariva εχει 2 usb ... ομως δοκιμασα με usb hub και 2 usb & o edision τα παιζει ανετα και τα 2 χωρις να δω καποιο προβλημα (σε σκληρο μπορει να θελει δικο τους τροφοδοτικο να μην τον κανει να κολλαει με 2 επανω)
-Ο ariva παιζει ενα mp4 αρχειο που κατεβασα απο net ... ο edision οχι ... υπολογιζω επειδη η ταινια ειναι 3+μιση ωρες?
-και τα δυο παιζουν και flv (flash) files
* Βonuς στον ariva επειδη εχει ετοιμες 2 usb θυρες

- Υποτιτπλοι ... εχω την εντυπωση οτι ο ariva υποστηριζει ποιο πολλα αρχεια υποτιτλων ... θα γινει δοκιμη αργοτερα ... ομως ο edision αν μπει λαθος αρχειο υποτιτλων δεν παιζει την ταινια .. ο prime hd δεν ειχε θεμα επισης, απλα ελεγε μη υποστηριζομενοι υποτιτλοι.. ο ariva φανταζομαι δεν εχει θεμα απο αναφορες στα αλλα μοντελα τους, αλλα θα δοκιμαστει αργοτερα
*Bonuς στον ariva

- ταινια μπρος/πισω ... ο edision αν πατηθει το x2, x4 κλπ αναλογα το μεγεθος ταινιας σε παιρνει πισω ή στην αρχη ... δεν προσεξα κατι παρομοιο με μiα γρηγορη χρηση στον ariva
* Bonus στον ariva

- ο edition αν πατηθει το page + / page - βγαζει παραθυρακι και με το βελος διαλεγουμε που θελουμε να βαλουμε την ταινια και μετα ok
https://avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=154124&d=1533202480
ο ariva εχει παρομοιο (αν πατηθει οταν παιζει η ταινια) το μπλε find ... αλλα ειναι με ωρα ... πρεπει να βαλουμε με αριθμους την ωρα η λεπτο που θελουμε να προχωρισει η ταινια και οκ (φωτο αργοτερα)

> και οι 2 εχουν αερισμο μονο απο κατω, και οι 2 αναβουν ευκολα ... στον edision προσεξα οτι οταν το δωματιον παει πανω απο 28-29 βαθμους καποτε κανει ψιλο κολληματα (σπανια) ... με τον ariva δεν δοκιμασα ακομα, αλλα μαλλον το ιδιο αν δεν παιρνει καλα αερα

Αυτο που μου ηρθε μεταχειρισμενο απο το κιτρινο μαγαζει εχει ανοιχτει γιατι το αυτοκολλητο αφακειας απο το πλαϊ ειναι κομμενο, αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο στα συμπτωματα που αναφερω

Αργοτερα που θα εχω ωρα να βαλω τα καναλια στον ariva με τη σειρα που θελω, θα προσθεσω τυχον αλλα προβληματα και να αναμενετε και φωτο ... αλλα μαθημενος με τον edision πλεον, τον εβγαλα αμεσως απο επανω για τωρα μιας και τα σηματα των καναλιων ειναι χαμηλα αυτη την ωρα και με τον ariva σπανε πιο ευκολα

Στα σιγουρα σαν δεκτης και σε χρηση προσωπικα με βολευει ο edition 100% ... αυτο που δεν δειχνει epg ειναι φαουλ που πρεπει να επιλεχτει αναλογη γλωσσα, δεν θυμαμαι τους αλλους 2 που εχω να ζηατνε αλλαγη γλωασας να παιξει το epg ... απλα εβγαζαν πληροφοριες στην αναλογη γλωσσα

Επισης εχω προσεξει οτι οι λειτουργεις / μενου / θεματα ληψεις και media του ariva ειναι ακριβως ιδιες σαν των ali ... λες και αλλαξε ονομα η εταιρια chipset ή πηρε απο αυτους το chipset σαν διακιωματα και το ονομασε αλλιως

Θα γραψω στην ariva και βλεπουμε για το epg / γλωσσα, αν βρω καποιο κολπο να παιξει ... οτι απορια εχετα με ρωτατε και αν μπορω θα το κοιταξω
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Οι Ferguson με ALi έχουν το ίδιο πρόβλημα στο EPG, όμως δεν το εμφανίζουν στα κρατικά. Μπορείς να το ελέγξεις;

Καθώς έχει ήδη ανοιχτεί, θα μπορείς να ανεβάσεις τις επόμενες ημέρες μια καθαρή φωτογραφία της πλακέτας του με φυσικό φωτισμό; (για να μην γυαλίζει)
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Συνεχεια ... παλι βιαστηκα

- Ο ariva εχει επανω τρια κουμπια ... 1 on/off & 2 για τα καναλια ... χρησιμο σε μερικες περιπτωσεις αν ξεχασουμε που αφησαμε το control ... δεν εχει τετοια ο edision
*Bonus στον ariva

- Aν το καναλι λογω μη καλου σηματος ερχεται και χανεται (οχι απλο σπασιμο εικονας) κολλαει το remote και δεν αλλαζει ευκολα καναλι αλλο ή να μπει στο menu
κανενα προβλημα στον edision

- H εικονα ειναι οντως πιο ζωηρη λαμπερη και στα καναλια και στις ταινιες, δεν βλεπω μειονεκτημα να εχει επιλογη αντιθεσης, χρωματος κλπ

- Τωρα μου βγαιζει epg ... μαλλον επειδη στο μενου > options > εβαλα οτι ηταν δυνατο στο auto και μαλλον ηθελε κλεισιμο και ανοιγμα (οn / off) ... παρολα αυτα προτιμω το epg edision, αλλα συνηθεια ειναι συτη
Παντως καποιες φορες σε εμενα αργει το epg σε μερικα καναλια

- Εχει zoom in δοκιμασμενο στα καναλια μπορει να φερει συγκεκριμενο σημειο πιο κοντα (και με το <>^ φερνουμε την εικονα εκει που θελουμε ... δεν βλεπω ομως να δουλευει στις ταινιες με ενα mp4 που εχω τωρα επανω
Δεν εχει zoom το edision

- Διορθωση εκανα λαθος τελικα για την επιλογη σημειου της ταινιας ... το κουμπι ειναι το μικρο ασπρο ν κατω χαμηλα και σε παιρνει σε συγκεκριμενο σημειο (δειτε στο video και λεγεται quick seek)

Eπισης εχει και επιλογες για υποτιτπλους (δειτε video) καθως και επιλογες μεγεθος υποτιτλων ... μην κοιτατε που στο 5 ισως ακομα ειναι μικροι οι υποτιτλοι για μερικους, ειναι απο on line ταινιες και τους προσθεσα εγω στο ιδιο folder της ταινιας για δοκιμη (srt file) σε πιο επαγγελαματικο video σιγουρα καλυτερα το μεγεθος
Οσοι ειναι ηδη ψαγμενοι, αν κατεβασουν υποτιτλους μπορυν ακομα τους μεγαλωσουν απο το notepad, αλλαζοντας το μεγεθος των γραμματων

Σε ταινια πατωντας το οκ, βγαζει μπαρα με επιλογες και αμεσα με το με τα < > βελακια παει την ταινια εκει που θελουμε και οκ, τοσο απλα, πιστευω ακομα καλυτερα απο τον edision, φαινεται παιζει πιο αερατα στο τομεα αυτο και εχει 2 επιλογες (quick seek / οκ κουμπι με μπαρες)

https://youtu.be/GKMxzx1fMMI

- Πατωντας το menu ή το back (οποιο βολευει) παει πισω οταν ειμαστε στο usb section ή στα menu

- διορθωση ... οι μπαρες ποιοτητας και σηματος τελικα ειναι χωριστα ... στο τελειως κατω δεξια λευκο ν κουμπακι και εχει και για ber (αν και το ber φαινεται δεν δουλευει παντα)

2018-08-03-1418.jpg

οταν η οθονη ειναι στα 1080 καποτε κανει διακοπες ολη η οθονη, ακομα και στο menu ... μαλλον το συγκεκριμενο hdmi καλωδιο (αλλη ωρα θα το ψαξω) για τωρα στο 720p δεν εχει θεμα

Eπισης απο κατω καιει πολυ περισσοτερο απο τον edision και τωρα δεν εχει ουτε 5 λεπτα που το ξανα ανοιξα ... θα γινει και εδω κολπα με καπακια για πιο πολυ υψος

Συμπερασμα ... ΑΝ εισαστε σε περιοχη που δεν εχετε προβλημα με ληψη ... ή αν θελετε κατι καλο απο το media player ... this is the one ... καλο , να ηταν και σαν το edision στη ληψη σε εμενα που δεν περνανε καλα σηματα ...
ενταξει ειναι οπως μαθουμε με το καθε UI / χειρισμο στο καθε ενα ... αν εισαστε μαθημενοι με ali processors (και οχι μονο) ισως σας κανει (ειναι σχεδον ιδιο) ειναι και αυτο γρηγορο στα καναλια / μενου ... και φαινεται πιο ενταξει & πλουσιο στο τομεα media ...

Μονο στο dvb-t ειναι καλυτερο το edision (εβαλα video) και μονο σε σους δεν περναει καλο σημα ... αλλα ισως στο dvb t2 να ειναι καλυτερο στο ariva ... πιστευω να ανοιξουν πιο πρωτα απο εμας εδω Ελλαδα dvb t2 οι Αλβανοι, και θα σας πω οταν με το καλο ... αλλιως οταν παω βορεια κερκυρα θα τα παρω μαζι μου να δω που εχουν dvb t2 στους Αγ. Σαραντα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Απάντηση: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Οι Ferguson με ALi έχουν το ίδιο πρόβλημα στο EPG, όμως δεν το εμφανίζουν στα κρατικά. Μπορείς να το ελέγξεις;

Καθώς έχει ήδη ανοιχτεί, θα μπορείς να ανεβάσεις τις επόμενες ημέρες μια καθαρή φωτογραφία της πλακέτας του με φυσικό φωτισμό; (για να μην γυαλίζει)

Για να μην περιμενεις τωρα, παω σε ενα θελημα ... Ναι θα το ανοιξω πιστευω μεχρι αυριο και θα βαλω φωτο ... η ερτ 1 αργει να βγαλει epg σε αυτο ή πρεπει να αλλαξω καναλι και να ξανα παω ... γενικα και τελικα σε ολα βγαζει (οσα εχουν) αλλα καποιες φορες αργει, οχι παντα ... το video πιο πανω στο Αλβανικο klan που εκανα δοκιμη σηματος, δεν εχουν epg καθολου
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Λοιπον οπως ειπα το epg, καποτε δουλευει αμεσως, καποτε οχι αμεσως, θελει να μεινει λιγο στο καναλι για να εμφανισει πληροφοριες...
Οταν δουλευει και πατησουμε το info βγαζει και το προγραμμα διπλα της στιγμης και το επομενο οπως παμε στα καναλια
Επισης οταν το epg δουλευει, καποιες φορες δεν δειχνει ολο το προγραμμα της μερας, αλλα μεχρι τις επομενες 3-4 ωρες ή τα επομενα 3-4 προγραματα που ερχονται προσεχως

2018-08-03-1447.jpg

Επισης το εχω υψωσει με καπακια απο viko που εδω εβαλα προσωρινα πρασινα λογο του πρασινου led και εχει φτιαξει αρκετα ο αερισμος, δεν φαινεται τοσο ομοσρφο απο κοντα, ομως κανουν δουλεια τα καπακια ... δεν καiει πλεον οπως οταν ηταν χαμηλα, μεγαλη διαφορα τωρα που δωματιο εχει 28 βαθμους

2018-08-03-1446.jpg

Πολυ γρηγορο σαν το edision (αλλαγες καναλιων, μενου, media), εχω να πω ξανα, ειμαι ευχαριστημενος πανω σε αυτο

Δυστυχως το κεντρικο chipset ειναι καλυμενο με ψυκτρα ... δοκιμασα να την μετακινησω, αλλα φαινεται κολλημενη καλα και σε αυτο το σημειο δεν ειναι να γινει μεγαλη πιεση ... να υποθεσω οτι ειναι GX3201H national chip, οπως γραφουν στα specs τους .. ομως ειμαι σιγουρος εχει ακριβως τα ιδια μενου και συμπτωματα με τους ali (θα δειτε σε video που θα δειξω αργοτερα τα menu)

αν κατεβασετε τις φωτο και γινουν zoom νομιζω ειναι πεντακαθαρες ... επισης εχω κλεισει το καπακι καλυτερα απο οτι ο προηγουμενος
Δεν υπαρχουν βιδες, απλα απο πλάϊ υπαρχουν στις 4 ακρες επαφες που τις σπρωχνουμε επανω να φυγουν τα κλιπς απο την θεση τους και ξανα βαζουμε το καπακι με κλικ πιεζοντας με προσοχη (υπαρχουν 2 αυτοκολλητα, ενα στο καθε πλάϊ)


