Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 2 απο 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 17 από 17
    Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Re: Απάντηση: ferguson ariva t265 (vs edision t265)

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή θέλω να αγοράσω ένα δέκτη dvb-t2 h265 θέλω να ρωτήσω ο ferguson έχει αναλογική έξοδο εικόνας και ήχου ;
    AN θελεις κατι στα ferguson κοιτα το ariva t760i ... υπαρχει και στην Ελληνικη αγορα γυρω στα 33 ευρω ... και βλεπω εχει αναλογικο (διορθωστε με, νομιζω το scart socket που κανει αναλογικο ηχο & εικονα μαζι αρκει να εχει και η τηλεοραση σου) και με λογισμικο up to date (που κοιταξα) και οσοι ξερουν εχει ali processor
    http://ferguson-digital.eu/en/terres...-265-receiver/
    Εγω το τ265 τον βρηκα σχετικα σε καλη τιμη μεταχειρισμενο και για αυτο πηγα στο t265, να πηγαινα για καινουριο, το t760 φαινεται με πιο υποστηριξη

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ρόδος

Απάντηση: Ferguson Ariva T265

Mόνο στο Best Price τον βρήκα αλλά δεν είναι διαθέσιμος.

Ήθελα να πάρω τον Crypto 270 αλλά το τηλεκοντρόλ μου φαίνεται άχρηστο. Υπάρχει και σχτικό σχόλιο στο eshop.
    Δέκτες : NOVA PACE 831

Τροχιακές Θέσεις: 3.1Ε,9E,13E,19Ε,39E

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Re: Ferguson Ariva T265

Για το θεμα του t760 πιστευω θα το φερουν κατοπι παραγγελειας, ομως θα εχεις την αναμονη...

για το θεμα του redi control θα παρεις το ρισκο σου, ισως να θελει πολυ ελαφρα πατηματα και να ειναι οκ ... θα το επαιρνα αν η μονη επιλογη μου ηταν h.265 με scart

Tωρα ας βοηθησουν και οι αλλοι φιλοι ... αλλα δεν νομιζω να ειμαι λαθος, στελνεις και ενα email στην edision για σιγουρια, απαντανε γρηγορα για sales ...

Αν η τηλεοραση σου εχει AV υποδοχη κοιτα το edition proton t265 που του εκανα review (και το εχουν και αλλοι με σχετικα καλα λογια)... το epg εκει βραχος σε ολα τα καναλια και καλη ληψη
    Εχει πισω AV socket 3.5 mm ... που μολις το δοκιμασα με ενα καλωδιο που εχει μονο 2 rca επαφες (ηταν για ηχο μονο αυτο που δοκιμασα, μονο αυτο ειχα) και δινει εικονα αναλογικη (εβαλα το κοκκινο του καλωδιου, στο κιτρινο της υποδοχης) .. δεν μου εδωσε ηχο καθολου (ουτε σε ενα ηχειο) γιατι μαλλον δεν ειχα το καταλληλο καλωδιο, αλλα πηρε εικονα καθαρη οταν εβαλα την tv στο AV mode (sorry για τις σκονες, μονος μου καποια πραγαματα τα αμελω)
    2018-08-06-1464.jpg
    Θελεις αυτο, αν δεν εχεις ηδη
    https://images-na.ssl-images-amazon....1RxweNQUGL.jpg
    στο 3,5 mm να εχει 4 επαφες (αυτο που δοκιμασα ειχε 3)
    ΑΝ δεν εχει η τελεοραση AV υποδοχη μπορεις να βαλεις ενα τετοιο για scart
    https://i.ebayimg.com/images/g/fTYAA...aC2/s-l300.jpg
    αλλα αν δεν εχεις το καλωδιο και τον rca/scart ανταπτoρα θα σου παει παραπανω το μαλλι

Προσοχη αυτο το κοπλο ειναι για τον edision που εχει και αναλογικη εξοδο AV, δεν θα δουλεψει απλο hdmi σε scart εκτος αν υπαρχει ειδικο καλωδιο με convertor μαζι, απο digital σε αναλογικη εικονα

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ρόδος

Απάντηση: Ferguson Ariva T265

Ευχαριστώ για την λεπτομερή ανάλυση !!

Για τον Ferguson δεν με πειράζει να περιμένω.
    Θα το σκεφτώ για τον Crypto.
    Toν Edision δεν το θέλω γιατί θέλει έξτρα καλώδιο για τον τηλεχειρισμό και δεν μου αρέσουν αυτά.

Απο καλώδια και αντάπτορες έχω κι εγώ ένα σωρό !!
    Δέκτες : NOVA PACE 831

Τροχιακές Θέσεις: 3.1Ε,9E,13E,19Ε,39E

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Eγω εχω τωρα επανω συνεχεια το ariva t265 5-6 μερες και παει σφαιρα και καλη ληψη ... τις πρωτες 2 μερες ηταν αναμενος συνεχεια οπως λεω με ζεστη 28-30 βαθμους (θα σου συνηστουσα να τον ψηλωσεις απο κατω τωρα με τις ζεστες) και δεν εκανε κιχ μολις του βρηκα τις ρυθμισεις στο 1080i (τουλαχιστον με την τηλεοραση μου)
    Το usb απο πισω σχεδον καιει με τοση ζεστη το δωματιο, αλλα μεχρι τωρα δεν ειδα καποιο προβλημα σε χρηση ταινιων, ισως απο το πλαι να ειναι καλυτερα απο θερμοκρασια (δεν το δοκιμασα) γιατι απο πισω για εμενα ειναι καλυτερα και αισθητικα και απο χωρο παρα να πεταγεται απο το πλάϊ ή μπροστα οπως στο prime hd εκοβε πολυ απο το control

