Τοποθετηση ηχεια οροφης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Εχω παραγγειλει αυτα τα η εια οροφης ,https://www.amazon.de/gp/product/B00180PNG2/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1,τα οποια θα μπουνε σε γυψοσανιδα ,ο προβληματισμος μου ειναι οτι η γυψοσανιδα απο πανω δεν ειναι κλειστη (απο τα πλαγια ειναι ) θα χρειαστει να την κλεισω απο πανω για να ειναι σαν κουτακι η και ανοιχτη δεν θα επηρεάσει τον ηχο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σου έκανα ενεργό το λινκ για διευκόλυνση των υπόλοιπων μελών γιατί δεν ήταν έτσι όπως το είχες, ελπίζω να μη σε πειράζει.
Οσον αφορά το ερώτημά σου όχι δεν θα έχει καμία επίδραση στον ήχο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βελτίωση θα έχεις πάντως. Ειδικά όταν ανεβάζεις στάθμες. Επειδή όμως απ' ό,τι βλέπω είναι single stereo και άρα μάλλον το θέλεις για "χαλί" ίσως δεν αξίζει τα έξτρα χρήματα για back can.
 

superson

New member
27 July 2018
71
Για εγκατάσταση Atmos τα θέλεις; Ή απλά για μουσική σε επαγγελματικό χώρο;
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Re: Απάντηση: Τοποθετηση ηχεια οροφης

Για atmos ,γενικα ειδα θετικα σχολια στο αμαζον.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Φαντάσου τι καταλαβαίνουν από atmos αυτοί που γράφουν και θετικά σχόλια για το ηχείο αυτό σε χρήση atmos. :rolleyes:

Το ηχείο είναι single stereo. Θα συνδέσεις το ένα κανάλι του; Τις μπόρνες για το δεξί ή για το αριστερό κανάλι;
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
2 ηχεια πηρα αν αυτο εννοεις και αυτη που εγραψαν εντυπωσεις για 2 μιλουσαν οχι ενα ,εκτος αν πιστευεις οτι εινσι ακατσλληλο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τέσσερα κανάλια θα βάλεις στην οροφή και θέλεις 2 ηχεία single stereo;

Και πάλι δεν είναι σωστό. Κατ' αρχήν χρειάζεσαι ηχείο με συγκεκριμένο εύρος διασποράς. Κατά προτίμηση κάποιο με pivoting tweeter για να μπορείς να κάνεις το τελικό fine tuning.

Γενικά μην εμπιστεύεσαι κριτικές από Amazon. Ό,τι του φανεί του λολοστεφανή είναι.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μπορεί ίσως να τα συνδέσει σε σειρά τα δύο κανάλια ανά ηχειο; με τα 16ω θα έχει θέμα ο ενισχυτης;
Θα μου πεις θα θέλει και τα διπλάσια watt...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αλήθεια τώρα και χωρίς παρεξήγηση, γιατί πήγες ανάποδα; Εννοώ γιατί δεν μπήκες πρώτα στον κόπο να ρωτήσεις εδώ ή σε καταστήματα και μετά να κάνεις την αγορά σου; Το λέω εντελώς φιλικά για να μη γίνεται σπατάλη χρημάτων ή να μπλέκεις με επιστροφές.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μπορεί ίσως να τα συνδέσει σε σειρά τα δύο κανάλια ανά ηχειο; με τα 16ω θα έχει θέμα ο ενισχυτης;
Θα μου πεις θα θέλει και τα διπλάσια watt...

Θα ψήνει μπιφτέκια επάνω στις γρίλιες αν είναι ενισχυτής AV και θα χρειαστεί να αυξήσει υπερβολικά τη στάθμη στα κανάλια που θα είναι συνδεμένα σε σειρά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορεί ίσως να τα συνδέσει σε σειρά τα δύο κανάλια ανά ηχειο; με τα 16ω θα έχει θέμα ο ενισχυτης;
Θα μου πεις θα θέλει και τα διπλάσια watt...

Θανάση ισχύει αυτό; Στην πτώση αντίστασης θέλει διπλάσια ισχύ ο ενισχυτής όχι στην αύξηση, είναι αντιστρόφως ανάλογο μέγεθος έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος εγώ;
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Ειπα να παρω 2 για αρχη και να τα βαλω πισω μου και πανω και μετα αν εβλεπα διαφορα θα επσιρνα και ενα ζευγαρι για μπροστα δηλαδη να τα κανω 5.1.2
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Βασικα μπορω να ακυρωσω την παραγγελία ακομα αλλα σιγουρα δεν κανουν ρε παιδεια ,εδω και στο site της εταιρείας που μπηκα τα συνιστουν για Atmos, τοσο παλαμουτι αποβγερμανικη εταιρεια?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν μπορείς να πάρεις δύο για αρχή και να προσθέσεις άλλα δύο μετά. Δεν βγαίνει το κόλπο γιατί είναι αλλού η τοποθέτηση με δύο, αλλού με τέσσερα.

Για να σε βοηθήσει, δες εδώ τις προδιαγραφές του Atmos σε εγκατάσταση, ή πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα να αναλάβουν την εγκατάσταση και να σου προτείνουν ηχεία.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Θα το δω τωρα ,θεσσαλονικη δεν εχουμε εξειδικευμένο καταστημα δυστυχώς
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βασικα μπορω να ακυρωσω την παραγγελία ακομα αλλα σιγουρα δεν κανουν ρε παιδεια ,εδω και στο site της εταιρείας που μπηκα τα συνιστουν για Atmos, τοσο παλαμουτι αποβγερμανικη εταιρεια?

Ωπα, εγώ επειδή δεν έχω ασχοληθεί με Atmos και δεν κατέχω, πριν βιαστείς να κάνεις οτιδήποτε ρίξε ένα τηλέφωνο σ αυτά τα καταστήματα (προτίμησε ή στο audioshow τον Σπύρο ή στον Κοσμά στην στοά Φέξη) που το έχουν το ηχείο να σου δώσουν τις απαραίτητες εξηγήσεις.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Δεν μπορείς να πάρεις δύο για αρχή και να προσθέσεις άλλα δύο μετά. Δεν βγαίνει το κόλπο γιατί είναι αλλού η τοποθέτηση με δύο, αλλού με τέσσερα.

Για να σε βοηθήσει, δες εδώ τις προδιαγραφές του Atmos σε εγκατάσταση, ή πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα να αναλάβουν την εγκατάσταση και να σου προτείνουν ηχεία.
Δυστυχος δεν ξερω αγγλικα οποτε κατεβασα αντιστοιχο γερμανικο και για την ακριβεια διαβαζα μεχρι τις 4 τα ξημερώματα ,για σαβατο βραδυ το λες και ηρωικο .Δεν βλεπω το προβλημα σε οτι διαβασα να κανω 5.1.2 και μετα να προχωρησω σε 5.1.4 ,επισης σε αναζητηση γιαυτο το ηχειο σε γερμανικα φορουμ ( λογω γλωσσας σε γερμανικο ) παλι δεν βρίσκω κατι που να μην το κανει καταλληλο,σε σχετικη ερωτηση που εκανα με απαντησαν με βεβαιότητα οτι ειναι κατάλληλο μια και οι προδιαγραφες που δινει το Atmos ειναι 40—20000Hz και το ηχειο βγαζει 35—35000Hz.Δυο χρηστες μου ανεφεραν μαλιστα οτι απο το πιστοποιημένο ηχειο της onkyo που κανει αντανακλαση στο νταβανη πηγαν σε αυτο το το ηχειο με αποτελεσμα πολυ καλυτερο ,τι να πω λεω να το δοκιμασω και αν δεν κανει θα τα βαλω καπου αλλου
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Edit τελικα ακύρωσα την παραγγελια γιατι απο το πολυ διαβασμα εγινε μαρμελαδα το μυαλο μου και επειδη θα ηινουν μερεμετια καλυτερα να μην κανω λαθος,σκεφτομαι αν βρω καπως οικονομικα να προχωρησω σε 4 ηχεια κατευθειαν ,αν εχετε καποια δοκιμασμενη λυση πειτε μου,δευτερα θα παρω και στο καταστημα που μου συστήθηκε οποτε αμα τα βρω θα ερθουν σχετικα γρηγορα γιατι ο γυψοσανιδας μπορει μεχρι την παρασκευη μετα παει για μπανια