2018-08-03-1439.jpg2018-08-03-1443.jpg

Μενει να ανεβασω αργοτερα ενα video με τα menu και αναφορα αν κρατει τα καναλια στη θεση τους μετα απο αναζητηση
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Δεν βλεπω επιλογη ηχου σε αυτο, πχ το συνηθησμενο raw / pcm

τα καναλια αλλαζουν και απο το καθετο + ch - και απο τα γυριστα βελακια γυρω απο οκ

Το ιδιο ιχυει και για τον ηχο, απο 2 σημεια αλλαγη

το μεταλικο μερος του usb που μπανει μεσα στη θυρα (απο πισω το εχω εγω και οχι απο το πλάϊ) ειναι πολυ ζεστο και δεν του κανω τωρα χρηση, αλλα αυτο ειναι το ιδιο και στον edition ... θυμηθειτε ομως οτι ειναι αυγουστος και κανει αρκετη ζεστη
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

ΠΡΟΒΛΗΜΑ (για μερικους)

Τα καναλια με lcn / acu, off χανονται απο την θεση τους an τα μετακινησω ... θα δω αργοτερα αν υπαρχει λυση οπως το edision

Ενω εχει καλες επιλογες για υποτιτλους και πιο πολλες επιλογες στο media player ... δεν διαβαζει τα αρχεια εγραφης .mts του prime hd & αυτα του edision (τα εχω ολα σε ενα usb 32BG σε διαφορετικους folders που δημιουργουνται αυτοματα μετα απο καθε εγραφη) δεν τα βλεπει στο video

>> και ενα κυριο ΠΡΟΒΛΗΜΑ που μπορει μερικοι να νομιζουν οτι ο δεκτης εχει θεμα ... με λυση

εγραψα πιο πανω
οταν η οθονη ειναι στα 1080 καποτε κανει διακοπες ολη η οθονη, ακομα και στο menu ... μαλλον το συγκεκριμενο hdmi καλωδιο (αλλη ωρα θα το ψαξω) για τωρα στο 720p δεν εχει θεμα
Αυτο το εκανε μονο στο 1080p (50 Hz) και αμεσα αρχιζε τσαλιμια η οθονη

Επισης σε καποια στιγμη ενω το αλλαξα σε αλλο mode (πχ 720p) καποτε (ανα διαστηματα) μετα απο αλλαγη καναλιων σταμαγε ο ηχος και σε 2-3 περιπτωσεις σταματαγε ο ηχος ξαφνικα σε καναλι χωρις να πειραξω κατι ... ή ακουγονταν ξυσιματα ενω παρακολουθουσα συγκεριμενο καναλι και καποιες φορες μαυρισε και η οθονη ... ειχα δει κατι παρομοιο και σε review απο εξωτερικο ... και νομιζα για να ειχαν ανοιξει τον δεκτη, την πατησα, μου ετυχε ελλατωματικο

Κοιταζοντας το user manual στη παραγραφο 11.2 ... σελιδα 17 ...
Λεει (Αγγλικα) οτι αν διαλεξουμε καποιο resolution (ποιοτητα προφανως) πχ 720p, 480i, κλπ ... και ΔΕΝ υποστηριζεται ... μπορει να γινει illegible (προφανως μη καθαρα, σπασιματα κλπ)

Δοοκιμαζοντας με υπομονη καθε δυνατο resolution βρηκα οτι με την τελεοραση μου (παλια ναι μεν εχει 2 hdmi αλλα ειναι μονο hd ready) οπως εχει τις ρυθμισεις της (πχ auto, 19:6 κλπ) ... δουλευε χωρις να ξανα κανει τετοιο προβλημα στο 1080i (ρυθμισμενο απο το ferguson) ... τωρα αφησα τον δεκτη ολο το βραδυ ανοιχτο (στο συνολο ειναι περιπου 26-27 ωρες χωρις να κλεισει, εκτος απο κατι επανακινησεις των δευτερολεπτων για δοκιμες και κανα 10 λεπτο που τον ανοιξα για βγαλω τις φωτο ... και εκτοτε μετα την αλλαγη στο 1080i παει σφαιρα

Συμπερασμα ... ισως σε μερικες τηλεορασεις να κανει σπασιματα ηχου / εικονας ... κοιταμε το resolution (menu> picture>resolution) ... αν δεν φτιαξει (που θα φτιαξει) αλλαζουμε και τις ρυθμισεις απο την ΤV ... προφανως αυτο συμβαινει μονο στις παλιες τεχνολογιας τηλεορασεις