To edision εχε υποψην δεν χρειαζεται να βαλεις επανω το extra ir καλωδιο για να δουλεψει το control, πιανει και χωρις αυτο απ ευθειας στο δεκτη, απλως αν θελεις να εχει καλυτερη ληψη το control, βαζεις το ir σαν παραδειγμα στην κορυφη της τηλεορασης (δεν το δοκιμασα) γιατι δεν εχω την τηλεοραση μακρυα

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

UPDATE ... Λογισμικο

Ζητησα απο το support που μου απαντησαν πριν μερες ... αν εχουν προηγουμενα λογισμικα (ειχαν πει δεν θα βγει αλλο) και μου εστειλαν 2-3 ... μεσα σε αυτο ηταν ενα που εχει και ημερομηνια του 2018
    Δεν εχει change log ... το περασα (και μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων) ... ιδιο φαινεται με το 2017_06_06 ... ισως αλλαξαν καπαια ρυθμιση στην συγκεκριμενη χωρα μονο, γιατι λεει English ... ισως ειναι beta μιας και δεν το εχουν ανεβασει επισημα ...
    -δεν ειχε παλι την Ελληνικη Γλωσσα
    -παλι αν αλλαξω σειρα στα καναλια ... χαλλαει την σειρα που τα εβαλα μετα απο καινουριο scan ...
    -αλλα το epg φαινεται ειναι πιο γρηγορο ... παλι αργει αλλα λιγο αυτη τη φορα, ομως εμφανιζεται σιγουρα πιο γρηγορα ...
    -επισης εχει γινει λιγο γρηγορο (αλλαγη καναλιων, μενου) ...
    -και το αλλο που προσεξα, οταν ημουν στο manual scan, πριν εμενε εκει μεχρι να κανω εγω exit ... τωρα αν μεινει καποιο διαστημα χωρις να πατησω το οκ για scan (περιμενα να εμφανιστει σημα) φευγει και παει κανονικα στα καναλια που παρακολουθουμε
    Σιγουρα εκαναν κατι μικρο αλλαγες

Οποιος το θελει ... εδω ... αλλιως αν του δωσει το support κατι αλλο (και το ανεβαζει και σε/για εμας)
    FERGUSON_ARIVA T265_20180601_ENGLISH (2017_06_06 το επισημο ... αυτο ειναι 2018_06_01)
    https://www.asuswebstorage.com/navig...401C93B1FDA80W
    (το link αν λεει daily limit reached, τοτε ξανα δοκιμαστε αλλη στιγμη)

Αν και το λογισμικο λεει Εnglish ... σιγα, ουτως η αλλος δεν εχει Ελληνικο μενου (χωρα επιλογης Ελλαδα υπαρχει για scan, αλλα ειναι αλλο αυτο)

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2017

Ξεχασα να αναφερω πως, Αν το link asus web storage με την αναβαθμηση λογισμικου (μαλλον beta αφου δεν το ανεβασαν επισημα) λεει unknown error, θελει 2-3 refresh η σελιδα

Επισης ο MOD ανεβασε το 20180601 και εδω (ευχαριστουμε)
    http://www.mediafire.com/?1oqiedfr637fl
    και επισης ειναι και στη πρωτη σελιδα στο τελος του πρωτου post (αν ηταν στην κορυφη του πρωτου post θα ηταν καλυτερα)

>> Δοκιμασα ενα παλιο λογισμικο του 2016 και καθε λιγο κολλαγε ο δεκτης, ουτε το on / off κουμπι επανω στον δεκτη δεν δουλευε, ηθελε να βγει απο την πριζα για να φτιαξει ... συνηστω το επισημο 20170606 ή το 20180601 που το εχω επανω τωρα χωρις προβλημα

>> Βρηκα και λυση με το epg (λογισμικο 20180601 αλλα πρεπει να ειναι το ιδιο και στο επισημο) ... δυστυχως δοκιμασα πολλους συνδιασμους και τιποτα δεν βοηθαει ... μαλλον εχει να κανει με το πως κανει ληψη τα καναλια (εγω ειμαι σε περιοχη με μη καλο σημα και ισως για αυτο να αργει)

Παντως αν τυχει θεμα epg σε καποιον και θελει για καποιο λογο αμεσα να δει τι προγραμμα / πληροφοριες υπαρχουν ... η λυση ειναι να κλεισει και να ξανα ανοιξει αμεσως τον δεκτη ... οταν ξανα ανοιξει ο δεκτης (στο ιδιο καναλι που αφησαμε) ... μεσα σε 10-20 δευτερα θα εμφανιστουν οι πληροφοριες στο epg ... δεν ειναι το καλυτερο, ομως ειναι μια λυση

Δωστε πραμα να δοκιμαζω ... Οσοι επιλξετε τον ariva, καλοριζικος

Σελίδα 2 απο 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης