Denon 3100 και 4k HDR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos Floros

New member
16 January 2011
43
Παιδιά έχω ένα denon 3100 , είμαι έτοιμος να πάρω μια oled τηλεόραση και μόλις διαπίστωσα ότι ο 3100 δεν υποστηρίζει HDR αν και είναι 4k.
Γίνεται δεδομένου ότι παίζει από pc κυρίως να χρημοποιησω 2 hdmi από την κάρτα γραφικών μου μια για bitstream στο αν και μια στην τηλεόραση? Λογικά με αυτόν τον τρόπο θα χάσω το interface του αν στη τηλεόραση.
Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα μου η θέλω upgrade και στον ενισχυτή?

Το θέμα είναι ποσταρισμεν και σε άλλο forum copy paste...
Συγγνώμη εκ των προτερων αν υπάρχει θέμα
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Η κάρτα γραφικών με 2 hdmi είναι η λύση και όσο για το interface όταν βλέπεις ταινίες πόσο σημαντικό είναι;τώρα αν θες να αναβαθμίσεις και τον ενισχυτή είναι άλλη ιστορία αλλ'α μια και έχεις ήδη καλό ενισχυτή θα σου έλεγα να περιμένεις κανένα χρόνο ακόμα μέχρι να βγουν ενισχυτές με hdmi 2.1 .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η καλύτερη λύση είναι να πας σε καινούργιο ενισχυτή. Τα άλλα είναι ημίμετρα, άσε που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χαθείς μέχρι να βγάλεις άκρη πως να σετάρεις το PC με δύο εξόδους HDMI, η μια HDR ή άλλη μόνο ήχο bitstream.

Βάλε αυτόν που έχεις σε αγγελία και συμπλήρωσε για να πάρεις έναν SR5012 όσο διαρκούν τα αποθέματα της αγοράς στα 699 ευρώ.