> οσο για το epg που αργει καποιες φορες ... εκανα αρκετους συνδυασμους ... δεν νομιζω να βρεθει λυση εκτος αν βαλουν γλωσσα τα Ελληνικα ωστε οι χαρακτηρες να ειναι ηδη σε μνημη μπας και βοηθησει
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Απάντηση: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Επειδή θέλω να αγοράσω ένα δέκτη dvb-t2 h265 θέλω να ρωτήσω ο ferguson έχει αναλογική έξοδο εικόνας και ήχου ;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Έχει αναλογικό ήχο, αλλά δεν έχει έξοδο αναλογικού σήματος εικόνας.
Σε πολωνικό site υπάρχουν κάποιες καλές φωτογραφίες του δέκτη, στις οποίες φαίνονται οι διαθέσιμες υποδοχές: https://www.lupa.cz/clanky/ferguson-ariva-t265-novy-pozemni-prijimac-dvb-t2-hevc-h-265/
Είναι ενδιαφέρον ότι έχει 2 θύρες USB.

Κρίμα που δεν έχει ελληνικό μενού.

Ο τίτλος του θέματος άλλαξε ώστε να αντιπροσωπεύει καλύτερα το περιεχόμενό του και να αποκτήσει και ο Ferguson Ariva T265 το δικό του θέμα στο forum.
 
Last edited:

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Εχω ενα update ...

Mιλησα με το support στη Πολωνια για το θεμα που δεν εχει το Ελληινικο menu και το epg που δεν παει καλα ...

Προς τιμην τους απαντησαν, αλλα με Ασχημα νεα ... Μου λενε οτι δεν θα βγαλουν αλλο λογισμικο για το συγκεκριμενο, αρα το epg που δουλευει οταν θελει, ετσι θα μεινει, μαλιστα μουλενε η μονη λυση ειναι να αλλαξω δεκτη

unfortunately, we don't have new software to this device and won't have, so the only way is to change device.

Αν το βρειτε σε καλη τιμη αξιζει, καλη ληψη, γρηγορο, καλες επιλογες στο media ... το μονο μειονεκτημα τουλαχιστον σε εμενα το epg δειχνει οταν θελει ... βεβαια σε 2 χρονια που περιπου αναμενεται το dvb t2 σε εμας, ισως να μην κυκλοφορει πλεον, αλλα οποιος εχει τωρα αναγκη για κατι καινουριο, καλο ειναι να εχει και dvb t2

- Κατι αλλο θετικο ειναι οτι το remote control φωσφοριζει στα στρογγυλα και τα ασπρα πλαστικα που κανει χρηση ο player, χρησιμο για οσους καθονται με χαμηλο φως ... απλα θελει σαν τα ρολογια φωτισμο 10-20 δευτερολεπτα να πεσει φως επανω πχ με φακο, φακος με led ειναι ακομα καλυτερα
Εγω φωτισα με 20 δευτερολεπτα και 4 ωρες που καθησα χωρις φως φωτιζε αρκετα και ειχε ακομα δυναμη

- Απο ληψη και αυτο καλο, χτες ηταν η μερα να μην ερχονται τα καναλια και μερικα ηταν με σημα στα ορια, καλα παει και αν η κεραια ειναι συντομισμενη καλα δεν κανει πολλα σπασιματα η εικονα, σε αφηνει να δεις και με παρα πολυ χαμηλο σημα

2018-08-05-1457.jpg2018-08-06-1458.jpg
2018-08-05-1455.jpg
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Απάντηση: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Επειδή θέλω να αγοράσω ένα δέκτη dvb-t2 h265 θέλω να ρωτήσω ο ferguson έχει αναλογική έξοδο εικόνας και ήχου ;

AN θελεις κατι στα ferguson κοιτα το ariva t760i ... υπαρχει και στην Ελληνικη αγορα γυρω στα 33 ευρω ... και βλεπω εχει αναλογικο (διορθωστε με, νομιζω το scart socket που κανει αναλογικο ηχο & εικονα μαζι αρκει να εχει και η τηλεοραση σου) και με λογισμικο up to date (που κοιταξα) και οσοι ξερουν εχει ali processor
http://ferguson-digital.eu/en/terre...a-t760i-terrestrial-tv-dvb-t2-h-265-receiver/
Εγω το τ265 τον βρηκα σχετικα σε καλη τιμη μεταχειρισμενο και για αυτο πηγα στο t265, να πηγαινα για καινουριο, το t760 φαινεται με πιο υποστηριξη
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Mόνο στο Best Price τον βρήκα αλλά δεν είναι διαθέσιμος.

Ήθελα να πάρω τον Crypto 270 αλλά το τηλεκοντρόλ μου φαίνεται άχρηστο. Υπάρχει και σχτικό σχόλιο στο eshop.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Για το θεμα του t760 πιστευω θα το φερουν κατοπι παραγγελειας, ομως θα εχεις την αναμονη...

για το θεμα του redi control θα παρεις το ρισκο σου, ισως να θελει πολυ ελαφρα πατηματα και να ειναι οκ ... θα το επαιρνα αν η μονη επιλογη μου ηταν h.265 με scart

Tωρα ας βοηθησουν και οι αλλοι φιλοι ... αλλα δεν νομιζω να ειμαι λαθος, στελνεις και ενα email στην edision για σιγουρια, απαντανε γρηγορα για sales ...

Αν η τηλεοραση σου εχει AV υποδοχη κοιτα το edition proton t265 που του εκανα review (και το εχουν και αλλοι με σχετικα καλα λογια)... το epg εκει βραχος σε ολα τα καναλια και καλη ληψη
Εχει πισω AV socket 3.5 mm ... που μολις το δοκιμασα με ενα καλωδιο που εχει μονο 2 rca επαφες (ηταν για ηχο μονο αυτο που δοκιμασα, μονο αυτο ειχα) και δινει εικονα αναλογικη (εβαλα το κοκκινο του καλωδιου, στο κιτρινο της υποδοχης) .. δεν μου εδωσε ηχο καθολου (ουτε σε ενα ηχειο) γιατι μαλλον δεν ειχα το καταλληλο καλωδιο, αλλα πηρε εικονα καθαρη οταν εβαλα την tv στο AV mode (sorry για τις σκονες, μονος μου καποια πραγαματα τα αμελω)
2018-08-06-1464.jpg
Θελεις αυτο, αν δεν εχεις ηδη
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41RxweNQUGL.jpg
στο 3,5 mm να εχει 4 επαφες (αυτο που δοκιμασα ειχε 3)
ΑΝ δεν εχει η τελεοραση AV υποδοχη μπορεις να βαλεις ενα τετοιο για scart
https://i.ebayimg.com/images/g/fTYAAOSwbopZVaC2/s-l300.jpg
αλλα αν δεν εχεις το καλωδιο και τον rca/scart ανταπτoρα θα σου παει παραπανω το μαλλι

Προσοχη αυτο το κοπλο ειναι για τον edision που εχει και αναλογικη εξοδο AV, δεν θα δουλεψει απλο hdmi σε scart εκτος αν υπαρχει ειδικο καλωδιο με convertor μαζι, απο digital σε αναλογικη εικονα
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Ευχαριστώ για την λεπτομερή ανάλυση !!

Για τον Ferguson δεν με πειράζει να περιμένω.
Θα το σκεφτώ για τον Crypto.
Toν Edision δεν το θέλω γιατί θέλει έξτρα καλώδιο για τον τηλεχειρισμό και δεν μου αρέσουν αυτά.

Απο καλώδια και αντάπτορες έχω κι εγώ ένα σωρό !!
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Eγω εχω τωρα επανω συνεχεια το ariva t265 5-6 μερες και παει σφαιρα και καλη ληψη ... τις πρωτες 2 μερες ηταν αναμενος συνεχεια οπως λεω με ζεστη 28-30 βαθμους (θα σου συνηστουσα να τον ψηλωσεις απο κατω τωρα με τις ζεστες) και δεν εκανε κιχ μολις του βρηκα τις ρυθμισεις στο 1080i (τουλαχιστον με την τηλεοραση μου)
Το usb απο πισω σχεδον καιει με τοση ζεστη το δωματιο, αλλα μεχρι τωρα δεν ειδα καποιο προβλημα σε χρηση ταινιων, ισως απο το πλαι να ειναι καλυτερα απο θερμοκρασια (δεν το δοκιμασα) γιατι απο πισω για εμενα ειναι καλυτερα και αισθητικα και απο χωρο παρα να πεταγεται απο το πλάϊ ή μπροστα οπως στο prime hd εκοβε πολυ απο το control

To edision εχε υποψην δεν χρειαζεται να βαλεις επανω το extra ir καλωδιο για να δουλεψει το control, πιανει και χωρις αυτο απ ευθειας στο δεκτη, απλως αν θελεις να εχει καλυτερη ληψη το control, βαζεις το ir σαν παραδειγμα στην κορυφη της τηλεορασης (δεν το δοκιμασα) γιατι δεν εχω την τηλεοραση μακρυα
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
UPDATE ... Λογισμικο

Ζητησα απο το support που μου απαντησαν πριν μερες ... αν εχουν προηγουμενα λογισμικα (ειχαν πει δεν θα βγει αλλο) και μου εστειλαν 2-3 ... μεσα σε αυτο ηταν ενα που εχει και ημερομηνια του 2018
Δεν εχει change log ... το περασα (και μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) ... ιδιο φαινεται με το 2017_06_06 ... ισως αλλαξαν καπαια ρυθμιση στην συγκεκριμενη χωρα μονο, γιατι λεει English ... ισως ειναι beta μιας και δεν το εχουν ανεβασει επισημα ...
-δεν ειχε παλι την Ελληνικη Γλωσσα
-παλι αν αλλαξω σειρα στα καναλια ... χαλλαει την σειρα που τα εβαλα μετα απο καινουριο scan ...
-αλλα το epg φαινεται ειναι πιο γρηγορο ... παλι αργει αλλα λιγο αυτη τη φορα, ομως εμφανιζεται σιγουρα πιο γρηγορα ...
-επισης εχει γινει λιγο γρηγορο (αλλαγη καναλιων, μενου) ...
-και το αλλο που προσεξα, οταν ημουν στο manual scan, πριν εμενε εκει μεχρι να κανω εγω exit ... τωρα αν μεινει καποιο διαστημα χωρις να πατησω το οκ για scan (περιμενα να εμφανιστει σημα) φευγει και παει κανονικα στα καναλια που παρακολουθουμε
Σιγουρα εκαναν κατι μικρο αλλαγες

Οποιος το θελει ... εδω ... αλλιως αν του δωσει το support κατι αλλο (και το ανεβαζει και σε/για εμας)
FERGUSON_ARIVA T265_20180601_ENGLISH (2017_06_06 το επισημο ... αυτο ειναι 2018_06_01)
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/618B9DDA65804570BD5401C93B1FDA80W
(το link αν λεει daily limit reached, τοτε ξανα δοκιμαστε αλλη στιγμη)

Αν και το λογισμικο λεει Εnglish ... σιγα, ουτως η αλλος δεν εχει Ελληνικο μενου (χωρα επιλογης Ελλαδα υπαρχει για scan, αλλα ειναι αλλο αυτο)
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Ξεχασα να αναφερω πως, Αν το link asus web storage με την αναβαθμηση λογισμικου (μαλλον beta αφου δεν το ανεβασαν επισημα) λεει unknown error, θελει 2-3 refresh η σελιδα

Επισης ο MOD ανεβασε το 20180601 και εδω (ευχαριστουμε)
http://www.mediafire.com/?1oqiedfr637fl
και επισης ειναι και στη πρωτη σελιδα στο τελος του πρωτου post (αν ηταν στην κορυφη του πρωτου post θα ηταν καλυτερα)

>> Δοκιμασα ενα παλιο λογισμικο του 2016 και καθε λιγο κολλαγε ο δεκτης, ουτε το on / off κουμπι επανω στον δεκτη δεν δουλευε, ηθελε να βγει απο την πριζα για να φτιαξει ... συνηστω το επισημο 20170606 ή το 20180601 που το εχω επανω τωρα χωρις προβλημα

>> Βρηκα και λυση με το epg (λογισμικο 20180601 αλλα πρεπει να ειναι το ιδιο και στο επισημο) ... δυστυχως δοκιμασα πολλους συνδιασμους και τιποτα δεν βοηθαει ... μαλλον εχει να κανει με το πως κανει ληψη τα καναλια (εγω ειμαι σε περιοχη με μη καλο σημα και ισως για αυτο να αργει)

Παντως αν τυχει θεμα epg σε καποιον και θελει για καποιο λογο αμεσα να δει τι προγραμμα / πληροφοριες υπαρχουν ... η λυση ειναι να κλεισει και να ξανα ανοιξει αμεσως τον δεκτη ... οταν ξανα ανοιξει ο δεκτης (στο ιδιο καναλι που αφησαμε) ... μεσα σε 10-20 δευτερα θα εμφανιστουν οι πληροφοριες στο epg ... δεν ειναι το καλυτερο, ομως ειναι μια λυση :a0210:

Δωστε πραμα να δοκιμαζω ... Οσοι επιλξετε τον ariva, καλοριζικος
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Ενω μου ειπαν οτι bugs βρω να τα αναφερω (βρηκα μερικα) παλι μου ειπαν δεν θα ξανα βγει αλλο λογισμικο, αντε βρες ακρη, μαλλον το συγκεκριμενο μοντελο το παρατησαν

>> Βρηκα και λυση με το epg (λογισμικο 20180601 αλλα πρεπει να ειναι το ιδιο και στο επισημο) ... δυστυχως δοκιμασα πολλους συνδιασμους και τιποτα δεν βοηθαει ... μαλλον εχει να κανει με το πως κανει ληψη τα καναλια (εγω ειμαι σε περιοχη με μη καλο σημα και ισως για αυτο να αργει)

ΑΝ δεν θελουμε να κλεισουμε και αν ξανα ανοιξουμε τον δεκτη για το epg να δουλεψει αμεσως... η αλλη λυση ειναι η εξης (οσοι εχουν usb σε χρηση)
παταμε στο κοντρολ το pvr (κατω δεξια)
βαζουμε να παιξει μια ταινια που γραψαμε (ή γραφουμε ενα videακι σαν test 15-20 δευτερολεπτα)
και ενω παιζει παταμε το volume (σημαντικο) πανω ή κατω
exit να μας παρει ξανα στο καναλι
το epg ερχεται αμεσως (λογισμικο 20180601 αλλα πρεπει να ειναι το ιδιο και στο 20170606)
https://youtu.be/GEn1kWlDnOU
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
► ενα tip ... με το λογισμικο του 2018 (στη πρωτη σελιδα το link - και το επισημο του ´17 πρεπει να ειναι το ιδιο) ... αν βαλουμε χωρα την Ιταλια ... μας δινει τις συχνοτητες συνεχομενες απο το 174-470 Mhz (οχι βεβαια που υπαρχει κατι σε εμας)

Επισης ... για καποιο λογο εκει αν βρει αδυνατο σημα (στη περιοχη που ειμαι καποτε χανονται) πλεον δεν ακουγονται πολλα ξυσιματα ηχου και ουτε πολλα σπασιματα εικονας με χαμηλη ποιοτητα ... τα καναλια ειναι (ενα ελαχιστο) πιο γρηγορα σε zapping

► Τιπ 2 ... κλεινουμε το ACU (το τελευταιο, κατω απο lnc) στη διαχειριση καναλιων ... και ο δεκτης δεν ξανα κολλαει ποτε ... το acu του κανει θεμα οταν ειναι ενεργο ... ομως ετσι δεν θα εντοπισει τυχον αλλαγες καναλιων ... πχ οταν αλλαξε το ert hd σε ert sports, ηθελε ξανα manual scan ... ομως ο δεκτης δεν ξανα κανει προβλημα (μερικα ναφερθηκαν πιο πισω)

Και με το loop out το εχω συνδεμενο στην τηλεοραση (εισοδο κεραιας) και βλεπω και 3 αναλογικα απο Αλβανια (telejoni, top channel, tvsh)

Aυτο εχω μονιμο επανω
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Η αντίστοιχη του ACU λειτουργία σε άλλους δέκτες, δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό αλλά δημιουργεί προβλήματα (εμφανίζει συχνά μηνύματα ή τα κάνει μαντάρα στην ταξινόμηση). Σπανίως λειτουργεί σωστά και είναι θετικό που σε αυτόν τον δέκτη υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησής του. Μακάρι να υπήρχε και σε άλλους.
Αν θέλεις, στείλε ένα μήνυμα στην Ferguson για να τους το αναφέρεις. Ίσως να το λάβουν υπ'όψιν τους στην επόμενη αναβάθμιση.

Αν μπορείς, θα ήθελα μία διευκρίνιση για τα σπασίματα εικόνας. Μειώνονται με το λογισμικό του 2018 ή με το λογισμικό του 2018 και ρύθμιση ως Ιταλία;